[22/5/2013] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 28 24.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 20 17.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 24 21.2%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 16 14.2%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 18 15.9%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 7 6.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω κολλήσει εδώ... :( Μου είρθε πολύυυ στραβά...
Όχιιιι μη κολλάς! Στο επόμενο θα γράψεις. Και στην τελική κανείς δεν έγραψε δεν είσαι ο μόνος, μη στεναχωριέσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Gate4 και εγω βιολογια!!!Ας ελπισουμε οτι τα θεματα θα ειναι πιο βατα..:P
NickL και εγω για 14 πηγαινα αλλα να που εγραψα καπου στο 8....δεν αξιζει παντως να το σκεφετσε και να χαλας την ψυχολογια σου γι αυτο,προχωρα στα επομενα!!!:)Καλη σου επιτυχια:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Συγκαικριμένα μπορώ να πω ότι αν δεν πήγαινα φροντηστίριο φέτος δεν έγραφα πάνω από 6-8.

Δεν μπορούν να προχωρήσουν τις διαμαρτυρίες για να ξανά δώσουμε όλοι εξετάσεις σε σωστά θέματα;

Και μετά ξύπνησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Gate4 και εγω βιολογια!!!Ας ελπισουμε οτι τα θεματα θα ειναι πιο βατα..:P
NickL και εγω για 14 πηγαινα αλλα να που εγραψα καπου στο 8....δεν αξιζει παντως να το σκεφετσε και να χαλας την ψυχολογια σου γι αυτο,προχωρα στα επομενα!!!:)Καλη σου επιτυχια:clapup:
Θα σκίσουμε στη βιολογία:D

Και εγώ για 14 πήγαινα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroszarzonis

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος Ζαρζώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αφού η σκέψη είναι σωστή δεν νομίζω να επηρεάσει και πολύ . Αν έγραψες και στα υπόλοιπα θέματα καλά δεν νομίζω να κόψουν τίποτα ... Αν και συμβουλή μου είναι να μην κοιτάτε πως γράψατε γιατί όλο και κάτι θα βρίσκετε που κάνατε λάθος ...

Ολο το άλλο γραπτό είναι ολόσωστο με εξαίρεση στο Γ4 που το έκανα λάθος από την μέση και κάτω...είναι κρίμα εκεί που πήγαινα για κοντά στο 19 να γράψω 18 ή και πιο κάτω για μαθηματικά λάθη στην φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickL

Νεοφερμένος

Ο NickL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Και μετά ξύπνησες;
Άσε ρε το έχω χάσει... Τέλος πάντων ρε παιδιά... Βγαίνω από το forum μέχρι να τελιώσουν οι εξετάσεις γιατί έχω κολλήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Θα σκίσουμε στη βιολογία:D

Και εγώ για 14 πήγαινα:P
Ασιοδοξια πανω απ ολα!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλημέρα, εχθές έγραφα και εγώ. Ηθελα να ρωτήσω κάτι. Στο Γ3 που ζητούσε το συνολικό χρόνο κίνηση, βρήκα τον πρώτο χρόνο σωστά και τον δεύτερο λάθος από λάθος μαθηματική πράξη. Φυσικά είναι όλο σωστό. Με αποτέλεσμα στον συνολικό χρόνο να βρω λάθος. Πάλι μαθηματικό λάθος έκανα και στο Δ3 προς το τέλος. Εβγαλα τις 2 σχέσεις μια από ΣF και μία από Στ, τις πρόσθεσα και σε μια πρόσθεση πριν το τέλος έκανα λάθος. Πόσο λέτε να κόψουν από αυτά τα λάθη; Φυσικά είναι όλα σωστά... Μαθηματικά λάθος και σχεδόν στο τέλος ήταν.
Σας ευχαριστώ.
EDIT: Οταν λέω φυσικά εννοώ από φυσικής άποψης.

