[21/5/2012] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 158)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 15 9.5%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 71 44.9%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 45 28.5%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 21 13.3%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 4 2.5%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 2 1.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Σου το έπιασαν λάθος όμως;
Ούτε καν.
Χαζός είναι ο άλλος να μη καταλάβει ότι αυτό που βλέπει μπροστά του είναι ή έκθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση να κοψουν μοναδες αν εχουμε υπερβει το οριο των λεξεων στην εκθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Συμφωνώ επίσης μαζί σου, σε όλα εκτός από το τελευταίο. Ευτυχώς είχα την ψυχραιμία να το δω ανάποδα.



Πέρα από όλα αυτά όμως, ό,τι έγινε, έγινε! Όσο κι αν το συζητήσουμε, αυτά που γράψαμε δε θα αλλάξουν! Μένει μόνο να συγκεντρωθεί ο καθένας και να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί και στα υπόλοιπα μαθήματα. Κανένας αγώνας δε μπορεί να κριθεί προ του τέλους.

Αδερφέ, το θεματικό κέντρο για το μέσο υποψήφιο δεν είναι δα και τόσο σημαντικό για τη συγγραφή περίληψης.Και να σου πω και κάτι;Ούτε για τον άριστο.Θέλει πολύ μεγαλύτερη ανάλυση και τριβή με το κείμενο για να γράψεις μια αξιοπρεπή περίληψη.Το ότι το είδες ανάποδα είναι καλό για σένα και για μένα που έπραξα αναλόγως όμως κατάλαβε ότι αυτό ακριβώς είναι που προκαλεί τη σύγχυση στους μαθητές.Ανεξαιρέτως.Αυτά τα ποιητικά, που λέω, είναι το πιπέρι στα κείμενα που δίνονται συνήθως στις πανελλήνιες.Η δυσκολία.Από κει και πέρα, ανάλογα με το πόσο εκπαιδευμένος είναι κανείς, στην ερμηνεία και τη συμπύκνωση τέτοιων δυσνόητων κειμένων, γράφει όπως μπορεί.

Υπαρχει περιπτωση να κοψουν μοναδες αν εχουμε υπερβει το οριο των λεξεων στην εκθεση;

Ε, παπάρια, πιστεύω σύμφωνα και με τη συνολική εικόνα του γραπτού, ίσως να κόψει κάνα μόριο.Ίσως και κανένα.Για πόσες λέξεις μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε, παπάρια, πιστεύω σύμφωνα και με τη συνολική εικόνα του γραπτού, ίσως να κόψει κάνα μόριο.Ίσως και κανένα.Για πόσες λέξεις μιλάμε;

100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν καθισα να τις μετρησω προφανως.Αλλα εγραψα παραπανω απο οτι συνηθως,δηλαδη γυρω στις 3 σελιδες με μικρα γραμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Πάντως εγώ χαίρομαι που έδωσα πέρυσι πανελλήνιες, το κείμενο προσωπικά μου φάνηκε ακαταλαβίστικο!!!

Καλή συνέχεια guys!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τελικά έχω παρατηρήσει πως οι αριστούχοι κατά πλειοψηφία πατώνουν στην Έκθεση ενώ τα παιδιά που ήταν κάπως πιο χαλαρά σ'όλο το έτος γράφουν άνετα 15-16αράκια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Τελικά έχω παρατηρήσει πως οι αριστούχοι κατά πλειοψηφία πατώνουν στην Έκθεση ενώ τα παιδιά που ήταν κάπως πιο χαλαρά σ'όλο το έτος γράφουν άνετα 15-16αράκια. :P

