[22/5/2008] Μαθηματικά/Φυσική/Βιολογία/Ιστορία Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Flaky

Νεοφερμένος

Ο Flaky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μαθηματικα εγραφα και εγω.
Υπολογιζω 16,5 -17,5 επειδη εκανα χαζα λαθακια.
1ο και 2ο θεμα ολα οκ.
Στο μονο που υπαρχουν αντιθετες αποψεις ειναι στο τελευταιο Σωστο ή Λαθος οπου θα επρεπε να αναφερει οτι για τον υπολογισμο του εμβαδου μετραμε σε C και οχι σε μοναδες μηκους.
3ο θεμα το β) ερωτημα ειναι τελειως ακυρο
η μεση τιμη δε μπορει να θεωρηθει αξιοπιστο μετρο θεσης σε αυτα τα δειγματα
πιστευω δεν επρεπε να το βαλουν.
4ο θεμα ηταν περιπλοκο και οποιος δεν εκανε σχημα Venn δυσκολα θα το εβγαζε (α κ β)
το γ ηταν χαρισμα βαθμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
καλησπερα... εγω εδινα φυσικη γενικης σημερα... ενταξει 100 εγραψα αλλα τα θεματα ηταν σχεδον γελια ειδικα το 3ο και το 4ο... το 1ο και το 2ο θεμα ηταν καλα.. τελωσπαντων αντε παμε για μαθηματικα τωρα..αν εδινε και κανενας αλλος φυσικη ας σχολιασει λιγο τα θεματα..!!!:)

Κι εγώ φυσική έδινα και νομίζω πως έγραψα 100. :no1: Νομίζω ότι το 3ο και 4ο θέμα ήταν επιεικώς γελοία. Το 1ο ήταν από τις λίγες φορές νομίζω που είχε και ερώτηση με βάση τις εφαρμογές των κεφαλαίων(αυτό με το ραδιενεργό κοβάλτιο). Και το 2ο ήταν καλό. Θα ήταν πάντως πιο ενδιαφέρον να είχαν και κάτι λίγο πιο δύσκολο στο 4ο έστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioni

Νεοφερμένος

Η dioni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
μα8ηματικα γενικησ... πρεπει να εγραψα 98...εχασα ενα σωστου-λαθουσ...:(
αλλα ναι ηταν σχετικα ευκολα και δεν καλιπταν ολη την υλη... αφηνε πολλα κενα ειδικα στατιστικη... κλ το σαββατο...τ ****** 8α παρουμε! :P :S:S:S (φσκ ελπιζω οχι!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flaky

Νεοφερμένος

Ο Flaky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
μα8ηματικα γενικησ... πρεπει να εγραψα 98...εχασα ενα σωστου-λαθουσ...:(
αλλα ναι ηταν σχετικα ευκολα και δεν καλιπταν ολη την υλη... αφηνε πολλα κενα ειδικα στατιστικη... κλ το σαββατο...τ ****** 8α παρουμε! :P :S:S:S (φσκ ελπιζω οχι!!!)

εγω γιατι νομιζω οτι την καλυπταν ολη ? ;p
το σαββατο καθαρο μυαλο παιδια και σκεψη ολα καλα θα πανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
εγω γιατι νομιζω οτι την καλυπταν ολη ? ;p
το σαββατο καθαρο μυαλο παιδια και σκεψη ολα καλα θα πανε
δεν την καλυπτουν για παραδειγμα κακονικη κατανομη δεν ειχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flaky

Νεοφερμένος

Ο Flaky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ναι οκ και ποια χρονια καλυπταν ολη την υλη
φετος νομιζω την καλυψαν σε μεγαλυτερο βαθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Α δηλαδη εγω που εγραψα στο θεμα αντιγονου-αντισωματος για τα κυτταρα μνημης κατι θα πιασω...δεν ηταν εντελως βλακεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CleverCitizen

