[25/5/2009] Φυσική Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης

Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • 90-100

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 80-90

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 70-80

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 60-70

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 50-60

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 40-50

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 30-40

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 20-30

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 10-20

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 0-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εξεταζόμουν.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nikas Spyros

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Προσπαθηστε καποιος να φτιαξει ενα γκαλοπ για το βαθμο δυσκολιας σημερα.. Αλλα οχι οπως στην βιολογια που ελεγε ο καθενας ποσο πιστευει οτι εγραψε.. Οπως τα προηγουμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

capito666

Νεοφερμένος

Ο capito666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

bigmix42

Νεοφερμένος

Ο bigmix42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
στο στιγμιοτυπο βρηκα και την εξισωση και που 8α φτασει το κυμα...μονο το σχημα εκανα λαθος..εσυ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς δυσκολότερα από πέρσι αλλά αντικειμενικά ήταν μέτρια και κάποιος αντικειμενικά τα 4ο δεν θα το χαρακτήριζε εύκολο. Έχασα, δυστυχώς, το 2γ επειδή με παγίδεψε και σκέφτηκα ΑΔΕΤ. Γύρω στο 90 πιστεύω, τα άλλα τα είχα όλα οκ.
-----------------------------------------
Σαφώς αλλάζει η τάση του νήματος όταν ασκηθεί η F αλλά η επιτάχυνση του Σ δεν βγαίνει 3. Επίσης λάθος που έκαναν αρκετοί και παραλίγο να την πατήσω κι εγώ (ευτυχώς θυμόμουν τη ροπή αδράνειας του κυλίνδρου) ήταν να θεωρήσουν ότι η δεδομένη ροπή αδράνειας αφορούσε κάθε τροχαλία ξεχωριστά. Επίσης, ούτε το στιγμιότυπο στο 3ο θέμα ήταν εύκολο, πολλοί το έκαναν λάθος. Εάν μπορούσα να τα τοποθετήσω συγκριτικά, θα έλεγα ότι ήταν στο επίπεδο του 2006, χρονιά όχι δύσκολη, αλλά αρκετά απαιτητική στο συγκεκριμένο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dafne_mm24

Νεοφερμένος

Η dafne_mm24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ματινα μην απελπίζεσαι ,μην το βάζεις κάτω. Ρε συ έχουμε και τα σχέδια.Κάτι θα γίνει,ξέρεις πόσα μορια δίνουν,θα πέσουμε με τα μουτρα στο σχεδιο για ένα μήνα.το πολύ πολύ επαρχιακή πολη ή κοντινη σχολή. κουράγιο, Go ahead, don't look back.No use crying over spilt milk.

εντάξει,μέχρι τώρα στα άλλα έχω γράψει πολύ καλά...πιστεύω δεν κινδυνεύω από άποψη ''σχολής''.ελπίζω μάλλον...το θέμα είναι η πόλη ;) εσύ πως γράφεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
ποσα μορια θα χασουμε(αν χασουμε) αν δεν αποδειξαμε την σχεση της διαφορας φασης στο 3ο θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Πραγματι τα θεματα ηταν "καλα" οχι δυσκολα. Ειχαν ομως ασαφειες.

Πχ 1: στο πολλαπλης επιλογης με το προσημο του α και του x τι γινεται οταν x=0; Το μηδενικο διανυσμα ειναι παραλληλο με καθε διανυσμα. Αριστοι μαθητες στην ταξη μου εχοντας την ικανοτητα να αμβαθυνουν επιλεγουν το δ (νομιζω αυτο ειναι). επρεπε να εδιναν περιορισμο καθως δεν εξεταζομαστε στα μαθηματικα!

Πχ 2: στο σχεδιασμο του στιγμιοτυπου επρεπε να γινει για x<0; Οσοι δεν το εκαναν εχουν λαθος; Η εκφωνηση αναφερει τον αξονα διαδοσης και την κατευθυνση (απο την εξισωση). Οσο ξεκαθαρο κι αν φαινεται σκεφτειτε οτι εχουμε αποκτησει τον τροπο σκεψης των βοηθηματων και γι αυτο μας ειναι ευκολο. Ετσι πρεπει να γινεται; :nono:

Ευχαριστω:bye: (Γραψτε σχολια. εχω δικιο?)​
Για το πρώτο το έκανα και γω λάθος για αυτό το λόγο.Η άγνοια τελικά είναι καλύτερη μερικές φορές:(
-----------------------------------------
χρειαζοταν να τον αποδειξουμε?εγω δεν τον απεδειξα...
-----------------------------------------



που θες να περασεις?
Ο τύπος χρειάζεται απόδειξη αλλιώς θεωρείται λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
στο στιγμιοτυπο βρηκα και την εξισωση και που 8α φτασει το κυμα...μονο το σχημα εκανα λαθος..εσυ??