Πάντα γίνεται αυτό, αφού οι περισσότεροι πιστεύουν ότι στην έκθεση καλό βαθμό μπορεί να πάρει μόνο ένα στοχαστικό δοκίμιο και το παίζουν παπανούτσοι.
Και' γω το κάνα, δεν βγάζω την ουρά μου απ' έξω, αλλά ευτυχώς τη γλύτωσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Παιδια μην ανησυχειτε με τις λεξεις, εγω ειχα γραψει περισυ 4 σελιδες στην εκθεση(απειρες λεξεις) και ο ενας μου εβαλε 19, και στο τελος πηρα πανω απο 18, δεν μετρα λοιπον...
Εγώ παίζει να έγραψα 6 σελίδες (αν θυμάμαι καλά). Είναι σίγουρο ότι θα μου κόψουν; Δεν έχω βγει εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aν έχεις παραξεφύγει σίγουρα θα σου κόψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνα Σα.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα Σα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κατ' αρχήν ας ξεκαθαρίσουμε κάτι: δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ για την έκθεση, ούτε να περιμένεις αστρονομικούς βαθμούς (τύπου: 18-19!) Δεν γίνονται αυτά!

Τώρα η περίληψη κ το κείμενο ήταν ΠΟΛΎ δύσκολα. Την έγραψα κ βγήκε μέτρια -όχι και η καλύτερη που έχω γράψει. Στις ασκήσεις όλο κ κάποιο λάθος θα έκανα οπότε χάνω κ από κει. Και η έκθεση μου νομίζω βγήκε καλή. Το περίμενα το θεματάκι και μου άρεσε :) Σε γενικές γραμμές δεν πάω για 19 αλλά ένα 16+ τί σκατά δεν θα το πιάσω?
Σιγουρα δε μπορεις να εισαι σιγουρος για ενα μαθημα τοσο υποκειμενικο οσο η Εκθεση,αλλα θα διαφωνησω στο 2ο σκελος της προτασης σου! Εγω περισυ οταν μπηκα στην αιθουσα ειπα απο μεσα μου απλα ''πας για 20 κι ας ειναι εκθεση''! και δεν επεσα και πολυ μακρια! παιδια το θεμα ειναι να μπειτε μεσα δυναμικα,αν εχετε διαβασει κιολας δεν υπαρχει λογος ανησυχιας! η εκθεση ναι περασε,για τα υπολοιπα ομως,φροντισ'τε να γραφετε σαν να ειναι ενα κοινο Κυριακατικο διαγωνισμα(απ'αυτα που οοοοολοι μας γραψαμε) και να εχετε στο μυαλο σας την καλυτερη δυνατη αποδοση!!! αυτα απο μενα,καλη συνεχεια,καλη δυναμη και με ηρεμια και τα επομενα!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Τελικά έχω παρατηρήσει πως οι αριστούχοι κατά πλειοψηφία πατώνουν στην Έκθεση ενώ τα παιδιά που ήταν κάπως πιο χαλαρά σ'όλο το έτος γράφουν άνετα 15-16αράκια. :P

Καλα,ισχυει σε πολλες περιπτώσεις αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δεν καθισα να τις μετρησω προφανως.Αλλα εγραψα παραπανω απο οτι συνηθως,δηλαδη γυρω στις 3 σελιδες με μικρα γραμματα.
Αν ήμουν βαθμολογητής θα σου έκοβα ένα μόριο.Καλή τύχη.

Ε, νταξ.Μόνο να μην είναι διασκορπισμένες δυσανάλογα στην έκταση του κειμένου, και θεωρώ ότι μαξ 1 μόριο.

Θα ρωτήσω και το φροντιστή αύριο, όμως γενικά πιστεύω ότι ένα μεστό κείμενο δε βαθμολογείται αρνητικά λόγω έκτασης.Μόνο αν κάποιος μακρυγορήσει ανούσια αξίζει να του κόψεις μόριο.Τώρα, ο άλλος που έκανε μια πρόταση παραπάνω σε κάθε παράγραφο, ε δε λέει να του κόψεις.

Υπομονή!Ξεπεράστε την έκθεση, πάμε για άλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Εγώ παίζει να έγραψα 6 σελίδες (αν θυμάμαι καλά). Είναι σίγουρο ότι θα μου κόψουν; Δεν έχω βγει εκτός θέματος.

