4ο πεδίο από Θεωρητική

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λολ;
Και αν θέλουν να ανοίξουν το πεδίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Παιδιά κατά τη γνώμη μου αν δεν είσαι τόσο σίγουρος για την σχολή που θέλεις να περάσεις και δεν θέλεις απολειστικά αυτήν και αν βέβαια δεν μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις των μαθηματικών γενικής προτιμότερο να μην τα πάρεις για το 5ο πεδίο. Εγώ αν και θεωρητική τα πήρα μαζί με το Αοθ αλλά με το ζόρι γιατί ήθελα μόνο αστυνομία... Όλη τη χρονιά σιχάθηκα το μάθημα καθώς είχα εντελώς αρνητική διάθεση και δεν μπορούσα να ανταποκριθώ στο βαθμό που ήθελα... Ευτυχώς το ΑΟΘ με έσωσε...Βέβαια ευτυχώς η αστυνομία δεν έχει μαθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JD47

Νεοφερμένος

Ο JD47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι μαθητης τριτης λυκειου θεωρητικης κατευθυνσης. Ενδιαφερομαι για τα τμηματα του πεμπτου πεδιου ομως η σχεση μου με τα μαθηματικα ειναι περιορισμενη εξαιτιας της κατευθυνσης που εχω επιλεξει. Πιστευετε οτι θα μπορουσα να τα καταφερω; επισης η πρωτη μου επιλογη ειναι το τμημα μαρκετινγκ και επικοινωνιας στο Ο.Π.Α. το οποιο απ οτι εχω δει στο προγραμμα του δεν πρεπει να εχει τα τρομερα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι μαθητης τριτης λυκειου θεωρητικης κατευθυνσης. Ενδιαφερομαι για τα τμηματα του πεμπτου πεδιου ομως η σχεση μου με τα μαθηματικα ειναι περιορισμενη εξαιτιας της κατευθυνσης που εχω επιλεξει. Πιστευετε οτι θα μπορουσα να τα καταφερω; επισης η πρωτη μου επιλογη ειναι το τμημα μαρκετινγκ και επικοινωνιας στο Ο.Π.Α. το οποιο απ οτι εχω δει στο προγραμμα του δεν πρεπει να εχει τα τρομερα μαθηματικα

Γεια ! Από όσο ακούω το τμήμα Μάρκετινγκ κ Επικοινωνίας είναι μια αρκετά δημοφιλή επιλογή για παιδιά από Θεωρητική κατεύθυνση και γενικά έχει λίγα ποσοτικά μαθήματα ως υποχρεωτικά. Άρα, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Το ίδιο ισχύει και για την ΟΔΕ ως προς τα υποχρεωτικά (βέβαια υπάρχουν άπειρα μαθήματα επιλογής επιλογής που έχουν απαιτήσεις αλλά υποθέτω θα πάρεις τα άλλα :) ) αλλά και το ΔΕΟΣ που έχει πολλά μαθήματα για διεθνείς σχέσεις κλπ(δεν τα ξέρω καλά).

Πιο απαιτητικά για κάποιον θεωρητικό είναι το τμήμα Οικονομικής επιστήμης, το ΔΕΤ και το ΛΟΧΡΗ, καθώς έχουν περισσότερα μαθήματα μαθηματικών -ποσοτικών μεθόδων που δεν αποφεύγεις ...:worry:Επίσης στο ΔΕΤ τα παιδιά της τεχνολογικής έχουν ένα head-start για τα μαθήμτα με προγραμματισμό κλπ. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι απροσπέλαστα σε δυσκολία η κάτι τέτοιο. Σιγά... Φυσικά και όχι. Σε όλα πάνε παιδιά της θεωρητικής και μάλιστα πολύ καλά ή καλύτερα.:D

Αν έχω κάτι λάθος διορθώστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κατ'εμε δεν πρεπει να περιοριστείς σε 1-2 τμηματα επειδή έχουν 1-2 μαθηματα ποσοτικών μεθόδων λιγότερα απο τα άλλα.Τα περισσότερα παιδιά απο θεωρητική επιλέγουν Μαρκετινγκ Δεος και Οδε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Γεια σας!!!
Λοιπόν επειδή τυχαίνει να είμαι και εγώ μαθητής θεωρητικής με Μαθηματικά Γενικής + Α.Ο.Θ., θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς οτιδήποτε για τα ΤΕΙ Λογιστικής. Ενδιαφέρομαι πολύ να περάσω σε κάποιο από αυτά τα τμήματα (κυρίως της Θεσσαλονίκης). Μέσα στη σχολή τα Μαθηματικά Γενικής θα καλύπτουν την ύλη ή θα είναι αρκετά εξιδεικευμένα και θα χρειάζονται και τα Μαθηματικά κατεύθυνσης που εγώ δεν θα τα έχω διδαχθεί; Εκτός από αυτό τα μαθήματα που αφορούν τη Λογιστική είναι εύκολα και για ένα θεωρητικό; Αν γνωρίζει κανείς οτιδήποτε, ας με ενημερώσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Commander

