[21/5/2012] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 158)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 15 9.5%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 71 44.9%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 45 28.5%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 21 13.3%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 4 2.5%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 2 1.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
για να γραψεις μια καλη εκθεση, πρεπει να σκεφτεις πρωτα. Και πιστεψτε με, η σκεψη σου τρωει περισσοτερο χρονο απο οτιδηποτε αλλο. Αλλωστε εκθεση ηταν, δεν ηταν ας πουμε καποιο μαθημα που μαθαινεις απ'εξω και απλως το θυμασε και το αντιγραφεις. Στην εκθεση δημιουργεις. Ειναι σαν να γραφεις καποιο βιβλιο ( λεμε τωρα), οποτε χρειαζεσαι πολυ χρονο για να σκεφτεις, και να τα γραψεις ολα περιποιημενα, με σειρα και ομορφα. Μιλαω για να γραψεις τελεια, ετσι; Εγω, αν ειχα περισσοτερο χρονο θα εγραφα ΤΗΝ εκθεση. Ελα ομως, που αναγκαστηκα να τα γραψω ολα βιαστικα γιατι δεν μου εμεινε πολυς χρονος.

Τελως παντων, σημασια εχει οτι εγραψα καλα, αν και θα ηθελα να ειχα γραψει λιγο καλυτερα, αλλα δεν πειραζει. Πιστευω ενα 16-17 θα το παρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Brainiac

Νεοφερμένος

Ο Mr.Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγω στην μετατροπη της συνταξης εβαλα και το ''απο αυτην'' για να δηλωθει το υποκειμενο,μιας και φαινεται ξεκαθαρα οτι το υποκειμενο στην ενεργητικη συνταξη ειναι παλι η τεχνη.Κανονικα θα επρεπε να κοψουν για το αντιθετο,γιατι δειχνει οτι δεν εχει καταλαβει ο υποψηφιος το νοημα της προτασης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
και εγω ετσι το εβαλα και πιστευω πως αυτο ειναι το σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
O χρονος ειναι υποκειμενικο θεμα για τον καθενα.Προσωπικα τελειωσα σε 2 ωρες και 30 λεπτα και μετα καθισα ενα μισαωρο να κανω καποιες διορθωσεις.Επισης και η δυσκολια ειναι αντικειμενικη.Το συγκεκριμενο κειμενο που επεσε ηταν τραγικο απο καθε αποψη.Δεν ανεφερε τιποτα ουσιωδες(σημαντικο εβαλα στα συνωνυμα) και κουραζε με το διαρκες λογοτεχνικο του υφος.Κοινως η Αρβελερ πολυ ποζερου .Πολλες μεταφορες και δεν ξερω εγω τι αλλο για το τιποτα.
Τα θεματα ηταν απιτητικα και αυτο θα φανει στις βαθμολογιες της εκθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Το παρόν θέμα, όπως και όλα τα αντίστοιχα θέματα που θα ανοίξουν τις επόμενες ημέρες, θα κλειδωθούν με την ανακοίνωση των βαθμολογιών σας. Μπορεί μερικοί να μην θέλετε να ασχοληθείτε περαιτέρω με ένα μάθημα που ήδη δώσατε, ωστόσο με το να ζητάτε να κλειδωθεί στερείτε το δικαίωμα από άλλα παιδιά να συζητήσουν σχετικά. :)

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας! :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Στην ενεργητική-παθητική σύνταξη στη δεύτερη πρόταση έβαλα "Το ζώο δαμάστηκε από την ελληνική τέχνη , πριν εκείνη ανακαλύψει τον τέλειο άνθρωπο. " Θα το πάρουν μισό λάθος λέτε? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Στην ενεργητική-παθητική σύνταξη στη δεύτερη πρόταση έβαλα "Το ζώο δαμάστηκε από την ελληνική τέχνη , πριν εκείνη ανακαλύψει τον τέλειο άνθρωπο. " Θα το πάρουν μισό λάθος λέτε? :/:

πιθανον

εγω στο ουσιωδες εβαλα σημαντικοτερο. Λαθος, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αα άσχετο τώρα το θυμήθηκα πως στον πρόλογο ούτε καν ανέφερα ότι χτες ήταν η Παγκόσμια Ημέρα Πολιτισμού. :P Για μπάτσες είμαι :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εγω μολις τωρα το εμαθα:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Αα άσχετο τώρα το θυμήθηκα πως στον πρόλογο ούτε καν ανέφερα ότι χτες ήταν η Παγκόσμια Ημέρα Πολιτισμού. :P Για μπάτσες είμαι :look:

Γιατί θα το' ξερε ο φιλόλογος; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζεν

Νεοφερμένος

Η τζεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια εχω ενα μεγαλο προβλημα..χθες εδωσα την εκθεση και εκανα ενα λαθος και εγραψα απο τη βιασυνη μου το ονομα μου κατω απο την εκθεση στην εισηγηση εκει π λεμε : "με εκτιμηση..." και ενω πιστευω πως εδωσα ενα πολυ καλο γραπτο τωρα εχω απογοητευτει γιατι φοβαμαι μηπως μου το ακυρωσουν..!ενα παιδι μ ειπε πως κ εκεινος εκανε αυτο το λαθος και οι επιτηρητες την ωρα που ελεγχαν το γραπτο το ειδαν και του ειπαν να το σβησει, εμενα δν το ειδαν..ξερει κανεις τι μπορει να γινει..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
παιδια εχω ενα μεγαλο προβλημα..χθες εδωσα την εκθεση και εκανα ενα λαθος και εγραψα απο τη βιασυνη μου το ονομα μου κατω απο την εκθεση στην εισηγηση εκει π λεμε : "με εκτιμηση..." και ενω πιστευω πως εδωσα ενα πολυ καλο γραπτο τωρα εχω απογοητευτει γιατι φοβαμαι μηπως μου το ακυρωσουν..!ενα παιδι μ ειπε πως κ εκεινος εκανε αυτο το λαθος και οι επιτηρητες την ωρα που ελεγχαν το γραπτο το ειδαν και του ειπαν να το σβησει, εμενα δν το ειδαν..ξερει κανεις τι μπορει να γινει..;

Τα ελέγχουν τα γραπτά πριν τα στείλουν στο βαθμολογικό νομίζω, οπότε θα το φτιάξουν.
Μια φίλη μου είχα κάνει μια καρδούλα στο γράφημα στο ΑΟΘ και πήρε 100 πέρυσι. Όλο το καλοκαίρι έκλεγε ότι θα τη μηδενίσουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εγραψα απο τη βιασυνη μου το ονομα μου κατω απο την εκθεση στην εισηγηση εκει π λεμε : "με εκτιμηση..."

Με εκτίμηση? Δεν νομίζω να τελειώνει έτσι το επικοινωνιακό πλαίσιο που είχαμε να γράψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τα ελέγχουν τα γραπτά πριν τα στείλουν στο βαθμολογικό νομίζω, οπότε θα το φτιάξουν.
Μια φίλη μου είχα κάνει μια καρδούλα στο γράφημα στο ΑΟΘ και πήρε 100 πέρυσι. Όλο το καλοκαίρι έκλεγε ότι θα τη μηδενίσουν :P

η καρδούλα πώς της ήρθε???? :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
παιδια εχω ενα μεγαλο προβλημα..χθες εδωσα την εκθεση και εκανα ενα λαθος και εγραψα απο τη βιασυνη μου το ονομα μου κατω απο την εκθεση στην εισηγηση εκει π λεμε : "με εκτιμηση..." και ενω πιστευω πως εδωσα ενα πολυ καλο γραπτο τωρα εχω απογοητευτει γιατι φοβαμαι μηπως μου το ακυρωσουν..!ενα παιδι μ ειπε πως κ εκεινος εκανε αυτο το λαθος και οι επιτηρητες την ωρα που ελεγχαν το γραπτο το ειδαν και του ειπαν να το σβησει, εμενα δν το ειδαν..ξερει κανεις τι μπορει να γινει..;

Κατά πάσα πιθανότητα, το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι ότι θα σου κόψουν μονάδες για κακή χρήση επικοινωνιακού πλαισίου.

Σε ομιλίες μπορείς να τελειώσεις έτσι: "ευχαριστώ για την προσοχή σας" ή απλώς "σας ευχαριστώ".
Δες το και λογικά, δηλαδή, θα έλεγες ποτέ σου σε ομιλία "με εκτίμηση";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δευτέρα, 21 Μαΐου 2012

Δύσκολο το κείμενο της έκθεσης, λέει ο Σύλλογος Φροντιστών Αττικής. Διαφορετική άποψη από την Πανελλήνια Ενωση Φιλολόγων


«Απαιτητικό» χαρακτηρίζει το κείμενο που δόθηκε για περίληψη στις σημερινές πανελλαδικές εξετάσεις, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Φροντιστών Αττικής που έχει συγκροτήσει επιτροπή πανελλαδικών εξετάσεων.