Και εγώ τα ίδια! Πιστεύω ότι πάνω από 4 μονάδες δεν θα κόψουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Τα θέματα στη φυσική κατεύθυνσης είναι κυριολεκτικά ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ. Το 3ο θέμα παραήταν γελοίο για 3ο θέμα. Είναι περίπου της ίδιας δυσκολίας με τα περσινά. Μην ξεχνάτε ότι είναι προεκλογική περίοδος και η κυβέρνηση θέλει να καλοπιάσει όσους δίνουν και κυρίως τους γονείς τους και τους αποφοίτους που ξαναδίνουν οι οποίοι ψηφίζουν. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Ένας επιμελής μαθητής χωρίς να είναι πολύ καλός έγραφε 20/20. Τα θέματα ήταν εναρμονισμένα με το σχολικό βιβλίο. Τα θέματα ήταν στρωτά, σαφή και ξεκάθαρα. Νομίζω ότι πλέον ξεκαθαρίζει το τοπίο για τις βάσεις οι οποίες στο 4ο πεδίο θα είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ υψηλές.


Τι λες μωρε;!



ρε παιδια μου φαινεται η οι πανελληνιες φετος ειναι ΠΑΡΑ πολυ βατες ; δεν ξερω ανυσηχω μηπως του χρονου μας βαλουν τιποτα παλουκια :(


ΠΑΣ ΚΑΛΑ;! Ποιος σου είπε ότι ήταν βατές; Μόνο στη θεωρητική ίσως έβαλαν εύκολα. Μην ακούς τον καθένα που βγαίνει και λέει ό,τι του κατέβει. Και στο κάτω κάτω (για να απντήσω και σε ένα άλλο post) ένας που έγραψε 12 ΠΩΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΒΑΤΑ; Και αν ακόμη πήγε αδιάβαστος, ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΒΑΤΑ;! Άντε μπράβο, βγαίνει ο καθένας και το παίζει έξυπνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
-----------------------------------------

Ο τύπος χρειάζεται απόδειξη αλλιώς θεωρείται λάθος[/quote]


ναι καλα..λαθος δεν θεωρειται...απλα χανουμε κανα μοριο λογικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peter Nalitzis

Νεοφερμένος

Ο Peter Nalitzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τα θεματα σε συγκριση με περισυ ηταν δυσκολοτερα..Αλλα περυσι εγινε αυτο για να ισοσταθμιστουν με τα μαθ.Κατ..Το 1ο θεμα χωρις ιδιαιτερες δυσκολιες..Το 2ο επισης αν εξαιρεσεις το γ που μου εφαγε μιση ωρα..Το 3ο θεμα ρουτινας,αναμενομενο και απλη εφαρμογη τυπων..Μια τετοια ασκηση να ειχες κανει εβγαινε..Μεχρι τωρα εφτανες ευκολα στο 14-15..Στο 4ο τα δυο πρωτα ερωτηματα ευκολα..Και προς θεου βγαζεις την επιταχυνση αρνητικη δηλαδη επιβραδυνση ενω δεν εχει αρχικη ταχυτητα και δν το ψυλλιαζεσαι..??Μετα η στροφορμη εβγαινε ευκολα αν και εγω εκανα μαλ***α και εβαλα ω=υ/2ρ αλλα δν νομιζω να μου το κοψουν ολο και τα 2 τελευταια για καλα διαβασμενους και ψυχραιμους μαθητες..Εγω πρεπει να εγραψα κανα 80αρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Στο στιγμιότυπο δεν έβαλα στο μιλιμιτρε χαρτί ότι πρόκειτε για την άσκηση τάδε κλπ κλπ να ανησυχώ ή τσάμπα με έπιασε υστερία; Άλλωστε δεν είχε και άλλο στιγμιότυπο και οι επιτητρητες έβαλαν την γραμμή άρα θεωρείτε μέσα στην απάντηση:P
-----------------------------------------
-----------------------------------------

Ο τύπος χρειάζεται απόδειξη αλλιώς θεωρείται λάθος


ναι καλα..λαθος δεν θεωρειται...απλα χανουμε κανα μοριο λογικα[/quote]
Δεν είναι στην θεωρία του βιβλίου άρα αφού δεν την τεκμηρίωσες θεωρείτε μη τεκμηριωμένη απάντηση (για να πούμε και ότι γράφει στο τέλος του χαρτιού:P) οπότε τα συμεράσματα δικά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Πραγματι τα θεματα ηταν "καλα" οχι δυσκολα. Ειχαν ομως ασαφειες.

