[29/5/2008] Φυσική / Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
ΥΓ: Και κάτι σχετικό με τις διευκρινήσεις. Σε ένα σχολείο έκαναν αιτηση για διευκρίνηση προχθές σχετικά με τη βιολογία κατεύθυνσης και αυτή απορρίφθηκε διότι "το θέμα ήταν ξακάθαρο"

Οι της θετικης διαβαστε το αντιστοιχο thread που αναφερεται στο μαθημα που διναμε την τριτη...Ποσταρα πριν λιγο κατι νεες εξελιξεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εντάξει και γω 100 εγραψα σχεδόν, αλλα χαλάρωσε, γιατί να στερήσουμε από μέτριους μαθητες έναν αξιοπρεπή βαθμό, και απο εναν κακό την βάση?
Μετά τον βιασμό στα μαθηματικά μονόδρομος ήταν να βάλουν λογικά θέματα στην φυσική για να σώσουν την βάση του 10...

Τα θέματα που μπήκαν ήταν στο επίπεδο του βιβλίου, αν εμείς καθόμαστε να ακούμε τα κουλά των φροντιστηρίων (και γω μαζί) ειναι δικό μας πρόβλημα...

Κοιτα ομως αλλο ειναι να δινεις εναν αξιοπρεπη βαθμο στους μετριους και αλλο να τους εξισωνεις με τους πολυ καλους....Μαθηματικα ολοι το ξερουμε οτι τα μορια χανονται πολυ ευκολα....Καποια παιδια μποορει να ειναι αστερια στην φυσικη και να ετυχε να γραψουν χαλια στα μαθηματικα...Ενω αλλοι μαζι με εμενα περιμεναν μαθηματικα και φυσικη για να αντισταθμισουν τις απωλειες της εκθεσης...Γιαυτο σε καμια περιπτωση δεν ηταν ''δικαια'' τα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Κοιτα ομως αλλο ειναι να δινεις εναν αξιοπρεπη βαθμο στους μετριους και αλλο να τους εξισωνεις με τους πολυ καλους....Μαθηματικα ολοι το ξερουμε οτι τα μορια χανονται πολυ ευκολα....Καποια παιδια μποορει να ειναι αστερια στην φυσικη και να ετυχε να γραψουν χαλια στα μαθηματικα...Ενω αλλοι μαζι με εμενα περιμεναν μαθηματικα και φυσικη για να αντισταθμισουν τις απωλειες της εκθεσης...Γιαυτο σε καμια περιπτωση δεν ηταν ''δικαια'' τα θεματα

Κι αν σου κατσει και η εκθεση τελικα?;)Κοιταξε,εγω οχι να το παινευτω αλλα στα μαθηματικα θεωρω πως ειμαι πολυ καλος έως αριστος....Το θεμα ειναι ομως οτι στα συγκεκριμενα θεματα δεν προλαβα να τα κανω ολα(λογω διατυπωσης οφειλα να γραψω πολλα και αναλυτικα),οποτε η φυσικη ηταν κανονικα θεματα....Αν εχεις ασχοληθει τα βγαζεις,αν οχι ομως τοτε εχεις ζορια...Γι'αυτο μη σκατε!Αν εχετε γραψει καλα στα υπολοιπα,καμια εκθεση δε θα σας κατεβασει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimishr1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Τα θέματα ήταν πράγματι εύκολα (με καλές προυποθέσεις 100). Βέβαια, πολλοί περιμέναμε ηλεκτρική ταλάντωση και αν έχετε δει τα θέματα του Εσπερινού, πιστεύαμε ότι η κρούση "κάηκε".. Τελωσπάντων προβλέπω ότι θα έχουμε υψηλές επιδόσεις στην Φυσική..

Παρ'όλα αυτά, θα συμφωνήσω και εγώ με τον mostel.:iagree: Kύριοι της Κ.Ε.Ε. (Κεντρικη Επιτροπή Eξετάσεων) , ΕΛΕΟΣ.:mad: Τρώμε το "παλούκι" στα μαθηματικά και τώρα μας το παίζετε καλοί.(τζάμπα όλα τα "κουφα" θέματα που είδαμε).. Κάλυτερα να είχανε σε όλα τα μαθήματα, θέματα διαβαθμισμένης δυσκολίας, προκειμένου και μέτριοι μαθητές να φτάνουν τη βάση, παρά αυτή η κωμικοτραγική κατάσταση που συνέβη...
. Όσο για το Σάββατο, και για μας τους Τεχνολογικούς προβλέπω εύκολα (εώς πολύ ευκολα) θέματα στην ΑΕΠΠ... (το ίδιο θα πω και για τη Χημεια της Θετικής...):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalala