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για θεωρητικη. ειμαι πρωτη λυκειο και ξερω οτι τα πραγματα μεχρι την στιγμη που θα δωσω εγω θα ειναι πολυ διαφορετικα, αλλα ηθελα να ρωτησω αν καποιος μπορει να μου πει αν υπαρχει περιπτωση να καταργηθει η εισαγωγη σε αστυνομικες σχολες πηγαινοντας σε κατευθυνση με θεωρητικα μαθηματα...ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010589

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας ! :) ειμαι θεωρητικη και ενδιαφερομαι για τις οικονομικες σχολες ..οποτε θα παρω μαθημα επιλογης μαθηματικα και αοθ...το θεμα ειναι πως μαθηματικα ξερω πολυ καλα μεχρι αυτα που καναμε στο γυμνασιο ...και πρωτη και δευτερα λυκειου δν εδωσα σημασια στο τι καναμε :( ....αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν κατα την γνωμη σας εχω προοπτικες να περασω σε καποια οικονομικη σχολη και αν θα μπορω να ανταπεξελθω στα μαθηματα της σχολης ..ξερω οτι ειναι λογικο να ζοριστω περισσοτερο απο οτι οι περισσότεροι απλα θελω να ξερω και αν ο κοπος για να μπω στην σχολη θα παει τζαμπα αν δν μπορεσω να καταλαβω τι γινεται στα μαθηματα:P ..και κατι τελευταιο..στα μαθηματικα που θα εχω σαν μαθημα επιλογης για πανελληνιες.. θα ειναι πολυ δυσκολη η υλη για καποιον σαν εμενα ? ξερω ειναι πολλα αυτα που ρωταω αλλα αν μπορει καποιος ας βοηθησει :redface::):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Θα είναι δύσκολα για σένα τα μαθηματικά γιατί ξέρω και από τον εαυτό μου... Μέχρι το γυμνάσιο τα πήγαινα άριστα. Μετά δυσκολευόμουν πολύ. Πόσο μάλλον στη σχολή που θα έχει 10 φορές δυσκολότερα πράγματα... Μόνο αν θέλεις πραγματικά τέτοιες σχολές γεγονός δύσκολο αφού είσαι θεωρητικού προσανατολισμού προσπάθησέ το και θα τα καταφέρεις με πολύ διάβασμα και κόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010589

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κριμα :( ευχαριστω πολυ παντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Γεια σας ! :) ειμαι θεωρητικη και ενδιαφερομαι για τις οικονομικες σχολες ..οποτε θα παρω μαθημα επιλογης μαθηματικα και αοθ...το θεμα ειναι πως μαθηματικα ξερω πολυ καλα μεχρι αυτα που καναμε στο γυμνασιο ...και πρωτη και δευτερα λυκειου δν εδωσα σημασια στο τι καναμε :( ....αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν κατα την γνωμη σας εχω προοπτικες να περασω σε καποια οικονομικη σχολη και αν θα μπορω να ανταπεξελθω στα μαθηματα της σχολης ..ξερω οτι ειναι λογικο να ζοριστω περισσοτερο απο οτι οι περισσότεροι απλα θελω να ξερω και αν ο κοπος για να μπω στην σχολη θα παει τζαμπα αν δν μπορεσω να καταλαβω τι γινεται στα μαθηματα:P ..και κατι τελευταιο..στα μαθηματικα που θα εχω σαν μαθημα επιλογης για πανελληνιες.. θα ειναι πολυ δυσκολη η υλη για καποιον σαν εμενα ? ξερω ειναι πολλα αυτα που ρωταω αλλα αν μπορει καποιος ας βοηθησει :redface::):)

