[28/5/2014] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 17 19.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 36 41.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 27 31.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 3.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 2.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Δυστυχώς γι' αυτόν τον λόγο θα χάσεις μόρια. Η εκφώνηση είναι σαφής (500-600 λέξεις).
Αν και β Λυκείου έχω ξεκαθαρίσει με την καθηγήτριά μου το εξής:
Στην Περίληψη και στο Β1 δεν πρέπει οι μαθητές να ξεπερνούν το όριο των λέξεων
Στην έκθεση όταν λένε 500-600 λέξεις θεωρούν πως στο πλαίσιο αυτό θα μπορέσει ένας μαθητής να αναπτύξει ικανοποιητικά το θέμα στον προβλεπόμενο χώρο. Αν τώρα ένα παιδί μπορέσει να αναπτύξει το συγκεκριμένο θέμα σε μεγαλύτερο αριθμό λέξεων χωρίς να πλατειάσει και χωρίς να βγει εκτός θέματος, και προλάβει και να τελειώσει, μπράβο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σορρυ, αλλα ελεγε να αναφερεις δραστηριοτητες.. Δν ζητουσε να του παραθεσεις δικος σου τροπους αντιμετωπισης... Να ακομα ενα που μπερδευτικε στο θεμα...

Σίγουρα; Γιατι κι εγώ δεν έδωσα τρόπους αντιμετώπισης αλλα ένα φροντιστηριο ετσι το δίνει. :/:

Ναι ξερω γω οι πολιτικες ενεργειες,η σταση του σχολειου ή της οικογενειας δεν ειναι ενεργειες!! Θεωρω πως ηταν μια βατη εκθεση που μπορουσε να απαντηθει επαρκως απο ποικιλλα θεματα!! Ο ανθρωπισμος συνδεεται με την παιδεια,τον εθελοντισμο,την τρομοκρατια κλπ,διοτι εμπεριεχει ολα τα αποτοκα της κρισης αξιων !! Δε νομιζω πως εστιαζε σε ερανους κλπ κλπ κλπ ΜΟΝΟ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Εγώ τίτλο έβαλα: Αγάπα τον άνθρωπο γιατί είσαι εσύ ,του Καζαντζάκη.Έχασα την δικαιολόγηση του όρισμου και έκανα δύο λαθάκια στα συνώνυμα-αντώνυμα. Από εκεί και πέρα έγραψα μια αρκετά καλή έκθεση (ετσι πιστεύω) αλλά μου βγήκε μεγάλη.

Καλή συνέχεια σε όλους και πάμε δυνατά για Βιολογία!!

Εγώ έβαλα τίτλο ''Ούτε μια σταγόνα από ανθρωπιά''..η έκθεση μου έπιασε 2,5 σελίδες και αναφέρθηκα στο Ζ1 στον πόλεμο και στον υλικο ευδαιμονισμό,ατομικισμό, και στο Ζ2 σε δραστηριότητες του σχολείου και σε ατομικό επίπεδο σε εθελοντικές οργανώσεις κλπ. πιστεύω ήταν καλή..
Επίσης έχασα την δικαιολόγηση του ορισμού..Συνώνυμα αντώνυμα μου φάνηκαν σε σχέση με άλλες χρονιές δύσκολα..έχασα και εκεί 2-3
Τι λέτε για ευζωία-ευημερία και αναλίσκεται - πορεύεται (που μάλλον είναι λάθος)

Το κείμενο μου φάνηκε καλούτσικο..όσο για περίληψη παράγραφο θα δείξει :)

Πάμε για το επόμενο τώρα που και εγώ έχω μεγάλη απόρια να δω τι θα πέσει ειδικά Μαθ.Γεν :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ στις δραστηριότητες έγραψα τα εξής
Ατομικές:
-Συμβολή σε συσσίτια απόρων
-Οικονομική βοήθεια
-Παροχή στέγης

Συλλογικές:
-Συμμετοχής σε οργανώσεις όπως "Γιατροί χωρίς σύνορα","Ερυθρός Σταυρός"
-Δημιουργία ομαδών από το σχολείο για εράνους υποστήριξης των παραπάνω
-Βοήθεια στην δημιουργία κοινωνικού παντοπωλείου για τους δημότες.

