[28/5/2012] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 51 31.1%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 46 28.0%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 21 12.8%
  • [Μέτρια] 10-12

    Ψήφοι: 20 12.2%
  • [Οχί καλά] 5-10

    Ψήφοι: 22 13.4%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 4 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ειμαι ο μονος που παραγωγισα κατα μελη και μετα απο 1 σελιδα βρηκα τον τυπο της f;; ... Τωρα που ξαναειδα το θεμα εβγαιε απευθειας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Κι εγώ την ίδια πατάτα έκανα γι'αυτό και δεν πρόλαβα να το τελειώσω. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Κι εγώ την ίδια πατάτα έκανα γι'αυτό και δεν πρόλαβα να το τελειώσω. :Ρ

εμενα αυτο το ερωτημα μου πηρε πολυ να το γραψω,4 σελιδες νομιζω,αλλα οχι πολυ χρονο γιατι ευτυχως οι ενεργειες που εκανα με οδηγησαν σε αποτελεσμα..
αυτο που με παιδεψε πιο πολυ ηταν το οριο...ειχα θεσει ολα τα αλλα εκτως απο το 1/f(x)
και ασε να παιδευομαι κανα μισαωρο και ολο να μου βγενει 00-00 απροσδιοριστια...εφαγα μεγαλη φρικη μεχρι να το βγαλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ έκανα πατάτα στο όριο, τα έθεσα όλα σωστά αλλά έβαλα ότι τείνει σε άπειρο! Ωστόσο πάλι 0 βγήκε. Λέτε να πάρω καμιά μονάδα? Βρήκα πόσο είναι το όριο της f (-00) και μετά έθεσα 1/f=t απλά έβαλα ότι τείνει λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Εγώ ευτυχώς μόνο εκεί είχα πρόβλημα. 2 λεπτά πριν χτυπήσει το κουδούνι είδα οτι είχα μπροστά μου την παράγουσα, αλλά το παράτησα και έγραψα απλά τη συνθήκη για να βρεθεί η σταθερά, δηλ είπα "από τη δοθείσα, για χ=1 f(1)=τόσο..."
Υπολογίζω να μου έχει κόψει μόνο 2-3 μόρια, γιατί όλες οι δικαιολογήσεις περι παραγωγισιμότητας κλπ κλπ είναι σωστές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Α.. εγω διαιρεσα με την f αφου ειχα βρει προσιμο με φερματ. και ειχα σχεση της μορφης Η'(χ)=Η(χ)+e νομιζω
οπου Η(χ)=ολοκληρωμα απο 1 εως χ, (lnt+t)/f(t) dt

ε εκανα σε αυτην μια αντιπαραγωγηση,βρηκα τον τυπο της Η,παραγωγισα κ σχετικα απλα μ βγηκε η f.
Kι εσύ δικαιολόγησες παραγωγισιμότητα μετά την εύρεση του τύπου της f?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλά ε, τρόπος με H'(x)=H(x) όπου H(x)= ολοκλήρωμα + e είναι καταπληκτικός... απογοητεύτικα που έφαγα μια ώρα στο Δ1. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος στο 366?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Το όριο της 1/f στο 0 είναι μηδέν οπότε το t που έθεσες πρέπει να τείνει κ αυτό στο μηδέν, εσύ που το έβαλες να τείνει? Εμένα αρκετά λάθος μου ακούγεται :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Καλά ε, τρόπος με H'(x)=H(x) όπου H(x)= ολοκλήρωμα + e είναι καταπληκτικός... απογοητεύτικα που έφαγα μια ώρα στο Δ1. :(
Απορώ πώς σκέφτηκα αυτό, ενώ με παίδεψε το βλαμμένο όριο μισή ώρα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το όριο της 1/f στο 0 είναι μηδέν οπότε το t που έθεσες πρέπει να τείνει κ αυτό στο μηδέν, εσύ που το έβαλες να τείνει? Εμένα αρκετά λάθος μου ακούγεται :worry:

Ναι, τα έκανα όλα σωστά μέχρι το σημείο όπου έθεσα. Το έβαλα να τείνει στο +άπειρο. Θα χάσω και τις 5 μονάδες? Δηλαδή το ότι βρήκα που τείνει η f στο 0+ δεν θα μετρήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
1 μοριο παιρνεις αν βρηκες μονο το οριο της f.... Αν εχεις θεσει κιολας μαλλον θα παρεις 2 μορια.(μπορει και 3 αναλογα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Λογικά πρέπει να πάρεις 1-2-3 μοναδούλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ναι, τα έκανα όλα σωστά μέχρι το σημείο όπου έθεσα. Το έβαλα να τείνει στο +άπειρο. Θα χάσω και τις 5 μονάδες? Δηλαδή το ότι βρήκα που τείνει η f στο 0+ δεν θα μετρήσει?

