[29/5/2008] Φυσική / Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
ρε παιδιά εγώ στο 4ο θέμα στο τελευταίο ερώτημα επειδή είχα πάρει ως θετική φορά προς τα δεξιά έβαλα την τριβή από το 1 σώμα θετική κ το έργο της μετά θετικό(αν κ είναι λάθος τελικά)με αποτέλεσμα να μου βγει χ1:-40.5 κ από δίπλα έγραψα ότι δηλαδή θα μετατοπιστεί κατά 40.5 μέτρα αριστερά.μετά για το άλλο σώμα βρήκα σωστά κ τέλος αφαίρεσα σε απόλυτες τιμές τις αποστάσεις κ βγήκε 58.5.εννοείται ότι είχα κ σχήμα κτλ.πόσο θα κόψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Riddle

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ρε παιδιά εγώ στο 4ο θέμα στο τελευταίο ερώτημα επειδή είχα πάρει ως θετική φορά προς τα δεξιά έβαλα την τριβή από το 1 σώμα θετική κ το έργο της μετά θετικό(αν κ είναι λάθος τελικά)με αποτέλεσμα να μου βγει χ1:-40.5 κ από δίπλα έγραψα ότι δηλαδή θα μετατοπιστεί κατά 40.5 μέτρα αριστερά.μετά για το άλλο σώμα βρήκα σωστά κ τέλος αφαίρεσα σε απόλυτες τιμές τις αποστάσεις κ βγήκε 58.5.εννοείται ότι είχα κ σχήμα κτλ.πόσο θα κόψουν;

Αν αφαιρέσεις τις απόλυτες τιμές δε βγαίνει 58,5 :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
συγνώμη ήθελα να πω ότι τα αφαίρεσα μέσα σε απόλυτο.είπα δχ ίσον απόλυτη τιμή του χ2 μείον του χ1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
συγνώμη ήθελα να πω ότι τα αφαίρεσα μέσα σε απόλυτο.είπα δχ ίσον απόλυτη τιμή του χ2 μείον του χ1.

Απο αυτο παιζει και να σου κοψουν αρκετα βασικα....Καλυτερο θα ηταν να τα προσθεσιες, το καθενα μεσα σε απολυτο δλδ /χ1/ + /χ2/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioni

Νεοφερμένος

Η dioni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
θελω να ρωτησω κατι αλλα θελω να μου απαντησει καποιος οσο το δυνατον πιο υπευθυνα.ενας φιλος του αδερφου μου που δινουν μαζι πανελληνιες εγραψε στο 4β την απαντηση του 4γ και αντιστροφα.θα του τα κοψουν και τα δυο???
δυστηχωσ ναι...εμασ στο φροντ μασ εχουν πει χιλιεσ φορεσ να προσεχουμε την αρι8μηση γτ αν την κανουμε λα8οσ χανετε ολη η ασκηση...οταν κανω ελεγχο στο τελοσ 8α κανο σιγουρα 2 φορεσ παραπανω για να ειμια σιγουρη για την αρι8μηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ρε παιδια άνθρωποι ειναι οι εξεταστές κατανοούν το αγχος των υποψηφίων δεν ειναι μπαμπούλες...Ελεος δλδ ειναι δυνατον να στα κόψει για αυτο???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ρε παιδια άνθρωποι ειναι οι εξεταστές κατανοούν το αγχος των υποψηφίων δεν ειναι μπαμπούλες...Ελεος δλδ ειναι δυνατον να στα κόψει για αυτο???????

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό αλλά μην ξεχνάς ότι οι εξετάσεις είναι ανταγωνισμός..οπότε ναι, πρεπει να του κόψει γιατί ο άλλος που δεν εκανε αυτό το λαθος θα αδικηθει..πιστευω δηλαδη οτι οι εξετάσεις δεν ειναι μονο πανω στις γνωσεις αλλά και στο time management και στο να συγκρατήσεις το αγχος σου κτλ ώστε να μην κανεις τετοια λαθη κτλ κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
μα γιατί;το ΔX δεν είναι χ2-χ1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Riddle

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
μα γιατί;το ΔX δεν είναι χ2-χ1;

Καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι.. Αλλά το χ2 κ το χ1 είναι αποστάσεις και δεν εξαρτώνται από τη φορά την οποία θα θεωρήσεις θετική.. Είναι πάντα θετικές!

Συνεπώς, το Δχ είναι το άθροισμα των αποστάσεων που διένυσαν τα 2 σώματα.. Μιας και κινούνταν προς αντίθετες κατευθύνσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι.. Αλλά το χ2 κ το χ1 είναι αποστάσεις και δεν εξαρτώνται από τη φορά την οποία θα θεωρήσεις θετική.. Είναι πάντα θετικές!

Συνεπώς, το Δχ είναι το άθροισμα των αποστάσεων που διένυσαν τα 2 σώματα.. Μιας και κινούνταν προς αντίθετες κατευθύνσεις..

