[25/5/2012] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 198)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 49 24.7%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 36 18.2%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 26 13.1%
  • [Μέτρια] 10-12

    Ψήφοι: 29 14.6%
  • [Όχι καλά] 5-10

    Ψήφοι: 46 23.2%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 12 6.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Και φυσικά την ανακύκλωση! Είναι σωστότατη, αποδυκνείεται επιστημονικά, την έχουν γράψει πολλοί μαθητές, και την υποστηρίζουν οι φυσικοί
Καθε επιστημονικα τεκμηριωμενη απαντηση ειναι αποδεξτη δηλαδη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
ΟΚ γλυκε μου. Ελπιζω να μην γινεις γιατρος (αναφορα απο την εικονα σου)μονος γιατι οι γιατροι πρεπει να ειναι ανθρωποι και οχι να κοιτουν τον εαυτουλη τους -σε ολους τους τομεις-. Και ξερω ατομο το οποιο ειχε λυσει το Γ4 εχει γραπτο κοντα στο 20 και δεν γκρινιαξε καθολου και ξερεις γιατι; Γιατι τον εμαθαν τι θα πει φιλια και να νοιαζεσαι για τους αλλους και οτι υπαρχουν πιο σημαντικα πραγματα απο τα σκατομορια. Εφοσον το θεμα ειναι λαθος οπως ειπαν και παραπανω αδικια ειναι για εναν που εγραψε οτι γινεται ανακυκλωση οχι γι αυτον που ΕΛΥΣΕ ΟΤΙ ΕΜΑΘΕ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΑΠΟ ΒΟΗΘΗΜΑ Η ΚΑΘΗΓΗΤΗ. Γιατι αν πραγματικα ξερατε και ξεραμε φυσικη θα γραφαν ολοι για ανακυκλωση. Αλλα το ποσο αξιζουν και ξερουν οσοι γραφουν ειναι αλλο θεμα. Δεν παιρνει κανενας ο,τι αξιζει απο τις πανελλαδικες.Επισης μην φασκεις και αντιφασκεις. Μια λες οτι το 1.5 δεν ειναι τιποτα μια οτι ειναι. Στην ζωη υπαρχουν και δυσκολιες. Αυτοι που χρειαζονταν κατ εσε αυτα τα 7 μορια τωρα καλουνται να ανταπεξελθουν. Στο κατω κατω οσοι το τελος παντων ελυσαν ηταν κατα βαση ατομα με καλη βαθμολογια -πανω απο 15 εννοω για τους τελειομανεις- και πιθανοτατα δε χανουν βαθμολογικα τιποτα. τωρα αν ενα παιδακι εγραφε 10 και πηγε στο 11.5(αν ειχε λυσει την υπολοιπη Γ) τοσο πολυ σας πειραζει; Και καλο μου ειχαμε και εμεις στοχους ξερουμε τι ειναι να κυνηγας και να πασχιζεις,ξερουμε τι ειναι να σου κοβουν μορια αδικα ή δικαια αλλα ξερουμε και να τα πετυχαινουμε μεσα απο τις δυσκολιες. Ελπιζω αν ειναι παλι φτηνη η απαντηση μου τουλαχιστον να μην ειναι οσο φτηνος ειναι ο εγωισμος σου. Καλο να εισαι λιγο εγωιστης αλλα οχι να κοιτας την παρτυ σου καλε μου. Ακουσε το απο μια ζαμαν φου. Και ακουσε και οτι η πρωτη επιλογη στις πανελλαδικες μπορει να ειναι καταστροφικη για την ζωη σου. Ο,τι γραφει του καθενος

