[29/5/2015] Φυσική Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 52)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 11 21.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 13 25.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 8 15.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 6 11.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 8 15.4%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 6 11.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που μπήκες στο Φυσικό, είσαι συνάδελφος!....

Τροφή για την σκέψη....
Στο Δ4 το dL/dt είναι όντως μηδέν?!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τροφή για την σκέψη....
Στο Δ4 το dL/dt είναι όντως μηδέν?!!!!!
Ως προς ποιον άξονα;
(Υ.Γ. Ας μην ταλαιπωρούμε τα παιδιά που δώσανε φέτος).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Για μια ακόμη φορά είχες σωστή προσέγγιση!

Επειδή βέβαια δεν θέλω ούτε να αγχώσω, ούτε να ταλαιπωρήσω κανένα παιδί, γίνονται δεκτές και απαντήσεις ως προς το Ο! (-7mgR/8 )

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Όχι. Το αντίθετο ισχύει. Όσο πιο μικρή είναι η τριβή, τόσο περισσότερος χρόνος χρειάζεται για να κάνει η μπάλα ΚΧΟ. Σκέψου το απλά: με μηδενική τριβή δεν θα κάνει ποτέ κύλιση, ενώ με άπειρη τριβή θα κάνει ΚΧΟ ακαριαία.

Ναι αυτο που γραφεις το καταλαβαινω και αυτο ηθελα να πω κι εγω ( τωρα που ξανακοιταξα το σχολιο μου δεν το διατυπωσα καθολου καλα). Εμενα η απορια μου ηταν στο κατα ποσο γινεται αντιληπτο το φαινομενο σε ενα επιπεδο που δεν ασκει την τριβη της τσοχας και ειναι αντιστοιχο των επιφανειων με τις οποιες ασχολειται το βιβλιο ( παιζω με ενα σφαιριδιο στο γραφειο μου και σκεφτομαι οτι αφου στην τσοχα κανει κλασματα του sec να εμφανιστει η ΚΧΟ με τετοια τριβη, κανονικα στο γραφειο θα επρεπε να ειναι αρκετος ο χρονος και μου ειναι λιγο αντιφατικο) Thanks για τις εξηγησεις παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
... παιζω με ενα σφαιριδιο στο γραφειο μου και σκεφτομαι οτι αφου στην τσοχα κανει κλασματα του sec να εμφανιστει η ΚΧΟ με τετοια τριβη, κανονικα στο γραφειο θα επρεπε να ειναι αρκετος ο χρονος....
Ρίξε λάδι στο γραφείο σου και στη μπίλια και θα δεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Για μια ακόμη φορά είχες σωστή προσέγγιση!

Επειδή βέβαια δεν θέλω ούτε να αγχώσω, ούτε να ταλαιπωρήσω κανένα παιδί, γίνονται δεκτές και απαντήσεις ως προς το Ο! (-7mgR/8 )

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Εγώ το dl/dt το βρήκα και ως προς το Ο και ως προς άξονα που διέρχεται από το cm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kater1

Νεοφερμένος

Η Kater1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στα αριθμητικά ποσα μορια κόβουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ρίξε λάδι στο γραφείο σου και στη μπίλια και θα δεις...
Αλλά είναι και αυτές οι μανάδες που μπαίνουν εμπόδιο στη πρόοδο της επιστήμης: "Κοίτα παιδάκι μου μη μου λερώσεις τα χαλιά!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Εγώ το dl/dt το βρήκα και ως προς το Ο και ως προς άξονα που διέρχεται από το cm.

Άρα είσαι δύο φορές σωστός!!!! Ελπίζω να αιτιολόγησες τι είναι τί.....

Στα αριθμητικά ποσα μορια κόβουν ?

Γενικά εξαρτάται από το ερώτημα. Αν θέλεις να μου πεις για ποια ερωτήματα ενδιαφέρεσαι να γίνω κι εγώ πιο συγκεκριμένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kater1

Νεοφερμένος

Η Kater1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Άρα είσαι δύο φορές σωστός!!!! Ελπίζω να αιτιολόγησες τι είναι τί.....



Γενικά εξαρτάται από το ερώτημα. Αν θέλεις να μου πεις για ποια ερωτήματα ενδιαφέρεσαι να γίνω κι εγώ πιο συγκεκριμένος...