Νεοφερμένος

Ο CleverCitizen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ΟΚ.
1ον. Ποτέ μη λέμε ότι έγραψα 100, 80, 50 κτλ. Δέν ξέρουμε σε τι στραβόξυλο βαθμολογητή θα πέσουμε ή αντοίστοιχα μπορεί να πέσουμε σε βαθμολογητή που μπορεί να συγχωρέσει ορισμένα μικρά "παραπτώματα".Προσωπικά εγώ δε βρήκα κανένα λάθος, αλλά δεν μπορώ να πώ με σιγουριά ότι έπιασα το 100αρι
2ον. Τα θέματα ήταν ελάχιστα δυσκολότερα από τα περσινά (έδωσα κ πέρσι). Το 3β απαιτούσε σκέψη και όχι παπαγαλία, 4α έπρεπε να καταλάβεις ακριβώς τι ζητάει (να προσέξεις πολύ καλά τη διατύπωση) ενώ πιστεύω ότι θα έχουμε θύματα στο 4γ γιατί ενδεχομένως πολλοί να παράβλεψαν το γεγονός ότι το P(B) είναι καθαρός αριθμός κ να το παραγώγισαν, βγάζοντας, ένας θεός ξέρει τί, αποτέλεσμα (όπως πολλοί το έκαναν αυτό κ στα μαθ κατ περσι, στο 3ο θέμα παραγώγισαν το ημθ ενώ το θ ήταν σταθερά).

3ον.Πάντα χτυπούν ένα μάθημα από τα 6....Ενδεχομένως να είναι πάλι τα μαθηματικά κατ, όπως συνήθως.( Καλά όχι πως τα περσινά ήταν δύσκολα, 1-2 υποερωτήματα του 4ου απαιτούσαν προσοχή)
Γενικά όμως τα θέματα μετά το 2005 είναι ευκολότερα και πιο προσεγμένα και λογικά το ίδιο θα γίνει κ φέτος.

Μια παρατήρηση που διάβασα από ένα φίλο ότι στις εκλογές πέφτουν "ευκολότερα" θέματα ισχύει εν μέρει. Βλέπε παράδειγμα τα θέματα Φυσικής κατ 2007, πιο ευκολά δέ γινόταν να βάλουν... Σημασία όμως δεν έχει να βάλουν εύκολα θέματα, αλλά με τα θέματα που βάζουν να γράψεις όσο καλύτερα μπορείς και να κρατηθείς, γιατι αν βάλουν δύσκολα, τότε θα πέσουν κ οι βάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CleverCitizen

Νεοφερμένος

Ο CleverCitizen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
μιλάω για μαθ γενικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalex

Νεοφερμένος

Η 'Eλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
όχι, δεν θα κόψουν από πράγματα που δεν ζητούσαν. Απλά οι βιολόγοι που βγαίνουν στην τηλεόραση ή ακόμα και αυτοί που δίνουν λύσεις σε μεγάλα site όπως το in.gr είναι της παλιάς σχολής (επί δεσμών) που τα κεφάλαια αυτά ήταν πολύ πιο απαιτητικά και δύσκολα και προσπαθούν να κάνουν τα εύκολα δύσκολα. οι απαντήσεις ήταν απλές και όχι συνδιαστικές.


Είσαι βιολόγος; Θέλω να ρωτήσω κάτι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantanas

Νεοφερμένος

Ο fantanas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγω ειμαι απο τους λιγους που εδιναν φυσικη.Τα θεματα ηταν γελια.Κανενα δεν με δυσκολεψε.Ομολογω πως ξενερωσα με τα θεματα γιατι δεν ειχαν πλακα, λιγο σκεψη κατι.Ηταν και το οτι ειχα λυσει χιλιαδες ασκησεις,οπως και σε ολα τα μαθηματα.Εγραψα 100!!!Ειμαι πολυ χαρουμενος αλλα θα μου αρεσε πιο πολυ με πιο δυσκολα θεματα.

Γενικα παντως πιστευω πως η φυσικη ειναι πολυ πιο ευκολη απο τα αλλα....Προσοπικη μου αποψη, απλα πιστευω πως μαθηματικα μπορουν να σου κοψουν στην αιτιολογιση που ολο και κατι μικρο θα ξεχασεις (εγω εστω) ενω φυσικη δεν εχει τετοια.Βιολογια δεν ξερω , γι αυτο και δεν λεω κατι.

