3η φορά πανελλαδικές;

Κ...

Νεοφερμένος

Η Κ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Συμφωνούμε!
Χαχα ναι, δεν τους ενδιαφέρει να τεκμηριώσεις το θέμα που εσύ βρήκες.
Τους ενδιαφέρει να είσαι όσο πιο κοντά στις ενδεικτικές απαντήσεις γίνεται...
Τέλος πάντως ... Δεν το βλέπω να αλλάζει ι τρόπος εξέτασης του μαθήματος.
Τουλάχιστον να χαίρεσαι που αυτό το μάθημα δε σου στοίχησε τη σχολή .
μου τη στοίχισε την πρωτη φορα... και τωρα μου "στοιχιζει" οικονομικα, γιατι θα σπουδασω μακρια απ'το σπιτι μου
Ελπιζω καποια στιγμη να δουν τι γινεται σε αυτη την εξεταση, φοβαμαι πως τα χειροτερα δεν εχουν ερθει ακομη.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
μου τη στοίχισε την πρωτη φορα... και τωρα μου "στοιχιζει" οικονομικα, γιατι θα σπουδασω μακρια απ'το σπιτι μου

τι να πώ και εγώ που χθες το σπίτι που βρήκα κοντά στην σχολή ήταν στα 170 και σήμερα
πήγε 200 ευρω?

μαζί με τις δυσκολίες που περιγράφω στο παρακάτω λινκ, τελικά άλλαξαν σήμερα την τιμή του..
όλα ρευστά και αβέβαια είναι, πανε να πετύχουν καλύτερη τιμή από φοιτητή? :rolleyes: τι να πω..

 
Τελευταία επεξεργασία:

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
τι να πώ και εγώ που χθες το σπίτι που βρήκα κοντά στην σχολή ήταν στα 170 και σήμερα
πήγε 200 ευρω?

μαζί με τις δυσκολίες που περιγράφω στο παρακάτω λινκ, τελικά άλλαξαν σήμερα την τιμή του..
όλα ρευστά και αβέβαια είναι, πανε να πετύχουν καλύτερη τιμή από φοιτητή? :rolleyes: τι να πω..

Σε ποια σχολή και πόλη περνας;;; φθηνό το 170! Αθήνα και Θεσσαλονίκη είναι στα ύψη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
mammy ,,για πες εσυ που διερευνας την αθηνα..αυτα που λενε για 450-500€ εκοικιο για 35τμ , ειναι αληθεια? ή ειναι παπατζες προβοκατσιας?
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
mammy ,,για πες εσυ που διερευνας την αθηνα..αυτα που λενε για 450-500€ εκοικιο για 35τμ , ειναι αληθεια? ή ειναι παπατζες προβοκατσιας?
Αλήθεια είναι σε περιοχές καλές, safe και κοντά σε σχολές. Μάλιστα πολλές φορές και πολύ ακριβότερα. Φθηνότερα βρίσκεις σε περιοχές μακριά από πανεπιστήμια και όχι τόσο καλές, κάπως πιο υποβαθμισμενες.
Φθηνά δυάρια και γκαρσονιέρες έχει Πατησίων, Κυψέλη, στάση ηλεκτρικού Άγιος Νικόλαος, Μεταξουργείο, Κολωνό, Ακαδημίας Πλάτωνος κλπ
Ζωγράφου, Παγκράτι, Ιλίσια κλπ που είναι κοντά στο ΕΚΠΑ και Πειραιάς, Αιγάλεω κλπ που είναι κοντά στο ΠΑΔΑ είναι φαρμάκι.
Εμείς απλώς σταθήκαμε τυχεροί και ενας γνωστός του άντρα μου που μένει Ζωγράφου μας ενημέρωσε ότι ανακαινιζεται το διπλανό του διαμέρισμα και το νοικιασαμε πριν βγει ενοικιαστηριο σε καλή τιμή.
Δυαρι 45τ.μ. 370€
 

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Συμφωνώ μην επιτίθεσε. Όπως και για τις άλλες περιοχές που αναφέρω. Απλώς λέω οτι εκεί είναι πιο φθηνά.
Διάβασε πρώτα τι γράφω πριν επιτεθείς

