[22/5/2008] Μαθηματικά/Φυσική/Βιολογία/Ιστορία Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Η αποδειξη με το οριο κατευθειαν νομιζω σωστη ειναι.Το -χ παυλα ειναι λες και εβγαλες το απολυτο αρα λαθος δεν νομιζω πως ειναι και στο οτι δεν εγραψες οτι ειναι παραγωγισιμη στην γενικη απο οτι ξερω ολες τις συναρτησεις παραγωγισιμες τις θεωρουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Ωραια!!Ελπιζω και ο διορθωτης να συμφωνισει μαζι σου!!Γιατι τοτε εχω γραψει στεγνο 20!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,044 μηνύματα.
εχμμ sorry αλλά νομίζω πως η απουσία απολύτου πιάνεται σίγουρα ως λάθος. :(
Αλλιώς δεν θα ζήταγε καν την περίπτωση x < 0 (το να γράψουμε τον τύπο με απόλυτο ήθελε να εξετάσει η εν λόγω περίπτωση στο ερώτημα).
Αλλά εντάξει, δε χάνεται και όλος ο ορισμός με ένα τέτοιο λάθος. :iagree:

Αγωνιώ για τα αποτελέσματα!
Καλή επιτυχία αύριο!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
έλεος δεν λες να καταλάβεις αυτό που ισχυρίζονται όσοι επέλεξαν το Α.

Το ζήτημα είναι οτι ναι μεν καλή φάση να πληρώσεις για "24" χιλίαδες ώρες και να πάρεις 32 αλλά αυτό είναι σπάνιο.

Για αυτό λένε οτι η μέση τιμή επηρεάζεται απο ακραίες τιμές. Δλδ το γεγονός οτι το Β δείγμα έχει μέση τιμή 24 οφείλεται στο οτι ΕΤΥΧΕ και μία μπαταρία είχε πολύ μεγάλο χρόνο ζωής και έτσι ανέβασε τη μέση τιμή. Αμα ήταν όλες 24 τότε θα συνέφερε πολύ να πάρεις τύπου Β (ουσιαστικά πάλι στη διασπορά βασίζεσαι μόνο που είναι προφανές δεν χρείαζεται να το γράψεις)
Φυσικά ολά αυτά έρχεται και τα επικυρώνει και το δ ερώτημα...

τεσπα όπως και να έχει καλή η σκέψη να βάλουν ένα τέτοιο ερώτημα αλλά δεν το πέτυχαν, τουλάχιστον θα έπρεπε η διασπορά και το CV να επιβεβαιώνει το αποτέλεσμα που βγαίνει και αν πας απλα με μέση τιμή.
Φιλαράκο βάλε αντί για 32 χιλ. ώρες που το θεωρείται ακράιο βάλε 28 χιλ. ώρες (που δεν είναι καθόλου ακραίο σε σχέση με τις μπαταριές Α) βρες πάλι τις μέσες τιμές και κάνε αναγωγή στη μονάδα.
Θα διαπιστώσεις ότι πάλι συμφέρει η Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
εχμμ sorry αλλά νομίζω πως η απουσία απολύτου πιάνεται σίγουρα ως λάθος. :(
Αλλιώς δεν θα ζήταγε καν την περίπτωση x < 0 (το να γράψουμε τον τύπο με απόλυτο ήθελε να εξετάσει η εν λόγω περίπτωση στο ερώτημα).
Αλλά εντάξει, δε χάνεται και όλος ο ορισμός με ένα τέτοιο λάθος. :iagree:

Αγωνιώ για τα αποτελέσματα!
Καλή επιτυχία αύριο!

-petros
Βασικα ειναι σαν να γραφω τον τυπο του απολυτου
δηλαδη lxl=x,αν x>0
και lxl=-x,αν x<0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,044 μηνύματα.
Βασικα ειναι σαν να γραφω τον τυπο του απολυτου
δηλαδη lxl=x,αν x>0
και lxl=-x,αν x<0
Τώρα που το ξανά σκέφτομαι, ίσως και να έχετε δίκιο. :no1::no1:




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
τα αποτελέσματα πότε βγαίνουν παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Απ'οσο ξερω 15 μερες μετα τη ληξη των εξετασεων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
έλεος δεν λες να καταλάβεις αυτό που ισχυρίζονται όσοι επέλεξαν το Α.

Το ζήτημα είναι οτι ναι μεν καλή φάση να πληρώσεις για "24" χιλίαδες ώρες και να πάρεις 32 αλλά αυτό είναι σπάνιο.