Δε με ξέρεις και επομένως δεν είναι δυνατόν να μου υποδεικνύεις κανόνες ανθρωπιστικής συμπεριφοράς.Στην οικογένεια μου, στο σχολείο και στις παρέες τα έμαθα, οι διαδικτυακές συμβουλές και καλά, περιττεύουν.Εμμέσως πλην σαφώς, με έχεις χαρακτηρίσει εγωιστή.Δείξε λίγο έλεος, λοιπόν.Σε μια τέτοια διαδικασία, όποιος το παίζει "δεν πειράζει, η φιλενάδα μου πήρε 7 μόρια, χαλάλι που χωρίς να το αξίζει θα διεκδικήσει τη θέση κάποιου άλλου πιο ικανού" είναι άξιος της μοίρας του.Ο άνθρωπος πρέπει να ελέγχει τη ζωή του και να μη δέχεται την αδικία εύκολα.Αυτό πιστεύω.Δε φάσκω και αντιφάσκω, μια άποψη εξέφρασα.Μη μεταφράζεις όπως σε βολεύει.
Τέλος, λυπάμαι ειλικρινά για αυτούς που έκαναν λάθος επιλογή, όμως και πάλι αυτό δεν έχει να κάνει στο ελάχιστο με αυτό που συζητούσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Δεν τιθεται ζητημα αδικιας ετσι οπως το εννοεις εσυ.Γιατι το θεμα ειναι..
λαθος.. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δε με ξέρεις και επομένως δεν είναι δυνατόν να μου υποδεικνύεις κανόνες ανθρωπιστικής συμπεριφοράς.Στην οικογένεια μου, στο σχολείο και στις παρέες τα έμαθα, οι διαδικτυακές συμβουλές και καλά, περιττεύουν.Εμμέσως πλην σαφώς, με έχεις χαρακτηρίσει εγωιστή.Δείξε λίγο έλεος, λοιπόν.Σε μια τέτοια διαδικασία, όποιος το παίζει "δεν πειράζει, η φιλενάδα μου πήρε 7 μόρια, χαλάλι που χωρίς να το αξίζει θα διεκδικήσει τη θέση κάποιου άλλου πιο ικανού" είναι άξιος της μοίρας του.Ο άνθρωπος πρέπει να ελέγχει τη ζωή του και να μη δέχεται την αδικία εύκολα.Αυτό πιστεύω.Δε φάσκω και αντιφάσκω, μια άποψη εξέφρασα.Μη μεταφράζεις όπως σε βολεύει.
Τέλος, λυπάμαι ειλικρινά για αυτούς που έκαναν λάθος επιλογή, όμως και πάλι αυτό δεν έχει να κάνει στο ελάχιστο με αυτό που συζητούσαμε.
Κατ αυτον τον τροπο δεν ειχες και εσυ δικαιωμα να με κρινεις εμμεσα ή αμεσα παραπανω. Και μακαρι να τα εμαθες απο τους γυρω σου. Οσο για να μαθεις να σκεφτεσαι και τυος γυρω σου και οχι μονο τον εαυτουλη σου δε σε κανει αξιο την μοιρα σου.... Η αδικια δεν ειναι σε βαρος σου μονο ειναι προς ολους. Και κατα βαση σε οποιον -αν υπαρχει-που εγραψε την σωστη απαντηση.Κανονικα οι υπολοιποι επρεπε να παρετε 0 points μιας και εχουμε Eurovision οπως ειπες.Δε μεταφραζω αγαπη μου οπως με βολευει απλα κοιτα τι εχεις πει κανε και μια αναλυση κειμενου μιας και εχεις πιο προσφατη την εκθεση. Και επισης το διαδικτυο μπορει να ειναι απροσωπο κτλ κτλ κτλ και να μην κανει για συμβουλες αλλα εκτος του οτι εδω μεσα εχεις φαει καμποσες ωρες σου σημερα-δε γνωριζω για τις αλλες μερες-με οσα λες παραπανω δειχνεις εναν εγωκεντρικο ανθρωπο,εγωιστη,που κοιταει μονο να αρπαξει και βλεπει την αδικια οπου τον βολευει και παταει επι πτωματων για να πετυχει αυτο που θελει. :clapup:Και μακαρι να μην εισαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Κάτι σχετικά με το Γ3, δε νομίζω επειδή πήρα ΑΔΜΕ και έβαλα Eπροσφ=Wf να μου κόψουν τίποτα;

Τότε δεν πήρες ΑΔΜΕ αλλά ΑΔΕ. Αν είναι στημένο σωστά και λυμένο επίσης σωστά τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα 9 μονάδες δικές σου...