Το συννέδεσα αρκετά με την κρίση και ανάγκη για ανθρωπισμό αυτή την περίοδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εσύ πώς έγραψες; :P

Καταρχας να σου πω πως θεωρωντας πως εχεις γραψει παρα πολυ καλα κλπ κλπ το ηθικο σου υπερεξυψωνεται και δεν εστιαζεις στους επομενους 5-6 στοχους!! Αν παλι καταλαβεις πως εγραψες χαλια σε ριχνει εντελως!! Για να σου απαντησω..ενα ..ισως δυο λαθη στα συνωνυμα-αντωνυμα συνολικα και κατ'εμε στα αλλα θεωρητικα ημουν επαρκης και η περιληψη με την παραγραφο μου φανηκαν αρτιες(ΕΜΕΝΑ).Οσο αναφορα το θεμα δεν εγραψα ορισμο αλλα θεωρω πως απο αποψη δομης και συνεκτικοτητας(λεξεις-εκφραση κλπ ) και περιεχομενου ηταν μια αρκετα αξιοπρεπης εκθεση(κραταω μικρο καλαθι γιατι ειναι αρκετα υποκειμενικη και ομιχλωδης η τελικη κριση αυτου του μαθηματος)!! Με ενα 15 θα ημουν ευχαριστημενος αν και πονταρω και 18!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Αποσπασματα μεταφορικου λογου που λεει εβαλα τα εξης :
1) Η
καθημερινή ζωή ολοένα και περισσότερο χάνει τη θαλπωρή, τη γλυκιά ζεστασιά της

2)Η «καλημέρα», αυτό το χαρούμενο άνοιγμα παραθύρου

3)η δίψα της ευζωίας
Ειναι σωστα?Απαντηστε καποιος,παρακαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ναι ξερω γω οι πολιτικες ενεργειες,η σταση του σχολειου ή της οικογενειας δεν ειναι ενεργειες!! Θεωρω πως ηταν μια βατη εκθεση που μπορουσε να απαντηθει επαρκως απο ποικιλλα θεματα!! Ο ανθρωπισμος συνδεεται με την παιδεια,τον εθελοντισμο,την τρομοκρατια κλπ,διοτι εμπεριεχει ολα τα αποτοκα της κρισης αξιων !! Δε νομιζω πως εστιαζε σε ερανους κλπ κλπ κλπ ΜΟΝΟ!!

Εγώ κατάλαβα οτι ζητούσε δραστηριότητες που ήδη συμβαίνουν κ αποσκοπούν στον περιορισμό του ελλείμματος ανθρωπιάς.
Έγραψα για ΜΚΟ, εθελοντικές οργανώσεις.
Ατομικά έγραψα για την καθημερινη στάση ορισμένων ανθρώπων που βοηθούν τον συνάνθρωπο κ δωρεές από εύπορους.
Το έχω χάσει όλο το ζητούμενο;

Τετοια πείτε μου να ταραχτω . :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγώ κατάλαβα οτι ζητούσε δραστηριότητες που ήδη συμβαίνουν κ αποσκοπούν στον περιορισμό του ελλείμματος ανθρωπιάς.
Έγραψα για ΜΚΟ, εθελοντικές οργανώσεις.
Ατομικά έγραψα για την καθημερινη στάση ορισμένων ανθρώπων που βοηθούν τον συνάνθρωπο κ δωρεές από εύπορους.
Το έχω χάσει όλο το ζητούμενο;

Τετοια πείτε μου να ταραχτω . :D

Αν και δεν πρεπει να το υπαραναλυουμε δεν αντιλεγω πολυ σωστα αυτα και συμφωνω!! Απλα δε θεωρω πως μια αναφορα στα αλλα ειναι ΛΑΘΟΣ,ισως να μην ηταν αναγκαια αλλα οχι λανθασμενη!!!