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, έχω την εντύπωση αν θυμάμαι καλά ότι πέρυσι ο φροντιστής μας είχε πει ότι δίνουν συγκεκριμένες μονάδες σε κάθε πτυχή της έκθεσης (δομή, περιεχόμενο, έκφραση κλπ κλπ) οπότε ίσως σου κόψουν κάποια μόρια απ' αυτά που δίνουν για την έκφραση πχ γιατί δεν έκανες συμπυκνωμένο λόγο. Ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Aν έχεις παραξεφύγει σίγουρα θα σου κόψουν.
Οκ..απλά κάνω μεγάλα γράμματα για αυτό και μου βγήκε τόσο μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εγώ παίζει να έγραψα 6 σελίδες (αν θυμάμαι καλά). Είναι σίγουρο ότι θα μου κόψουν; Δεν έχω βγει εκτός θέματος.

Έχεις ξεφύγει πάρα πολύ.Αν έκανες νορμαλ γράμματα, πρέπει να'χεις πιάσει 1000-1200 λέξεις.Ότι θα σου κόψουν ,είναι σίγουρο, ναι.Καλά ρε κοπέλαμ, 6 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΩΣ ΤΙΣ ΕΓΡΑΨΕΣ;Βασικά ΤΙ έγραψες και ΠΟΤΕ το έγραψες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, έχω την εντύπωση αν θυμάμαι καλά ότι πέρυσι ο φροντιστής μας είχε πει ότι δίνουν συγκεκριμένες μονάδες σε κάθε πτυχή της έκθεσης (δομή, περιεχόμενο, έκφραση κλπ κλπ) οπότε ίσως σου κόψουν κάποια μόρια απ' αυτά που δίνουν για την έκφραση πχ γιατί δεν έκανες συμπυκνωμένο λόγο. Ίσως.
Οκ..ελπίζω να δώσει περισσότερη σημασία στο περιεχόμενο. Τέλος πάντων..ότι έγραψα έγραψα πάμε για το επόμενο!:)

Έχεις ξεφύγει πάρα πολύ.Αν έκανες νορμαλ γράμματα, πρέπει να'χεις πιάσει 1000-1200 λέξεις.Ότι θα σου κόψουν ,είναι σίγουρο, ναι.Καλά ρε κοπέλαμ, 6 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΩΣ ΤΙΣ ΕΓΡΑΨΕΣ;Βασικά ΤΙ έγραψες και ΠΟΤΕ το έγραψες;:P
Πριν δώσω το γραπτό είχα την άισθηση ότι είχα γράψει 4 σελίδες αλλά μετά που μου σημείωσαν που τελειώνω είδα ότι έγραψα 6(μακάρι να κάνω λάθος)!Είναι αλήθεια ότι στις εξετάσεις έχω μία έφεση στις ιδέες και μου έρχονται πολλές μαζί.Όσον αφορά το χρόνο τσίμα τσίμα τελείωσα.Έλεγξα το γραπτό μία φορά και στα γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν θελω να μιλαω απο τωρα για βαθμολογιες σε καθε μαθημα,αλλα το 18-19 για ενα ατομο που κατεχει την τεχνη της συγγραφης δεν ειναι αστρονομικος βαθμος...αλλα για εναν που ξερει να εκφραζεται μονο με τις λεξεις ''μαλακα και μαλακα'' ε φυσικα και ειναι.
Επισης για εναν που εχει συνεχη επαφη με λογοτεχνικα κειμενα,δοκιμια,ποιηματα,αρθρα,ειναι ευκολη για αυτον η κατανοηση του υφους και της γραφης,το θεμα γινεται ακομη πιο αναλαφρο.

Στην εκθεση,ο μαθητης που θα αριστευσει ειναι ο αριστος χειριστης του λογου,και σιγουρα δεν ειναι αυτος που μπορει να παπαγαλισει ολοκληρο βιβλιο ιστοριας απ'εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Επειδή σκυλοβαριέμαι να διαβάζω τις άλλες σελίδες.
Έγραψε κανείς άλλος ''επίκληση στην αυθεντία'' στους τρόπους πειθούς ή είμαι το μόνο άκυρο; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Επειδή σκυλοβαριέμαι να διαβάζω τις άλλες σελίδες.
Έγραψε κανείς άλλος ''επίκληση στην αυθεντία'' στους τρόπους πειθούς ή είμαι το μόνο άκυρο; :whistle:

Αυθεντία; Συγνώμη αλλά που είδες αναφορά σε αυθεντία στην παράγραφο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top