Το ΑΔΜΕ κανεις οταν οι δυναμεις ειναι συντηριτικες αφου υπαρχει η F δεν μπορεις να το εφαρμοσεις... Τωρα δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι εννοεις με το E προσφ...

Προσφερόμενη ενέργεια, δηλ. το έργο της F. Η F είναι συντηρητική, αφού είναι σταθερή και με σταθερό προσανατολισμό... (άρα και το έργο της και της ροπής της εξαρτώνται μόνο από την αρχική και την τελική της θέση)

Η F δεν είναι συντηρητική. Σε μια κλειστή διαδρομή το συνολικό έργο δεν είναι μηδέν!....


Για οποιαδήποτε ερώτηση, στη διάθεσή σας, είτε στο forum είτε με πμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Α!!!! και για οσους υποστηριζουν οτι το θεμα ειναι λαθος πρεπει να ξερουν οτι η λυση ειναι θ=2κπ+π/3 με κ ακεραιο απο μηδεν εως απειρο:D:P

Οπότε κατά τη γνώμη σου μία συνάρτηση μπορεί να έχει άπειρα ολικά μέγιστα. Ενδιαφέρουσα άποψη, όμως θα σε συμβούλευα να μην την εκφράσεις τη Δευτέρα στα μαθηματικά κατεύθυνσης. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cb_papi

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τότε δεν πήρες ΑΔΜΕ αλλά ΑΔΕ. Αν είναι στημένο σωστά και λυμένο επίσης σωστά τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα 9 μονάδες δικές σου...





Η F δεν είναι συντηρητική. Σε μια κλειστή διαδρομή το συνολικό έργο δεν είναι μηδέν!....


Για οποιαδήποτε ερώτηση, στη διάθεσή σας, είτε στο forum είτε με πμ!

Στο Δ4 εγώ είπα ότι η μέγιστη στατική τριβή εμφανίζεται στις ακραίες θέσεις και είναι ίση με |DA|, δηλ. 30Ν, κάτι που με οδήγησε σε λάθος αποτέλεσμα, αφού έπρεπε να πω ότι η μέγιστη Τστατ. είναι DA+Mgημθ, δηλ. 60Ν. Αφού όμως η δύναμη επαναφοράς είναι η συνισταμένη, γιατί χρειάζεται να προσθέσω το βάρος;

Αν όλο το υπόλοιπο Δ4 είναι σωστό σαν τύποι, ανισότητες κλπ. πόσα μόρια θα χάσω πιθανότατα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Στο Δ4 εγώ είπα ότι η μέγιστη στατική τριβή εμφανίζεται στις ακραίες θέσεις και είναι ίση με |DA|, δηλ. 30Ν, κάτι που με οδήγησε σε λάθος αποτέλεσμα, αφού έπρεπε να πω ότι η μέγιστη Τστατ. είναι DA+Mgημθ, δηλ. 60Ν. Αφού όμως η δύναμη επαναφοράς είναι η συνισταμένη, γιατί χρειάζεται να προσθέσω το βάρος;

Αν όλο το υπόλοιπο Δ4 είναι σωστό σαν τύποι, ανισότητες κλπ. πόσα μόρια θα χάσω πιθανότατα;
Πολλοι εχουν κανει αυτο το λαθος. Λοιπον 4-5 θα χασεις λογικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
TO Δ4 έπιανε 7 μόρια...
Κατά την γνώμη μου η κατανομή χοντρικά έχει ώς εξής
2 μόρια για την συνθήκη της Τορ
1 μόριο για την κάθετη συνιστώσα Ν
2 για το νέο πλάτος
2 για ότι η τριβή ΜΑΧ στήν ακραία θέση

φυσικά το 7/7 απαιτεί συνδυασμό των παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ορφέας46134