Τον καθηγητή σου ρώτησε ή κάποιον άλλο καθηγητή. Ξέρει καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καταγγελία από μέλος της Ενωσης Φυσικών για το θέμα στη Φυσική

Σε μια καταγγελία - βόμβα προχώρησε το πρωί της Πέμπτης στον ΒΗΜΑ 99,5 ο α' αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Παναγιώτης Φιλντίσης.

Σύμφωνα με τον κ. Φιλντίση, το 4ο θέμα των πανελλαδικών εξετάσεων στο μάθημα της Φυσικής, που εξετάστηκε χθες, Τετάρτη, είχε αναρτηθεί προ δύο μηνών σε ιστοσελίδα που παρακολουθούν καθηγητές.

Την εν λόγω ιστοσελίδα συνδιαχειρίζεται μέλος της κεντρικής επιτροπής εξετάσεων, όπως είπε ο α' αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών.

Όπως τόνισε, το εν λόγω θέμα είχε προκαλέσει αναλυτική συζήτηση για τη λύση του μεταξύ των μελών της ιστοσελίδας. Σύμφωνα με τον κ. Φιλντίση, τουλάχιστον 50 καθηγητές αντάλλαξαν απόψεις για το πως μπορεί να λυθεί το εν λόγω ζήτημα.

Σε παρέμβασή του, ο πρόεδρος των Φαρμακοποιών Αττικής Κ. Λουράντος, του οποίου το παιδί συμμετέχει στις εξετάσεις, δήλωσε ότι θα επικοινωνήσει άμεσα με το υπουργείο Παιδείας για να διαμαρτυρηθεί και τόνισε ότι εάν χρειαστεί θα προσφύγει και στη Δικαιοσύνη.

«Δεν μπορούν να παίζουν με τα παιδιά μας» δήλωσε.

Ενστάσεις για την ποιότητα των θεμάτων της Φυσικής, στα οποία διαγωνίστηκαν οι υποψήφιοι της Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης, διατύπωσε χθες η Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

Σε ανακοίνωση της επιτροπής επίλυσης των θεμάτων, επισημαίνεται ότι τα θέματα της Φυσικής κάλυπταν σχεδόν το εύρος της εξεταστέας ύλης. Ήταν απαιτητικά και απευθύνονταν σε καλά προετοιμασμένους μαθητές, ωστόσο δεν είχαν την απαραίτητη διαβάθμιση, όπως τόνισαν οι φυσικοί.​

να πανε να γαργαληθουνε...ζωα να πουμε! δηλαδη αυτοι που τα ειδανε και λυσανε την ασκηση στους μαθητες τους ειναι κομπλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Και ιδού η επίμαχη άσκηση κυρίες και κύριοι...Ημερομηνία Ανάρτησης: 30/3/2013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Σιγά τη διαρροή... και το Α, Β, Γ θέμα, και αυτά ήταν σε όλα τα βοηθήματα. Και το Δ θέμα δεν έχει πολύ σχέση με την επίμαχη ανάρτηση, που βρίσκεται ΕΔΩ.
Αντίθετα, υπάρχει και αυτό σε ΒΟΗΘΗΜΑ, ΑΤΟΦΙΟ. Οπότε ο κύριος μάλλον λαϊκίζει και δεν ξέρει τι του γίνεται...
https://api.ning.com/files/LiMXav22F...ggpuiK5GlJt-vwzb4wh2qxzKk4fhXqZkeL2F/file.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καταγγελία από μέλος της Ενωσης Φυσικών για το θέμα στη Φυσική

Σε μια καταγγελία - βόμβα προχώρησε το πρωί της Πέμπτης στον ΒΗΜΑ 99,5 ο α' αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Παναγιώτης Φιλντίσης.

Σύμφωνα με τον κ. Φιλντίση, το 4ο θέμα των πανελλαδικών εξετάσεων στο μάθημα της Φυσικής, που εξετάστηκε χθες, Τετάρτη, είχε αναρτηθεί προ δύο μηνών σε ιστοσελίδα που παρακολουθούν καθηγητές.

