[21/5/2012] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 158)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 15 9.5%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 71 44.9%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 45 28.5%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 21 13.3%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 4 2.5%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 2 1.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Απαντηστε σας παρακαλω!με εχει φαει η περιεργεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Απαντηστε σας παρακαλω!με εχει φαει η περιεργεια!!

Ήθελες να μιλήσεις για τον ρεαλισμό στην τέχνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Δεν θελω να μιλαω απο τωρα για βαθμολογιες σε καθε μαθημα,αλλα το 18-19 για ενα ατομο που κατεχει την τεχνη της συγγραφης δεν ειναι αστρονομικος βαθμος...αλλα για εναν που ξερει να εκφραζεται μονο με τις λεξεις ''μαλακα και μαλακα'' ε φυσικα και ειναι.
Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω, όχι τόσο για το πρώτο μέρος αλλά για το δεύτερο με την αναφορά του "μαλάκα μαλάκα". Από πέρσυ εξασκούμαι στο γραπτό λόγο για να πιάνω τουλάχιστον ένα σταθερό 30/40 στην έκθεση και ένα 20/25 στην περίληψη. Στο τμήμα μου, γνωρίζω πολύ καλά πως είμαι η μόνη που διάβαζε και τη θεωρία και μερικά θέματα κατά τη διάρκεια της χρονιάς, χωρίς να πολυτρελαίνομαι και να μαθαίνω απ' έξω κομμάτια. Ευτυχώς ο καθημερινός μου λόγος δεν στολίζεται με τα επίθετα που ανέφερες αλλά και πάλι, το 16 είναι ένας φανταστικός βαθμός για εμένα.
Δεν μπορείς λοιπόν να λες πως το 18 και το 19 δεν είναι αστρονομικοί βαθμοί όταν μόνο το 1% των μαθητών παίρνει πάνω από 18, όταν υπάρχει διαφορές 25 μορίων και παραπάνω στη βαθμολόγηση των εξεταστών, όταν οι φιλόλογοι ενώ διαβάζουν ένα πολύ καλό γραπτό κόβουν μόρια έτσι απλά επειδή θα μπορούσε να είναι "καλύτερο".
Και από την στιγμή που λες πως δεν μπορείς να μιλήσεις για βαθμολογίες, μην αναφέρεις βαθμούς.


Δε θέλω να φανώ επιθετική αλλά με καίει που προσπαθώ δύο χρόνια να βελτιωθώ στην έκθεση ενώ στο σπίτι η οικογένειά μου μιλάει 2 γλώσσες και πετάει ιδιώματα από άλλες γλώσσες και βλέπω φράσεις τύπου "το 18-19 για ενα ατομο που κατεχει την τεχνη της συγγραφης δεν ειναι αστρονομικος βαθμος"


Εγώ έβαλα "Πολυ Καλά" και πιστεύω γύρω στο 16 προς 17 είμαι, σωστά το έβαλα? Ελπίζω να μην βρεθώ προ εκπλήξεως όταν πάρω τους βαθμούς πάντως (αν είναι αρνητική έκπληξη, οι θετικές δεν με πειράζουν :P )
Εγώ έβαλα μέτρια γιατί για τα δικά μου δεδομένα πιστεύω πως τα πήγα μέτρια. Μην φανταστείς, δεν γράφω πάνω από 16 οπότε η ψήφος είναι υποκειμενική. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Βασικα το χρησιμοποιησα στην περιληψη για ενα σημειο που αναφερονταν στη συμβολη των καλλιτεχνων με τα εργα τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Βασικα το χρησιμοποιησα στην περιληψη για ενα σημειο που αναφερονταν στη συμβολη των καλλιτεχνων με τα εργα τους!