Αποσπασματα μεταφορικου λογου που λεει εβαλα τα εξης :
1) Η
καθημερινή ζωή ολοένα και περισσότερο χάνει τη θαλπωρή, τη γλυκιά ζεστασιά της

2)Η «καλημέρα», αυτό το χαρούμενο άνοιγμα παραθύρου

3)η δίψα της ευζωίας
Ειναι σωστα?Απαντηστε καποιος,παρακαλω.

Ναι!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ κατάλαβα οτι ζητούσε δραστηριότητες που ήδη συμβαίνουν κ αποσκοπούν στον περιορισμό του ελλείμματος ανθρωπιάς.
Έγραψα για ΜΚΟ, εθελοντικές οργανώσεις.
Ατομικά έγραψα για την καθημερινη στάση ορισμένων ανθρώπων που βοηθούν τον συνάνθρωπο κ δωρεές από εύπορους.
Το έχω χάσει όλο το ζητούμενο;

Τετοια πείτε μου να ταραχτω . :D

Μα αυτά ακριβώς ζητούσε,τίποτα παραπάνω,τίποτα λιγότερο.Ούτε παιδεία ούτε οικογένεια.Τι κάνουμε ατομικά και συλλογικά.Σαφέστατο! Εγώ έγραψα ολόκληρη παράγραφο για την παιδεία 100+ λέξεις αλλά την έσβησα.Λύσεις ήθελε παιδιά,όχι "τι μπορεί να γίνει για να βελτιωθεί η κατάσταση";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Τίτλος που έβαλα:Ας γίνουμε επιτέλους άνθρωποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Εγώ κατάλαβα οτι ζητούσε δραστηριότητες που ήδη συμβαίνουν κ αποσκοπούν στον περιορισμό του ελλείμματος ανθρωπιάς.
Έγραψα για ΜΚΟ, εθελοντικές οργανώσεις.
Ατομικά έγραψα για την καθημερινη στάση ορισμένων ανθρώπων που βοηθούν τον συνάνθρωπο κ δωρεές από εύπορους.
Το έχω χάσει όλο το ζητούμενο;

Τετοια πείτε μου να ταραχτω . :D
Σωστα ειναι,εγω εβαλα και σωστη λειτουργια του σχολειου(να πληροφορει μαθητες σχειτκα με τον ανθρωπισμο κλπ) στο 2ο ζητουμενο και μου φενεται οτι ταιριαζει :P,τι νομιζεις εσυ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αναλόγως πως το έθεσες.

Το θέμα ειναι αν θα μου το πάρει για λάθος επειδή έγραψα πράγματα που ΗΔΗ συμβαίνουν κ λειτουργούν ως αντίβαρο στην υπάρχουσα κατάσταση. Ετσι το έθεσα στη μεταβατική.
Τίτλο έβαλα : ΤΟ <<ΔΑΚΡΥ>> ΤΟΥ ΣΥΝΑΝΘΡΏΠΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Συντονιστείτε όλοι στη ΝΕΡΙΤ στις 6:00 το απόγευμα που έχει ειδήσεις :P

