[22/5/2013] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 28 24.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 20 17.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 24 21.2%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 16 14.2%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 18 15.9%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 7 6.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:D
Πάνε οι ωραίες εποχές που έγραφες 17 και περνούσες ιατρικη

1. Οι πιο πολλοί συμφοιτητές μου 17 έγραψαν. Υπάρχουν και μερικοί που έγραψαν 14. Γι' αυτό θεωρώ ότι είναι καλό να είναι δύσκολα τα θέματα.

2. Στις δέσμες, έδιναν λιγότερα μαθήματα και μπορούσαν να κρατήσουν ή να ξαναδώσουν μαθήματα την επόμενη χρονιά. Σύμφωνοι, είναι πιο δύσκολα, όμως δεν υπάρχει σύγκριση για τον παραπάνω λόγο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τι με θύμισες ρε Φόκο...
Δέσμες έέέ; 22 είχα γράψει αλλά κάηκα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1. Οι πιο πολλοί συμφοιτητές μου 17 έγραψαν. Υπάρχουν και μερικοί που έγραψαν 14. Γι' αυτό θεωρώ ότι είναι καλό να είναι δύσκολα τα θέματα.

2. Στις δέσμες, έδιναν λιγότερα μαθήματα και μπορούσαν να κρατήσουν ή να ξαναδώσουν μαθήματα την επόμενη χρονιά. Σύμφωνοι, είναι πιο δύσκολα, όμως δεν υπάρχει σύγκριση για τον παραπάνω λόγο. :)

:D δε το ξερα αυτό οποτε έχεις δίκιο
το λυπηρό είναι ότι στο φυσικό θα περάσουνε κατά βάση παιδιά που πήρανε φυσική κάτω από 15 με κάποιες μικρές εξαιρέσεις.

2. Στις δέσμες η ύλη ήταν πολύ μεγάλη και από ότι ξέρω δε διαβάζανε με βάση βιβλίο αλλά με βάση ύλη και οι περισσότεροι που θέλανε ιατρική πολυτεχνειο νομική κρατούσανε μαθήματα και δίνανε την άλλη χρονιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πω ρε καθε χρονο τα ιδια, βγαινει η ΕΕΦ και κραζει την ΚΕΕ, λες και θα ιδρωσει το αυτακι τους... Το 2011 για την δυσκολια, περσι για το Γ4 και την δυσκολια, φετος για το 4ο θεμα και τα πολλα μαθηματικα... φτανει.. πιο πολυ αγχος δημιουργουν παρα λυνουν καποιο προβλημα.... βαρυγδουπες δηλωσεις του στυλ αυτα τα θεματα δεν ειναι για πανελληνιες ειναι για διαγωνισμο ταλεντων ριχνουν παρα πολυ την ψυχολογια αλλα που να το καταλαβουν... Περσι που εδινα κι εγω ημουν μες την αγωνια οχι μονο για τα δυσκολα θεματα, οχι μονο για την παραπανω δηλωση, αλλα και για τον σαλο με την ακυρωση του Γ4.... Μην το κανετε και φετος... Αντι να μαζεψετε τα ασυμαζευτα τα γελοιοποιειται ακομα περισσοτερο...