Δ3 Δ4 σωστοί τύποι λάθος στις πράξεις

Δ3 Δ4 σωστοί τύποι λάθος στις πράξεις

Επίσης β1 ξεκίνησα με σωστό τυπολόγιο αλλά έβαλα λάθος Ι στην αντικατάσταση και οδηγήθηκα σε λάθος απάντηση ,θα πάρω μονάδες απο αιτιολόγηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mkbul

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έκανα λάθος το Β1. Να κάτι που δεν θα μου το συγχωρήσω ποτέ. Πάνε 7 μόρια έτσι. Μετά έκανα λάθος την γραφική στο Γ4, και στο Δ2 βρήκα λάθος νούμερα λόγω πράξεων, στο Δ3 δεν έβαλα την περιστροφική όσο είναι στον αέρα. Περίμενα την Φυσική ως το καλύτερο μου μάθημα να με ανεβάσει, άλλα nope. Τι λέτε εσείς για όλα αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
στο Β1 κριμα, απο βιασυνη φανταζομαι, δεν θα εισαι ο μονος. Γ4 απλα απο τη σχεση ξερεις οτι η Cf θα εχει αρνητικη κλιση και μετα για μενα ηταν το μονο φυσικο κομματι του ερωτηματος, οτι το φορτιο και η ενταση εχουν μεγιστη τιμη και και αρα δεν επρεπε να τραβηξεις την ευθεια μεχρι τα απειρα. Δ2 αν εισαι σωστος δεν θα κοψουν πολυ νομιζω, Δ3 αγχωθηκες- δεν προλαβαινες ισως? λογικα: υπαρχει ροπη να επιβραδυνει τη στροφικη κινηση ειτε ακαριαια ειτε σταδιακα μεχρι το σημειο που ρωταει?? Μην ανησυχεις παντως, εγω που μιλησα με γνωστους που εδιναν, καταλαβα οτι ενα 16-17 θεωρειται αξιοπρεπεστατος βαθμος. Καλη σου επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Δ3 Δ4 σωστοί τύποι λάθος στις πράξεις



Επίσης β1 ξεκίνησα με σωστό τυπολόγιο αλλά έβαλα λάθος Ι στην αντικατάσταση και οδηγήθηκα σε λάθος απάντηση ,θα πάρω μονάδες απο αιτιολόγηση?

Δ3 - Δ4 (-1, -1) το σύνολο -2
Στο Β1 σίγουρα χάνεις τις 2 της απάντησης. Να υποθέσω ότι έβαλες το Στ = Mgl/2+M/2gl=Mgl και πήρες ως ροπή αδράνειας μόνο της ράβδου; τότε 2 και από την αιτιολόγηση.

Έκανα λάθος το Β1. Να κάτι που δεν θα μου το συγχωρήσω ποτέ. Πάνε 7 μόρια έτσι. Μετά έκανα λάθος την γραφική στο Γ4, και στο Δ2 βρήκα λάθος νούμερα λόγω πράξεων, στο Δ3 δεν έβαλα την περιστροφική όσο είναι στον αέρα. Περίμενα την Φυσική ως το καλύτερο μου μάθημα να με ανεβάσει, άλλα nope. Τι λέτε εσείς για όλα αυτά?

Το Β1 μπήκε ακριβώς για αυτό τον λόγο.... Δες ποια ήταν η απάντηση (ii) και όλα τα άλλα είναι περιττά...... Συνεπώς δεν μπορείς να αισθάνεσαι ένοχος που δεν απέφυγες την σφαίρα του πυροβολισμού.... Όσο για την γραφική, αν έχεις κάνει σωστά τους άξονες μονάδες κλπ και λάθος την μορφή είσαι στο -2. Στο Δ2 αν είναι μόνο η πραξοδουλειά -1 και στο Δ3 αν έκανες σωστά την ΑΔΕ μέχρι το Ε τότε είσαι -3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάποιος με ρώτησε το εξής: Στο Δ4 βρήκε μια χαρά το h = 0,8m πάνω από το Ε που θα φτάσει η μπίλια. Όμως το μυαλό του πήγε ότι η επιφάνεια του εδάφους είναι στο κατώτατο σημείο Δ του ημισφαιρίου και έβαλε Η = h + R = 2,4m και το υπογράμμισε. Του είπα ότι αποκλείεται να του κόψουν μόριο για αυτό. Έχω δίκιο;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Κάποιος με ρώτησε το εξής: Στο Δ4 βρήκε μια χαρά το h = 0,8m πάνω από το Ε που θα φτάσει η μπίλια. Όμως το μυαλό του πήγε ότι η επιφάνεια του εδάφους είναι στο κατώτατο σημείο Δ του ημισφαιρίου και έβαλε Η = h + R = 2,4m και το υπογράμμισε. Του είπα ότι αποκλείεται να του κόψουν μόριο για αυτό. Έχω δίκιο;



