[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία

[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 14 25.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 33 58.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 5 8.9%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 1.8%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδιά τι να πω που το προηγούμενο βράδυ είχα μάθημα και έκανα όλες τις ερωτήσεις που έπεσαν και το παράλληλο, εκτός απο την Α1 την οποία φοβάμαι γιατί μάλλον την έχω χάσει άντε να μου δώσει σαν "δώρο" πολύ λίγο! Αλλά πάλι καλά που δεν έπεσε κανένας προσφυγικός συνοικισμός ή κανένας τεντιμπόης - Κρητικός :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Παιδιά στην Α1
στην πεζολογία (αφού έγραψα καί 2 λέξεις κ εξήγησα) είπα στίχους 1-2 ως τεκμηρίωση απ το ποίημα
στην γλώσσα τον στίχο 6 με την ιδιότυπη λόγια σύνταξη
και
στα σύμβολα έβαλα το προσωπείο του Ιάσωνος Κλεάνδρου.

Τα 2 πρώτα τα έχω δει σε σιτε, για το σύμβολο έχω δει να διίστανται οι απόψεις......εσείς τί λέτε;


Και στην β2 έπρεπε να γράψουμε και 2 λόγια για ό,τι έβαλε ο καθένας; π.χ. προσδίδει ζωντάνια αμεσότητα παραστατικότητα, ρυθμό κ τόνο στο λόγο κλπ; Ή ήταν περιττά κάτι τέτοια που έβαλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παντως βλεποντας τα στατιστικα σχεδον ολοι αριστα η πολυ καλα εχουν γραψει. Κατα την γνωμη μου προβλεπονται πολλες δυσαρεστες εκπληξεις...
Και περαν αυτου αφου θεωρηθηκε ευκολη η λογοτεχνια φοβαμαι μη βαλουν δυσκολα τωρα στα αρχαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia 5555

Νεοφερμένος

Η sofia 5555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδια ευκολο...αν και κατι λεγοταν για Παπαδιαμαντη και Βιζυηνο....Παντως απο τα πιο ευκολα....Άρα καπου θα μας 'ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ".......Αυτο φοβαμαι....

εγω στο συμβολο εβαλα το μαχαιρι κ μ ειπαν οτι ειναι σωστο....παντως μ περασε απο τ μυαλο και τ προσωπειο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nicool

Νεοφερμένος

Η nicool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδια ευκολο...αν και κατι λεγοταν για Παπαδιαμαντη και Βιζυηνο....Παντως απο τα πιο ευκολα....Άρα καπου θα μας 'ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ".......Αυτο φοβαμαι....

κ εγω πιστευω το χτυπημα θα ερθει και κατα πασα πιθανοτητα στα αρχαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,415 μηνύματα.
Λοιπόν, σχετικά με το όριο λέξεων. Δεν ισχύει. Σχολείο καθηγητές που διορθώνουν μας είχαν δείξει οδηγίες για τους βαθμολογητές. Και 250 να γράψεις και 300, δε σου κόβουν τίποτα απολύτως. Απλά το βάζουν για τα μάτια του κόσμου να υπάρχει δηλαδή ένα όριο, και θεωρείται σαν κατώτατο όριο, όχι σαν ανώτερο. Υπήρχαν μαθητές τις προηγούμενες χρονιές που έγραψαν 2 σελίδες στην ερώτηση ανάπτυξης ενώ είχε όριο 120 λέξεις, και δεν έχασαν καμία απολύτως μονάδα γιατί αυτά που έγραψαν ήταν απολύτως σωστά.
Εγώ έγραψα μιάμιση σελίδα και με έναν καθηγητή που βρήκα σχολείο και τον ρώτησα με είπε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δεν κόβουν απ' αυτό.
Στο κάτω κάτω, θεωρητική κατεύθυνση είμαστε. Σε 100 λέξεις δε μπορείς να αναλύσεις τίποτα. Ερώτηση ανάπτυξης είναι, όχι περίληψη για να γράψεις 100 λέξεις.
Οσο για τα θέματα. Απλά και κατανοητά. Οι ερωτήσεις ήταν εύκολες. Η ερώτηση του τίτλου για παράδειγμα ήταν σίγουρη. Δε νομίζω να υπήρχε παιδί που να μην περίμενε να πέσει τέτοια ερώτηση με αυτό το ποίημα. Με το που βλέπεις αυτό το ποιήμα, ξέρεις οτι θα υπάρχει η ερώτηση που θα αφορά να ερμηνεύσεις τον τίτλο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia 5555

Νεοφερμένος

Η sofia 5555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
κ εγω πιστευω το χτυπημα θα ερθει και κατα πασα πιθανοτητα στα αρχαια