[FONT=&quot]Ο πρόεδρος του Συλλόγου, Γ. Βαφειαδάκης, που υπογράφει τις εκτιμήσεις, τονίζει ότι το εν λόγω κείμενο για το πανανθρώπινο μήνυμα της τέχνης, από κείμενο της Ελένης Γλύκατζη- Αρβελέρ, είχε εκτενή μεταφορικό λόγο που ίσως δυσκόλευε τους μαθητές στη σύνταξη περίληψης, καθώς είχε και αρκετά αναβαθμισμένο λεξιλόγιο και πυκνά νοήματα.[/FONT]
[FONT=&quot] Σχετικά με τις λεξικολογικές ασκήσεις, αυτές θεωρήθηκαν σαφείς, ως προς τη διατύπωση, βατές και αναμενόμενες ως προς την απάντησή τους, αλλά με κλιμακούμενη δυσκολία εξαιτίας του αναβαθμισμένου επιπέδου του κειμένου. [/FONT]
[FONT=&quot] Επίσης, τα ζητούμενα της έκθεσης ήταν ξεκάθαρα και σαφή, ενδιαφέροντα για τους μαθητές, ενώ θεωρήθηκαν ότι έδιναν αφορμή για προβληματισμό πάνω στο τόσο σημαντικό θέμα της αισθητικής καλλιέργειας.[/FONT]
ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΩΣ ΔΟΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ

Διαφορετική άποψη από την Πανελλήνια Ενωση Φιλολόγων

[FONT=&quot]Θετικά κρίνει η Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων, τα θέματα της Νεοελληνικής γλώσσας στα οποία διαγωνίστηκαν σήμερα οι υποψήφιοι στις πανελλαδικές εξετάσεις.[/FONT]
[FONT=&quot] Συγκεκριμένα στη σχετική ανακοίνωσή της η Ένωση τονίζει αναλυτικά:....[/FONT]


[FONT=&quot] «Το κείμενο που δόθηκε στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας είναι απόσπασμα από το βιβλίο της Ελένης Γλύκατζη-Αρβελέρ "Πολιτισμός και ελληνισμός. Προσεγγίσεις", σε διασκευή. Το θέμα του αναφέρεται στη σημασία της Αρχαίας Ελληνικής Τέχνης. Πρόκειται για θέμα που εντάσσεται στη διδακτέα ύλη της Β´ και της Γ´ Λυκείου για το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας. Ο λόγος του κειμένου είναι σύνθετος, αλλά ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του συγκεκριμένου μαθήματος».[/FONT]

[FONT=&quot] Για τις ερωτήσεις που συνόδευαν το κείμενο αναφέρεται ότι: [/FONT]

[FONT=&quot] «Α1. Επειδή πρόκειται για στοχαστικό δοκίμιο, η συμπύκνωση του κειμένου στην περίληψη απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή από τους μαθητές.[/FONT]

[FONT=&quot] Β1. Οι έννοιες που περιλαμβάνονται στην πρόταση, η οποία δίνεται για να αναπτυχθεί σε παράγραφο, είναι σαφείς. Στοιχεία για την ανάπτυξή της οι μαθητές μπορούν να αντλήσουν και από το ίδιο το κείμενο, αρκεί να τα διαμορφώσουν με τον προσωπικό τους λόγο.[/FONT]

[FONT=&quot] Β2. Οι τρόποι πειθούς που ζητούνται στην ερώτηση Β2α διδάσκονται στην Γ´ Λυκείου. Μεταφορικές φράσεις, που απαιτεί η ερώτηση Β2β, υπάρχουν αρκετές στο κείμενο.[/FONT]

[FONT=&quot] Β3α και β. Η αναζήτηση συνωνύμων και αντωνύμων δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες δυσκολίες.[/FONT]
[FONT=&quot] Στην άσκηση Β4 οι μαθητές πρέπει να προσέξουν τη σύνθετη μετατροπή της δεύτερης φράσης από ενεργητική σε παθητική σύνταξη».[/FONT]

[FONT=&quot] Για το σκέλος των θεμάτων "παραγωγή γραπτού λόγου" η Ένωση Ελλήνων Φιλολόγων αναφέρει ότι: «Η παραγωγή λόγου πρέπει να ενταχθεί στο επικοινωνιακό πλαίσιο εισήγησης του μαθητή σε ημερίδα του δήμου. Έχει δύο ζητούμενα διατυπωμένα με σαφήνεια: το πρώτο αναφέρεται, γενικά, στην προσφορά της τέχνης στους σημερινούς νέους και το δεύτερο ζητά τους τρόπους με τους οποίους το σχολείο συμβάλλει στην ουσιαστική επαφή τους με αυτήν. Επισημαίνεται ότι η Τέχνη είναι ένα θέμα που διδάσκεται ήδη από το Γυμνάσιο, περιλαμβάνεται στο βιβλίο Θεματικοί Κύκλοι του Λυκείου, καθώς και στα βιβλία Έκφραση - Έκθεση της Β´ και Γ´ Λυκείου».
Ο των Αγράφων και των κάμπων..
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά το κείμενο δοκίμιο ήταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
yep στοχαστικό δοκίμιο ^^

Ωραία γιατί στην περίληψη έγραψα ότι ήταν δοκίμιο. Ήμουν σχεδόν σίγουρος (προφανές το θεωρούσα) αλλά μίλησα με μερικούς φίλους και με άγχωσαν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Επειδη κανεις δεν μου απαντησε το ξαναλεω: στο ουσιωδες εβαλα συνωνυμο σημαντικοτερο. Ειναι λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top