3η φορά πανελλαδικές;

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ξέρω πως ολες οι ιατρικες στην Ελλάδα είναι το ίδιο καλές, το θεμα μου ειναι οτι σκοπευω να φύγω εξωτερικο για ειδικειδικοτητα και για περεταίρω σπουδες/εργασια και φοβαμαι μηπως προτιμησουν καποιον αποκλειστικα και μονο απτη σχολη στην οποια φοιτησε...
Κοίτα χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω . Το πανεπιστήμιο της Κρήτης είναι κορυφαία παγκοσμίως σε έρευνα και επαφή με το εξωτερικό άρα θα σου έλεγα ότι έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πας εξωτερικό από ιατρική Ηράκλειο σε σχέση με ιατρική Αθήνα όπου σίγουρα οι σχέσεις με τους καθηγητές είναι και πιο απρόσωπες και δεν θα μπορέσεις εύκολα να σε προωθήσουν κάπου .
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
οι σχέσεις με τους καθηγητές είναι και πιο απρόσωπες και δεν θα μπορέσεις εύκολα να σε προωθήσουν κάπου .
ναι..αυτό το έχω ξανακούσει..άλλα δεν το καταλαβαίνω η επαφή με τους καθηγητές δεν έχει
καμία σχέση πχ όπως στο Λύκειο?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.
Ξέρω πως ολες οι ιατρικες στην Ελλάδα είναι το ίδιο καλές, το θεμα μου ειναι οτι σκοπευω να φύγω εξωτερικο για ειδικειδικοτητα και για περεταίρω σπουδες/εργασια και φοβαμαι μηπως προτιμησουν καποιον αποκλειστικα και μονο απτη σχολη στην οποια φοιτησε...
σοβαρευτειτε ρε επιτελους! αυτα τα λεγαμε πριν 15 χρονια!ακομα και σεις 18 χρονων 15 χρονια μετα πιστευετε τα ιδια? αυτος ο νπβ ποσα δικια εχει!
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
ναι..αυτό το έχω ξανακούσει..άλλα δεν το καταλαβαίνω η επαφή με τους καθηγητές δεν έχει
καμία σχέση πχ όπως στο Λύκειο?
Κοίτα έχει απλά πρέπει να ξεχωρίσεις με κάποιο τρόπο και από ότι κατάλαβα πολλές φορές υπάρχει μέσο με καθηγητές και γονείς που έχουν σχέση μαζί τους
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
σοβαρευτειτε ρε επιτελους! αυτα τα λεγαμε πριν 15 χρονια!ακομα και σεις 18 χρονων 15 χρονια μετα πιστευετε τα ιδια? αυτος ο νπβ ποσα δικια εχει!
[/QUOTE
Καλά εντάξει έναν προβληματισμό είχε η κοπέλα μην την κατακρίνουμε
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.
και η πλακα ειναι ειδικα στο ηρακλειο εχω ακουσει οτι ειδικα στα προπτυχιακα μαθηματα γινεται καταπληκτικη δουλεια! κατσε δωσε πανελληνιες για ενα κομπλεξ λεω εγω.....
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
και η πλακα ειναι ειδικα στο ηρακλειο εχω ακουσει οτι ειδικα στα προπτυχιακα μαθηματα γινεται καταπληκτικη δουλεια! κατσε δωσε πανελληνιες για ενα κομπλεξ λεω εγω.....
Δεν νομίζω ότι το λέει από κόμπλεξ απλώς είναι μπερδεμένη θα το δει πιο καθαρά ακόμα νωρίς είναι
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Κοίτα έχει απλά πρέπει να ξεχωρίσεις με κάποιο τρόπο και από ότι κατάλαβα πολλές φορές υπάρχει μέσο με καθηγητές και γονείς που έχουν σχέση μαζί τους

!!!

τι μαθαίνουμε ρε παιδί μ σήμερα...

δηλαδή μου λες με λίγα λόγια οτι αν δεν πλησιάσεις εσύ τον καθηγητή μένεις στην αφάνεια? δεν ξέρει
ούτε το όνομα σου? αλλά διορθώνει τα γραπτά σου?

και το άλλο για μέσον που είπες μάλλον πάει για λάδωμα? για να περνάνε μαθήματα?
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το λέει από κόμπλεξ απλώς είναι μπερδεμένη θα το δει πιο καθαρά ακόμα νωρίς είναι
απλα αυτα τα λεγανε πριν 15 χρονια που ζουσαμε τεχνολογικα στον μεσαιωνα.οταν την σημερινη εποχη μπορεις να ψαξεις τι ωρα πηγε στην τουαλετα καποιος ε θα περιμενα λιγο πιο σοβαρα ερωτηματα
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
απλα αυτα τα λεγανε πριν 15 χρονια που ζουσαμε τεχνολογικα στον μεσαιωνα.οταν την σημερινη εποχη μπορεις να ψαξεις τι ωρα πηγε στην τουαλετα καποιος ε θα περιμενα λιγο πιο σοβαρα ερωτηματα
Ναι πάντως η αντίληψη ότι τα προπτυχιακά Αθήνας και Θεσσαλονίκης είναι σε καλύτερο επίπεδο από τα υπόλοιπα δυστυχώς ακόμα υπάρχει στις ηλικίες μας
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
!!!