Kαι εγω.....αποκλειεται να μας αφησουν ετσι.....τωρα γνωστο η αγνωστο.....δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
1oν: το οτι μας φανηκαν ευκολα και γραψαμε δε σημαινει οτι γραψαμε οντως πολυ καλα! μην ξεχνατε οτι τα ποιηματα γενικα βαθμολογουνται περιεργα και γενικα η λογοτεχνια βαθμολογειται αλλανταλλα... αλλα και οντως να τα εχουμε τοσο καλα εγω πιστευω οτι σε καποιο απο τα επομενα μαθηματα θα τη φαμε! μας ερχεται...
αυτο που επαθε σημερα η καημενη τεχνολογικη/θετικη θα το βιωσουμε και εμεις πολυ φοβαμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia 5555

Νεοφερμένος

Η sofia 5555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
1oν: το οτι μας φανηκαν ευκολα και γραψαμε δε σημαινει οτι γραψαμε οντως πολυ καλα! μην ξεχνατε οτι τα ποιηματα γενικα βαθμολογουνται περιεργα και γενικα η λογοτεχνια βαθμολογειται αλλανταλλα... αλλα και οντως να τα εχουμε τοσο καλα εγω πιστευω οτι σε καποιο απο τα επομενα μαθηματα θα τη φαμε! μας ερχεται...
αυτο που επαθε σημερα η καημενη τεχνολογικη/θετικη θα το βιωσουμε και εμεις πολυ φοβαμαι!

καλυτερα ν το βιωναμε σμρ......τωρα η αναμονη θα ειναι βασανιστικη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
οχι ρ...μετα το πατατρακ της γενικης χρειαζομαστε μια τονωτικη ενεση..βεβαια αν χτυπησει αρχαι ή ιστορια χτυπαει μαθημα βαρυτητας...η φυσικη ήταν βαρυτητας για 2ο και 4ο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Λοιπόν, σχετικά με το όριο λέξεων. Δεν ισχύει. Σχολείο καθηγητές που διορθώνουν μας είχαν δείξει οδηγίες για τους βαθμολογητές. Και 250 να γράψεις και 300, δε σου κόβουν τίποτα απολύτως. Απλά το βάζουν για τα μάτια του κόσμου να υπάρχει δηλαδή ένα όριο, και θεωρείται σαν κατώτατο όριο, όχι σαν ανώτερο. Υπήρχαν μαθητές τις προηγούμενες χρονιές που έγραψαν 2 σελίδες στην ερώτηση ανάπτυξης ενώ είχε όριο 120 λέξεις, και δεν έχασαν καμία απολύτως μονάδα γιατί αυτά που έγραψαν ήταν απολύτως σωστά.
Εγώ έγραψα μιάμιση σελίδα και με έναν καθηγητή που βρήκα σχολείο και τον ρώτησα με είπε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δεν κόβουν απ' αυτό.
Στο κάτω κάτω, θεωρητική κατεύθυνση είμαστε. Σε 100 λέξεις δε μπορείς να αναλύσεις τίποτα. Ερώτηση ανάπτυξης είναι, όχι περίληψη για να γράψεις 100 λέξεις.
Οσο για τα θέματα. Απλά και κατανοητά. Οι ερωτήσεις ήταν εύκολες. Η ερώτηση του τίτλου για παράδειγμα ήταν σίγουρη. Δε νομίζω να υπήρχε παιδί που να μην περίμενε να πέσει τέτοια ερώτηση με αυτό το ποίημα. Με το που βλέπεις αυτό το ποιήμα, ξέρεις οτι θα υπάρχει η ερώτηση που θα αφορά να ερμηνεύσεις τον τίτλο. :)


εμας παντως μας εχουν πει οτι κοβουν...λογικο ειναι να κοψουν..αλλιως δεν θα υπηρχε το οριο λεξεων και ο καθενας θα εγραφε οτι ηθελε..το θεμα ειναι να εχεις την κριτικη ικανοτητα να απομονωσεις μεσα σε 120 λεξεις τα πιο σημαντικα και ουσιωδη για την απαντηση οχι να γραψεις οτι ξερεις και δεν ξερεις...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγά τα θεματα να ουμε,λιτλ κιτενς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MangaLover

Νεοφερμένος

Ο MangaLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ωραια ας θεσω και εγω το ερωτημα : γιατι "η πληγη απο φρικτο μαχαιρι" να μην θεωρειται εικονα; μια χαρα εικονα ειναι , περα απο τα σχηματα υπαλλαγης ,μεταφορα . Τι παει να πει οτι υπαγεται και σε αλλα εκφραστικα μεσα ή οτι δεν δινεται απο φροντιστηρια; Εικονα για μενα ειναι οταν το διαβαζω να μου ερχεται στο μυαλο η εικονα.
Οσον αφορα τα θεματα παιδια τι αγχωνεστε.. το χτυπημα ειναι αναμενομενο στα υπολοιπα 3 γι'αυτο προετοιμαστειτε καλα και να χετε γερα στομαχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros94

Νεοφερμένος

Ο Spyros94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
καλα να ρωτησω κατι αλλα μην με βρισετε ρε παιδια....