Για αυτό λένε οτι η μέση τιμή επηρεάζεται απο ακραίες τιμές. Δλδ το γεγονός οτι το Β δείγμα έχει μέση τιμή 24 οφείλεται στο οτι ΕΤΥΧΕ και μία μπαταρία είχε πολύ μεγάλο χρόνο ζωής και έτσι ανέβασε τη μέση τιμή. Αμα ήταν όλες 24 τότε θα συνέφερε πολύ να πάρεις τύπου Β (ουσιαστικά πάλι στη διασπορά βασίζεσαι μόνο που είναι προφανές δεν χρείαζεται να το γράψεις)
Φυσικά ολά αυτά έρχεται και τα επικυρώνει και το δ ερώτημα...

τεσπα όπως και να έχει καλή η σκέψη να βάλουν ένα τέτοιο ερώτημα αλλά δεν το πέτυχαν, τουλάχιστον θα έπρεπε η διασπορά και το CV να επιβεβαιώνει το αποτέλεσμα που βγαίνει και αν πας απλα με μέση τιμή.

Στις 5 δοκιμες η 1 δεν ειναι τοσο σπανια πια. αν ηταν 10 ας πουμε οκ. Ασε που η τιμη ηταν και μεγαλυτερη απο τις υπολοιπες. αν ηταν η μικροτερη τοτε θα υπηρχε οντως προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Για το φιλο που θελει τοσο δυνατα να μας τονισει οτι ειναι σωστο αυτο που εγραψε,δηλαδη οτι πηρε την μπαταρια β ενα εχω να πω:Απο τον τροπο και μονο που εκφραζεις τα επιχειρηματα σου καταλαβαινει κανεις οτι δεν εχεις μαθει να μιλας ηρεμα και πολιτισμενα οπως στο λιγο χρονο παρουσιας μου εχω δει να κανουν εδω μεσα οι υπολοιποι....Αν η μεση τιμη,ειναι τοσο αξιοπιστη γιατι φιλε οριστηκε και η διαμεσος δηλαδη????Ειλικρινα αναρωτιεμαι τι θα απαντησεις!

Απο φιλους μου,εμαθα οτι οι φροντιστες τους τους ειπαν οτι το ερωτημα ηταν αστοχο!Και οσο για το οτι οπως λες δεν κανεις φροντιστηρια(Αν ειναι αληθεια και οχι τροπος να την πεις σε καποιον αλλον),τοτε χαρα στο κουραγιο σου

Ενα μπακαλικο προβλημα ηταν......:mad:
Συμφωνω με την αποψη της απο πανω συμφορουμιτισας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Στις 5 δοκιμες η 1 δεν ειναι τοσο σπανια πια. αν ηταν 10 ας πουμε οκ. Ασε που η τιμη ηταν και μεγαλυτερη απο τις υπολοιπες. αν ηταν η μικροτερη τοτε θα υπηρχε οντως προβλημα

μα το πρόβλημα είναι οτι η τιμή είναι μεγαλύτερη και κάνει την μπαταρία Β να φαίνετε τόσο καλύτερη που μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν οτι για να συγκρίνουν πράγματα δεν φτάνει μόνο η μέση τιμή....

Για αυτό και υπάρχουν και οι συντελεστές βαρύτητας στις πανελλαδικές, αν εσύ γράψεις 20 μαθ κατ. και εγώ 20 μαθ. γεν δεν είναι το ίδιο..

τέσπα και εγώ β έβαλα αλλά τι να σας πω, ρωτήστε το μαθηματικό σας αν θέλουμε να κάνουμε σύγκριση αν είναι καλύτερο να βασιζόμαστε στη μέση τιμή και στο s (και κατ' επέκταση στο CV) ή μόνο στη μέση τιμή (το τονίζει και το βιβλίο άλλωστε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioni

Νεοφερμένος

Η dioni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγω πιστευω ευκολα αυριο.... 8ελουν να ανεβασουν τη βαση... και 8ελουν να καλυψουν τισ 8εσεισ στα πανεπιστημια οι οποιεσ αυξηθηκαν!!! και στισ μπαταριεσ ηταν μια αλη αναλογια...υλη τισ 6ησ δημοτικου για να το βρει κανεισ!!! οχι δεν ηταν αμεσα στατιστικη αλλα οτι ειμαστε 3ι λυκειου δεν σημαινει οτι πρεπει να κσεχναμε οτι εχουμε μα8ει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Σε ερωτηση προς τον καθηγητη που μου κανει κατευθυνση για το αν η μεση τιμη ειναι πιο αξιοπιστη,μου ειπε οτι πολυ απλα τι καθεσαι και ψαχνεις?Το θεμα δεν ηταν σωστο ετσι οπως ηταν....