Θα 'σαι λιγότερο εξοικειωμένη με την άλγεβρα και διαφορικό/ολοκληρωτικό λογισμό αλλά με λίγο διάβασμα και εξάσκηση παραπάνω,μια χαρά θα τα καταφέρεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γεια σας ! :) ειμαι θεωρητικη και ενδιαφερομαι για τις οικονομικες σχολες ..οποτε θα παρω μαθημα επιλογης μαθηματικα και αοθ...το θεμα ειναι πως μαθηματικα ξερω πολυ καλα μεχρι αυτα που καναμε στο γυμνασιο ...και πρωτη και δευτερα λυκειου δν εδωσα σημασια στο τι καναμε :( ....αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν κατα την γνωμη σας εχω προοπτικες να περασω σε καποια οικονομικη σχολη και αν θα μπορω να ανταπεξελθω στα μαθηματα της σχολης ..ξερω οτι ειναι λογικο να ζοριστω περισσοτερο απο οτι οι περισσότεροι απλα θελω να ξερω και αν ο κοπος για να μπω στην σχολη θα παει τζαμπα αν δν μπορεσω να καταλαβω τι γινεται στα μαθηματα:P ..και κατι τελευταιο..στα μαθηματικα που θα εχω σαν μαθημα επιλογης για πανελληνιες.. θα ειναι πολυ δυσκολη η υλη για καποιον σαν εμενα ? ξερω ειναι πολλα αυτα που ρωταω αλλα αν μπορει καποιος ας βοηθησει :redface::):)

Πρέπει να δώσεις βάρος στα μαθηματικά οπωσδήποτε. Και εγώ θεωρητική είμαι και θέλω σχολές 5ου πεδίου, όμως επειδή το ήξερα δεν τα άφησα τα μαθηματικά στη β λυκείου (ούτε στην Α αλλά τότε δεν είχα επιλέξει ακόμα). Τα μαθηματικά δεν είναι δύσκολα απλά εμείς υστερούμε σε εξάσκηση και μας "φοβούνται" οι καθηγητές στις πράξεις :P Λογικό. Για προετοιμασία έλυνα ασκήσεις από 3 βοηθήματα, ασκήσεις ασκήσεις ασκήσεις, 6 τετράδια χάλασα φέτο :P

Όποιος θέλει μπορεί, και μένα μου λένε αρκετοί ότι δε θα τη βγάλεις τη σχολή (δε θέλω βέβαια πχ λογιστική-χρηματοοικονομική) αλλά επειδή το θέλω απεγνωσμένα (:P) δεν το βάζω κάτω. :) Μαθηματικά καλά έγραψα πιστεύω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kellykost