Και κατι ακομα για τους υποψηφιους... Χτες το βραδυ αφησα την συζητηση στη σελιδα 32 και τωρα που επεστρεψα την βρηκα στη σελιδα 48... Το καταλαβαινετε οτι αυριο δινετε και μαλιστα μαθηματα στα οποια μπορειτε να ρεφαρετε??? Αφηστε τη φυσικη πια... Και αυτο που βλεπω ειναι πως με την συζητηση και το ischool δεν ασχολειται κανενας που εγραψε 18-20, καλα anyway... Οσοι δινετε και γραφετε εδω μεσα παραπονιεστε που δεν γραψατε 14, 15 γενικως οχι οσο θα θελατε... Αντι να κατσετε να επικεντρωθειτε στο επομενο, κλαιγεστε εδω μεσα επιτιθεστε σε οποιον λεει οτι ηταν ευκολα κλπ.. Δηλαδη τι θελετε να πουν ολοι ηταν δυσκολα για να ηρεμησετε... Εγω ειπα και σε αλλο σχολιο, ο αδερφος μου και ολη η θετικη χθες γραψανε 19-20.. Ρωτησα και γνωστους μου απο την πολη μου και τα ιδια μου ειπανε... Αρα υπαρχουν καποιοι που δεν ζοριστηκαν αρκετα και σιγουρα ειναι κι αλλοι.. Αυτοι θα μπορουσαν να μπουν εδω μεσα να διατυμπανιζουν ποσο εγραψαν και να ταπωσουν και τους αλλους υποψηφιους γιατι ειναι δινουν κι αυτοι οποτε το επιχειρημα οποιος ειναι εξω απο το χορο και τα συναφη δεν πιανει.. Κι ομως δεν το κανουν.. Δεν κοιταν καν το χθες, κοιτανε το αυριο.. Εσεις αν συνεχιστε να εχετε στο μυαλο τη φυσικη, τα μαθηματικα, την εκθεση και να ασχολειστε με εμας στο φορουμ αυριο παλι τα ιδια θα λετε, θα κραζετε για τη δυσκολια και τα θεματα... Συγκεντρωθειτε εκει να γραψετε τωρα.... Καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Σε κάτι βδομάδες, θα επισκιάσει το γεγονός ...οι ολιγοήμερες διακοπές των υποψηφίων φοιτητών και μη, στα Νησιά του Αιγαίου κλπ, για να ξεκουραστούν από την πίεση της Γ' Λύκειου όπως ορίζει το εθιμοτυπικό κάθε χρόνο. Τότε δεν θα σκέφτεται κανένας το χάλι σε κάποια μαθήματα των πανελληνίων εξετάσεων. Οπότε, κάθε θαύμα και 3 μέρες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μην το λες, για εμένα η περίοδος των διακοπών ήταν εξίσου αγχωτική, αλλά με διαφορετική έννοια. Ήξερα ότι από εμένα δεν εξαρτάται τίποτα πλέον αλλά έμπαινα σχεδόν κάθε μέρα και ρωτούσα για τις σχολές, για τα στατιστικά, τις βάσεις κλπ, μιλούσα για το μέλλον, για σχέδια, για το τι ήθελα να κάνω κλπ

Τώρα που μπήκα στην σχολή είδα ότι όλα αυτά είναι μπούρδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Ναι θυμάμαι Johnny15..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Πω ρε καθε χρονο τα ιδια, βγαινει η ΕΕΦ και κραζει την ΚΕΕ, λες και θα ιδρωσει το αυτακι τους... Το 2011 για την δυσκολια, περσι για το Γ4 και την δυσκολια, φετος για το 4ο θεμα και τα πολλα μαθηματικα... φτανει.. πιο πολυ αγχος δημιουργουν παρα λυνουν καποιο προβλημα.... βαρυγδουπες δηλωσεις του στυλ αυτα τα θεματα δεν ειναι για πανελληνιες ειναι για διαγωνισμο ταλεντων ριχνουν παρα πολυ την ψυχολογια αλλα που να το καταλαβουν... Περσι που εδινα κι εγω ημουν μες την αγωνια οχι μονο για τα δυσκολα θεματα, οχι μονο για την παραπανω δηλωση, αλλα και για τον σαλο με την ακυρωση του Γ4.... Μην το κανετε και φετος... Αντι να μαζεψετε τα ασυμαζευτα τα γελοιοποιειται ακομα περισσοτερο...