Την εν λόγω ιστοσελίδα συνδιαχειρίζεται μέλος της κεντρικής επιτροπής εξετάσεων, όπως είπε ο α' αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών.

Όπως τόνισε, το εν λόγω θέμα είχε προκαλέσει αναλυτική συζήτηση για τη λύση του μεταξύ των μελών της ιστοσελίδας. Σύμφωνα με τον κ. Φιλντίση, τουλάχιστον 50 καθηγητές αντάλλαξαν απόψεις για το πως μπορεί να λυθεί το εν λόγω ζήτημα.

Σε παρέμβασή του, ο πρόεδρος των Φαρμακοποιών Αττικής Κ. Λουράντος, του οποίου το παιδί συμμετέχει στις εξετάσεις, δήλωσε ότι θα επικοινωνήσει άμεσα με το υπουργείο Παιδείας για να διαμαρτυρηθεί και τόνισε ότι εάν χρειαστεί θα προσφύγει και στη Δικαιοσύνη.

«Δεν μπορούν να παίζουν με τα παιδιά μας» δήλωσε.

Ενστάσεις για την ποιότητα των θεμάτων της Φυσικής, στα οποία διαγωνίστηκαν οι υποψήφιοι της Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης, διατύπωσε χθες η Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

Σε ανακοίνωση της επιτροπής επίλυσης των θεμάτων, επισημαίνεται ότι τα θέματα της Φυσικής κάλυπταν σχεδόν το εύρος της εξεταστέας ύλης. Ήταν απαιτητικά και απευθύνονταν σε καλά προετοιμασμένους μαθητές, ωστόσο δεν είχαν την απαραίτητη διαβάθμιση, όπως τόνισαν οι φυσικοί.​

Γιατί είναι κακό να μπει γνωστή άσκηση?
Είναι κομμάτι δύσκολο να βγάζουν ΕΝΤΕΛΩΣ καινούριες ασκήσεις.. :P
ΟΚ δεν λεω ήταν δύσκολα...αλλα μην τα βλέπουμε όλα αρνητικά :P

Επίσης προτείνω να μας βάλουν όλους 3 μονάδες παραπάνω για ψυχική οδύνη που μας πήραν τα θέματα πίσω και μας τα ξαναέφεραν
και να μας χαρίσουν το Δ2 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ πάντως, έχω λύσει το Γ θέμα με άλλους αριθμούς. Θα πάρω κι εγώ το Υπουργείο Δικαιοσύνης, τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά, να βάζουν ασκήσεις που μας δείχνουν στα φροντιστήρια! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Να διαβάζατε να γράφατε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thorin

Νεοφερμένος

Ο thorin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το κρατω μεσα μου απο περσυ το συγκεκριμενο ζητημα.Τα θεματα της φυσικης των τελευτεων ετων υπαρχουν ΟΛΑ σε βοηθηματα.Τα φετινα επισης.Αν οχι ολοκληρα σε μορφη υποερωτηματων σε διαφορα προβληματα .Με αποτελεσμα οποιος τα επεξεργαστει γραφει ανετα ενα 17αρι.

Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι το επιπεδο δυσκολιας των θεματων ειναι απειρα επιπεδα πιο πανω απο τις ασκησεις του σχολικου βιβλιου...
Η φυσικη ειναι η ουσια της παραπαιδιας.Δεν αντιλεγω οτι η θεωρια μπορει να βρισκεται σε καλουτσικο επιπεδο ,αλλα η δυνατοτητα για πρακτικη εξασκηση ειναι μηδενικη.
Το αντιθετο ισχυει στα μαθηματικα των οποιων το σχολικο βιβλιο περιεχει ασκησεις σε αρκετα ανταγωνιστικο επιπεδο σε σχεση με τα θεματα των πανελληνιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταγγελία από μέλος της Ενωσης Φυσικών για το θέμα στη Φυσική

Σε μια καταγγελία - βόμβα προχώρησε το πρωί της Πέμπτης στον ΒΗΜΑ 99,5 ο α' αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Παναγιώτης Φιλντίσης.

