[22/5/2013] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 28 24.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 20 17.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 24 21.2%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 16 14.2%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 18 15.9%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 7 6.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έλεος με τους Δημοσιογραφους στο μεγκα κάνουν ρεπορτάζ για το θέμα της φυσικής και φαίνεται η ασχετοσύνη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
δεν ειναι ΑΑΤ η κινηση, ειναι φθινουσα ταλαντωση... αρα σε καθε περιοδο , υ=0 σε διαφορετικη θεση.. χαιρομαι που σ αρεσει το προγραμμα σπουδων του φροντιστηριου μου... τα νουμερα ηταν σχετικα νορμαλ.. το ΘΜΚΕ που επρεπε να γραψετε ειναι

ΘΜΚΕ για Σ2 απο ΘΦΜ εως θεση μεγιστης συσπειρωσης ΔΚ=Wολ <=> Κτ- Κα= - Wτ + Uελ αρχ - Uελ τελ <=> -Κα= - Wτ - Uα <=>

0,5KΔl^2 + TΔl - 0,5m ( υ2 τελ)^2=0 απο εδω βαζοντας σωστα τα νούμερα βγαίνει 10,5Δl^2 + Δl -4=0

Δ=169 αρα Δl= ( -1 + 13)/ 21= 4/7 η Δl= ( -1-13)/21 <0 αρα απορριπτεται. αρα Δl= 4/7 m
Απο την αρχη ειχα κανει λαθος σε αποτελεσματα. Να φαταστεις οτι ειχα βρει -3ριζα10 και ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι βγαινει +!:redface:

αχαχα αμάν καταστρόφα ~!!:PP μια απο τα ιδια:s
Ψυχραιμος κι εσυ πολυ εκεινη την ωρα ε?;)
Δηλαδή δεν έκανες ΘΜΚΕ ή κάτι παρόμοιο; Αν μπορείς (και θέλεις) γράψε μου στο περίπου τι έκανες!
Η αληθεια ειναι πως μετα απο καθε μαθημα το μυαλο μου διαγραφει σχεδον τα οαντα που σκεφτηκε-εγραψε...παντως αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι καπου εγραψα θμκε(ολογραφως φυσικαα:P):Κτελ-Καρχ=ΣW. απο εκει και περα το χαος:P
Φιλος απλα δεν την παλευεις...βλεπεις να γκρινιαζανε στο παρελθον για τα θεματα?!τα τελευταια χρονια παιζεται αυτο τ παιχνιδι...+++ οτι δεν αναφερομαι σε ατομα απο ιδιωτικα,η π κανουν ιδιαιτερα με 200 ευρω επειδη παιρνουν καθηγητες που ειναι στην επιτροπη...εγω προσωπικα ελυνα ασκησεις απο 4 βοηθηματα τετοια πραγμα δεν ειχα ξαναδει..τ ν λεμε τωρα...
τι ψαχνεις:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ψύχραιμος είμαι αρκετά(ίχνος άγχους) αλλά να .. μαλακίες κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ψύχραιμος είμαι αρκετά(ίχνος άγχους) αλλά να .. μαλακίες κάνω
βασικα οσο ψυχραιμος κι αν εισαι, αν βλεπεις κατι καπως περιεργο, ξενερωνεις λιγο ή αγχωνεσαι. π.χ. εγω στην φυσικη γενικης ξενερωσα την ζωη μου με την γεωμετρια!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Απο την αρχη ειχα κανει λαθος σε αποτελεσματα. Να φαταστεις οτι ειχα βρει -3ριζα10 και ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι βγαινει +

Αν εννοεις την υ'2, οι τυποι της ελαστικης κρουσης ειναι << διανυσματικοι>>. Δινουν παντα αλγεβρικη τιμη και οχι μετρο. Η υ1 που επρεπε να βρεις ηταν 3 ριζα 10 τα αθροισματα των μαζων ειναι 2/3 αρα η ταχυτητα υ'2 βγαινει 2 ριζα 10. Προσεξε οτι βγαινει θετικη διοτι (λογικα) εχουμε παρει θετικη φορα στα δεξια, αρα στον τυπο υ'2=2m1u1/( m1+m2) βαζουμε με + την υ1... Θα κοψουν απο το λαθος στις πραξεις κανα μοριο αλλα και 2 η 3 αναλογως τον εξεταστη για το λαθος στον τυπο ( διοτι εδειξες οτι δεν ξερεις να τον χειριζεσαι - ειμαι σιγουρος οτι ξερεις αλλα μπλοκαρες στις εξετασεις μαλλον_-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