Και κατι ακομα για τους υποψηφιους... Χτες το βραδυ αφησα την συζητηση στη σελιδα 32 και τωρα που επεστρεψα την βρηκα στη σελιδα 48... Το καταλαβαινετε οτι αυριο δινετε και μαλιστα μαθηματα στα οποια μπορειτε να ρεφαρετε??? Αφηστε τη φυσικη πια... Και αυτο που βλεπω ειναι πως με την συζητηση και το ischool δεν ασχολειται κανενας που εγραψε 18-20, καλα anyway... Οσοι δινετε και γραφετε εδω μεσα παραπονιεστε που δεν γραψατε 14, 15 γενικως οχι οσο θα θελατε... Αντι να κατσετε να επικεντρωθειτε στο επομενο, κλαιγεστε εδω μεσα επιτιθεστε σε οποιον λεει οτι ηταν ευκολα κλπ.. Δηλαδη τι θελετε να πουν ολοι ηταν δυσκολα για να ηρεμησετε... Εγω ειπα και σε αλλο σχολιο, ο αδερφος μου και ολη η θετικη χθες γραψανε 19-20.. Ρωτησα και γνωστους μου απο την πολη μου και τα ιδια μου ειπανε... Αρα υπαρχουν καποιοι που δεν ζοριστηκαν αρκετα και σιγουρα ειναι κι αλλοι.. Αυτοι θα μπορουσαν να μπουν εδω μεσα να διατυμπανιζουν ποσο εγραψαν και να ταπωσουν και τους αλλους υποψηφιους γιατι ειναι δινουν κι αυτοι οποτε το επιχειρημα οποιος ειναι εξω απο το χορο και τα συναφη δεν πιανει.. Κι ομως δεν το κανουν.. Δεν κοιταν καν το χθες, κοιτανε το αυριο.. Εσεις αν συνεχιστε να εχετε στο μυαλο τη φυσικη, τα μαθηματικα, την εκθεση και να ασχολειστε με εμας στο φορουμ αυριο παλι τα ιδια θα λετε, θα κραζετε για τη δυσκολια και τα θεματα... Συγκεντρωθειτε εκει να γραψετε τωρα.... Καλη επιτυχια
Δηλάδη το 100% της θετικής του 2013 στην περιοχή στην φυσική έγραψε (19+); Δηλαδή όταν βγουν τα επίσημα στοιχεία θα υπάρχει περιοχή με 100% άριστα στην θετική; Θα περιμένω να το δω στις ειδήσεις. :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δηλάδη το 100% της θετικής του 2013 στην περιοχή στην φυσική έγραψε (19+); Δηλαδή όταν βγουν τα επίσημα στοιχεία θα υπάρχει περιοχή με 100% άριστα στην θετική; Θα περιμένω να το δω στις ειδήσεις. :hmm::hmm:
μάλλον εννοει τους σοβαρους μαθητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
μάλλον εννοει τους σοβαρους μαθητες...
Λάθος μου. Νόμιζα ότι <όλοι> σημαίνει το 100% του δείγματος. Μάλλον για αυτό δεν έγραψα 20 στατιστική:D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εννοειται οτι εννοω τους σοβαρους αλλα θετικη φετος στην περιοχη μου ηταν λιγα παιδια αλλα καλοι μαθητες ( τα ξερω προσωπικα ολα).. Ενταξει θα υπαρχει και 16 και 17 αλλα οι περισσοτεροι πηγαν αριστα ( μου το ειπε και η καθηγητρια του φροντιστηριου που μιλουσαμε στο fb χθες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα στις δεσμες τι πρεπει να κανανε καλοι μαθητες που γραφανε με το ζορι βαση;
Να πεφτανε απο το γκρεμο; Τι δε καταλαβαινετε ρε; Δυσκολα θεματα πεφτουν οι βασεις, ευκολα θεματα
ανεβαινουν οι βασεις.

Αυτο που σας φοβιζει, είναι το ενδεχόμενο να έχω δικιο, και όντως τα θεματα να ηταν ευκολα
και όντως να γράψανε οι αλλοι καλα και εσεις μέτρια. Αυτο σας φοβιζει. Γιατι δεν βρισκω κανεναν
αλλο λογο ενας σοβαρος ανθρωπος να εξοργιζεται με αυτα που γραφω.

Σε σχεση με πέρσι τα θέματα ήταν πιο ευκολα αλλα σε γενικές γραμμές ήταν δύσκολα

Στις δέσμες περνούσαν τα μυαλά ´
Στις κατευθύνσεις οι παπαγαλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν βλέπανε τα θέματα της φυσικής τα παιδιά που δίνανε στις Δέσμες θα τα θεωρούσαν γελοία....
Ας μην αναπαράγουμε μύθους. Έχω λύσει όλα τα θέματα Φυσικής των δεσμών (1984 - 2001) και όλα των κατευθύνσεων (2000 - 2013). Και στα δύο συστήματα ισχύει ο εξής κανόνας: όσο περνάνε τα χρόνια δυσκολεύουν. Και οι δέσμες άρχισαν από πολύ εύκολα θέματα και κατέληξαν σε πιο δύσκολα, και οι κατευθύνεις άρχισαν από πολύ απλά, δυσκόλεψαν (και από ότι φαίνεται) συνεχίζουν να δυσκολεύουν. Στις δέσμες είχαν μαύρη χρονιά το 1993 και στις κατευθύνσεις το 2005. Το επίπεδο δυσκολίας των ασκήσεων που έχουν φτάσει σήμερα τα θέματα της Φυσικής κατεύθυνσης, ξεπερνά το επίπεδο δυσκολίας που κατέληξαν οι δέσμες. Όμως, στις δεσμες η ύλη της Φυσικής ήταν 300 σελίδες και στις κατευθύνσεις 60. Αυτό εξηγεί γιατί με τις δέσμες οι βαθμοί ήταν πιο χαμηλοί.
... Και ο Δίας είχε λύσει την άσκηση αυτή πρόπερσι στο iSchool... Μήπως είναι μέλος στην επιτροπή εξετάσεων; Μήπως χρηματίζεται από τη CIA και το FBI;
Σσσσσσσσ..... Κρύβε λόγια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Χαιρετώ τα παιδιά του Forum! Μετά από μια δύσκολη χρονιά που δεν μου πήγε όπως θα ήθελα σε διάφορους τομείς (αυτός είναι και ο λόγος που απουσίαζα...) με όλη την καλή διάθεση να σας ξεφορτώσω από άγχος σας, μπορώ να σας απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτηση για βαθμολογία! Περιμένω λοιπόν!