Χαίρομαι πάρα πολύ που (αν το θελήσεις βέβαια) κάποια στιγμή θα βαθμολογείς κι εσύ γραπτά πανελληνίων....

Για μια ακόμη φορά σωστός στην κρίση σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mkbul

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το Β1 μπήκε ακριβώς για αυτό τον λόγο.... Δες ποια ήταν η απάντηση (ii) και όλα τα άλλα είναι περιττά...... Συνεπώς δεν μπορείς να αισθάνεσαι ένοχος που δεν απέφυγες την σφαίρα του πυροβολισμού.... Όσο για την γραφική, αν έχεις κάνει σωστά τους άξονες μονάδες κλπ και λάθος την μορφή είσαι στο -2. Στο Δ2 αν είναι μόνο η πραξοδουλειά -1 και στο Δ3 αν έκανες σωστά την ΑΔΕ μέχρι το Ε τότε είσαι -3.

Δήμο και Mister Noone,

Μακάρι να το διορθώσουν έτσι όπως τα λέτε. Εγώ την έβγαλα όλη τη γραφική, ενώ είχα κάνει σωστά τα νούμερα. Όπως και να έχει, έχω βγάλει λίγο πολύ 17,200 μόρια, με ένα 13.5 στην έκθεση (μπορεί να είναι και πιο ψηλά). Το Μηχανολόγων μηχανικών της Πάτρας δεν το πιάνω ε; Αν δεν το πιάσω αυτό επόμενη επιλογή μου είναι φυσικό Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Δήμο και Mister Noone,

Μακάρι να το διορθώσουν έτσι όπως τα λέτε. Εγώ την έβγαλα όλη τη γραφική, ενώ είχα κάνει σωστά τα νούμερα. Όπως και να έχει, έχω βγάλει λίγο πολύ 17,200 μόρια, με ένα 13.5 στην έκθεση (μπορεί να είναι και πιο ψηλά). Το Μηχανολόγων μηχανικών της Πάτρας δεν το πιάνω ε; Αν δεν το πιάσω αυτό επόμενη επιλογή μου είναι φυσικό Αθήνας.

Τα συγχαρητήρια μου!
Μια συμβουλή για το μηχανογραφικό: Τις σχολές τις βάζουμε με την σειρά που θέλουμε, ανεξάρτητα από το πόσα μόρια πιάνει ή νομίζουμε ότι θα πιάσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Σχετικά με την συζήτηση που είχατε πριν, υπάρχει μία άσκηση εδώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σχετικά με την συζήτηση που είχατε πριν, υπάρχει μία άσκηση εδώ :)
Σωστός. Πολύ ωραία άσκηση, όμως αρκετά δύσκολη και περιέχει από όλα τα καλούδια.
Βάζω μια πιο απλή και μικρή, η οποία μελετά μόνο το φαινόμενο που συζητάμε:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Κάποιος με ρώτησε το εξής: Στο Δ4 βρήκε μια χαρά το h = 0,8m πάνω από το Ε που θα φτάσει η μπίλια. Όμως το μυαλό του πήγε ότι η επιφάνεια του εδάφους είναι στο κατώτατο σημείο Δ του ημισφαιρίου και έβαλε Η = h + R = 2,4m και το υπογράμμισε. Του είπα ότι αποκλείεται να του κόψουν μόριο για αυτό. Έχω δίκιο;



Αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ. Ο φυσικός μου μου είπε οτι το πιθανότερο είναι να μην τους πειράξει, αλλα και να κόψουν θα κόψουν ελάχιστο. Ε τωρα νομίζω δε θα κόψουν πάνω από 2, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top