[28/5/2010] Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον Κατεύθυνσης

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 132)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 54 40.9%
  • Καλά

    Ψήφοι: 25 18.9%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 18 13.6%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 30 22.7%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

AthensFinest

Νεοφερμένος

Ο AthensFinest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γρανίτσα (Ευρυτανία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
χωρίς πίνακα πώς θα λυθεί το Γ5?
αφού σου λέει να βρεις σε ποια θέση τερμάτισε ο περσινός....
γίνεται αν αρχικοποιήσεις μία max<- -500, λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο περσινός πρωταθλητής είναι εκείνος που αγωνίζεται πρώτος , άρα είναι και ο πρώτος που έχει επίδοση μεγαλύτερη του max.Με ένα μετρητή μετράς πόσες φορές ξεπέρασε κάποιος το max και μετά οι φορές αυτές είναι και οι θέσεις που έχει πέσει ο πρωταθλητής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
στην ερτ τωρα ειπε καθηγητρια οτι δεν επρεπε να χρησιμοποιηθεί πίνακας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Με τη λογική ότι ο αλγόριθμος βρίσκεται ένα βήμα πριν την συγγραφή του προγράμματος. Γράφεις έναν αλγόριθμο και με βάση αυτόν μετά φτιάχνεις και το πρόγραμμα. Δεν μπορείς να φτιάχνεις αλγόριθμο με πίνακες, ενώ ξέρεις ότι με πρόγραμμα δεν μπορείς να τον υλοποιήσεις.
Με αυτο το σκεπτικο σε αλγοριθμους θα μπορουσαμε να βαζουμε και υποπρογραμματα καθως ειμαστε ενα βημα πριν την μεταφορα του αλγοριθμου σε προγραμμα , οποτε γιατι να μην ειχαμε και υποπρογραμματα ;
Επισης αν θεωρησουμε οτι θα το μεταφερουμε σε προγραμμα μπορουμε να θεωρησουμε οτι ο πινακας ειναι δυναμικος.
Με λιγα λογια , πιστευω πρωσοπικα οτι σχεση εχει αν ο τροπος σκεψης ειναι σωστος...τωρα τι να πω...αμα μας το παρουν λαθος...γενικα παντως φετος υπαρχει μια ασαφεια στις λυσεις των θεματων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
γίνεται αν αρχικοποιήσεις μία max<- -500, λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο περσινός πρωταθλητής είναι εκείνος που αγωνίζεται πρώτος , άρα είναι και ο πρώτος που έχει επίδοση μεγαλύτερη του max.Με ένα μετρητή μετράς πόσες φορές ξεπέρασε κάποιος το max και μετά οι φορές αυτές είναι και οι θέσεις που έχει πέσει ο πρωταθλητής!


Εγώ πήγα με μετρητή. Δηλαδή:
Αν ε>ε1 τότε
π<-π+1
Τέλος_αν

Το ε1 είναι η απόδοση του πρώτου. Το π αρχικά είναι 1 (αφού είναι πρώτος) και ανάλογα πόσοι τον ξεπερνάνε γίνετε 2,3,5, κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristsikno

Νεοφερμένος

Ο aristsikno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα παιδια και καλα αποτελεσματα.Συμετεχω 2 φορα σε παν/κες εξετασεις και αυτο που εχω να πω ειναι πως το επιπεδο εχει ανεβει κατακορυφα.Σιγουρα θα εχουμε μεγαλη πτωση των βασεων σε ολα τα πεδια.Αυτο που εχω να παω επισης ειναι οτι τα θεματα σημερα στην Α.Ε.Σ.Π.Π. ηταν κατι περισσοτερο απο δυσκολα αν εξαιρεσεις το Β θεμα.Σιγουρα ολη βριζουμε την ωρα και την σιγμη που λιωσαμε την θεωρια αλλα χαλαλι τους...Σε οτι αφορα το Γ και Δ θεμα οι λυσες που μπουρουν να δοθουν μονο ενδεικτικες ειναι αφου τα περισσοτερα ερωτηματα λυνοντουσαν με παρπανω απο εναν τροπους.Παντως η "σφαγη"εγινε στο Α θεμα πολυ μεγαλο και απαιτητικο εχω χασει γυρω στα 10+ μορια σ'αυτο.Απο την δυναμη της συνηθειας εβαλα i ,j στο θεμα με την φυσαλιδα και πιστευω θα μ κοψει καμποσα απο αυτο!Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γνωριζει καποιος καθηγητης η μη αν θα μου κοψουν και ποσο επειδη στο Α.1 αντι για "Γραψε" εβαλα "εκτυπωσε.Σε πολλα βοηθητικα χρησοιμοποιει το γραψε σε προγραμματα,στο βιβλιο ομως οχι...Ομως ουτε και την εντολη αντιμεταθεσε την εχει καπου μεσα στο βιβλιο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Οι απόψεις (προφανώς) διήστανται. Εγώ νομίζω ότι είναι λάθος η χρήση πίνακα (ας μην ξεχνάμε ότι είναι στατική δομή δεδομένων, άρα πρέπει ο υπολογιστής να γνωρίζει το μέγεθός του πριν την εκτέλεση και όχι κατά). Αυτό όμως είναι προσωπική άποψη, όχι απαραίτητα σωστή.

