3η φορά πανελλαδικές;

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
α απ'ό,τι μαθαίνω το έρμο από φάρμακα δίνονται cipralex κτλπ.αντικαταθλιπτικά κ για αυστηρά λίγο καιρό αγχολυτικό(βενζοδιαζεπίνες κτλπ.) αλλά και CBT ψυχοθεραπεία ίσως κ ψυχαναλυτική. :)

αλλά από τα φάρμακα προτιμάται η γνωσιακή συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία (CBT) σωστά? :)

Είναι καλό που στις μέρες μας αρκετοί γιατροί αποφεύγουν να ρίχνουν το κόσμο εύκολα στα φάρμακα..
αφού ξέρεις η "προκοπή" τους (βενζοδιαζεπίνες) για λίγο είναι.

ήξερα μια κοπέλα κάποτε που την τάιζαν οι γιατροί xanax, επειδή δεχόταν bullying στα σχολικά της χρόνια
και της είχε δημιουργηθεί άγχος, μου έλεγε ότι όποτε έβγαινε έξω, έκανε οκταρακια στο δρόμο από το
χαπάκομα.
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
αλλά από τα φάρμακα προτιμάται η γνωσιακή συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία (CBT) σωστά? :)

Είναι καλό που στις μέρες μας αρκετοί γιατροί αποφεύγουν να ρίχνουν το κόσμο εύκολα στα φάρμακα..
αφού ξέρεις η "προκοπή" τους (βενζοδιαζεπίνες) για λίγο είναι.

ήξερα μια κοπέλα κάποτε που την τάιζαν οι γιατροί xanax, επειδή δεχόταν bullying στα σχολικά της χρόνια
και της είχε δημιουργηθεί άγχος, μου έλεγε ότι όποτε έβγαινε έξω, έκανε οκταρακια στο δρόμο από το
χαπάκομα.
Καλά,ναι,πράγματι..!Δημιουργούν εξάρτηση και όταν πάει κάποιος να τα κόψει,εύκολα δημιουργούνται ''στερητικά''συμπτώματα. Πάντως,μελετώντας τη Νευροψυχολογία και τη Βιολογική ψυχολογία,πιστεύω ότι πολλές παθήσεις είναι στην ουσία...Βιολογία κ Χημεία.Φερειπείν,το έντερο είναι γνωστό ότι παράγει σεροτονίνη με ότι συνεπάγεται αυτό αλλά και η διατροφή επηρεάζει.Προσωπικά,έχω δυσανεξίες σε λακτόζη και γλουτένη και αν έκανα εκείνη τη στιγμή τεστ προσοχής,iq ή οτιδήποτε κάνουμε οι ψυχολ.στην Ψυχομετρία,θα βγαζα 0 από το brain fog.Ωραία Ψυχολόγος να λέει ότι όλα είναι της Θετικής.χαχαχαχαχαχα.(Η παλιά μου κ/θνση φταίει).
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
το έντερο είναι γνωστό ότι παράγει σεροτονίνη με ότι συνεπάγεται αυτό αλλά και η διατροφή επηρεάζει.Προσωπικά,έχω δυσανεξίες σε λακτόζη και γλουτένη και αν έκανα εκείνη τη στιγμή τεστ προσοχής,iq ή οτιδήποτε κάνουμε οι ψυχολ.στην Ψυχομετρία,θα βγαζα 0 από το brain fog.Ωραία Ψυχολόγος να λέει ότι όλα είναι της Θετικής.χαχαχαχαχαχα.(Η παλιά μου κ/θνση φταίει).

Μια που αναφέρεις το brain fog και κατάθλιψη από όσο γνωρίζω έχει να κάνει και με την χλωρίδα και τις
τοξίνες που μπορεί να παράγουν ορισμένα βακτήρια όταν δημιουργείται υπερπληθυσμός. (SIBO)

έχε τα υπόψιν σου να θεραπεύεις τον κόσμο...ειδικά όταν σπουδάζει κανείς δεν θέλει
brain fog. :happy:
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μια που αναφέρεις το brain fog και κατάθλιψη από όσο γνωρίζω έχει να κάνει και με την χλωρίδα και τις
τοξίνες που μπορεί να παράγουν ορισμένα βακτήρια όταν δημιουργείται υπερπληθυσμός. (SIBO)