Νεοφερμένος

Η Κέλλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:/ Δεν θα πρότεινα σε κανένα παιδί της θεωρητικής να πάρει μαθηματικά γενικής ! Ειλικρινά ! Δν είναι θεμα εξυπναδας, απλα σε παιδια της θεωρητικης λειπουν βασικες γνωσεις μαθηματικων κατ κι ακομα και αλγεβρας β' λυκειου που χρειαζονται σε αρκετα μεγαλο βαθμο στα μαθ γεν της γ΄λυκειου. Εδωσα τωρα το 2012 μαθηματικα γεν..και για να λυσω μερικα ερωτηματα επιστρατευσα γνωσεις που εμαθα στα μαθηματικα κατ γ΄λυκειου ! Κι εβγαινα εξω και τα παιδια της θεωρητικης δν τα ειχαν αγγιξει καν ..και δικαιολογημενα..! Βασικα ενα παιδι της θεωρητικης εκτος τν αλλων δν ασχολειται πολυ με νουμερα, πραξεις , ασκησεις παρα μονο στο μαθημα των μαθηματικων γεν, και αυτο δεν αρκει για πανελληνιες. Εμενα μπορει να μου φαινοταν ευκολο μαθημα φετος αλλα αυτο γινοταν μονο κ μονο επδη εκανα και μαθηματικα κατευθυνσης..κι ανεπτυσα την μαθηματικη μ σκεψη σ πλ μεγαλυτερο βαθμο.
απλα μετα το φετινο οταν βλεπω παιδια θεωρητικης να παιρνουν μαθ γεν τα συμβουλευω να στραφουν σν βιολογια γεν. γτ μπορει στο τελος αυτο το μαθημα να τους δημιουργησει προβλημα στα συνολικα μορια..κι ενω δν υστερουν σε γνωσεις της κατευθυνσης τους σε σχεση με αλλα παιδια να βγαζουν λιγοτερα μορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
:/ Δεν θα πρότεινα σε κανένα παιδί της θεωρητικής να πάρει μαθηματικά γενικής ! Ειλικρινά ! Δν είναι θεμα εξυπναδας, απλα σε παιδια της θεωρητικης λειπουν βασικες γνωσεις μαθηματικων κατ κι ακομα και αλγεβρας β' λυκειου που χρειαζονται σε αρκετα μεγαλο βαθμο στα μαθ γεν της γ΄λυκειου. Εδωσα τωρα το 2012 μαθηματικα γεν..και για να λυσω μερικα ερωτηματα επιστρατευσα γνωσεις που εμαθα στα μαθηματικα κατ γ΄λυκειου ! Κι εβγαινα εξω και τα παιδια της θεωρητικης δν τα ειχαν αγγιξει καν ..και δικαιολογημενα..! Βασικα ενα παιδι της θεωρητικης εκτος τν αλλων δν ασχολειται πολυ με νουμερα, πραξεις , ασκησεις παρα μονο στο μαθημα των μαθηματικων γεν, και αυτο δεν αρκει για πανελληνιες. Εμενα μπορει να μου φαινοταν ευκολο μαθημα φετος αλλα αυτο γινοταν μονο κ μονο επδη εκανα και μαθηματικα κατευθυνσης..κι ανεπτυσα την μαθηματικη μ σκεψη σ πλ μεγαλυτερο βαθμο.
απλα μετα το φετινο οταν βλεπω παιδια θεωρητικης να παιρνουν μαθ γεν τα συμβουλευω να στραφουν σν βιολογια γεν. γτ μπορει στο τελος αυτο το μαθημα να τους δημιουργησει προβλημα στα συνολικα μορια..κι ενω δν υστερουν σε γνωσεις της κατευθυνσης τους σε σχεση με αλλα παιδια να βγαζουν λιγοτερα μορια!
Ωραια και τα παιδια που θελουν σχολη του 5ου πεδιου να πανε τεχνολογικη κατευθυνση με μαθηματικα και φυσικη κατ. παρολο που δυσκολευονται στην επιλυση μιας εξισωσης.
Στα μαθηματικα γενικης υπαρχουν δυο κεφαλαια (πιθανοτητες-στατιστικη) που ειναι εντελως καινουρια και για τους θεωρητικους και για τους θετικοτεχνολογικους.Φετος στο φροντιστηριο που πηγαινα τα παιδια της θεωρητικης (5 το δινανε) πηγαν καλυτερα απο αυτα της τεχνολογικης.
Οσοι παρετε μαθηματικα γεν. καντε επαναληψη σε βασικες γνωσεις οπως παραγοντοποιηση,ριζες,απολυτα,λογαριθμοι,συστηματα τωρα το καλοκαιρι.Ζητηστε το απο τους καθηγητες σας.Δεν ειναι πολυ δυσκολο να γραψετε 18+ αρκει να μην παρατησετε το μαθημα οπως κανουν πολλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kellykost

Νεοφερμένος

Η Κέλλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ωραια και τα παιδια που θελουν σχολη του 5ου πεδιου να πανε τεχνολογικη κατευθυνση με μαθηματικα και φυσικη κατ. παρολο που δυσκολευονται στην επιλυση μιας εξισωσης.
Στα μαθηματικα γενικης υπαρχουν δυο κεφαλαια (πιθανοτητες-στατιστικη) που ειναι εντελως καινουρια και για τους θεωρητικους και για τους θετικοτεχνολογικους.Φετος στο φροντιστηριο που πηγαινα τα παιδια της θεωρητικης (5 το δινανε) πηγαν καλυτερα απο αυτα της τεχνολογικης.
Οσοι παρετε μαθηματικα γεν. καντε επαναληψη σε βασικες γνωσεις οπως παραγοντοποιηση,ριζες,απολυτα,λογαριθμοι,συστηματα τωρα το καλοκαιρι.Ζητηστε το απο τους καθηγητες σας.Δεν ειναι πολυ δυσκολο να γραψετε 18+ αρκει να μην παρατησετε το μαθημα οπως κανουν πολλοι.