Αυτα απο μενα.Κανενας αλλος φυσικη να πει και αυτος την γνωμη του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalex12gr

Νεοφερμένος

Ο kalex12gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικά με την βιολογία.
Αν καποιος γραψει παραπάνω πραγματα από αυτά που ζητάνε υπάρχει αρνητική βαθμολογια?
Και εννοώ σχετικά πράγματα. π.χ. στην αλλεργία όλη την παράγραφο
ή στα αντισώματα όλη την παράγραφο των αντισωμάτων.
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μαθηματικα εγραφα και εγω.
Υπολογιζω 16,5 -17,5 επειδη εκανα χαζα λαθακια.
1ο και 2ο θεμα ολα οκ.
Στο μονο που υπαρχουν αντιθετες αποψεις ειναι στο τελευταιο Σωστο ή Λαθος οπου θα επρεπε να αναφερει οτι για τον υπολογισμο του εμβαδου μετραμε σε C και οχι σε μοναδες μηκους.
3ο θεμα το β) ερωτημα ειναι τελειως ακυρο
η μεση τιμη δε μπορει να θεωρηθει αξιοπιστο μετρο θεσης σε αυτα τα δειγματα
πιστευω δεν επρεπε να το βαλουν.
4ο θεμα ηταν περιπλοκο και οποιος δεν εκανε σχημα Venn δυσκολα θα το εβγαζε (α κ β)
το γ ηταν χαρισμα βαθμων


Εγω στο 3β εδωσα μια τελειως διαφορετικη εξηγηση που βασιστηκε πανω στην κανονικη κατανομη του δειγματος Α, και στη μη κανονικη του Β. Ειπα εν ολιγοις οτι η μεση τιμη ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο μετρο στην περιπτωση αυτη (αφου επηρεαζεται απο ακραιες τιμες, οπως πχ το 32 του Β),[στο σημειο αυτο απερριψα την αναγωγη στη μοναδα (ή στη χιλιαδα αν προτιματε) {ΑΦΟΥ Η ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ} οπως κανουν τα φροντιστηρια που ειδα τις λυσεις] οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να το μελετησουμε με μετρα διασπορας. Ετσι εβγαλα οτι η Sα<Sβ, αρα η μπαταρια τυπου Α ειναι πιο "αξιοπιστη" απο την Β (μικροτερη αποκλιση), και αφου ειναι και πιο φθηνη η καθε μοναδα του τυπου Α, συμφερει η αγορα αυτης..


Η ασκηση μοιαζει μεν με την ασκηση 5 στη σελ 127 του βιβλιου, ωστοσο, στην ασκηση του βιβλιου, και τα 2 δειγματα δεν εχουν κανονικες κατανομες (εχουν ακραιες παρατηρησεις!). Αντιθετα με το σημερινο που το Α εχει κανονικη!! Σαν φιλοσοφια, οι ασκησεις ειναι ιδιες, αλλά εγω βασιστηκα σε αυτην την λεπτομερεια που μολις ανεφερα!

Αυτα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ας μιλησω για το πλεον αδικημενο μαθημα!Ιστορια ΓΠ!Ενας απ'τους ελαχιστους που το'δινε!
Τα θεματα ηταν ευκολα,σχετικα.Το μονο που μου την εδωσε ειναι το γεγονος πως η 2η πηγη ηταν απ'την βιομηχανικη επανασταση,δηλαδη το ΜΟΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΛΑ!:s:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω στο 3β εδωσα μια τελειως διαφορετικη εξηγηση που βασιστηκε πανω στην κανονικη κατανομη του δειγματος Α, και στη μη κανονικη του Β. Ειπα εν ολιγοις οτι η μεση τιμη ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο μετρο στην περιπτωση αυτη (αφου επηρεαζεται απο ακραιες τιμες, οπως πχ το 32 του Β),[στο σημειο αυτο απερριψα την αναγωγη στη μοναδα (ή στη χιλιαδα αν προτιματε) {ΑΦΟΥ Η ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ} οπως κανουν τα φροντιστηρια που ειδα τις λυσεις] οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να το μελετησουμε με μετρα διασπορας. Ετσι εβγαλα οτι η Sα<Sβ, αρα η μπαταρια τυπου Α ειναι πιο "αξιοπιστη" απο την Β (μικροτερη αποκλιση), και αφου ειναι και πιο φθηνη η καθε μοναδα του τυπου Α, συμφερει η αγορα αυτης..