Παιδια μολις παρατηρησα πως εκανα αριθμητικο λαθος στο Δ4.Ενω εγραψα την σχεση και ολα ωραια και καλα,στην αντικατασταση(r=R/2)αντι να προκυψει 1/16,εβαλα 1/24 και συνεπως το αποτελεσμα αντι να γινει 32/15 εγινε 48/23.Λετε να παρω καμια μοναδα?


Όσον αφορά το ερώτημά σου το πιθανότερο είναι να χάσεις 1/100 οπότε αν δεν έχεις κάνει άλλα πήρες 99!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
ε οχι δα... αμα αξιζεις να μπεις... τα τοσα τει και αει που θελουν να κλεισουν δημιουργηθηκαν ακριβως για να μπαινουν ολοι καπου.... μονο οποιος προσπαθει εχει το δικαιωμα να μπαινει εκει που θελει
Κοιτα εγω πιστευω οτι δεν δημιουργηθηκαν για να μπουν ολοι καπου γιατι αμα ηταν ετσι ζητω που καικαμε.Ρε συ γιατι να εχει δικαιωμα μονο αυτος που προσπαθει αφου οσοι προσπαθουν στο τελος την πατανε ?Στην πορεια φαινεται η αξια καποιου.Οπως προειπα το να ανταγωνιζεσε σε εναν ευνοικρατικο διαγωνισμο δεν εχει ουσια.Και στην τελικη ειναι η ζωη σου ,το ονειρο σου γιατι να στο στερησει καποιος ?Ας μπει καποιος εκει που θελει και η πορεια θα το δειξει αν θα τα καταφερει.Προσωπηκα ξερω 2 παιδια τα οποια λογω οικονομικων δυσχεριων δεν μπορουν να κανουν φροντ. και να περασουν τουλαχιστον σε καποιο τ.ε.ι μηχανολογιας.Τα παιδια αυτα ειναι ξεφτερια στην μηχανικη.Ξερουν την παραμικρη βιδα,το παραμικρο γραναζι.Σου δενουν και σου λυνουν μηχανες εσωτερικης καυσης (και αυτοκινητου και μηχανακιου) με ανεση.Εχουν μια πολυ καλη ,για την ηλικια τους, τεχνογνωσια.Πιστευω οτι τα παιδια αυτα αξιζε να περασουν πολυτεχνιο αλλα δεν μπορουν.Το εκπαιδευτικο συστημα τους το στερει.Δεν ειναι αδικο ?.Για μενα ειναι παρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mandy96