Σύμφωνα με τον κ. Φιλντίση, το 4ο θέμα των πανελλαδικών εξετάσεων στο μάθημα της Φυσικής, που εξετάστηκε χθες, Τετάρτη, είχε αναρτηθεί προ δύο μηνών σε ιστοσελίδα που παρακολουθούν καθηγητές.

Την εν λόγω ιστοσελίδα συνδιαχειρίζεται μέλος της κεντρικής επιτροπής εξετάσεων, όπως είπε ο α' αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών.

Όπως τόνισε, το εν λόγω θέμα είχε προκαλέσει αναλυτική συζήτηση για τη λύση του μεταξύ των μελών της ιστοσελίδας. Σύμφωνα με τον κ. Φιλντίση, τουλάχιστον 50 καθηγητές αντάλλαξαν απόψεις για το πως μπορεί να λυθεί το εν λόγω ζήτημα.

Σε παρέμβασή του, ο πρόεδρος των Φαρμακοποιών Αττικής Κ. Λουράντος, του οποίου το παιδί συμμετέχει στις εξετάσεις, δήλωσε ότι θα επικοινωνήσει άμεσα με το υπουργείο Παιδείας για να διαμαρτυρηθεί και τόνισε ότι εάν χρειαστεί θα προσφύγει και στη Δικαιοσύνη.

«Δεν μπορούν να παίζουν με τα παιδιά μας» δήλωσε.

Ενστάσεις για την ποιότητα των θεμάτων της Φυσικής, στα οποία διαγωνίστηκαν οι υποψήφιοι της Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης, διατύπωσε χθες η Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

Σε ανακοίνωση της επιτροπής επίλυσης των θεμάτων, επισημαίνεται ότι τα θέματα της Φυσικής κάλυπταν σχεδόν το εύρος της εξεταστέας ύλης. Ήταν απαιτητικά και απευθύνονταν σε καλά προετοιμασμένους μαθητές, ωστόσο δεν είχαν την απαραίτητη διαβάθμιση, όπως τόνισαν οι φυσικοί.​

Τα θέματα είναι συγκεκριμένα. Καλύτερα να μη σχολιάσω την έλλειψη σοβαρότητας από την ΕΕΦ, μας το απέδειξε και πέρσι, συνεχίζει δυναμικά και φέτος με ανακοινώσεις-πυροτεχνήματα. Πώς διάολο περιμένουν σε θεωρητική άσκηση να μην υπάρχει προηγούμενη; Αμάν πια δηλαδή... Και ο Δίας είχε λύσει την άσκηση αυτή πρόπερσι στο iSchool... Μήπως είναι μέλος στην επιτροπή εξετάσεων; Μήπως χρηματίζεται από τη CIA και το FBI; :whistle: Είναι αστείοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
δε θα κατσω να ασχοληθω με το αν ηταν δυσκολα η ευκολα τα θεματα, υπολογιζω πανω απο τη βαση γυρω στο 11.. εχω καποιες αποριες, στο 3ο θεμα χρησιμοποιησα τους τυπους του σχολικου για τις ταχυτητες μετα τη κρουση αν και κανενα ερωτημα δεν τις ζητουσε αμεσα, υπαρχει περιπτωση να κερδισω καποια μορια ? οσον αφορα το Β3 που ηθελε τη μεταβολη, τα εκανα ολα ωραια και καλα αλλα αντι για τελικο μειον αρχικο εκανα αρχικο μειον τελικο και βρηκα ιδιο αποτελεσμα.. απο κει τι λετε να παρω ?
και τελοσ θα σας δειξω παρακατω τι ακριβως εκανα στο β2 να μου πει καποιος ψαγμενος που ειναι λαθος η σκεψη μου, προφανως και ειναι λαθος αλλα ακομα δε μπορω να καταλαβω που ειναι.. (ευτυχως εβαλα το 12 σωστη απαντηση)