έχε τα υπόψιν σου να θεραπεύεις τον κόσμο...ειδικά όταν σπουδάζει κανείς δεν θέλει
brain fog. :happy:
Kαλά είσαι πολύ ενημερωμένος απ'ό,τι βλέπω.!Εύγε! Και...από SIBO πάσχω εδώ και 1 χρόνο.Δεν ήξερε κανένας γιατρός να μου το πει..Δεν έχουν ενημέρωση στη χώρα μας γι'αυτά ακόμα(!).(Τέρμα,πρέπει να πάω και Ιατρική εγώ.χαχαχαχαα).Μόνη μου το ανακάλυψα.Κάθε μέρα νά'μαι κομμάτια ,να λέω τί στο καλό συμβαίνει και οι αιματολογικές περίεργες σε λεμφοκύτταρα κτλπ. το πηλίκο τους.Επιτέλους,λύθηκε το puzzle.Τώρα παίρνω Rifacol αντιβίωση και Biocidin (βότανο σαν betadine) αντιμικροβιακό-αντισηπτικό + πολύ σκληρή διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά και γλουτένη(ούτε κρουασάν,κριτσίνια,μπισκότα,μακαρόνια,ψωμιά).Παίρνω κάτι ειδικά υποκατάστατα.Μια ομορφιά!
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Kαλά είσαι πολύ ενημερωμένος απ'ό,τι βλέπω.!Εύγε! Και...από SIBO πάσχω εδώ και 1 χρόνο.Δεν ήξερε κανένας γιατρός να μου το πει..Δεν έχουν ενημέρωση στη χώρα μας γι'αυτά ακόμα(!).(Τέρμα,πρέπει να πάω και Ιατρική εγώ.χαχαχαχαα).Μόνη μου το ανακάλυψα.Κάθε μέρα νά'μαι κομμάτια ,να λέω τί στο καλό συμβαίνει και οι αιματολογικές περίεργες σε λεμφοκύτταρα κτλπ. το πηλίκο τους.Επιτέλους,λύθηκε το puzzle.Τώρα παίρνω Rifacol αντιβίωση και Biocidin (βότανο σαν betadine) αντιμικροβιακό-αντισηπτικό + πολύ σκληρή διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά και γλουτένη(ούτε κρουασάν,κριτσίνια,μπισκότα,μακαρόνια,ψωμιά).Παίρνω κάτι ειδικά υποκατάστατα.Μια ομορφιά!
Αυτό πάντως που άλλα λέει ο τίτλος και άλλα καταλήγουμε να συζητάμε πρέπει να το προσέξουμε....
Ξεκινάει η κοπέλα να μας πει την αγωνία της και αν θα πρέπει να ξαναδώσει τρίτη χρονιά πανελληνιες και φτάνουμε να μιλάμε για ψυχωσεις και ψυχοφαρμακα🤣🤣🤣🤣
Δεν έχουμε γιατρειά........😂😂😂😂
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Kαλά είσαι πολύ ενημερωμένος απ'ό,τι βλέπω.!Εύγε! Και...από SIBO πάσχω εδώ και 1 χρόνο.Δεν ήξερε κανένας γιατρός να μου το πει..Δεν έχουν ενημέρωση στη χώρα μας γι'αυτά ακόμα(!).(Τέρμα,πρέπει να πάω και Ιατρική εγώ.χαχαχαχαα)

να'σαι καλα!

Ναι μπορείς να πας και ιατρική αν θέλεις! :) εγώ δηλώνω κομπιουτεράς όμως αυτό
δεν μου περιορίζει τα ενδιαφέροντα μου, δεν ήμαστε μόνο οτι σπουδάσαμε!!