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας46134 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Στο Δ4 εγώ είπα ότι η μέγιστη στατική τριβή εμφανίζεται στις ακραίες θέσεις και είναι ίση με |DA|, δηλ. 30Ν, κάτι που με οδήγησε σε λάθος αποτέλεσμα, αφού έπρεπε να πω ότι η μέγιστη Τστατ. είναι DA+Mgημθ, δηλ. 60Ν. Αφού όμως η δύναμη επαναφοράς είναι η συνισταμένη, γιατί χρειάζεται να προσθέσω το βάρος;

Αν όλο το υπόλοιπο Δ4 είναι σωστό σαν τύποι, ανισότητες κλπ. πόσα μόρια θα χάσω πιθανότατα;
αφου ειναι σε κεκλυμενο επιπεδο ρε! δεχεται και μερος της δυναμης του βαρους....
κατα την γνωμη μου εχασες γυρω στα 3-4 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
----- Το Γ.4 και τα 3 κακά της μοίρας μας . . .

1) Σίγουρα το ερώτημα δεν ήταν πλήρες και έπρεπε να λέει “για πρώτη φορά”. Όμως, μπορεί κάποιος να πει ότι, κάποια πράγματα (όπως και στην καθημερινή ζωή) εννοούνται. (Για παράδειγμα, αν ρωτήσετε έναν μαθητή “τι ώρα χτυπάει το κουδούνι?”, θα σας απαντήσει “στις 9:00” και όχι “στις 9:00, στις 9:45, στις 10:40 κλπ”. Όταν έλυσα τα θέματα, αυτόματα βρήκα την πρώτη φορά. Φαντάζομαι ότι αυτό έγινε και με το 99% των μαθητών. Για τους ψαγμένους που από την αρχή σκέφτηκαν την ανακύκλωση, αξίζουν συγχαρητήρια.

2) Ανόητη βιασύνη ήταν η διαγραφή της ερώτησης από την επιτροπή. Έχουν δίκιο όλοι όσοι γράφουν ότι θα είναι μεγάλη αδικία. Πολύ απλά,μπορούσε να υπάρχει η οδηγία να γίνει δεκτή και η λύση της πρώτης φοράς και η αιτιολόγηση της ανακύκλωσης και της μη ύπαρξης ολικού μέγιστου που έκαναν τα ταλέντα του 1%.

3) Δεν ξέρω αν έχει νόημα η σύγκριση, αλλά δεν μπορώ να μηντην κάνω. Τα φετινά τα θεωρώ σαφώς πιο δύσκολα από τα περσινά (που διαγωνίστηκα), καθώς τα θέματα του 2012 είχαν αρκετά σημεία που έπρεπε να διερωτηθεί ο εξεταζόμενος “τι θέλει να πει ο ποιητής?”, δεν είχαν καλή διαβάθμιση και απευθύνονταν σε ταλέντα, ενώ το μειονέκτημα των θεμάτων του 2011 ήταν ότι χρειάζονταν περισσότερο χρόνο από τον παρεχόμενο.

4) Προσπαθήστε να ξεχάσετε τι έγινε με τη φυσική και συγκεντρωθείτε στα επόμενα μαθήματα. Είναι λογικό να ελπίζετε ότι στα μαθηματικά δεν θα επαναληφθούν οι ακρότητες της φυσικής. Καλή επιτυχία σε όλους.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cb_papi

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Όπως το σκέφτομαι εγώ: Στην άνω ακραία θέση, όπου είναι και φυσικό μήκος των ελατηρίων, η Τστατ. πρέπει να "αντικρούσει" μόνο το βάρος του σώματος. Στην κάτω ακραία θέση, πρέπει να "αντικρούσει" την Fεπαναφοράς (που κοιτά προς τα πάνω) μείον το βάρος που κοιτά προς τα κάτω. Άρα μέγιστη Τστατ. χρειάζεται στην Άνω Ακραία Θέση.

Από την προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν χρειάζεται να μάθω γιατί είναι λάθος αφού δεν θα ξαναδώ φυσική μπροστά μου αλλά από την άλλη τρώγομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
2 μονάδες, με την προϋπόθεση ότι έχεις βρει σωστά τη νέα θέση ισορροπίας.