Νεοφερμένος

Η lalala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Να ρωτήσω, στη Φυσική στο 4ο Θέμα το α έκανα λάθος στις πράξεις και ο λόγος μου βγήκε 4 αντί για 1/4 :mad:και μετά δεν πρόλαβα να το διορθώσω στο τέλος:'(, παρότι το εντόπισα.
Τα υπόλοιπα ερωτήματα θα μου τα πάρουν όλα λάθος εξαιτίας του αριθμητικού στο α ?
Και είναι όλα σωστά γμτ! Μόνο οι μάζες ήταν λάθος και πήρε σβάρνα όλα τα υπόλοιπα!
Θα τα κόψουν όλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Εντάξει και γω 100 εγραψα σχεδόν, αλλα χαλάρωσε, γιατί να στερήσουμε από μέτριους μαθητες έναν αξιοπρεπή βαθμό, και απο εναν κακό την βάση?
Μετά τον βιασμό στα μαθηματικά μονόδρομος ήταν να βάλουν λογικά θέματα στην φυσική για να σώσουν την βάση του 10...

Τα θέματα που μπήκαν ήταν στο επίπεδο του βιβλίου, αν εμείς καθόμαστε να ακούμε τα κουλά των φροντιστηρίων (και γω μαζί) ειναι δικό μας πρόβλημα...

Άκου να δεις τι γίνεται.....
Ας προσπαθήσουν ν σώσουν τη βάση του 10, δεν είπε κανείς τίποτα....
Αλλα δεν είναι δυνατόν να τα ισωπεδώνουμε όλα.
Για να εξισορροπήσουν την πανωλεθρία των περισσοτέρων μαθητών στα μαθηματικά 8α μπορύσαν να δώσουν εύκολα τα 3 πρώτα θέματα, έτσι ώστε κάποιος που έγραψε ακόμα κ 6-7 στα μαθηματικά να γράψει ένα αξιοπρεπές 12-13.
Το 4ο όμως να είναι ΤΕΤΑΡΤΟ,όχι όπως το σημερινό, το οποίο, αν εξαιρέσεις τους τύπους της κεντρικής ελαστικής, κατα τα άλλα βγαίνει με θεωρία Α Λυκ. Τι να πεις τότε?
Ας κρατούσαν ένα μέτρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
συμφωνω, το 4 ηταν εντελως γελοιο, εστω δυο ερωτηματα ας ηταν λιγο πιο δυσκολα, τσαμπα τοσες ασκησεις που εχουμε λυσει, ας ειναι τουλαχιστο λιγο απαιτητικη η πληροφορικη, αν και δεν θα επηρεασει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalastras

Νεοφερμένος

Ο xalastras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ωραιος αντε συμφοιτηταριο του χρονου :no1:

Επ επ. Κι εγω ειμαι εδω! Πηρα ρωτησα βαθμολογητη για την περιπτωση μου. Μου ειπε οτι μου κοβουν 2 μορια απο το 4α και απο β , δ ενα μοριο... δλδ -4 μορια.

Το 96 μου κανει αφου κ μαθηματικα εγραψα αναλογως .. ΕΜΠ ελπιζω xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeOrGiTsA!!

Νεοφερμένος

Η GeOrGiTsA!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια τα θεματα πιστευω ηταν γελια για τους προετοιμασμενους μαθητες......
και ομως τα καταφερα και εκανα λαθος στην πραξη με τις μαζες ενω εχω λυσει 30 ολοιδια θεματα..απαραδεκτος δεν το πιστευω αυτο π εκανα πραγματικα..
να ξες κατι κ να μην το γραφεις?για τα.....
πιστευω εσεις να τα πηγατε καλυτερα:(

Σε παρόοια κατάσταση ειμαι..πήγαινα για 19 και πανω και έφυγα με 16 το πολύ...
Δεν πήρα υπ'οψιν μου την τριβή το βλήμα!!!Και έβαλα και λ΄΄αθος πρόσημο στην ταχύτητα!!!!Το βουρλοοοο!!!ΑΑΑ!!εκανα και 2 λαθη στα Σ-Λ επισης....

ομως τα θέματα ήταν αντικειμενικα ΓΕΛΟΙΑ!!!!!!!!:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeOrGiTsA!!

Νεοφερμένος

Η GeOrGiTsA!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Να ρωτήσω, στη Φυσική στο 4ο Θέμα το α έκανα λάθος στις πράξεις και ο λόγος μου βγήκε 4 αντί για 1/4 :mad:και μετά δεν πρόλαβα να το διορθώσω στο τέλος:'(, παρότι το εντόπισα.
Τα υπόλοιπα ερωτήματα θα μου τα πάρουν όλα λάθος εξαιτίας του αριθμητικού στο α ?
Και είναι όλα σωστά γμτ! Μόνο οι μάζες ήταν λάθος και πήρε σβάρνα όλα τα υπόλοιπα!
Θα τα κόψουν όλα?

όχι...Δε το παιρνουν όλο λάθος....μετρανε μόνο στο 1ο ερώτημα το λαθος που εχεισ το αριθμητικο....μετα αν έχεισ λάθος μονο πραξεις δε σου αφαιροθν τίποτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeOrGiTsA!!