Βασικα μπορεις ειτε να δεχτεις τα x1 και x2 ως διαστημα που μονομετρο μεγεθος και να τα προσθεσεις, ειτε να τα παρεις ως μετατοπισεις που ειναι διανυσματικο μεγεθος και να τις αφαιρεσεις διανυσματικα (αλγεβρκα συγκεκριμενα επειδη ειναι στην ιδια ευθεια) και επιδη ειναι αντιρροπα θα σου βγει ουσιαστικα παλι προσθεση για τα μετρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
αυτό που λες ακριβώς έκανα.με αυτό το σκεπτικό έβγαλα το χ1 αρνητικό επειδή πάει προς τα αρνητικά.πόσο λέτε να μου κόψουν.επίσης κόβουν αν δεν βάλουμε την δύναμη N;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Περίπλοκα τα λέτε... Εγώ απλώς πήρα ΘΜΚΕ και δεν με ενδιέφερε η φορά.... Βρήκα ξεχωριστά πόσο διένυσε το καθένα... Ανέφερα προς τα που θα πάει το καθένα και με σχήμα έδειξα πια είναι η απόσταση... απλά είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Εγώ δεν ανέφερα καθόλου τις δυνάμεις πάνω στα σώματα, δλδ δεν τις έδειξα πάνω σε σχήμα.....Απλώς είπα Wτ= -μNΔχ όπου Ν=mg ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
εντάξει εσυ απλώς βρήκες αποστάσεις,εγώ θεώρησα πιο σωστό να βγει το χ1 αρνητικό αφού πάει προς τα αριστερά.θα μου κόψουν;ξέρει κανείς αν θεωρείται σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Και γω ανέφερα ότι το χι είναι αρνητικό γιατί πήρα ως σημείο χ=0 το σημείο κρούσης... Αλλά το έκανα καθαρά για να δείξω που σταμάτησε το Σ1... Αποκλείεται να σου κόψουν από κάτι τέτοιο.... Την απόσταση δεν θέλουνε αυτοί??? Τώρα αν την βρήκες σωστά χρησιμοποιόντας σωστούς τύπους και σωστή σκέψη τι ψάχνεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
απλώς επειδή θεώρησα ότι το έργο της τριβής για το 1 σώμα είναι θετικό μιας κ η τ1 έχει θετική φορά,ίσως το πάρουν σαν λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Εγώ βασικά ανέφερα ότι και στις δύο περιπτώσεις το έργο της τριβής είναι αρνητικό μιας και δεν βοηθάει την κίνηση του σώματος δλδ η τριβή αντιτείθεται στην κίνηση του κα΄θε σώματος ...άρα το έβαλα αρνητικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Καλα παιδια αυτο που εκανα εγω δε παιζει να το εχει κανει αλλος :D
Σα να θελω να παω αυστραλια και να παω πρωτα απο αμερικη...Τι να πεις δε σκεφτηκα καθολου το ΘΜΚΕ ο βλακας...Κλασικα πηγα με εξισωσεις κινησης και τετοια...ΕΛΕΟΣ δε μπορω να το πιστεψω τουλαχιστον μου βγηκε σωστο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
απλώς επειδή θεώρησα ότι το έργο της τριβής για το 1 σώμα είναι θετικό μιας κ η τ1 έχει θετική φορά,ίσως το πάρουν σαν λάθος.

Εγώ βασικά ανέφερα ότι και στις δύο περιπτώσεις το έργο της τριβής είναι αρνητικό μιας και δεν βοηθάει την κίνηση του σώματος δλδ η τριβή αντιτείθεται στην κίνηση του κα΄θε σώματος ...άρα το έβαλα αρνητικό...

Καλα παιδια αυτο που εκανα εγω δε παιζει να το εχει κανει αλλος :D
Σα να θελω να παω αυστραλια και να παω πρωτα απο αμερικη...Τι να πεις δε σκεφτηκα καθολου το ΘΜΚΕ ο βλακας...Κλασικα πηγα με εξισωσεις κινησης και τετοια...ΕΛΕΟΣ δε μπορω να το πιστεψω τουλαχιστον μου βγηκε σωστο :P

Και οι τρεις σωστοί είστε relax.. Διαβάστε το επόμενο μάθημα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλα παιδια αυτο που εκανα εγω δε παιζει να το εχει κανει αλλος :D
Σα να θελω να παω αυστραλια και να παω πρωτα απο αμερικη...Τι να πεις δε σκεφτηκα καθολου το ΘΜΚΕ ο βλακας...Κλασικα πηγα με εξισωσεις κινησης και τετοια...ΕΛΕΟΣ δε μπορω να το πιστεψω τουλαχιστον μου βγηκε σωστο :P
ΟΚ, δεν είναι και τόσο παρατραβηγμένο. Εγώ με ΘΜΚΕ το έκανα, αλλά στο πρόχειρο το έκανα και με αυτόν τον τρόπο για επαλήθευση!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top