Δηλαδή έλεγε (γτ δεν το διάβασα) ότι συνέβαλαν στη ζωή των ανθρώπων με τα έργα τους; Αν είναι αυτό νομίζω είναι σωστό.:hmm: Δηλαδή εμένα ξεκάθαρο θα μου φαινόταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Εγω εβαλα ως αντωνυμο του Συνοπτικος το υπερβολικος,τι πιστευετε θα το κοψουν?Κολλησα εκεινη την στιγμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εγώ έβαλα μακροσκελές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ναι περιπου αυτο!οτι τα εργα τους υπενθυμιζουν στους πολιτες το χρεος για κοινωνικη συνοχη και οτι συνεβαλλανησ στη δημιουργια της συγκροτημενης κοινωνιας!εκανα κοτσανα?:-(:-(:-(

Εγω διευρυμενο!μου φαινεται σωστο?εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ναι περιπου αυτο!οτι τα εργα τους υπενθυμιζουν στους πολιτες το χρεος για κοινωνικη συνοχη και οτι συνεβαλλανησ στη δημιουργια της συγκροτημενης κοινωνιας!εκανα κοτσανα?:-(:-(:-(

Μμμ δεν ξέρω. Εμένα προσωπικά καλό μου φαίνεται. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Αντώνυμο του συνοπτικό λογικά είναι το ενδελεχές, το εξονυχιστικό, το εκτεταμένο κτλ. Εγώ έβαλα εξονυχιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ευχαριστω για την αποψη σου!πιστευω να αρεσει και στον εξεταστη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
και γω νομιζω πως ειναι καλο... μη νομιζεις δεν εισαι ο μονος που εγαψε κατι ψαγμενο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
εγω εβαλα το υπερβολικος ως αντωνυμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Και εγω απο τυχη το εγραψα μην νομιζεις!χαχαχαχα!για αντιθετο του συνοπτικο το διευρυμενο πως σας φαινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ναι ρε, δεν έχει σημασία ποσο ψαγμένο είναι! Άμα είναι σωστό, είναι υποχρεωμένος να το πιάσει σωστό ;)
Στην έκθεση βάλατε μεταβατική παράγραφο από το πρώτο στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης; Εγώ δεν έβγαινα με τις λέξεις, οπότε περιορίστηκα στο να κάνω τη μετάβαση στη θεματική του δεύτερου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
εγω εβαλα το περιεκτικος αντωνυμο δεν ειμαι πολυ ηλιθιος ??? :P Μια χαρα ακουγεται το διευρυμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω, όχι τόσο για το πρώτο μέρος αλλά για το δεύτερο με την αναφορά του "μαλάκα μαλάκα". Από πέρσυ εξασκούμαι στο γραπτό λόγο για να πιάνω τουλάχιστον ένα σταθερό 30/40 στην έκθεση και ένα 20/25 στην περίληψη. Στο τμήμα μου, γνωρίζω πολύ καλά πως είμαι η μόνη που διάβαζε και τη θεωρία και μερικά θέματα κατά τη διάρκεια της χρονιάς, χωρίς να πολυτρελαίνομαι και να μαθαίνω απ' έξω κομμάτια. Ευτυχώς ο καθημερινός μου λόγος δεν στολίζεται με τα επίθετα που ανέφερες αλλά και πάλι, το 16 είναι ένας φανταστικός βαθμός για εμένα.
Δεν μπορείς λοιπόν να λες πως το 18 και το 19 δεν είναι αστρονομικοί βαθμοί όταν μόνο το 1% των μαθητών παίρνει πάνω από 18, όταν υπάρχει διαφορές 25 μορίων και παραπάνω στη βαθμολόγηση των εξεταστών, όταν οι φιλόλογοι ενώ διαβάζουν ένα πολύ καλό γραπτό κόβουν μόρια έτσι απλά επειδή θα μπορούσε να είναι "καλύτερο".
Και από την στιγμή που λες πως δεν μπορείς να μιλήσεις για βαθμολογίες, μην αναφέρεις βαθμούς.


Δε θέλω να φανώ επιθετική αλλά με καίει που προσπαθώ δύο χρόνια να βελτιωθώ στην έκθεση ενώ στο σπίτι η οικογένειά μου μιλάει 2 γλώσσες και πετάει ιδιώματα από άλλες γλώσσες και βλέπω φράσεις τύπου "το 18-19 για ενα ατομο που κατεχει την τεχνη της συγγραφης δεν ειναι αστρονομικος βαθμος"