Νεοφερμένος

Η GeOrGiTsA!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έβαλαν εύκολα θέματα και παρατήρησα να συμβαίνει το εξής παράλογο: καλοί μαθητές να χάνουν μονάδες από βλακείες και μέτριοι να γράφουν εξίσου καλά με τους πολύ καλούς. Αυτό πραγματικά είναι αδικία!:mad:


ααααααααααχχχ......εμενα μου λες........:mad::'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalastras

Νεοφερμένος

Ο xalastras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Οσον αφορα τις βασεις. Ειδικα στις υψηλης ζητησης. Σκεφτητε οτι τα θεματα σε σχεση με τα περσινα ηταν παλουκια (αναφερομαι στα μαθηματικα) οποτε αν περυσι η βαση στους ημμη ηταν 18980 φετος αποκλυεται να σημειωσει μεταβολη πανω απο 5 μορια (ειτε θετικα ειτε αρνητικα) . Εγω υπολογιζοντας τα μορια μου με τους μικροτερους βαθμους που μπορει να παρω (18 μαθ κατ ενω ο καθηγητης μ μ λεει πανω απο 19 , και 18 φυσικη ενω μου ειπαν για 19.2) ειμαι στα 19.100+ μορια σιγα να μην ανεβουν τοσο xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Και επαναλαμβάνω... Στο 3α, βάλατε τις δυνάμεις για τη σφαίρα όπως λένε τα φροντιστήρια ή την πήρατε κατ' ευθείαν mg; Πόσο κόβουν για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demoglakos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδια τα θεματα ηταν οντως γελια γμτ.... ενα πολυ δυνατο σημειο ειχα και αντι να κατσω κανα 3ωρο να γραφω στη μιαμιση ωρα ειχα τελειωσει... τα θεματα ηταν αθλια, γιατι 2 κεφαλαια ηταν εκτος σχεδον και τα υπολοιπα ηταν ευκολα... χαθηκε δηλαδη στο 4ο να μην ηταν μια απλη κρουση... τελοσπαντων, θα συμφωνησω με τον mostel οτι ακυρωνεται ο κοπος μια χρονιας.... συγνωμη κιολας αλλα ειχαν δεν ειχαν παλι σκατα τα εκαναν γ..ω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalastras

Νεοφερμένος

Ο xalastras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Και επαναλαμβάνω... Στο 3α, βάλατε τις δυνάμεις για τη σφαίρα όπως λένε τα φροντιστήρια ή την πήρατε κατ' ευθείαν mg; Πόσο κόβουν για αυτό;

Μπορει να μη σου κοψουν και τιποτα. Ε αν σου κοψουν θα ναι 1 μοριο το πολυ.. (το παρα πολυ :-Ρ)

βλ. Σαββαλας (Αγγελος και Σπυρος) Β` τευχος Σελιδα 55-56

"Η δυναμη που ασκει ο ανθρωπος στη σανιδα , η οποια ειναι ιση με το βαρος w1 του ανθρωπου" και χωρις την συνθηκη ισορροπίας δέχεται τη δύναμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim_porto

Νεοφερμένος

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
και γω εκανα την μεγαλη @@@@@ και δεν πηρα αντιρροπη στο 4α.δυστυχως τα θελα και τα παθα.το λαθος δεν ξερω αν θεωρειται αριθμητικο 'η οχι.παντως μιλησα με τον καθηγητη και μου ειπε οτι ειναι ανεξαρτητα μεταξυ τους τα ερωτηματα.επισης το πως βγαινει 2 η επιταχυνση ακομα δεν το εχω βρει.την βρηκα 25.παντως τα ερωτηματα ειναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ μεταξυ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Καλα αυτο αν εχεις μια πολυ ωραια εικονα γραπτου ουτε καν θα το προσεξουν,μην ανησυχεις;)Εγω παντως το υπολογισα κιολας το N να εχω το κεφαλι μου ησυχο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flaky

Νεοφερμένος

Ο Flaky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
παιδια εμενα λετε να μου βαλουν τπτ στο 2ο θεμα με το διακροτημα που ενω βρηκα σωστα f1 και f2 ,πηρα για Τδ=|f1-f2| και μου βγηκε 2 αντι για 1/2 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δε νομίζω να σου κόψουν πάνω από 1-2 μόρια.. Θα δουν ότι έκανες απροσεξία !!


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalastras

Νεοφερμένος

Ο xalastras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
παιδια εμενα λετε να μου βαλουν τπτ στο 2ο θεμα με το διακροτημα που ενω βρηκα σωστα f1 και f2 ,πηρα για Τδ=|f1-f2| και μου βγηκε 2 αντι για 1/2 ?

Μπορεί αν έγραψες ωραία λογάκια να σου δώσουν κάνα μόριο. Αλλιώς λίγο δύσκολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top