Δεν έχω ιδέα πως το μήνυμά μου παρερμηνεύθηκε ως επίθεση, αλλά τέλος πάντων είπα απλά στα παιδιά να μείνουν μακριά από αυτήν την περιοχή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Αλήθεια είναι σε περιοχές καλές, safe και κοντά σε σχολές. Μάλιστα πολλές φορές και πολύ ακριβότερα. Φθηνότερα βρίσκεις σε περιοχές μακριά από πανεπιστήμια και όχι τόσο καλές, κάπως πιο υποβαθμισμενες.
Φθηνά δυάρια και γκαρσονιέρες έχει Πατησίων, Κυψέλη, στάση ηλεκτρικού Άγιος Νικόλαος, Μεταξουργείο, Κολωνό, Ακαδημίας Πλάτωνος κλπ
Ζωγράφου, Παγκράτι, Ιλίσια κλπ που είναι κοντά στο ΕΚΠΑ και Πειραιάς, Αιγάλεω κλπ που είναι κοντά στο ΠΑΔΑ είναι φαρμάκι.
Εμείς απλώς σταθήκαμε τυχεροί και ενας γνωστός του άντρα μου που μένει Ζωγράφου μας ενημέρωσε ότι ανακαινιζεται το διπλανό του διαμέρισμα και το νοικιασαμε πριν βγει ενοικιαστηριο σε καλή τιμή.
Δυαρι 45τ.μ. 370€
Α ενταξει αλλα και τα 370 ακριβα ειναι .... αλλα οι περιοχες πατησιων, αγ νικολαος κατω πατησια μεταξουργειο οπου παιζει τρενο μια χαρα και βολικα ειναι για εκπα, παδα, εμπ , νομικη,, γεωπονικο, χαροκοποιο, παπει και παιδαγωγικα
τωρα αυτη η ακαδημια πλατωνος δεν ξερω που ειναι.
εγω θα επελεγα μεταξουργειο που ειναι κοντα περπατητο το γκαζι και το θησειο
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Α ενταξει αλλα και τα 370 ακριβα ειναι .... αλλα οι περιοχες πατησιων, αγ νικολαος κατω πατησια μεταξουργειο οπου παιζει τρενο μια χαρα και βολικα ειναι για εκπα, παδα, εμπ , νομικη,, γεωπονικο, χαροκοποιο, παπει και παιδαγωγικα
τωρα αυτη η ακαδημια πλατωνος δεν ξερω που ειναι.
εγω θα επελεγα μεταξουργειο που ειναι κοντα περπατητο το γκαζι και το θησειο
Όχι, οι περιοχές που λες δεν είναι καλά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

Κ...

Νεοφερμένος

Η Κ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
το καλο με την Αθηνα ειναι το μετρο, οποτε δεν χρειαζεται να μενεις ζωγραφου πχ για κα εισαι κοντα στο εκπα. Ξερω αρκετους που εμεναν Παλαιο Φαληρο/ Νεο κοσμο
Νεο κοσμο ειδικα πιστευω υπαρχουν αρκετοι φοιτητες και νομιζω εχουν καλες τιμες ως προς τα ενοικια
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Όχι, δεν σε ρωτάω. Έχω ζήσει Αθήνα και ξέρω ότι αυτές οι περιοχές δεν είναι καλές. Το ίδιο λεει και ο σύζυγος που έχει μεγαλώσει Αθήνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το καλο με την Αθηνα ειναι το μετρο, οποτε δεν χρειαζεται να μενεις ζωγραφου πχ για κα εισαι κοντα στο εκπα. Ξερω αρκετους που εμεναν Παλαιο Φαληρο/ Νεο κοσμο
Νεο κοσμο ειδικα πιστευω υπαρχουν αρκετοι φοιτητες και νομιζω εχουν καλες τιμες ως προς τα ενοικια
Παλαιό Φάληρο μεγάλωσε ο σύζυγος και έχουμε συγγενείς, είναι πολύ ακριβά. Για Νέο Κόσμο δεν ξέρω.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Όχι, δεν σε ρωτάω. Έχω ζήσει Αθήνα και ξέρω ότι αυτές οι περιοχές δεν είναι καλές. Το ίδιο λεει και ο σύζυγος που έχει μεγαλώσει Αθήνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Παλαιό Φάληρο μεγάλωσε ο σύζυγος και έχουμε συγγενείς, είναι πολύ ακριβά. Για Νέο Κόσμο δεν ξέρω.
Από ποια αποψη δεν είναι καλές?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γεια σας, φέτος έδωσα 2η φορά πανελλαδικές και μπήκα στην Ιατρική του Ηρακλείου.
Για κάποιο λόγο αισθάνομαι πως πρέπει να ξαναδώσω (άρα 3η φορά) για να πάω Αθήνα...
Τι να κάνω;
Επισκέψου ψυχολόγο. Και όχι δεν το λέω καθόλου σατιρικά.
Έχω αρχίσει να βλέπω περιπτώσεις χειρότερες απο του Dr.Phil εδω μέσα τόσα χρόνια και ανησυχώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κ...