Πχ 1: στο πολλαπλης επιλογης με το προσημο του α και του x τι γινεται οταν x=0; Το μηδενικο διανυσμα ειναι παραλληλο με καθε διανυσμα. Αριστοι μαθητες στην ταξη μου εχοντας την ικανοτητα να αμβαθυνουν επιλεγουν το δ (νομιζω αυτο ειναι). επρεπε να εδιναν περιορισμο καθως δεν εξεταζομαστε στα μαθηματικα!

Πχ 2: στο σχεδιασμο του στιγμιοτυπου επρεπε να γινει για x<0; Οσοι δεν το εκαναν εχουν λαθος; Η εκφωνηση αναφερει τον αξονα διαδοσης και την κατευθυνση (απο την εξισωση). Οσο ξεκαθαρο κι αν φαινεται σκεφτειτε οτι εχουμε αποκτησει τον τροπο σκεψης των βοηθηματων και γι αυτο μας ειναι ευκολο. Ετσι πρεπει να γινεται; :nono:


Ευχαριστω:bye: (Γραψτε σχολια. εχω δικιο?)​

Βασικα εχεις απολυτο δικιο! Κ γω στο προσημο του α κ του χ σκεφτομουν για αρκετη ωρα οτι δεν εχουν παντα αντιθετο προσημο γιατι στη χ=ο είναι κ τα 2 μηδεν. Αλλα τελικα εβαλα την απαντηση α...
Κ στο στιγμιοτυπο δεν εβαλα τι γινεται για x<0, αλλα εδειξα οτι εστω το κυμα εχει κατευθυνση προς τα δεξια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ο μόνος που δικαιούται να πει ότι τα θέματα ήταν της πλάκας είναι αυτός που έγραψε 100, ούτε 98 ούτε 99(αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ)
Κάπου στο 92 έγραψα γιατί έχασα ένα πολλαπλής και κάπου θα μου βάλουν κανά + για αιτιολόγηση στο 4ο θέμα, από πέρυσι εννοείται ότι είναι πιο δύσκολα αλλά σε γενικές γραμμές κανονικού επιπέδου θα τα χαρακτήριζα, άντε να τελείωνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
καλα οτι μας βολευει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ο μόνος που δικαιούται να πει ότι τα θέματα ήταν της πλάκας είναι αυτός που έγραψε 100, ούτε 98 ούτε 99(αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ)

Συμφωνω! Που βγαινει ο αλλος στο σχολειο μου κ λεει γελοια τα θεματα στα μαθηματικα κατευθυνσης!:lol: Κ του είπα πως αφου ηταν γελοία πρεπει να εχει γραψει το λιγοτερο 100!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
καλα οτι μας βολευει :P
Κοίτα σου μιλάω ειλικρινά ούτε να σε πικάρω θέλω ούτε να σε κάνω να αγχωθείς.Σκέφτηκα και γω να πάρω τον τύπο του Σαββάλα αλλά τελικά το έκανα με τον τρόπο του βιβλίου δηλαδή με την διαφορά φάσης.Εγώ προσωπικά θα σου αφαιρούσα 3 μόρια από τα 6 αλλά αυτός είμαι εγώ:PΜερικές φορές καλύτερα είναι να είμαστε προσγειωμένοι για να μην μας έρθει κεραμίδα ύστερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dafne_mm24

Νεοφερμένος

Η dafne_mm24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ο τύπος της διαφοράς φάσης εννοείται και χρειάζεται απόδειξη guys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Κοίτα σου μιλάω ειλικρινά ούτε να σε πικάρω θέλω ούτε να σε κάνω να αγχωθείς.Σκέφτηκα και γω να πάρω τον τύπο του Σαββάλα αλλά τελικά το έκανα με τον τρόπο του βιβλίου δηλαδή με την διαφορά φάσης.Εγώ προσωπικά θα σου αφαιρούσα 3 μόρια από τα 6 αλλά αυτός είμαι εγώ:PΜερικές φορές καλύτερα είναι να είμαστε προσγειωμένοι για να μην μας έρθει κεραμίδα ύστερα:P



ελα τωρα...1 μοριο εχασα :P:P:P:Pαστα αυτα.:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι λάθος ο τύπος γιατί χρησιμοποιείται ευρέως και μάλλον οι περισσότεροι έτσι το απέδειξαν. Σίγουρα, πάντως, δεν θα δοθούν όλα τα μόρια, αυτός που απέδειξε τη σχέση προφανώς πρέπει να πριμοδοτηθεί. Γνωρίζω πολλούς που πήγαιναν με τους τύπους αυτούς και δεν ήξεραν καν την ουσία της φάσης και της διαφοράς φάσης. Αν το αποδείξεις δείχνεις ότι έχεις καταλάβει τι σημαίνουν.
Ούτε επίσημα θεωρούνται σωστοί οι τύποι αυτοί γιατί, αν δεν κάνω λάθος, δεν αποδεικνύονται ούτε αναφέρονται πουθενά στο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top