Δεν αντιλεγω,ειπα εγω οχι το 16 δεν ειναι καλος βαθμος για εκθεση?δηλαδη ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα,δεν εκανα αναφορα σε κατι τετοιο.
Επισης,εκανα αναφορα για την υποκειμενικοτητα αυτου του μαθηματος...εχουν υπαρξει τα παραπανω που λες αλλα αυτο δεν εστι οτι δεν μπορει καποιος να γραψει αρκετα καλα.
Και αγαπητοι,επειδη το κανατε καραμελα το 1%,εχετε σκεφτει γιατι ΜΟΝΟ ΤΟ 1% γραφει αριστα στην εκθεση?
Παντως οχι γιατι οι μισοι δεν δινουν σημασια στο μαθημα ε?
Οχι γιατι δεν εχουν ανοιξει βιβλιο στην ζωη τους...οχι γιατι δεν εχουν διαβασει φιλοσοφια να ανοιξουν την σκεψη τους...οι βαθμολογητες φταινε και οχι οι ιδιοι...sure.
Οχι γιατι δεν εχουν εμπλουτισει το λεξιλογιο τους...και τωρα,για να ειμαστε και ρεαλιστες,ναι,οι μισοι νεοι εκφραζονται με λεξεις που χρησιμοποιει και ενα 5χρονο...βεβαια μετα σου κοκορευονται για την πλουσια ελληνικη γλωσσα,μονο που...δεν την ξερουν καν.

Αυτη ειναι η αληθεια...οσο και αν ποναει.Και ξαναλεω,το μαθημα της γλωσσας δεν λαμβανεται σοβαρα απο το 99% των μαθητων...γιαυτο βγαινει το 1%,και οχι γιατι μας βαθμολογουν με μεγαλες διαφορες οι ''κακοι'' βαθμολογητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εγω εκανα μεταβατικη αλλα ξεφυγα λιγο!βασικα δεν της μετρησα αλλα κατι παραπανω εγραψα!χαχαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Δεν αντιλεγω,ειπα εγω οχι το 16 δεν ειναι καλος βαθμος για εκθεση?δηλαδη ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα,δεν εκανα αναφορα σε κατι τετοιο.
Επισης,εκανα αναφορα για την υποκειμενικοτητα αυτου του μαθηματος...εχουν υπαρξει τα παραπανω που λες αλλα αυτο δεν εστι οτι δεν μπορει καποιος να γραψει αρκετα καλα.
Και αγαπητοι,επειδη το κανατε καραμελα το 1%,εχετε σκεφτει γιατι ΜΟΝΟ ΤΟ 1% γραφει αριστα στην εκθεση?
Παντως οχι γιατι οι μισοι δεν δινουν σημασια στο μαθημα ε?
Οχι γιατι δεν εχουν ανοιξει βιβλιο στην ζωη τους...οχι γιατι δεν εχουν διαβασει φιλοσοφια να ανοιξουν την σκεψη τους...οι βαθμολογητες φταινε και οχι οι ιδιοι...sure.
Οχι γιατι δεν εχουν εμπλουτισει το λεξιλογιο τους...και τωρα,για να ειμαστε και ρεαλιστες,ναι,οι μισοι νεοι εκφραζονται με λεξεις που χρησιμοποιει και ενα 5χρονο...βεβαια μετα σου κοκορευονται για την πλουσια ελληνικη γλωσσα,μονο που...δεν την ξερουν καν.

Αυτη ειναι η αληθεια...οσο και αν ποναει.Και ξαναλεω,το μαθημα της γλωσσας δεν λαμβανεται σοβαρα απο το 99% των μαθητων...γιαυτο βγαινει το 1%,και οχι γιατι μας βαθμολογουν με μεγαλες διαφορες οι ''κακοι'' βαθμολογητες.

Εν μέρει έχεις δίκιο κατ'εμέ. Αλλά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε και το ψώνιο του διορθωτή που αισθάνεται γαμάτος και δε δέχεται πως ένα γραπτό μαθητή αξίζει 18+. Πάντως αυτό με τον προφορικό λόγο δεν ισχύει. Δεν είμαι υποχρεωμένος να μιλάω, όπως γράφω. Αλλά ναι, η πλειοψηφία των μαθητών διαβάζει έκθεση το ΣΚ πριν το μάθημα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στο επίτευγμα έβαλα έργο είναι λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top