Νεοφερμένος

Η Κ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Επισκέψου ψυχολόγο. Και όχι δεν το λέω καθόλου σατιρικά.
Έχω αρχίσει να βλέπω περιπτώσεις χειρότερες απο του Dr.Phil εδω μέσα τόσα χρόνια και ανησυχώ.
Εχεις δικιο και συμφωνω μαζι σου, αλλα φοβαμαι μη δε γινει δουλεια... ρωτησα μια φιλη μου που ξερει απο αυτα και μου ειπε οτι ειναι 40€ η συνεδρια σε αυτη που παει.
Δεν το' χω με τα οικονομικα πολυ, αλλα αισθανομαι πως ειναι πολλα αν εμπροκειτο να γινεται τακτικα.
πχ στον γιατρο πληρωνεις 50€ τη φορα αλλα τις περισσοτερες φορες δεν τον επισκεπτεσαι συχνα

Και θιγω το οικονομικο επειδη εγω δεν εχω εισοδημα, και δεν θελω βα επιβαρυνω καποιον αλλο οικονομικα.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Από ποια αποψη δεν είναι καλές?
Ε....πως να σου πω.....δύσκολο να μείνεις, δύσκολο να τις περπατήσεις ακόμη και την ημέρα (καλά δε συζητώ για βράδυ), γενικά μεγάλη παραβατικοτητα και διακίνηση ουσιών μπροστά στα μάτια σου.
Προσωπική άποψη δική μου και του συζύγου, δεν θέλω αντιπαραθεσεις απλά λέω μια άποψη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εχεις δικιο και συμφωνω μαζι σου, αλλα φοβαμαι μη δε γινει δουλεια... ρωτησα μια φιλη μου που ξερει απο αυτα και μου ειπε οτι ειναι 40€ η συνεδρια σε αυτη που παει.
Δεν το' χω με τα οικονομικα πολυ, αλλα αισθανομαι πως ειναι πολλα αν εμπροκειτο να γινεται τακτικα.
πχ στον γιατρο πληρωνεις 50€ τη φορα αλλα τις περισσοτερες φορες δεν τον επισκεπτεσαι συχνα

Και θιγω το οικονομικο επειδη εγω δεν εχω εισοδημα, και δεν θελω βα επιβαρυνω καποιον αλλο οικονομικα.
Όσο και να είναι, έστω μια φορά θα πρέπει να πας θεωρώ τουλάχιστον να σου πει εαν είναι απαραίτητο να υπάρξουν περαιτέρω συνεδρίες. Πάντως έχεις πολλές επιλογές νομίζω, δεν είναι αναγκαστικό να σκας 40€ συνεχώς. Ίσως κάποιος που ξέρει περισσότερα πάνω στο θέμα να μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα για αυτές τις επιλογές.

Είναι κρίμα να αφήσεις την τελειομανία να σε τρώει. Τώρα αφορά τις σχολές, αύριο μεθαύριο θα αφορά άλλα θέματα. Σίγουρα έχει ένα κόστος και καταλαβαίνω πλήρως οτι δεν θες να επιβαρύνεις τους γονείς σου, και μπράβο σου για αυτό. Αλλά έλα και στην δική τους θέση. Πλήρωναν τόσα λεφτά υποθέτω σε φροντιστήρια για να περάσεις εκεί που θες(υποθέτω περισσότερα απο όσα κάνει ένας ψυχολόγος), λες να μην πλήρωναν κάποια παραπάνω για την ψυχική υγεία του παιδιού τους ;

Κέρδισες στο κομμάτι των πανελληνίων, μην περιοριστείς εκεί όμως. Πρέπει μέσα σου να αναπτύξεις και την ταπεινότητα. Είναι σπουδαίο συναίσθημα να ξέρεις οτι είσαι ο καλύτερος ή πολύ καλός σε κάτι, αλλά κάποια στιγμή της ζωής σου θα αποτύχεις ή δεν θα τα πας καλά. Είναι αναπόφευκτο θα συμβεί σε όλους τους ανθρώπους για πολλούς λόγους. Εαν δεν έχεις εξοικειωθεί με την ιδέα οτι δεν χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι ή να βρεθούμε στο καλύτερο πανεπιστήμιο θα βρεθείς αντιμέτωπη με αισθήματα που δεν έχεις ξανανιώσει ποτέ σου και θα σε επηρεάσει σε ακραίο βαθμό.