Η ασκηση μοιαζει μεν με την ασκηση 5 στη σελ 127 του βιβλιου, ωστοσο, στην ασκηση του βιβλιου, και τα 2 δειγματα δεν εχουν κανονικες κατανομες (εχουν ακραιες παρατηρησεις!). Αντιθετα με το σημερινο που το Α εχει κανονικη!! Σαν φιλοσοφια, οι ασκησεις ειναι ιδιες, αλλά εγω βασιστηκα σε αυτην την λεπτομερεια που μολις ανεφερα!

Αυτα!:D

Δε νομιζω οτι ειναι σωστη αυτη η λυση... εξαλλου στη ΝΕΤ ανακοινωσαν οτι η Β ηταν η συμφερουσα μπαταρια και απο οσο ειδα στις λυσεις που εδωσε ενα μελος στην πρωτη σελιδα του τοπικ η Β ειναι και εκει. Εγω δεν το απεδειξα μαθηματικα αλλα ειπα οτι η διαφορα του κοστους μεταξυ των δυο μπαταριων ειναι πολυ λιγη σε σχεση με τη μεση ωρα που διαρκει η Β (2 χιλιαδες ωρες παραπανω). Επισης κοιταξα και τη διασπορα των τιμων, και δεν ειχαν μεγαλη διαφορα (η Α εβγαινε 22 νομιζω και η Β 23). Η διασπορα βεβαια δε βοηθουσε πουθενα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλησπερα!Νομιζω οτι ειμαι ο μονος εδω περα που εδωσε φυσικη...
Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και δε μετανοιωσα καθολου για την επιλογη μου..
Ηταν αρκετα ευκολα τα θεματα με καποιες καινουργιες πινελιες στη θεωρια-ζητησαν τους λαμπτηρες φθορισμου στο 2ο θεμα!-αλλα ολα οκ!
Εγραψα απο 96-98 % αναλογα με την κριση των βαθμολογητων!
Μια χαρα εφυγε αν και τη φοβομουν!!Και οσο να ναι νιωθω καποια υπερηφανεια γιατι ημουν ο μονος απο ολα τα λυκεια της περιοχης μου που εδινε αυτο το μαθημα και ολα πηγαν καλα παρολο που ανηκω σε αλλη κατευθυνση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με ανησυχεί είναι το ότι έγραψα ότι αν χ<0 το CV είναι s/(-x) και όχι s/|x| που έλεγε το βιβλίο. Στην ουσία το ίδιο είναι, αλλά δεν ξέρω αν θα το πάρουν σωστό. Εσείς τι λέτε; Πόσο να μου κόψουν, αφού δεν είναι λάθος. Ίσα ίσα που αφού το βιβλίο το περιορίζει στο διάστημα (-οο,0) το |χ| είναι πάντα -χ και θα έπρεπε έτσι να το λέει ή να ορίζει από την αρχή CV=s/|x| ,χεR*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κι εγω ακριβως αυτο εκανα...ελπιζω να μην κοψουν ειναι το ιδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Και το είχα γράψει στην αρχή έτσι όπως το λέει στο βιβλίο, αλλά μετά σκέφτηκα γιατί να το λέει έτσι, αφού θα μπορούσε να το ορίσει με έναν τύπο αν χρησιμοποιούσε το απόλυτο.
Τελικά το έσβησα και έγραψα το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
100% σωστό είναι, πρέπει να είναι αγκυλωμένος ο διορθωτής για να το πάρει λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top