satrapis

Νεοφερμένος

Ο satrapis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
τι εγινε ξεκινησαν οι ανασφαλειες??? :P 4 παιδια θελουν ιατρικη.. οι αλλοι θελουν ολοι βιολογοι μαζι και ο αδερφος μου.. Αλλα να η καταντια της χωρας, ακομα και παιδια 18 χρονων, που δινουν εξετασεις, πιστευουν οτι αυτοι με τα πολλα μορια πρεπει η θα πανε ιατρικη...... ενταξει δεν εμεινε να πω τιποτα αλλο...Αν θες να ξερεις ομως το φροντιστηριο που πηγαινα και που πανε ολοι οι θετικοτεχνολογικοι στην πολη μου πλην αυτων που κανουν ιδιαιτερο μας διδαξε ασκησεις σαν το Δ3 και το Δ4 τις οποιες θυμαμαι ακομα. Και δεν μας τις παρεδωσαν απλα, μας τις εβαλαν στο σπιτι να τις λυσουμε μονοι μας και μετα τα ειπαν
Kαμία ανασφάλεια,καλυμμένοι είμαστε απ'το 09 που έδωσα κανονικά,απλά τώρα δίνω για συμπαράσταση στον αδελφό μου που κάνει την προσπάθειά του φέτος (τεχνολογική είναι).Όσοι πάνε ιατρική λόγω υψηλής βαθμολογίας,πάνε την επόμενη χρονιά και κάνουν 10% για να αλλάξουν σχολή και την πληρώνουν άτομα που πραγματικά δεν έπιασαν την σχολή που ήθελαν για λίγο.Ή αν δεν κάνουν αυτό,δεν μπορούν να περάσουν μαθήματα γιατί δεν έχουν το υπόβαθρο του μαθητή που πάντα διαβάζει και είναι συνεπής απ'το δημοτικό μέχρι το λύκειο.Και γενικώς δεν πρέπει να υπάρχει πρέπει,αλλά θέλω.
Στην επαρχία πάντως,τα πράγματα δεν είναι το τόσο ρόδινα.Πέφτουν περίεργα σφυρίγματα,οι επιτηρητές λένε με το στανιό και κανα θεματάκι,έτσι για το καλό των παιδιών της περιοχής.Παίζονται μετά και περίεργα κόλπα με τα βαθμολογικά κέντρα κλπ (για όσους ξέρουν τις συνθήκες κάτω απ'τις οποίες γίνεται η διόρθωση των γραπτών).Και δεν το λέω τυχαία,όποιος θέλει ας πάει στο 2ο έτος στις οικονομικές επιστήμες της ασοεε να διαπιστώσει ότι οι μισοί έδωσαν στα λύκεια της Τρίπολης!Τυχαίο;Δεν νομίζω...Μόνο αξιοκρατία δεν υπάρχει στις πανελλαδικές.

Μόνο λογικό δεν φαντάζει ότι τα τελευταία 3 χρόνια αυτό που βλέπουμε απ'τις βάσεις είναι ότι οι πολύ καλοί μαθητές εξαφανίστηκαν!Μετά τους άριστους,πάμε στους απλά καλούς.Θα μου πεις,ένας παράγοντας που παίζει ρόλο είναι και το ότι πχ το 2001 οι 20/140 που πέρασαν στην ιατρική εδώ πήγαιναν σε 2 συγκεκριμένα φροντηστήρια της Αθήνας.Τι στο καλό,όλα τα ξεφτέρια στον ίδιο χώρο μαζεύτηκαν;Ε ρε συμπτώσεις :P

Στην τελική,το να βάζεις θέματα που ξεφεύγουν του σχολικού είναι παράνομο.Γιατί άλλο πράγμα βάζω θέμα που απαιτεί συνδυαστική σκέψη και άλλο πράγμα βάζω θέμα που δεν υπάρχει!Που ήταν ο τύπος της πυκνότητας στο σχολικό,οεο;'Εξω απ'τον χορό,πολλά λέγονται,το θέμα είναι πως είσαι εκεί μέσα.Και είπες και εσύ ο ίδιος ότι το Α ήταν πονηρό.Πάντως μέχρι το 90 δεν έγραφες σχετικά εύκολα,και σκέψου ότι ήμουν και τέρμα χαλαρός.Στο Δ2 φαντάστηκα τα πάντα εκτός απ'την πυκνότητα.Ο τύπος μου βγήκε λάθος μιας και βρήκα ένα r και ένα 2 παραπάνω (και δεν είχα κάνει και αριθμητικό λάθος).Εδώ άλλοι την πάτησαν και στο Γ θέμα,διότι δεν υπήρχε αατ αλλά φθίνουσα.Και σε όλα τα μαθήματα ως τώρα,σε κανένα δεν υπήρχε κλιμακωτή δυσκολία.Ή του ύψους ή του βάθους...