Πέρασες σε μια εξαιρετική σχολή όπως σου είπαν με πάρα πολύ καλό επίπεδο που θα σου προσφέρει πολλές δυνατότητες. Εστίασε λίγο στο τι έχεις καταφέρει ως τώρα σε παρακαλώ. Το να ξαναδώσεις για να πας στο ΕΚΠΑ, δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι. Δεν θα σε κάνει καλύτερο γιατρό αύριο μεθαύριο απο ότι θα γινόσουν ούτως η άλλως. Απλά θα σε κρατήσει πίσω άλλο ένα χρόνο απο την ζωή σου, θα σε ταλαιπωρήσει, και θα δώσει ικανοποίηση σε ορισμένους κομπλεξικούς ανθρώπους οτι έχουν δίκιο πως κάποιες ιατρικές αξίζουν περισσότερο απο άλλες. Βαθιά μέσα σου πιστεύεις οτι η σχολή θα σε μορφώσει στον άνθρωπο και επιστήμονα που θα γίνεις αύριο μεθαύριο ; Εγώ σου λέω πως όχι, κανένας άνθρωπος και καμία σχολή δεν μπορεί να σε μορφώσει. Μόνο εσύ μπορείς να το κάνεις αυτό με προσωπικό κόπο.

Ναι ίσως κάποιες σχολές σε ορισμένες πόλεις να υπερτερούν λίγο, αλλά σε βάθος χρόνου δεν θα παίζει απολύτως κανένα ρόλο αυτό. Να το θέσω διαφορετικά : Ο κόπος σου θα πρέπει να είναι τέτοιος που θα καθιστά εντελώς άνευ σημασίας το που σπούδασες και ποιους είχες καθηγητές. Ειδάλλως δεν θα έχεις κάνει καλή δουλειά. Εαν ο άλλος φλεξάρει το που σπούδασε, εσύ να εύχεσαι να μπορείς να "φλεξάρεις" σε ένα βιογραφικό ικανότητες και εμπειρία. Διότι τα τελευταία μετράνε. Το πτυχίο και ο βαθμός του είναι πιο πολύ διακοσμητικό στο τοίχο μετά απο ένα σημείο μπροστά σε αυτά.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ε....πως να σου πω.....δύσκολο να μείνεις, δύσκολο να τις περπατήσεις ακόμη και την ημέρα (καλά δε συζητώ για βράδυ), γενικά μεγάλη παραβατικοτητα και διακίνηση ουσιών μπροστά στα μάτια σου.
Προσωπική άποψη δική μου και του συζύγου, δεν θέλω αντιπαραθεσεις απλά λέω μια άποψη
Πάντως τυχαίνει να μένω σε μια από τις αναφερθεισες περιοχές και τα τελευταία χρόνια σπάνια βλέπω τέτοια περιστατικά που περιγράφεις. Αλλα καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου, γονιός είσαι και στέλνεις το παιδί σου σε άλλη πόλη στο κάτω κάτω. Πάντως αν βρείτε κάτι καλό σε πχ Γκύζη η κυψέλη, προσωπικά θα λεγα να μη το αποκλείσετε στο έτσι.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Εχεις δικιο και συμφωνω μαζι σου, αλλα φοβαμαι μη δε γινει δουλεια... ρωτησα μια φιλη μου που ξερει απο αυτα και μου ειπε οτι ειναι 40€ η συνεδρια σε αυτη που παει.
Δεν το' χω με τα οικονομικα πολυ, αλλα αισθανομαι πως ειναι πολλα αν εμπροκειτο να γινεται τακτικα.
πχ στον γιατρο πληρωνεις 50€ τη φορα αλλα τις περισσοτερες φορες δεν τον επισκεπτεσαι συχνα

Και θιγω το οικονομικο επειδη εγω δεν εχω εισοδημα, και δεν θελω βα επιβαρυνω καποιον αλλο οικονομικα.
Θα πας αρχικά για μια αξιολόγηση, από εκεί και πέρα θα κανονίσετε τις συνεδρίες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top