Όσο για την απορία σου, η απάντηση είναι ότι αυτό που ψάχνεις είναι η τριβή. Έτσι διανυσματικά η συνισταμένη δύναμη είναι το διανυσματικό άθροισμα της τριβής και της χ συνιστώσας του βάρους. Έτσι αν αντικαταστήσεις και με τη δεδομένη θετική φορά είναι Τ=-D2x+m2gημθ.


Για οτιδήποτε θέλεις στη διάθεσή σου!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
1ον Το να ξαναγράψουμε δε παιζει, νομιζετε το κρατος εχει σκοπο να σπαταλησει τοσα χρηματα για να μην αισθανεστε αδικημενοι;;;;;;;;;

2ον Θεωρω πως το σωστο ειναι να παρουν τις μοναδες μονο οσοι:
Βρηκαν μια γωνια που αντιστοιχει σε KMAX, οπως για παραδειγμα εγω :-P που βρηκα KMAX αλλα στην θεση πανω της οριζοντιας σε 120°
και οσοι τεκμηριωσαν επιστημονικα οτι κανει ανακυκλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνισή σας κύριε Δήμο.
Λογικά έχω γράψει 99, αλλά έχω ακόμα μια ερώτηση! Στο Γ.3 πάλι, αν έβγαλα οτι Κ=0 και ξέχασα να πω οτι και ω=0 πόσο θα χάσω;
Δεν έχω ιδέα αν το έγραψα, αλλά θέλω να έχω καλυμμένο κάθε ενδεχόμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ορφέας46134

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας46134 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Από την προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν χρειάζεται να μάθω γιατί είναι λάθος αφού δεν θα ξαναδώ φυσική μπροστά μου αλλά από την άλλη τρώγομαι :P
και εγω ακριβως το ιδιο...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cb_papi

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
2 μονάδες, με την προϋπόθεση ότι έχεις βρει σωστά τη νέα θέση ισορροπίας.

Όσο για την απορία σου, η απάντηση είναι ότι αυτό που ψάχνεις είναι η τριβή. Έτσι διανυσματικά η συνισταμένη δύναμη είναι το διανυσματικό άθροισμα της τριβής και της χ συνιστώσας του βάρους. Έτσι αν αντικαταστήσεις και με τη δεδομένη θετική φορά είναι Τ=-D2x+m2gημθ.


Για οτιδήποτε θέλεις στη διάθεσή σου!...

Πωπω τώρα το κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
2 μονάδες, με την προϋπόθεση ότι έχεις βρει σωστά τη νέα θέση ισορροπίας.

Όσο για την απορία σου, η απάντηση είναι ότι αυτό που ψάχνεις είναι η τριβή. Έτσι διανυσματικά η συνισταμένη δύναμη είναι το διανυσματικό άθροισμα της τριβής και της χ συνιστώσας του βάρους. Έτσι αν αντικαταστήσεις και με τη δεδομένη θετική φορά είναι Τ=-D2x+m2gημθ.


Για οτιδήποτε θέλεις στη διάθεσή σου!...

καλησπέρα.

μηπως μπορειτε να εκτιμησετε ποσο θα χασω απο το τελευταιο ερωτημα που απο ζαλαδα στο ΣFy=0 δεν ανελυσα το βαρος
και βρηκα λαθος Ν και κατ'επεκταση μ(ελαχ)=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
καλησπέρα.

μηπως μπορειτε να εκτιμησετε ποσο θα χασω απο το τελευταιο ερωτημα που απο ζαλαδα στο ΣFy=0 δεν ανελυσα το βαρος
και βρηκα λαθος Ν και κατ'επεκταση μ(ελαχ)=1

1 μόριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Μπορει καποιος να εκτιμησει ποσα μορια θα παρω απο Δ1 Δ2 που στο Δ1 σχεδιασα λαθος τη μια Φελατηριου προς τα κατω,και συνεπως βρηκα αλλη D (ομως απεδειξα οτι κανει ταλαντωση και του γραψα δυο λογακια..)και συνεπως στο Δ2 βρηκα αλλο πλατος και αλλη ω (αρχικη φαση ιδια προφανως) αλλα αιτιολογωντας τα παντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top