Όσα είπα τα ειπα για παιδια που θελουν να παρουν μαθηματικα γεν. μονο και μονο γιατι ''ακουγεται'' οτι εχουν ιδια πανω κατω δυσκολια με την βιολογια... και τα επιλεγουν στην τυχη.. Ή παιδια που δεν ''πεθαινουν'' για καποια σχολη 5ου πεδιου και τα επιλεγουν μονο και μονο για να χουν ανοιχτο και το 5ο σε περιπτωση που αργοτερα θελησουν σχολη απο κει ! Προφανως και οσα παιδια θελουν χωρις αμφιβολια, σχολη απο 5ο πεδιο πρεπει να τα επιλεξουν .. και να κανουν οσα ειπες εσυ...! Εγω παντως ειδα ελαχιστα παιδια απο θεωρητικη να αριστευουν στα μαθ γεν,, τα περισσοτερα επαιρναν κατω απο τη βαση. τεσπα δν θελω να αγχωνω παιδια της θεωρητικης που εχουν επιλεξει μαθ γεν. γτ εχουν και πολλα να τραβηξουν..απλα αν δν ειναι βεβαιοι οτι θελουν σχολη 5ου πεδιου θα προτεινα να αλλαξουν σε βιολογια,,εστω και τωρα...και οσοι θελουν σχολες 5ου πεδιου,, να κανουν αυτα π πες..! για αυτους δεν θα ναι ενα απλο μαθημα επιλογης δευτερευουσης σημασιας...αλλα ενα σοβαρο μαθημα που χρειαζεται εντατικο διαβασμα.

Επισης .. στατιστικη και πιθανοτητες απαιτουν μαθηματικη σκεψη την οποια οι θετικοτεχνολογικοι διαθετουν πολυ περισσοτερο. Επισης πιθανοτητες δν πεφτουν ΠΟΤΕ απλα αλλα συνδιαστικα θεματα ... με συναρτησεις πχ μονοτονια/ακροτατα/συνεχεια κτλκτλ
Δηλ εσυ τωρα τα φετινα θεματα τα ενεκρινες για παιδια θεωρητικης? Πχ τα δυο προβληματα εκ των οποιων το ενα ηθελε και γραφικη παρασταση..!
Απλα δεν διδασκονται σωστα στους θεωρητικους τα μαθ γεν,,,δεν υπαρχει χρονος αφου εστιαζουν σε βασικες γνωσεις που θα πρεπε ηδη να χουν και τα κανουν απ'εξω απ'εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Φετος το σχολειο μου ελαχιστα παιδια περασαν το 18 στα μαθηματικα γενικης απο ΟΛΕΣ τις κατευθυνσεις.Τη μαθηματικη σκεψη ειτε την εχεις ειτε δεν την εχεις και δεν την αποκτας στη γ λυκειου λογω μαθηματικων κατ .Στο φετινο 4ο θεμα θεωρω οτι το 2ο και το 4ο ερωτημα ηταν παρα πολυ δυσκολα για θεωρητικους.Δεν ηταν ακατορθωτο ομως το 16+ για καποιον που εχει προετοιμαστει πολυ.
Συμφωνω ομως στο γεγονος οτι αμα καποιος δεν θελει σχολη 5ου και ειναι θεωρητικη κατ. καλυτερα να επιλεξει βιολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kellykost

Νεοφερμένος

Η Κέλλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μπορει το 16+ να μην ηταν ακατορθωτο αλλα απευθυνομαι σε παιδια που ευελπιστουν να βγαλουν πολυ παραπανω...!
Επισης διαφωνω με τ οτι την μαθηματικη σκεψη ειτε την εχεις ειτε οχι...ειναι κατι που μπορεις να αναπτυξεις ..και που για να αναπτυξεις πρεπει να ασχοληθεις με τ μαθηματικα τουλαχιστον απο β'λυκειου σοβαρα...κ να λυνεις αρκετες ασκησεις!
Νταξει εγω για καλο το πα ... δν ειπα οτι απαραιτητα θα φανε τ κεφαλι τους οι θεωρητικοι π διαλεξαν μαθ γεν..απλα πιστευω οτι ελπιδες εχουν περισσοτερο παιδια που διαβαζαν σοβαρα μαθηματικα ολα τα χρονια...δεν εχουν κενα..και ειναι προθυμοι να διαβασουν πολυ . Γιατι να καλυψουν κενα τωρα το καλοκαιρι πχ... ΔΕΝ .. και οι περισσοτεροι θεωρητικοι δυστυχως δεν εχουν και πολυ ιδεα απο μαθηματικα...πρεπει τς πραξεις γ παραδειγμα να τς παιζουν σ δαχτυλα. Απλα ηθελα να προετοιμασω παιδια θεεωρητικης που δν εχουν σοβαρη σχεση με μαθηματικα μεχρι στιγμης..γ ν ξερουν οτι τα μαθ γεν. μπορει να μην ειναι δυσκολα για θετικοτεχνολογικους αλλα γ εκεινους δν θα ναι τα ευκολα ουπ εκαναν ουτε σν αλγεβρα τς βλυκειου..ουτε σν 1η !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra444

