[22/06/2021] Ιστορία Προσανατολισμού

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Άντε, τελευταίο μάθημα για τα ΓΕΛ :)
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή συνέχεια λοιπόν με Ιστορία, σε όσους δίνουν από Ανθρωπιστικών Σπουδών. Υπομονή και αύριο τελειώσατε!!

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2021. Για ό,τι αφορά την Ιστορία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το thread θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα προς συζήτηση.
Θα χαρούμε όσοι εξετάζεστε, μόλις τελειώσετε να μπείτε να μας πείτε πως πήγατε! :)

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :paladin:
 

Maria1743

Νεοφερμένος

Η Maria1743 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδάκια εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους μας! Φανταστείτε ότι σε λίγες ώρες όλα θα έχουν τελειώσει και τέρμα τα ξενύχτια και το διάβασμα χαζών μαθημάτων που απαιτούν να είσαι παπαγάλος! :clapup:
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδάκια εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους μας! Φανταστείτε ότι σε λίγες ώρες όλα θα έχουν τελειώσει και τέρμα τα ξενύχτια και το διάβασμα χαζών μαθημάτων που απαιτούν να είσαι παπαγάλος! :clapup:
Ναι κάτσε να δούμε γιατί με βλέπω να δίνω και για τρίτη φορά 😂 εξαρτάται από το τι θα πέσει
 

Ziggy 1

Νεοφερμένος

Η Ziggy 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλή μας τύχη!!!
 

Maria1743

Νεοφερμένος

Η Maria1743 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι κάτσε να δούμε γιατί με βλέπω να δίνω και για τρίτη φορά 😂 εξαρτάται από το τι θα πέσει
Όλο ηττοπάθεια βρε παιδί μου :bleh: κι εγώ δεν περιμένω ούτε 18 ούτε 19 αλλά έναν αξιοπρεπή βαθμό.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξέρουμε τίποτα από αυτά που θα πέσουν, προσωπικά διάβασα τα πάντα και τα σημεία που με δυσκόλεψαν τα εκανα πολλές αναγνώσεις
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :thumbup:
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Έχουμε θέματα;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Είναι πολλές οι πηγές, θεωρώ ότι θα προκύψει έλλειψη χρόνου.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τα θέματα κρίνω ότι είναι βατά. Οι ορισμοί αυτοί δεν ήταν από τους αναμενόμενους (επιτέλους, απέφυγαν να ζητήσουν τη ''Φεντερασιόν'' για ακόμη μία φορά...). Οι ερωτήσεις Σωστού-Λάθους είναι σαφείς, αλλά πρέπει να προσέξουν οι υποψήφιοι κάθε λέξη των προτάσεων, γιατί η λεπτομέρεια κρίνει την απάντηση. Οι ερωτήσεις ανάπτυξης του Α' Μέρους είναι σαφώς διατυπωμένες και είναι ξεκάθαρα τα όρια των απαντήσεων.
Οι πηγές δεν είναι περισσότερες σε σχέση με άλλες φορές και μάλιστα έχουν μικρή έκταση. Είναι κατανοητές και συνδυάζονται εύκολα με την αφήγηση του βιβλίου.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το αστείο είναι ότι ζητήθηκαν δυο μαθήματα που βρίσκονται δίπλα δίπλα(Β2 όλο το εργατικό κίνημα και Δ1 το αγροτικό ζήτημα κατά τον 20ο αιώνα (Στην πηγή θεωρώ ότι πρέπει να συμπεριληφθεί από το "Αργότερα όμως....διανείμει σε ακτήμονες/προκάλεσαν συγκρούσεις"
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,572 μηνύματα.
Είναι αρκετά βατα πάντως τα θέματα.

Α1 και Α2 εύκολα. Βασικές γνώσεις.

Β1 εξίσου εύκολο αν και παγίδα γιατί πρέπει να τονιστεί ότι αναφέρεται στους φιλοβασιλικους και δεν πρέπει να μπερδευτεί ο κόσμος και να αναλύσει τις ενέργειες του Βενιζέλου.

Το Β2 εξίσου απλό θεωρώ.

Οι πηγές και οι δύο και το Γ1 και το Δ1 έχουν εύκολα ερωτήματα επίσης απλά είναι πολλές και αυτό θα στερήσει πράγματι αρκετό χρόνο. Αλλά το ότι καμία δεν είναι σε καθαρεύουσα όπως είχε τύχει σε εμάς είναι αρκετά θετικό γιατί εκεί και αν χάνεις χρόνο μέχρι να την κατανοήσεις.


Γενικά θεωρώ ότι και ένας μέτρια διαβασμενος μπορεί να τα πάει πολύ καλά στις φετινές.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Την έγραψα πιο πάνω αγαπητέ συνάδελφε @giannhs2001 :P !

Συμφωνώ απόλυτα, λίγη προσοχή χρειάζεται σε ορισμένα σημεία. Θα διαφωνήσω όμως για την έκταση των πηγών. Μπορεί να είναι τρεις για κάθε ερώτημα, αλλά πρώτον τις προηγούμενες χρονιές αυτός ήταν πάνω κάτω ο αριθμός (μπορεί να υπήρχε πίνακας αντί για μια πηγή ας πούμε) και δεύτερον το μέγεθος κάθε μίας από τις πηγές δεν είναι μεγάλο. Σαφώς, οι υποψήφιοι θα μάς πουν αν όντως αντιμετώπισαν πρόβλημα με τον χρόνο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,572 μηνύματα.
Την έγραψα πιο πάνω αγαπητέ συνάδελφε @giannhs2001 :P !