Νομίζω ότι η επιτροπή και το υπουργείο πρέπει να το διευκρινίσουν, αλλά το πιθανότερο είναι να το πάρουν όλο σωστό ;)

Ομως ουτε και την εντολη αντιμεταθεσε την εχει καπου μεσα στο βιβλιο!!

Σελίδα 68, Αλγόριθμος Φυσσαλίδα

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σου κόψουν...

Επίσης, μόλις διαπίστωσα ότι όλο το Α θέμα υπάρχει στο βιβλίο :0 (σε διάφορα σημεία)

Edit: Sorry για το double post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

apozog

Νεοφερμένος

Ο apozog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοκικες πραγματικές ακέραιες και χαρακτήρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Οι απόψεις (προφανώς) διήστανται. Εγώ νομίζω ότι είναι λάθος η χρήση πίνακα (ας μην ξεχνάμε ότι είναι στατική δομή δεδομένων, άρα πρέπει ο υπολογιστής να γνωρίζει το μέγεθός του πριν την εκτέλεση και όχι κατά). Αυτό όμως είναι προσωπική άποψη, όχι απαραίτητα σωστή.

Νομίζω ότι η επιτροπή και το υπουργείο πρέπει να το διευκρινίσουν, αλλά το πιθανότερο είναι να το πάρουν όλο σωστό ;)
Αφού ο αριθμός των αγωνιζομένων πρέπει να μπει ως είσοδο στο πρόγραμμα αρα γνωρίζεις τον αριθμό τους. Αυτό είπε και ο xdf21 στο 100ο post αυτού του thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cpt.vlg

Νεοφερμένος

Ο cpt.vlg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μα αυτό είναι λάθος! Τις υπόλοιπες θέσεις τι θα τις κάνεις, θα τις αφήσεις άδειες? Δεν γίνετε...
Ξαναλέω: Προφανώς γίνεται, άσχετα αν θα κάνεις κακή διαχείριση μνήμης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apozog

Νεοφερμένος

Ο apozog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ρε παιδια στο πρωτο θεμα εβαλα "εμφάνισε" αντι για "γραψε" θα μου κοψουν;

Για να χρησιμοποιήσεις πινακα δεσμευσης απο την αρχη συγκεκριμενο χωρο... Στο θεμα 3 διαβαζες μεσα στο προγραμμα τον αριθμο των αθλητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalek

Νεοφερμένος

Ο Dalek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σημείωση: Να θεωρήσετε ότι κάθε αθλητής έχει έγκυρη επίδοση
και ότι όλες οι επιδόσεις των αθλητών που καταγράφονται είναι
διαφορετικές μεταξύ τους
.

Αυτό το προσέξατε για το 3ο θέμα; Η Υπογράμμιση δική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αφού ο αριθμός των αγωνιζομένων πρέπει να μπει ως είσοδο στο πρόγραμμα αρα γνωρίζεις τον αριθμό τους. Αυτό είπε και ο xdf21 στο 100ο post αυτού του thread.

Ο αριθμός των αγωνιζομένων γίνετε γνωστός κατά την εκτέλεση του προγράμματος, όταν δηλαδή τον δίνει ο χρήστης.
Κοίτα σελίδα 56, την πρώτη παράγραφο από το κεφάλαιο 3.3.

Ξαναλέω: Προφανώς γίνεται, άσχετα αν θα κάνεις κακή διαχείριση μνήμης

Γίνεται να αφήσεις άδειες θέσεις σε πίνακα?! :confused:
Κανονικά πρέπει να τις γεμίσεις όλες, με μηδενικά ας πούμε.