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΑΝ ΑΠΟ 0-5 ΣΗΜΕΡΑ ;;;;
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΒΑΖΑΝ ΙΩΑΝΝΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΡΑΦΑΝ ;;;; ΑΠΟ 0 ΕΩΣ -100 ;;;:P:P:P

πλακιτσα...λοιπον...προς το παρον τα παμε καλα....ενα θα σας πω...αφου περασε η 1η βδομαδα και μας εφυγε το οποιο αγχος ειχαμε τελος....απο εδω και περα θα μαστε εντελως χαλαροι...λιγη τυχη να χουμε και ολα θα γινουν...εξαλλου αν εισαι ατυχος οσο και να διαβαζες φετος αν θελουν οι ανωθεν να γραψεις χαμηλα,θα γραψεις χαμηλα....
οι πανελληνιες ειναι απλα απολυτηριες εξετασεις..ετσι να τις βλεπετε ;)

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΓΚΕΣ ( κατι μου λεει οτι στα αρχαια θα βαλουν μετρια θεματα, σε καμια περιπτωση παλουκια ) ε και μετα η ιστορια και τα λατινικα χαλαρα..ακομα και οι μετριοι οπως εγω γραφουν σε ιστορια και λατινικα...

αφου περασαμε τον γολγοθα της βιολογιας( δεν εκανα φροντ στην βιολογια,και εγραψα τουλαχιστον 13 ) και τον γολγοθα της λογοτεχνιας ( υπηρχε περιπτωση να βαζανε ιωαννου) ολα μια χαρα θα πανε και με τα υπολοιπα μαθηματα ;)

ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ !!! και μην ξεχνατε κατι : ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.... εχουμε γραψει ικανοποιητικα μεχρι τωρα και στα 3 μαθηματα...εχουμε κανη φοβερη αρχη....:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIANNIS511

Νεοφερμένος

Ο GIANNIS511 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ε και μετα η ιστορια και τα λατινικα χαλαρα..ακομα και οι μετριοι οπως εγω γραφουν σε ιστορια και λατινικα...
Μην ορκίζεσαι γι αυτό. Ειδικά στην ιστορία πιστεύω ότι αν θέλουν να μας δυσκολέψουν, θα το κάνουν σχετικά εύκολα, τόσο με ερωτήσεις Σ-Λ, όσο και με τίποτα πηγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
γιατι ρε παιδια?? εμενα ο Ιωαννου μου αρεσε....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zelatina

Νεοφερμένος

Η Zelatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Περίμενα 20άρι, άντε 19+. Το παράλληλο ήταν μια χαρά, αλλά πελάγωσα στις ασκήσεις κι είναι...κάπως. :/ Και στα σύμβολα και στα εκφραστικά μέσα θα μπορούσα να έχω κάνει καλύτερη ανάπτυξη.

Δεν πειράζει, πάμε για Αρχαία τώρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η λογοτεχνία είναι ίσως πιο αμφιλεγόμενη και από την έκθεση, μη λέτε βαρύγδουπα πράγματα γιατί μετά θα αυτομουτζώνεστε.
Και ναι, το όριο των λέξεων είναι καθαρά προσχηματικό. Κανονικά για μια τέτοια ανάλυση θα έπρεπε να διναν έστω 150-160,για να φανεί ρεαλιστικό. Καλύτερα 20-30 λέξεις παραπάνω παρά μισές απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Η λογοτεχνία είναι ίσως πιο αμφιλεγόμενη και από την έκθεση, μη λέτε βαρύγδουπα πράγματα γιατί μετά θα αυτομουτζώνεστε.
Και ναι, το όριο των λέξεων είναι καθαρά προσχηματικό. Κανονικά για μια τέτοια ανάλυση θα έπρεπε να διναν έστω 150-160,για να φανεί ρεαλιστικό. Καλύτερα 20-30 λέξεις παραπάνω παρά μισές απαντήσεις.

Πες τα ωραιοτάτη!:)
Έχει να πέσει πολύ κλάμα στα αποτελέσματα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros94

Νεοφερμένος

Ο Spyros94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ξυνον γαρ αρχη και περας επι κυκλου περιφερειας ( Ηρακλειτος ) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top