Καλή συνέχεια στον αδελφό σου ;)

Φίλε satrapis αυτο ομως δε πρεπει να μεινει ετσι...ας γραφουμε βασεις αλλα τουλαχιστον ας μαθαινουμε κατι σωστα...οχι να τα μαθαινουμε σωστα και στο τελος να μας κοβουν. Καλη επιτυχια σου ευχομαι :)
Σ'ευχαριστώ,εύχομαι και για σένα ότι καλύτερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Αν εννοεις την υ'2, οι τυποι της ελαστικης κρουσης ειναι << διανυσματικοι>>. Δινουν παντα αλγεβρικη τιμη και οχι μετρο. Η υ1 που επρεπε να βρεις ηταν 3 ριζα 10 τα αθροισματα των μαζων ειναι 2/3 αρα η ταχυτητα υ'2 βγαινει 2 ριζα 10. Προσεξε οτι βγαινει θετικη διοτι (λογικα) εχουμε παρει θετικη φορα στα δεξια, αρα στον τυπο υ'2=2m1u1/( m1+m2) βαζουμε με + την υ1... Θα κοψουν απο το λαθος στις πραξεις κανα μοριο αλλα και 2 η 3 αναλογως τον εξεταστη για το λαθος στον τυπο ( διοτι εδειξες οτι δεν ξερεις να τον χειριζεσαι - ειμαι σιγουρος οτι ξερεις αλλα μπλοκαρες στις εξετασεις μαλλον_-)
μπαα μην το λες..μπορει να μην το ειχα κατανοησει:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντικειμενικα μιλωντας καθως εγραψα καλα στην φυσικη (και θα μπορουσα παραπανω αν δεν εκανα μια απροσεξια που με εχει εκνευρισει παρα πολυ:P) τα θεματα ηταν κατα την γνωμη μου τα χειροτερα που εχω δει.
1ο θεμα οκ μια χαρα)
2ο θεμα εκεινο με τις αποσσβεσεις ηταν μαλακια και μπερδεψε παιδια γιατι δεν καταλαβαν πως να χρησιμοποιησουν το δεδομενο 4 αποσβεσεις:P. Η διευκρινιση που εδωσαν εκανε την κατασταση ακομα χειροτερη.
3ο θεμα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Θελει προσπαθεια να βαλουν τοσο ακυρα νουμερα. Πολλοι μπερδευτηκαν.
4ο ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ ΑΠΛΑ. Θελω να πω οτι το σχολικο βιβλιο δεν εχει πουθενα τιποτα σχετικο με ερωτηματα σαν το Δ2,Δ3,Δ4. Ουτε πωε να βρισκεις δυσκολες ροπες αδρανειας, ουτε πως να αντιλαμβανεσαι και να ''δουλευεις'' φαινομενα σαν των ερωτηματων Δ3,Δ4.

Επισης να πω σε αυτους που λενε σχολια του τυπου ''ο αριστα προετοιμασμενος πανω απο 18 κτλ'' οτι λενε μαλακιες διοτι στις εξετασεις παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο. Εγω πχ ημουν προετοιμασμενος πολυ καλα ομως εκανα λαθος στο γ4 διοτι ξεχασα την τριβη (απροσεξια) και στα Δ3,Δ4 που θα παρω καποια μορια αλλα δεν σκεφτηκα επακριβως τι ζητουσαν (μπορει στο Δ3 να παρω περισσοτερα γιατι εβαλα ερημι το σωστο I αν θυμαμαι καλα). Αλλοι ακουσα κομπλαραν απο το 2ο θεμα, αλλοι κολλησαν στο 3ο με τα μαλακισμενα νουμερα κτλ. Οπωτε μην βγαζεται ΜΑΛΑΚΙΕΣ συμπερασματα διοτι προσβαλετε την προσπαθεια πολλων παιδιων που ναι ηταν πολυ καλα προετοιμασμενα ομως για χ λογους μπορει να μην τους εκατσαν τα πραγματα οπως τα ηθελαν.

Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bill8778

Νεοφερμένος

Ο bill8778 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας, για το πόσο θα μου κόψουν σε ορισμένα σημεία του διαγωνίσματος.
Καταρχάς στο Β2, ξεκίνησα με την (Uδ) που παραμένει ίδια και κατέληξα στην σχέση των δύο (λ), μετά παρατήρησα μία "αναλογία" και έβαλα ως σωστή απάντηση το 12(που είναι το σωστό). Όσον αφορά το θέμα Γ, στο Γ3 έχω σωστή μεθοδολογία αλλά λάθος αποτέλεσμα (χάθηκα με τι τόσες πράξεις) και στο Γ4 βρήκα το lo (την αρχική συσπείρωση), λαμβάνοντας υπόψη μου και την τριβή αλλά μετά ξεχάστηκα και χρησιμοποίησα εξίσωση ταλάντωσης για να βρω το Α.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Bill , Β2 = 4 , Γ3 = 4-5 , Γ4 = 0
Το Γ4 έκαψε πολύ κόσμο. Τα περισσότερα γραπτά που έχω βαθμολογήσει θεωρούν ότι έχουν ΑΑΤ ενώ υπάρχει τριβή. Βρήκα και γραπτά με σωστό όλο το Δ και λάθος το Γ4. Στο Β2 έχουμε πολλές ανεπαρκείς αιτιολογήσεις ενώ είναι θέμα κλασικό και έχει ξαναπέσει στις εξετάσεις. Στο Γ1 πολλοί συγχέουν τη υ0 με την ταχύτητα της κρούσης. Στο Γ2 πάρα πολλοί βρίσκουν διαφορετικά ποσοστά από το ζητούμενο. Στο Γ3 αρκετοί θεωρούν τις κινήσεις ομαλές. Το θέμα Α το απαντάνε σχεδόν όλοι άριστα ακόμα και αυτοί που δεν έχουν γράψει τίποτε άλλο. Κάτι πρέπει κάποτε να γίνει με τις αντιγραφές και τα συνθηματικά. Στο Δ1 εντάξει αλλά τα Δ2 Δ3 Δ4 λίγοι τα απαντάνε σωστά όμως αρκετά περισσότεροι από όσο φανταζόμουν πριν βαθμολογήσω. Γενικά οι φετεινές βαθμολογίες στη φυσική θα πρέπει να είναι υψηλότερες από του 2012 και του 2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εγώ έλυσα το πρώτο θέμα όλο σωστό.στο β εκεί με την συμβολή βρήκα ανίσωση 5,5<χ<6,5 με ισοτητες μάλλον πράξη θα έκανα λάθος.ωστόσο έβαλα την σωστή απάντηση και απο ότι είδα η διαδικασία είναι σωστή.θέμα γ απο το γ3 βρήκα τον δεύτερο χρόνο,για τον άλλον μάλλον πράξεις λάθος.αλλά διαδικασία σωστή.γ4 έκανα θμκε το έγραψα σωστά ωστόσο πάλι με έφαγαν οι πράξεις.θέμα δ δ1,δ2 τα βρήκα(δεν θυμάμαι αν έβαλα στον τύπο συμφ η ημφ πραγματικά μπορεί να μπερδεύτηκα δεν θυμάμαι) και δ3,δ4 σωστή μεθοδολογία αλλα στο Ι αντι για μειον έβαλα + .Πόσο περίπου λέτε να πάρω; αμαν αυτές οι πράξεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
nicol , oi πράξεις λογικά δεν κόβουν πολύ 1-2 μόρια ανάλογα με την περίπτωση. Στο Δ1 και Δ3 το συνφ αντί για ημφ κόβει 2-3 μόρια. Το συν αντί πλην στη ροπή αδράνειας 2-3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ!άρα συνολικά πόσο λέτε; εγώ υπολόγιζα γύρω στο 16-17
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fingerling13