εχουμε R1-R2=(2N+1)λ/2 (1)
και R1-R2=(2N'+1)λ'/2 (2)
αρα η (1) δινει : R1-R2=(2N+1)u/2f1 (3)
και η (2) αφου f2=3f1 δινει : R1-R2=(2N'+1)u/6f1 (4)
αφου αρχικα Ν=4 η (3) δινει οτι R1-R2=9/2*u/f1 (5)
αρα η (4) απο την (5) δινει οτι
(2N'+1)u/6fi=9/2*u/f1
(2N'+1)/6=9/2
2(2N'+1)=54
4N'+2=54
4N'=52
αρα Ν'=13.. αρχιδια 12 επρεπε να βγει αλλα με αποπροσανατολισε το γεγονος οτι 12 και 13 ειναι κοντα και μ φαγε μιση ωρα να δω αν εχω κανει καποια λαθος πραξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
δε θα κατσω να ασχοληθω με το αν ηταν δυσκολα η ευκολα τα θεματα, υπολογιζω πανω απο τη βαση γυρω στο 11.. εχω καποιες αποριες, στο 3ο θεμα χρησιμοποιησα τους τυπους του σχολικου για τις ταχυτητες μετα τη κρουση αν και κανενα ερωτημα δεν τις ζητουσε αμεσα, υπαρχει περιπτωση να κερδισω καποια μορια ? οσον αφορα το Β3 που ηθελε τη μεταβολη, τα εκανα ολα ωραια και καλα αλλα αντι για τελικο μειον αρχικο εκανα αρχικο μειον τελικο και βρηκα ιδιο αποτελεσμα.. απο κει τι λετε να παρω ?
και τελοσ θα σας δειξω παρακατω τι ακριβως εκανα στο β2 να μου πει καποιος ψαγμενος που ειναι λαθος η σκεψη μου, προφανως και ειναι λαθος αλλα ακομα δε μπορω να καταλαβω που ειναι.. (ευτυχως εβαλα το 12 σωστη απαντηση)

εχουμε R1-R2=(2N+1)λ/2 (1)
και R1-R2=(2N'+1)λ'/2 (2)
αρα η (1) δινει : R1-R2=(2N+1)u/2f1 (3)
και η (2) αφου f2=3f1 δινει : R1-R2=(2N'+1)u/6f1 (4)
αφου αρχικα Ν=4 η (3) δινει οτι R1-R2=9/2*u/f1 (5) <---- ΕΔΩ το λάθος
αρα η (4) απο την (5) δινει οτι
(2N'+1)u/6fi=9/2*u/f1
(2N'+1)/6=9/2
2(2N'+1)=54
4N'+2=54
4N'=52
αρα Ν'=13.. αρχιδια 12 επρεπε να βγει αλλα με αποπροσανατολισε το γεγονος οτι 12 και 13 ειναι κοντα και μ φαγε μιση ωρα να δω αν εχω κανει καποια λαθος πραξη
Επειδή σχηματίζονται 4 υπερβολές απόσβεσης, δε σημαίνει ότι Ν=4 ... Στο συγκεκριμένο πρόβλημα ούτε καν υπάρχει υπερβολή με N=4 πριν αλλάξουμε τη συχνότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Να διαβάζατε να γράφατε :P

Ξέρω ότι κάνεις μπλάκα, αλλά στην βάζω την αρνητική. :P Πάντως πέρα από την μπλάκα, όλοι μια προσπάθεια κάνουν. Ούτε οι πανελλήνιες σταματούν τη ζωή. Υπάρχει ζωή και πέρα από αυτές. Όμως καλό είναι να μην διαμορφώνουμε καταστάσεις πριν από τα επίσημα αποτελέσματα. Μέχρι τότε συνεχίζουμε σαν να μην τρέχει τίποτα για να μην χαθεί όλος ο πόλεμος διαφορετικά. :) Καλή δύναμη παίδες για τα επόμενα..:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top