Τωρα για αυριο,θα βαλουν κατι που σιγουρα δε θα απευθυνεται στους πολλους(οπως παντοτε δηλαδη)Η εξεταστικη επιτροπη ειναι σχεδον ιδια(τουλαχιστον ο ενας)
Και αυτη περιπου την ωρα εχουν ξεκινησει τη συζητηση περι θεματων...Ο Θεος να τους φωτισει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μα το πρόβλημα είναι οτι η τιμή είναι μεγαλύτερη και κάνει την μπαταρία Β να φαίνετε τόσο καλύτερη που μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν οτι για να συγκρίνουν πράγματα δεν φτάνει μόνο η μέση τιμή....

Δε διαφωνω στο οτι δε φτανει γενικως μονο η μεση τιμη, απλως στο συγκεκριμενο δεν ειχε τοσο σημασια, γιατι το Β ειχε μονο μια τιμη ακραια και αυτη προς τα πανω, ενω η χαμηλοτερη τιμη ειναι και μεγαλυτερη απο τη χαμηλοτερη της Α, επομενως σαν μπαταρια εχει καλυτερες επιδοσεις απο την Α, αρα συμφερει να δωσουμε 2 ευρω παραπανω. Ενταξει εγω απλως το σκεφτομαι σε τελειως καθημερινη πρακτικη, οπως ειπε και ο Γιωργος παραπανω.

Πιστευω παντως οτι ηταν καπως ξεκαρφωτο οντως... δεδομενου οτι το συζητουμε τοση ωρa :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisg

Νεοφερμένος

Ο babisg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
petros δες στη σελίδα 16 κάτι που σε ενδιαφέρει...μη γραφουμε τζάμπα μηνύματα:s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgos1990

Νεοφερμένος

Ο giwrgos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά πείτε μου τι πιστεύετε γιατί έχω τρελό αγχος!

στα μαθηματικα γπ εκανα δυο λαθη στα σ-λ και το β ερωτημα απο το τεταρτο δεν το εγραψα καθόλου. οπότε maximum 87....Από δω και πέρα τώρα:
στο τεταρτο θεμα στο τελευταίο ερώτημα πήγα να αποδείξω οτι η f δεν έχει ακρότατα παίρνοντας παράγωγο και κάνοντας πινακάκι με τις ρίζες. Έδειξα ότι είναι παντού γνησίως αύξουσα οπότε δεν έχει ακρότατα. Μέχρι εδώ σωστά. Το (τραγικό) λάθος που έκανα είναι ότι βρήκα λάθος τις ρίζες..! Αν έπαιρνε 9 μόρια το ερώτημα,πόσο λέτε να χάσω ακόμα...;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Δε διαφωνω στο οτι δε φτανει γενικως μονο η μεση τιμη, απλως στο συγκεκριμενο δεν ειχε τοσο σημασια, γιατι το Β ειχε μονο μια τιμη ακραια και αυτη προς τα πανω, ενω η χαμηλοτερη τιμη ειναι και μεγαλυτερη απο τη χαμηλοτερη της Α, επομενως σαν μπαταρια εχει καλυτερες επιδοσεις απο την Α, αρα συμφερει να δωσουμε 2 ευρω παραπανω. Ενταξει εγω απλως το σκεφτομαι σε τελειως καθημερινη πρακτικη, οπως ειπε και ο Γιωργος παραπανω.

Πιστευω παντως οτι ηταν καπως ξεκαρφωτο οντως... δεδομενου οτι το συζητουμε τοση ωρa :P

καλά κουβέντα να γίνεται! Και εγώ συμφωνώ μαζί σου, απλά κάνω τον συνήγορο του διαβόλου (αμα το Α ήταν η σωστή απάντηση τώρα θα είχα χάσει ένα ερώτημα...)

άντε προχωράμε στο άλλο topic της κατ. τώρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Σχετικά με τα μαθηματικά γενικής.... Στο τέταρτο θέμα... οι λύσεις που έδωσα είναι διαφορετικές...μπορώ να πω και πιο σύντομα από αυτές στο διαδίκτυο...Λέτε να μου τις πάρουν ολόσωστες ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αρκετα ευκολα μου φανηκαν τα θεματα στα Μαθηματικα Γενικης...Γυρω στο 98 υπολογίζω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδιά στην απόδειξη ξέχασα να αναφέρω πως f(x+h)-f(x)/h = 0 για h διάφορο του μηδεν και στο τελευταίο ερώτημα του τέταρτου θέματος, ενώ απέδειξα πως η διακρίνουσα είναι αρνητική ανέφερα απλά πως η παράγωγος δεν μηδενίζεται αντί να γραψω πως η f ειναι γν. αύξουσα. Πόσο λέτε να μου κόψουν? Μπορεί να πάνε "αδιάβαστα" αυτά τα δύο ερωτήματα? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top