Νεοφερμένος

Ο fingerling13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια καλισπερα.
Εχω και γω μια απορια..
στο τελευταιο ερωτημα του θεματος Γ εκανα ΘΜΚΕ εφαρμωζοντας ολες τις σχεσεις.Παρολα αυτα δεν μου βγηκε τριωνυμο με αποτελεσμα να βρω λαθος Δl
Επισης στα 2 τελευταια ερωτηματα του Δ χρησιμοποιησα μεν το Iκοιλ αλλα την μαζα του κοιλ. και οχι την ολικη..
Μηπως καποιος μπορει να εκτιμησει ποσα μορια θα κοπουν επιμερους αλλα και συνολικα;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Παιδια καλισπερα.
Εχω και γω μια απορια..
στο τελευταιο ερωτημα του θεματος Γ εκανα ΘΜΚΕ εφαρμωζοντας ολες τις σχεσεις.Παρολα αυτα δεν μου βγηκε τριωνυμο με αποτελεσμα να βρω λαθος Δl
Επισης στα 2 τελευταια ερωτηματα του Δ χρησιμοποιησα μεν το Iκοιλ αλλα την μαζα του κοιλ. και οχι την ολικη..
Μηπως καποιος μπορει να εκτιμησει ποσα μορια θα κοπουν επιμερους αλλα και συνολικα;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Για το Γ4 -1 (αν βεβαια το ΘΜΚΕ σου είναι σωστό και απλά έκανες λάθος σε πράξεις). Στο Δ3 πάμε για -2 και στο Δ4 -2. Συνολικά -5!

:hmm:Τροφή για σκέψη....:hmm:

? Είναι δυνατόν ένα σώμα που κινείται ευθύγραμμα και ομαλά να διανύει μια απόσταση d πιο αργά από ένα σώμα που ξεκινάει με την ίδια ταχύτητα και επιβραδύνει?......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Για το Γ4 -1 (αν βεβαια το ΘΜΚΕ σου είναι σωστό και απλά έκανες λάθος σε πράξεις). Στο Δ3 πάμε για -2 και στο Δ4 -2. Συνολικά -5!

:hmm:Τροφή για σκέψη....:hmm:

? Είναι δυνατόν ένα σώμα που κινείται ευθύγραμμα και ομαλά να διανύει μια απόσταση d πιο αργά από ένα σώμα που ξεκινάει με την ίδια ταχύτητα και επιβραδύνει?......
και οταν αυτο το καταλαβαινεις μες τις πανελληνιες και δεν εχεις χρονο...ααχ τι ωραιο!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Διαβασα πολλες γνωμες. Κατ'αρχην συμφωνω κι επαυξανω με οσους λενε οτι οταν εισαι εξω απο το χορο τα βλεπεις ολα ροδινα. Θυμαμαι ειδα τα θεματα της προηγουμενης χρονιας απο μενα και ειπα σε ενα φιλο μου που εγραφε: καλα ρε αυτα ηταν απλα, γτ δν επιασες 19-20. Οταν εισαι εσυ ομως με τα θεματα μπροστα σου, μονο ενα στυλο κι ενα ρολοι που μετραει 3 ωρες αντιστροφα, ΟΛΑ ειναι διαφορετικα.

Και εμενα τα θεματα μου φανηκαν σχετικα βατα, οχι ομως το 4ο που ηθελε πολλη ψυχραιμια, συγκεντρωση και πολλες γνωσεις για να βγει. Σιγουρα καποιοι το εβγαλαν, σιγουρα καποιοι οχι. Απο εκει και περα αν ειχες διαβασει σωστα κι ειχες και σωστη ψυχολογικη προετοιμασια (πολυ μεγαλο ποσοστο της επιτυχιας) μπορουσες να πιασεις ενα Χ βαθμο

Αυτο που λετε για ευκολα και δυσκολα και μεσαια θεματα κι αν αδικουνται οι μετριοι, οι κακοι ή οι αριστοι τα ακουω βερεσε. Ο αριστος, αφου θα γραψει αριστα σε ο,τι θεματα κι αν του βαλουν, δεν θα χασει τη θεση στο Πανεπιστημιο απο κανενα. Δεν ειναι ρεζερβε οι θεσεις για κανενα, οποιος γραφει περναει, ευκολα κι ωραια. Ειτε ειναι στο σχολειο μαθητης του 19,99999 ειτε του 9,99999. Μη κολλατε σε καραμελες: ημουν αριστος αλλα δεν εγραψα ενω ο ταδε ηταν μετριος στο σχολειο και με περασε λογω θεματων. There's no one to blame but yourself:spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Γεια σας γεια σας. Γενικά καταρρακωμένη και εγώ θα έλεγα, αλλά συνεχίζουμε..
Είδα υπάρχει ένας καλός άνθρωπος και διορθωτής οπότε να ρωτήσω και εγώ η κακομοίρα στο περίπου..
Στο Γ3 δεν πήγα με ΣF= mα αλλα με εξισώσεις κίνησης και λόγω του ριζα10=3,2 βρήκα συνολικό χρόνο t = 10/98 + 10/16!
Κάνοντας τις πράξεις με κομπιουτεράκι βγαίνει περίπου 0.725.. κάτι τέτοιο. Υπάρχει περίπτωση κάποιος να μου το κόψει μόλις δει τέτοιο νούμερο;
Στο Γ4 έκανα ΘΜΚΕ αλλά στο έργο της Fελ έβαλα άλλο πρόσημο! :wall: πραγματικά μόνο εγώ σε όλη την Ελλάδα! Δηλαδη Kτελ(0)-Καρχ=-ΤΔl +1/2kΔlτετράγωνο! Πόσο θα χάσω;
Στο Δ3 το άφησα σε ένα σημείο, αφού έκανα τα ΣF και Στ, που έγραφα: (...κατι...) acm = (....κατι άλλο) και δεν πήγα απο κάτω την πρώτη παρένθεση.. επειδή ήμουν σίγουρη ότι γράφω μπαρούφες! επισης στο Δ4 βρήκα ανάποδο το κλάσμα :thumbsup: πανέξυπνο!
Τι πιστεύετε θα χάσω από το καθένα;.. Ευχαριστώ πολύ!
(αναφέρομαι αποκλειστικά στον κύριο που είναι διορθωτής.. ευχαριστώ!!)