Σημείωση: Να θεωρήσετε ότι κάθε αθλητής έχει έγκυρη επίδοση
και ότι όλες οι επιδόσεις των αθλητών που καταγράφονται είναι
διαφορετικές μεταξύ τους
.

Αυτό το προσέξατε για το 3ο θέμα; Η Υπογράμμιση δική μου.

Δηλαδή, τι αλλάζει?


Edit:Και πάλι συγνώμη για το διπλό ποστ. Τελευταία φορα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Σημείωση: Να θεωρήσετε ότι κάθε αθλητής έχει έγκυρη επίδοση
και ότι όλες οι επιδόσεις των αθλητών που καταγράφονται είναι
διαφορετικές μεταξύ τους
.

Αυτό το προσέξατε για το 3ο θέμα; Η Υπογράμμιση δική μου.
Πολυ σωστη η παρατηρηση σου...δεν το ειχα προσεξει... πιστευω για να λεει καταγραφονται δεν θα καθιστα τους πινακες λαθος... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Ο αριθμός των αγωνιζομένων γίνετε γνωστός κατά την εκτέλεση του προγράμματος, όταν δηλαδή τον δίνει ο χρήστης.
Κοίτα σελίδα 56, την πρώτη παράγραφο από το κεφάλαιο 3.3.

Ο αριθμός των αγωνιζομένων μόλις γίνει γνωστός (κατά την εκτέλεση του προγράμματος όπως είπες). καταχωρείται σε μια μεταβλητή και χρησιμοποιώντας αυτή τη μεταβλητή ορίζεις και δηλώνεις τις κατάλληλες θέσεις στον πίνακα. Το βιβλίο δεν το έχω αλλά δεν νομίζω να απαγορεύεται αυτό απο την σύνταξη της Γλώσσας. Αν απαγορεύεται πάω πάσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cpt.vlg

Νεοφερμένος

Ο cpt.vlg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ρε παιδια στο πρωτο θεμα εβαλα "εμφάνισε" αντι για "γραψε" θα μου κοψουν;

Για να χρησιμοποιήσεις πινακα δεσμευσης απο την αρχη συγκεκριμενο χωρο... Στο θεμα 3 διαβαζες μεσα στο προγραμμα τον αριθμο των αθλητων.
Στη ΓΛΩΣΣΑ δεν υπάρχει Εμφάνισε οπότε δυστυχώς (λογικά) θα κόψουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ο αριθμός των αγωνιζομένων μόλις γίνει γνωστό.... καταχωρείται σε μια μεταβλητή και χρησιμοποιώντας αυτή τη μεταβλητή δηλώνεις τις κατάλληλες θέσεις πίνακα. Το βιβλίο δεν το έχω αλλά δεν νομίζω να απαγορεύεται αυτό απο την σύνταξη της Γλώσσας. Αν απαγορεύεται πάω πάσο

Σύμφωνα με το σχολικό:

"Με τον όρο στατική δομή δεδομένων εννοείται ότι το ακριβές μέγεθος της απαιτούμενης μνήμης καθορίζεται κατά τη στιγμή του προγραμματισμού τους, και κατα συνέπεια κατά τη στιγμή της μετάφρασης και όχι κατά τη στιγμή της εκτέλεσης του προγράμματος."

Με βάση αυτό, ο προγραμματιστής ορίζει τις θέσεις και όχι ο χρήστης ;) Πάντως, και πάλι νομίζω ότι, ανεξαρτήτως τι είναι πραγματικά σωστό, και οι δύο απαντήσεις θα μετρήσουν ως σωστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω επισης γνωριζω οτι κανονικα στον προγραμματισμο μπορεις οποια στιγμη θελεις να δηλωσεις μια μεταβλητη και οχι απαραιτητα στην αρχη του προγραμματος . Οποτε γιατι να μην μπορεις να φτιαξεις εναν πινακα κατα την δειαρκεια εκτελεσης του προγραμματος ; Anyway...εχουμε λιγο ξεφυγει απο την κανονικη εννοια του μαθηματος που μας παραπεμπει σε πιο υψηλα επιπεδα...κανονικα θα πρεπει να παρουν και τους 2 τροπους σωστους ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apozog

Νεοφερμένος

Ο apozog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ρε παιδια ειναι λαθος που εβαλα εμφανισε αντι για γραψε στο Α1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ρε παιδια ειναι λαθος που εβαλα εμφανισε αντι για γραψε στο Α1?

Μου φαίνεται ναι, αρκετά, αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά πόσο θα σου κόψουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top