Λογικά θα σου κόψει μέσα σε λογικά πλαίσια 1-2 μόρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Kι εσύ δικαιολόγησες παραγωγισιμότητα μετά την εύρεση του τύπου της f?


δε σε κατανοω.μας εδινε οτι η f ειναι συνεχης. αρα η u(t)=(lnt-t)/f(t) ειναι συνεχης.
αρα η Η(χ)=ολοκληρωμα απο 1 εως χ u(t)dt ειναι μια αρχικη της υ.
αρα η H παραγωγισιμη ως αρχικη.
αρα λοιπον ειναι H'(x)=u(x)=(lnt - t)/t
(διαιρω με την f(x) τη δοσμενη)
οποτε εχω τη σχεση Η'(χ)=Η(χ)+e,κανω αντιπαραγωγιση πολλαπλασιαζοντας με e^x
και βρισκω τον τυπο της Η.
εχω δικαιολογησει ηδη γιατι η Η ειναι παραγωγισιμη αφου ειναι Η(χ)=ολοκληρωμα απο ενα ως χ u(t)dt.
αρα εχω σχεση της μορφης ολοκληρωμα u(t)dt=(τυπος της Η),τα δυο μελη της οποιας ειναι παραγωγισιμα.
αρα παραγωγιζοντας φευγει το ολοκληρωμα και βγενει ανετα ετσι ο τυπος της f.
ελπιζω να υπηρξα κατατοπιστικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω στο οριο,εκανα σωστα την αντικατασταση,βρηκα το οριο της f απλως εβγαλα κοινο παραγοντα το φ(χ) και ξεχασα να το θεσω.Επισης βρηκα σωστα το οριο που προεκυπτε μεσα,που εβγαινε 1 και δεν ειδα οτι προεκυπτε απειρο επι 0,απο απροσεξια.Θα παρω 1-2 μορια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Μην μου το θυμιζεις... Οτι και να εκανα κατεληγα σε απροσδιοριστια!! Παλι καλα ομως που εγω τις προσεξα :P
Λογικα θα παρεις 2 μορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
δε σε κατανοω.μας εδινε οτι η f ειναι συνεχης. αρα η u(t)=(lnt-t)/f(t) ειναι συνεχης.
αρα η Η(χ)=ολοκληρωμα απο 1 εως χ u(t)dt ειναι μια αρχικη της υ.
αρα η H παραγωγισιμη ως αρχικη.
αρα λοιπον ειναι H'(x)=u(x)=(lnt - t)/t
(διαιρω με την f(x) τη δοσμενη)
οποτε εχω τη σχεση Η'(χ)=Η(χ)+e,κανω αντιπαραγωγιση πολλαπλασιαζοντας με e^x
και βρισκω τον τυπο της Η.
εχω δικαιολογησει ηδη γιατι η Η ειναι παραγωγισιμη αφου ειναι Η(χ)=ολοκληρωμα απο ενα ως χ u(t)dt.
αρα εχω σχεση της μορφης ολοκληρωμα u(t)dt=(τυπος της Η),τα δυο μελη της οποιας ειναι παραγωγισιμα.
αρα παραγωγιζοντας φευγει το ολοκληρωμα και βγενει ανετα ετσι ο τυπος της f.
ελπιζω να υπηρξα κατατοπιστικος.
Και μετά αφού έχεις τον τύπο της f λες ότι είναι παραγωγίσιμη (στο ζητάει η άσκηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Αν το άνω άκρο είναι μεγαλύτερο από το κάτω, μπορείς να πεις "άρα υπάρχει μια τουλάχιστον τιμή της f, ώστε αυτή να είναι αρνητική -περνώντας απο γεωμετρική ερμηνεία βέβαια- και λόγω συνέχειας, αφού δε μηδενίζεται διατηρεί σταθερό πρόσημο, αρα f αρνητική.
Τραβηγμένη λύση πάντως, δεν έχει ζητηθεί ποτέ. :P

Το ξέρω αλλά κι εγώ αυτό έκανα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Και μετά αφού έχεις τον τύπο της f λες ότι είναι παραγωγίσιμη (στο ζητάει η άσκηση).

α δεν προσεξα οτι μου το ζηταγε :P
νταξει ευτυχως εχω πει σε επομενο ερωτημα γιατι ειναι παραγωγισιμη αναλυτικα(απο τον τυπο)
δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα ε ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top