Συμφωνώ απόλυτα, λίγη προσοχή χρειάζεται σε ορισμένα σημεία. Θα διαφωνήσω όμως για την έκταση των πηγών. Μπορεί να είναι τρεις για κάθε ερώτημα, αλλά πρώτον και τις προηγούμενες χρονιές αυτός ήταν πάνω κάτω ο αριθμός (μπορεί να υπήρχε πίνακας αντί για μια πηγή ας πούμε) και δεύτερον το μέγεθος κάθε μίας από τις πηγές δεν είναι μεγάλο. Σαφώς, οι υποψήφιοι θα μάς πουν αν όντως αντιμετώπισαν πρόβλημα με τον χρόνο.
Ναι το είδα για αυτό το διέγραψα. Δεν μου το είχε εμφανίσει όταν έγραφα :P

Εντάξει ίσως μεγάλωσα και σκουριασα πια με τις πηγές και μου φαίνονται πολλά :P

Αλλά γενικά στο μάτι δεν σου κάθεται καλά όταν βλέπεις 3 κείμενα και στα δύο συνδυαστικά θέματα. Είναι ανάλογα το άγχος, πόσο χρόνο θα φάνε στα άλλα θέματα κλπ. Θα δούμε, θα μας πουν. Ο καλά διαβασμενος πιστεύω δεν θα συναντησε πρόβλημα χρόνου.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλο ηττοπάθεια βρε παιδί μου :bleh: κι εγώ δεν περιμένω ούτε 18 ούτε 19 αλλά έναν αξιοπρεπή βαθμό.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξέρουμε τίποτα από αυτά που θα πέσουν, προσωπικά διάβασα τα πάντα και τα σημεία που με δυσκόλεψαν τα εκανα πολλές αναγνώσεις
Παιδιά θα πεθάνω εντάξει... Ρε αι στον @@@@@@.... Πωω ρε φίλε... Ήξερα το Β1 και δεν το έγραψα! Τι ηλίθιες ερωτήσεις ρε φίλε... Πώς τις διατυπώνουν έτσι?
 

Mary Jane

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παιδιά θα πεθάνω εντάξει... Ρε αι στον @@@@@@.... Πωω ρε φίλε... Ήξερα το Β1 και δεν το έγραψα! Τι ηλίθιες ερωτήσεις ρε φίλε... Πώς τις διατυπώνουν έτσι?
και εγω δεν ημουν σίγουρη τι ζητούσε αλλα αυτο ηταν που μου ηρθε στο μυαλο
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και εγω δεν ημουν σίγουρη τι ζητούσε αλλα αυτο ηταν που μου ηρθε στο μυαλο
Εντάξει θα κλάψω... Δεν υπάρχει αυτό που ζω .. πάνε 600 μόρια έτσι για πλάκα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντάξει θα κλάψω... Δεν υπάρχει αυτό που ζω .. πάνε 600 μόρια έτσι για πλάκα...
Έλα ρε φίλε, έλεος ρε φίλε! Γιατί δεν την διατύπωσαν με τους συμμάχους? Έλεος!!!!!!!!!
 

Maria1743

Νεοφερμένος

Η Maria1743 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου άρεσαν τα θέματα; τα περίμενα πολύ πιο δύσκολα
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο εμένα μου άρεσαν τα θέματα; τα περίμενα πολύ πιο δύσκολα
Λοιπόν παιδιά, ακούστε τα μέχρι τώρα λάθη μου σε όλα τα μαθήματα και κρίνετε...
Έκθεση δεν βρήκα τρείς κειμενικούς δείκτες στο λογοτεχνικό (έβαλα μεταφορά και χρόνο ενεστώτα-αοριστο) και στην έκθεση έγραψα σε γ πρόσωπο! Στα αρχαία έγραψα τα πάντα εκτός από το άγνωστο 😂 στην κοινωνιολογία υπολογίζω γύρω στο 13 και σήμερα τα νεύρα μου πραγματικά! Δεν έγραψα μία ερώτηση που πιάνει 12/100 ενώ την ήξερα ΤΕΛΕΙΑ απλά με την χαζή διατύπωση δεν την κατάλαβα, και τα άλλα τα έγραψα λίγο μπερδεμένα λόγω πηγών αλλά τα πιο σημαντικά τα έγραψα! Βγάζω 12.000 μόρια από όλα αυτά ή να πεθάνω από τώρα?
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εντάξει θα κλάψω... Δεν υπάρχει αυτό που ζω .. πάνε 600 μόρια έτσι για πλάκα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Έλα ρε φίλε, έλεος ρε φίλε! Γιατί δεν την διατύπωσαν με τους συμμάχους? Έλεος!!!!!!!!!
Σου έδινε ξεκάθαρο χρονικό πλαίσιο, η παράγραφος του βιβλίου ξεκινά ακριβώς έτσι(Τον Νοέμβριο του 1920, η φιλοσυμμαχική κυβέρνηση του Ελευθερίου Βενιζέλου....)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top