Θεωρώ ότι οι πιο επίσημες απαντήσεις στα θέματα, μετά τις οδηγίες του υπουργείου που θα αποσταλούν στα βαθμολογικά κέντρα, είναι αυτές της δημόσιας τηλεόρασης, που εκδίδονται από την αντίστοιχη ένωση καθηγητών (στην προκειμένη, από την ένωση φιλολόγων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εγώ έβαλα τίτλο ''Ούτε μια σταγόνα από ανθρωπιά''..η έκθεση μου έπιασε 2,5 σελίδες και αναφέρθηκα στο Ζ1 στον πόλεμο και στον υλικο ευδαιμονισμό,ατομικισμό, και στο Ζ2 σε δραστηριότητες του σχολείου και σε ατομικό επίπεδο σε εθελοντικές οργανώσεις κλπ. πιστεύω ήταν καλή..
Επίσης έχασα την δικαιολόγηση του ορισμού..Συνώνυμα αντώνυμα μου φάνηκαν σε σχέση με άλλες χρονιές δύσκολα..έχασα και εκεί 2-3
Τι λέτε για ευζωία-ευημερία και αναλίσκεται - πορεύεται (που μάλλον είναι λάθος)

Το κείμενο μου φάνηκε καλούτσικο..όσο για περίληψη παράγραφο θα δείξει :)

Πάμε για το επόμενο τώρα που και εγώ έχω μεγάλη απόρια να δω τι θα πέσει ειδικά Μαθ.Γεν :hmm:



Αν εξαιρέσεις το εύρος της έκθεσης είναι σαν να περιγράφεις το δικό μου γραπτό.Γράψαμε σχεδόν τα ίδια πράγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φεγγαρένια..

Νεοφερμένος

Η Φεγγαρένια.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αστα... Την ίδια βλακεία κάναμε... Ήθελε προτάσεις που μπορεί να γίνουν, παιδεία ατόμου, οικογένεια, άνθρωπο κεντρικός χαρακτήρας κτλ. Και εγω έγραψα μόνο με παραδείγματα τι προσφέρουν μεχρι στιγμής ΜΚΟ, συνάνθρωποι μας κτλ.... Ακομα χτυπιέμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αποσπασματα μεταφορικου λογου που λεει εβαλα τα εξης :
1) Η
καθημερινή ζωή ολοένα και περισσότερο χάνει τη θαλπωρή, τη γλυκιά ζεστασιά της

2)Η «καλημέρα», αυτό το χαρούμενο άνοιγμα παραθύρου

3)η δίψα της ευζωίας
Ειναι σωστα?Απαντηστε καποιος,παρακαλω.
χαχα βαλαμε ακριβως τα ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πάντως και μένα μου κολλάει το ασυνεχής αντώνυμο στο αδιάκοπη, γιατί όχι;
να ρωτήσω κάτι άλλο, όταν ζητάει συνώνυμο βάζετε λέξη που να αντικαθιστά το νόημα στην πρόταση ή να που να αποδίδει γενικά την ίδια έννοια;
πχ και γω για το "αναλίσκεται" σκέφτηκα "ξοδεύεται" αλλά δε κολλάει μες τη πρόταση και το "αφιερώνεται" δεν έχει την ίδια έννοια, όμως τα βλέπω και τα δύο ως απαντήσεις των φροντιστηρίων...
Τι απ' τα δύο θέλουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αστα... Την ίδια βλακεία κάναμε... Ήθελε προτάσεις που μπορεί να γίνουν, παιδεία ατόμου, οικογένεια, άνθρωπο κεντρικός χαρακτήρας κτλ. Και εγω έγραψα μόνο με παραδείγματα τι προσφέρουν μεχρι στιγμής ΜΚΟ, συνάνθρωποι μας κτλ.... Ακομα χτυπιέμαι..

Ομως δεν ελεγε προτάσεις ξεκάθαρα.
Ελεγε " Να αναφερθείτε σε δραστηριότητες που αποσκοπούν στον περιορισμό του ελλείμματος ανθρωπιάς"
Δηλαδή αυτό που γράψαμε ειναι εντελώς λάθος;
Κόβεται η μιση η έκθεση; Δεν ειμαι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Παιδιά μην απογοητεύεστε και μην νομίζετε πως ό,τι έχετε γράψει είναι λάθος και των άλλων σωστό.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αμφισβητείτε αυτά που γράψατε,εμπιστευτείτε τον εαυτό σας και προχωρήστε με αισιοδοξία στα επόμενα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top