Αυτό πάντως που άλλα λέει ο τίτλος και άλλα καταλήγουμε να συζητάμε πρέπει να το προσέξουμε....
Ξεκινάει η κοπέλα να μας πει την αγωνία της και αν θα πρέπει να ξαναδώσει τρίτη χρονιά πανελληνιες και φτάνουμε να μιλάμε για ψυχωσεις και ψυχοφαρμακα🤣🤣🤣🤣
Δεν έχουμε γιατρειά........😂😂😂😂

χαχαχα ειδικά εγώ το τελευταίο καιρό δεν έχω αφήσει συζήτηση που να μην την βγάλω offtopic...
αφού οι mods με αφήνουν.. τι να κάνω? :P
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αυτό πάντως που άλλα λέει ο τίτλος και άλλα καταλήγουμε να συζητάμε πρέπει να το προσέξουμε....
Ξεκινάει η κοπέλα να μας πει την αγωνία της και αν θα πρέπει να ξαναδώσει τρίτη χρονιά πανελληνιες και φτάνουμε να μιλάμε για ψυχωσεις και ψυχοφαρμακα🤣🤣🤣🤣
Δεν έχουμε γιατρειά........😂😂😂😂
Και μια χαρά απαντήσαμε στην κοπέλα για το θέμα της και εκτενώς το αναλύσαμε μαζί της και σε προσωπικό μήνυμα/συζήτηση inbox από όσα τυγχάνει να γνωρίζω για την Κρήτη-κάτι που προφανώς δεν είναι γνωστό τοις πάσι εδώ μέσα-και διατεθειμένοι είμαστε να της δώσουμε και άλλες πληροφορίες-σε μη κοινή θέα πάντα.! Λέτε αν φτάσουμε,ΑΦΟΎ έχουμε ασχοληθεί και συζητήσει πολύ όμορφα και υπέρ το δέον με τη γράφουσα,να μιλάμε και για κάνα offtopic(κλασικό χαρακτηριστικό του Έλληνα κάποιες φορές) νά'χουμε πρόβλημα?χαχαχααχα!! Και στο άνωθεν μιλήσαμε για την υγεία του εντέρου και για νευρώσεις,όχι ψυχώσεις.Οι ψυχώσεις είναι άλλο πράγμα.Έχοντας υποστεί κακοποίηση στο σπίτι μου και με έναν αδερφό με μεταμόσχευση νεφρού,ούσα πρωτεύσασα με 9,1 στη σχολή μου στην Ψυχολογία Αθηνών,ε,ας ξεφύγουμε και λιγάκι,δε χάλασε ο κόσμος. Φιλικά! Υ.Γ.:Θερμά συγχαρητήρια και στο γιο για την εισαγωγή του στην Ιατρική σχολή και στην κόρη για την Αγγλική Φιλολογία στο ΕΚΠΑ.Σπουδάζει στο τμήμα μου μια φίλη και είναι πολύ ευχαριστημένη.Επίσης,ο γιος της σπιτονοικοκυράς μου όταν ήμουν στη Φλώρινα είχε εισαχθεί το 2011 στην Αγγλική του ΕΚΠΑ κι ήταν επίσης πολύ ευχαριστημένος.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Και μια χαρά απαντήσαμε στην κοπέλα για το θέμα της και εκτενώς το αναλύσαμε μαζί της και σε προσωπικό μήνυμα/συζήτηση inbox από όσα τυγχάνει να γνωρίζω για την Κρήτη-κάτι που προφανώς δεν είναι γνωστό τοις πάσι εδώ μέσα-και διατεθειμένοι είμαστε να της δώσουμε και άλλες πληροφορίες-σε μη κοινή θέα πάντα.! Λέτε αν φτάσουμε,ΑΦΟΎ έχουμε ασχοληθεί και συζητήσει πολύ όμορφα και υπέρ το δέον με τη γράφουσα,να μιλάμε και για κάνα offtopic(κλασικό χαρακτηριστικό του Έλληνα κάποιες φορές) νά'χουμε πρόβλημα?χαχαχααχα!! Και στο άνωθεν μιλήσαμε για την υγεία του εντέρου και για νευρώσεις,όχι ψυχώσεις.Οι ψυχώσεις είναι άλλο πράγμα.Έχοντας υποστεί κακοποίηση στο σπίτι μου και με έναν αδερφό με μεταμόσχευση νεφρού,ούσα πρωτεύσασα με 9,1 στη σχολή μου στην Ψυχολογία Αθηνών,ε,ας ξεφύγουμε και λιγάκι,δε χάλασε ο κόσμος. Φιλικά! Υ.Γ.:Θερμά συγχαρητήρια και στο γιο για την εισαγωγή του στην Ιατρική σχολή και στην κόρη για την Αγγλική Φιλολογία στο ΕΚΠΑ.Σπουδάζει στο τμήμα μου μια φίλη και είναι πολύ ευχαριστημένη.Επίσης,ο γιος της σπιτονοικοκυράς μου όταν ήμουν στη Φλώρινα είχε εισαχθεί το 2011 στην Αγγλική του ΕΚΠΑ κι ήταν επίσης πολύ ευχαριστημένος.
Σε ευχαριστώ για τις ευχές. Η μικρή δεν πίστευε πολύ στον εαυτό της και είναι πολύ χαρούμενη που τα κατάφερε.
Ο μεγάλος ήθελε την Ιατρική που δεν κατάφερε πέρυσι κι επίσης πετάει.....δόξα τω Θεό.
Εννοείται βοηθήσατε την κοπέλα, εγώ αστειεύομαι 🤣🤣
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
λογικα δεν θα ξαναδωσω γιατι χανω χρονο, δεν εχω ξανακουσει κανεναν να το κανει αυτο για την ιατρικη. Ισως με επηρεαζει το γεγονος οτι το ηρακλειο ειναι σε νησι και λιγο απομονώνεσαι. Ξερω πως υπαρχουν πλοια και αεροπλανα απλα εχω μεγαλώσει και στην αθηνα οπου οι μετακινησεις ηταν τελειως διαφορετικες και λογικα εχω κακομαθει.