Νεοφερμένος

Η dimitra444 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Φετος ειμαι υποψηφια για τις πανελληνιες εξετασεις και η σχολη που με ενδιαφερει βρισκεται στο 5ο πεδιο. Θα ηθελα να μαθω αν πραγματικα χρειαζεται να παρακολουθησω το προγραμμα του φροντιστηριου μου το οποιο περιλαμβανει 6 ωρες αρχαιων (2 για το γνωστο και για το αγνωστο 2 γραμματικη,2 συντακτικο ) ενω τα μαθηματα βαρυτητας για μενα ειναι η οικονομια και τα μαθηματικα γενικης που διαρκουν 2 ωρες το καθενα. Πιστευετε οτι θα επρεπε να μειωσω το μαθημα του αγνωστου? Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Γεια σας! Φετος ειμαι υποψηφια για τις πανελληνιες εξετασεις και η σχολη που με ενδιαφερει βρισκεται στο 5ο πεδιο. Θα ηθελα να μαθω αν πραγματικα χρειαζεται να παρακολουθησω το προγραμμα του φροντιστηριου μου το οποιο περιλαμβανει 6 ωρες αρχαιων (2 για το γνωστο και για το αγνωστο 2 γραμματικη,2 συντακτικο ) ενω τα μαθηματα βαρυτητας για μενα ειναι η οικονομια και τα μαθηματικα γενικης που διαρκουν 2 ωρες το καθενα. Πιστευετε οτι θα επρεπε να μειωσω το μαθημα του αγνωστου? Ευχαριστω :)
Eίσαι θεωρητική και θες να πας αποκλειστικά και μόνο 5ο πεδίο, δηλαδή οικονομικά; Αν ναι ποιά σχολή θες, γιατί εξαρτάται από τη σχολή, γιατί όλες(σχεδόν) οι οικονομικές σχολές έχουν τουλάχιστον 6 μαθήματα μαθηματικών εκ των οποίων τα 2 είναι εύκολα, βατά ακόμη και για έναν από θεωρητική, ωστόσο τα άλλα 4 χωρίς να θέλω να σε αγχώσω είναι πολύ δύσκολα, ακόμη και για έναν από την τεχνολογική με βάσεις στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γεια σας! Φετος ειμαι υποψηφια για τις πανελληνιες εξετασεις και η σχολη που με ενδιαφερει βρισκεται στο 5ο πεδιο. Θα ηθελα να μαθω αν πραγματικα χρειαζεται να παρακολουθησω το προγραμμα του φροντιστηριου μου το οποιο περιλαμβανει 6 ωρες αρχαιων (2 για το γνωστο και για το αγνωστο 2 γραμματικη,2 συντακτικο ) ενω τα μαθηματα βαρυτητας για μενα ειναι η οικονομια και τα μαθηματικα γενικης που διαρκουν 2 ωρες το καθενα. Πιστευετε οτι θα επρεπε να μειωσω το μαθημα του αγνωστου? Ευχαριστω :)

Και γω βρέθηκα στη θέση σου. :)
1ον καλή τύχη με την υπεροψία των μαθηματικών στο σχολείο που θα θεωρούν αυτοκτονία το να δώσει μια θεωρητικού μαθηματικά.

Λοιπόν, εγώ έδωσα βάρος στα μαθηματικά και στην οικονομία. Έκανα 4 ώρες αρχαία σύνολο (2 γνωστό 2 άγνωστο), 2 λατινικά, 2 ιστορία, 2 λογοτεχνία, 2 μαθηματικά γενικής (ιδιαίτερο όμως) και 3 ώρες οικονομία στην αρχή τις οποίες μείωσα σε 2 το Μάρτη.

Αν είσαι καλή γενικά στα υπόλοιπα μαθήματα, τότε πιστεύω θα πρέπει οπωσδήποτε να δώσεις βαρύτητα σε μαθηματικά και οικονομία. Στα μαθηματικά ειδικά γιατί όπως βλέπεις κάθε χρόνο βάζουν όλο και πιο ψαγμένες ασκήσεις. Πρέπει λοιπόν να αποκτήσεις μεγάλη τριβή με ασκήσεις. Η οικονομία είναι πιο εύκολη, γιατί έχεις συγκεκριμένα είδη ασκήσεων.

Δηλαδή για να φανταστείς, χρησιμοποίησα 6 τετράδια των 5 θεμάτων μόνο για τα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top