τι μαθαίνουμε ρε παιδί μ σήμερα...

δηλαδή μου λες με λίγα λόγια οτι αν δεν πλησιάσεις εσύ τον καθηγητή μένεις στην αφάνεια? δεν ξέρει
ούτε το όνομα σου? αλλά διορθώνει τα γραπτά σου?

και το άλλο για μέσον που είπες μάλλον πάει για λάδωμα? για να περνάνε μαθήματα?
Όχι δεν υπάρχει λάδωμα και τέτοια απλά πρέπει να το πιάσεις εσύ από μόνο σου για να γνωρίσεις τους καθηγητές ή να ξεχωρίσεις με κάποιο τρόπο για να σε προσεγγίσουν αυτοί
 

Κ...

Νεοφερμένος

Η Κ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Για να μην παρεξηγηθω, εγω ξερω πως ολες οι ιατρικες της Ελλάδας ειναι ισαξιες και τοπ, ομως δεν ξερω τι πιστευει ενας μεσηλικας στο εξωτερικο που αυριο μεθαυριο θα θελω να με προσλαβει...
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.
Ναι πάντως η αντίληψη ότι τα προπτυχιακά Αθήνας και Θεσσαλονίκης είναι σε καλύτερο επίπεδο από τα υπόλοιπα δυστυχώς ακόμα υπάρχει στις ηλικίες μας
καλα καλα.....τραβα πηγαινε πατρα,γιαννινα,ηρακλειο να τελειωσεις ιατρικη και πηγαινε αθηνα να δουμε ποσο πιο ευκολα θα τελειωσεις....ας βγει ο καθε μιζερος να πει οτι θελει.επειδη τα εχω ζησει απο μεσα ξερω πολυ καλα τι ισχυει και τι απαιτησεις υπαρχουν και πως μπαινουν οι βαθμοι.στα προκλινικα μαθηματα ουτε στα ονειρα τους στην σουπερ ουαου αθηνα δεν τα μαθαινουν αυτα που μαθαινουν πατρα.απλα αν υπαρχει η προκαταληψη δεν εχει νοημα να λεμε τα ιδια και τα ιδια.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Για να μην παρεξηγηθω, εγω ξερω πως ολες οι ιατρικες της Ελλάδας ειναι ισαξιες και τοπ, ομως δεν ξερω τι πιστευει ενας μεσηλικας στο εξωτερικο που αυριο μεθαυριο θα θελω να με προσλαβει...
Ειδικά αν σκοπεύεις να πας εξωτερικό δε θα έπρεπε να σε ανησυχεί. Εκεί (σε σοβαρά τουλάχιστον κράτη της Ευρώπης) στις συνεντεύξεις για δουλειά κοιτάνε πιο ουσιαστικά πράγματα από το από που πήρες το πτυχιο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.
Για να μην παρεξηγηθω, εγω ξερω πως ολες οι ιατρικες της Ελλάδας ειναι ισαξιες και τοπ, ομως δεν ξερω τι πιστευει ενας μεσηλικας στο εξωτερικο που αυριο μεθαυριο θα θελω να με προσλαβει...
ε χασε τριτη χρονια δινοντας πανελληνιες.....
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου! Εφ' όσον ήθελες ιατρική και πέρασες ιατρική δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να ξαναδώσεις. Οι δύο σχολές σου δίνουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και το Πανεπιστήμιο Κρήτης έχει κάποια καλά που δεν τα έχει το ΕΚΠΑ. Το περιβάλλον είναι λιγότερο απρόσωπο, οι καθηγητές είναι περισσότερο συνεργάσιμοι, δεν υπάρχει το χάος που υπάρχει στην Αθήνα, περισσότερο καθαροί χώροι και αν είσαι από Αθήνα θα ζήσεις μόνη σου (κάτι που προσωπικά είναι καλό). Ο μόνος λόγος να ξαναδώσεις μόνο και μόνο για να πας στην ίδια σχολή αλλά στο ΕΚΠΑ, είναι ότι το χαρτί σου θα θεωρείται ότι θα έχει περισσότερο κύρος από κάτι παλιά κολλημένα μυαλά. Πραγματικά κατά εμένα δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος. Τώρα αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, το καταλαβαίνω, μπορεί να γίνει μια μεταγραφή ή να αντιμετωπιστεί με το να μείνεις σε εστία (δεν θυμάμαι αν υπάρχουν στο Ηράκλειο).
Τώρα είδα ότι γράφεις για την αναγνωρισιμότητα του πτυχίου σου στο εξωτερικό. Αναφορικά με αυτό η Ιατρική του Πανεπιστημίου Κρήτης πολλές φορές βγαίνει πρώτη από του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ σε rakings με Medical schools και κάποιες άλλες φορές βγαίνει ακριβώς από κάτω από το ΕΚΠΑ και το ΑΠΘ. Αλλά πάντα μένει στην πρώτη τριάδα. Οπότε, αν και είναι η προτελευταία σε προτιμήσεις Ιατρική στην Ελλάδα, αυτό συμβαίνει αποκλειστικά και μόνο λόγω απόστασης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top