Καλή επιτυχία παιδιά, καλή συνέχεια, και ότι έγινε έγινε!
Αυτό που θέλουμε θα το κάνουμε, και ας χρειαστεί να δώσουμε και 2η ή και 3η φορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Για το Γ4 -1 (αν βεβαια το ΘΜΚΕ σου είναι σωστό και απλά έκανες λάθος σε πράξεις). Στο Δ3 πάμε για -2 και στο Δ4 -2. Συνολικά -5!
αν στο Γ1 πήραμε λάθος πρόσημο στην τριβή στο ΘΜΚΕ πόσα κόβονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Γεια σας γεια σας. Γενικά καταρρακωμένη και εγώ θα έλεγα, αλλά συνεχίζουμε..
Είδα υπάρχει ένας καλός άνθρωπος και διορθωτής οπότε να ρωτήσω και εγώ η κακομοίρα στο περίπου..
Στο Γ3 δεν πήγα με ΣF= mα αλλα με εξισώσεις κίνησης και λόγω του ριζα10=3,2 βρήκα συνολικό χρόνο t = 10/98 + 10/16!
Κάνοντας τις πράξεις με κομπιουτεράκι βγαίνει περίπου 0.725.. κάτι τέτοιο. Υπάρχει περίπτωση κάποιος να μου το κόψει μόλις δει τέτοιο νούμερο;
Στο Γ4 έκανα ΘΜΚΕ αλλά στο έργο της Fελ έβαλα άλλο πρόσημο! :wall: πραγματικά μόνο εγώ σε όλη την Ελλάδα! Δηλαδη Kτελ(0)-Καρχ=-ΤΔl +1/2kΔlτετράγωνο! Πόσο θα χάσω;
Στο Δ3 το άφησα σε ένα σημείο, αφού έκανα τα ΣF και Στ, που έγραφα: (...κατι...) acm = (....κατι άλλο) και δεν πήγα απο κάτω την πρώτη παρένθεση.. επειδή ήμουν σίγουρη ότι γράφω μπαρούφες! επισης στο Δ4 βρήκα ανάποδο το κλάσμα :thumbsup: πανέξυπνο!
Τι πιστεύετε θα χάσω από το καθένα;.. Ευχαριστώ πολύ!
(αναφέρομαι αποκλειστικά στον κύριο που είναι διορθωτής.. ευχαριστώ!!)

Καλή επιτυχία παιδιά, καλή συνέχεια, και ότι έγινε έγινε!
Αυτό που θέλουμε θα το κάνουμε, και ας χρειαστεί να δώσουμε και 2η ή και 3η φορά!

Γ3: Την α ούτως ή άλλως την βρήκες... Στο προκείμενο. Δεν νομίζω ότι θα σου κόψει κανείς... Το πολύ -1....
Γ4: Δεν βλέπω να χάνεις παραπάνω από 2
Δ3: -1 εως -2 μονάδες
Δ4: Αν απλά το πήρες ανάποδα από τίποτα ως -1. Αν λόγω πράξεων τα βρήκες ανάποδα -1 ως -2
Γενικό σχόλιο: Η φυσική σου είναι οκ! απο πράξεις δεν πάμε καλά....(μικρό το κακό)


αν στο Γ1 πήραμε λάθος πρόσημο στην τριβή στο ΘΜΚΕ πόσα κόβονται;

-2? εκεί κάπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top