Αν μας παρακολουθείς ακόμα, το θέμα αυτό ίσως σε ενδιαφέρει:


Το είχα αναφέρει και εδώ στο thread σου σε περασμένο ποστ, άλλα κανείς δεν το είχε δει να επιβεβαιώσει
αν όντως είναι μια επιλογή για σένα.


Εφόσον πέρασες σε σχολή, η θέση που πιάνεις δεν μπορεί να αξιοποιηθεί απο κάποιον άλλο, πχ
σαν επιλαχών..και επειδή πρόκειται για ιατρική που έχει μεγάλη ζήτηση και ανταγωνισμό, αν δεν
φοιτήσεις και πας να ξαναδώσεις πανελλήνιες, είναι κρίμα να πάει χαμένη η θέση, δες λοιπόν αν
μπορείς να χρησιμοποίησεις τον παραπάνω τρόπο αμοιβαίας μετεγγραφής. :)
 

Κ...

Νεοφερμένος

Η Κ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αν μας παρακολουθείς ακόμα, το θέμα αυτό ίσως σε ενδιαφέρει:


Το είχα αναφέρει και εδώ στο thread σου σε περασμένο ποστ, άλλα κανείς δεν το είχε δει να επιβεβαιώσει
αν όντως είναι μια επιλογή για σένα.


Εφόσον πέρασες σε σχολή, η θέση που πιάνεις δεν μπορεί να αξιοποιηθεί απο κάποιον άλλο, πχ
σαν επιλαχών..και επειδή πρόκειται για ιατρική που έχει μεγάλη ζήτηση και ανταγωνισμό, αν δεν
φοιτήσεις και πας να ξαναδώσεις πανελλήνιες, είναι κρίμα να πάει χαμένη η θέση, δες λοιπόν αν
μπορείς να χρησιμοποίησεις τον παραπάνω τρόπο αμοιβαίας μετεγγραφής. :)
ναι ανεβασα στα φοιτητικα νεα για αμοιβαια μετεγγραφη προς πατρα διοτι αθηνα/Θεσσαλονίκη δεν το επιτρεπει ο νομος ή κατι τετοιο.
Ευχαριστω παντως, σκεφτομαι ισως να μεινω στην κρητη ενταξει
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ναι ανεβασα στα φοιτητικα νεα για αμοιβαια μετεγγραφη προς πατρα διοτι αθηνα/Θεσσαλονίκη δεν το επιτρεπει ο νομος ή κατι τετοιο.
Ευχαριστω παντως, σκεφτομαι ισως να μεινω στην κρητη ενταξει

Το είχες βρει και εσύ πριν σου γράψω εδώ?
 

Κ...

Νεοφερμένος

Η Κ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ναιναι τα ειχα δει ολα
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top