Νεοφερμένος

Η mandy96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας... Εχω μια διαφωνια σχετικα με το τελευταιο ερωτημα του θεματος Α5... παντου βλέπω οτι στις λυσεις το εχουν βαλει σωστο αλλα ειλικρινα απορω γιατι...συμφωνα με το ορισμο του σχολικου βιβλιου των μαθηματικων κατευθυνσης της β λυκειου σελ. 12 εχουμε οτι :Δυο μη μηδενικα διανυσματα ΑΒ και ΓΔ που εχουν τον ιδιο φορέα Ή παράλληλους φορείς λέγονται παράλληλα η συγγραμικα διανυσματα. Άρα συμφωνα πάντα με το σχολικο οι εννοιες "παραλληλα" και "συγγραμικα" ταυτιζονται... Αρα η συγκεκριμενη διατυπωση στο Σ/Λ "παραλληλες αλλα μη συγγραμικες" δε βγαζει κανενα νοημα. Αν το υπουργειο αποφασισε να αλλαξει τον ορισμο και συγγραμικα να θεωρουνται τα διανυσματα που δε βρισκονται στην ιδια ευθεια, τουλαχιστον ας αλλαξουν και τον ορισμο στα σχολικα βιβλια για να μην παιρνουν στο λαιμο τους και αλλους υποψηφιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Γεια σας... Εχω μια διαφωνια σχετικα με το τελευταιο ερωτημα του θεματος Α5... παντου βλέπω οτι στις λυσεις το εχουν βαλει σωστο αλλα ειλικρινα απορω γιατι...συμφωνα με το ορισμο του σχολικου βιβλιου των μαθηματικων κατευθυνσης της β λυκειου σελ. 12 εχουμε οτι :Δυο μη μηδενικα διανυσματα ΑΒ και ΓΔ που εχουν τον ιδιο φορέα Ή παράλληλους φορείς λέγονται παράλληλα η συγγραμικα διανυσματα. Άρα συμφωνα πάντα με το σχολικο οι εννοιες "παραλληλα" και "συγγραμικα" ταυτιζονται... Αρα η συγκεκριμενη διατυπωση στο Σ/Λ "παραλληλες αλλα μη συγγραμικες" δε βγαζει κανενα νοημα. Αν το υπουργειο αποφασισε να αλλαξει τον ορισμο και συγγραμικα να θεωρουνται τα διανυσματα που δε βρισκονται στην ιδια ευθεια, τουλαχιστον ας αλλαξουν και τον ορισμο στα σχολικα βιβλια για να μην παιρνουν στο λαιμο τους και αλλους υποψηφιους...
Βασικά τα συγγραμικά διανύσματα μπορούν να θεωρηθούν παράλληλα. Αντίθετα, τα παράλληλα διανύσματα δεν είναι όλα συγγραμικά. Άρα παράλληλα αλλά όχι συγγραμικά σημαίνει , κοινώς, παράλληλα... (Αν κάνω λάθος διορθώστε με)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mandy96

Νεοφερμένος

Η mandy96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πιστευω πως θα τα ελεγες παραλληλα ειτε βρισκονται στην ιδια ευθεια ειτε σε παραλληλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
-1.2 για κατι που ειχα σωστο και αλλαξα-.- δηλαδη αντι για 9-->7.8? γιατι?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

satrapis

Νεοφερμένος

Ο satrapis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας... Εχω μια διαφωνια σχετικα με το τελευταιο ερωτημα του θεματος Α5... παντου βλέπω οτι στις λυσεις το εχουν βαλει σωστο αλλα ειλικρινα απορω γιατι...συμφωνα με το ορισμο του σχολικου βιβλιου των μαθηματικων κατευθυνσης της β λυκειου σελ. 12 εχουμε οτι :Δυο μη μηδενικα διανυσματα ΑΒ και ΓΔ που εχουν τον ιδιο φορέα Ή παράλληλους φορείς λέγονται παράλληλα η συγγραμικα διανυσματα. Άρα συμφωνα πάντα με το σχολικο οι εννοιες "παραλληλα" και "συγγραμικα" ταυτιζονται... Αρα η συγκεκριμενη διατυπωση στο Σ/Λ "παραλληλες αλλα μη συγγραμικες" δε βγαζει κανενα νοημα. Αν το υπουργειο αποφασισε να αλλαξει τον ορισμο και συγγραμικα να θεωρουνται τα διανυσματα που δε βρισκονται στην ιδια ευθεια, τουλαχιστον ας αλλαξουν και τον ορισμο στα σχολικα βιβλια για να μην παιρνουν στο λαιμο τους και αλλους υποψηφιους...
Το συγκεκριμένο το έκανα και εγώ λάθος,είχα ζητήσει και διευκρινήσεις γιατί με μπέρδεψε και το υπουργείο απάντησε ότι ήταν σαφέστατο.Παίξανε ξεκάθαρα με τις λέξεις,γιατί και εγώ είχα στο νου μου τις λέξεις του σχολικού.

Εγω ειπα και σε αλλο σχολιο, ο αδερφος μου και ολη η θετικη χθες γραψανε 19-20.. Ρωτησα και γνωστους μου απο την πολη μου και τα ιδια μου ειπανε...
Μετά τον συνάδελφο απ'την Θεσσαλονίκη που έλυνε αβέρτα τις ασκήσεις με τους κυλίνδρους,μας λες ότι στην Καστορία πέσανε βροχή τα 20αρια στη φυσική και ετοιμάζονται για ομαδική απόβαση στις ιατρικές σχολές της χώρας...ρε τους φιδέμπορες,για να δούμε πόσοι καστοριανοί θα είναι στις εγγραφές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top