[21/5/2012] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 158)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 15 9.5%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 71 44.9%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 45 28.5%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 21 13.3%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 4 2.5%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 2 1.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Παιδιά σόρρυ που το ξαναγράφω αλλά έχω κατα-αγχωθεί.

Στην προσπάθεια μου να εξασφαλίσω συνοχή, και επειδή στο φροντιστήριο κάθε φορά που έγραφα έκθεση μου έλεγαν "γραφε κιάλλα, κιάλλα" κλπ, παρασύρθηκα και μέσα σε όλα τα ζητούμενα έβαλα ένα ακόμα που αφορά γιατί οι νέοι απομακρύνθηκαν από την Τέχνη. Το χρησιμοποίησα βέβαια μεταβατικά για να συνδέσω τα 2 άλλα ζητούμενα, αλλά του έδωσα μεγάλη έκταση - όσο και τα υπόλοιπα, στις 200 λέξεις. Έτσι σύνολο βγαίνω γύρω στις 3.5 σελίδες, η 800+ λέξεις.

Πόσο λέτε να μου κόψουν και από που; :/ Στο φροντιστήριο μου είπαν πως θα μου κόψουν από περιεχόμενο και δομή κυρίως, αλλά ότι επειδή όσο ναναι έχω μία άνεση στον λόγο, αν τα έγραψα καλά, δεν θα φανεί τόσο. Σε άλλους είπανε, ότι φέτος θα είναι πιο αυστηροί από ποτέ για τα όρια των λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
το πηρα το μαθημα μου αν δν περασει το 3ωρο δν σηκωνομαι απο την καρεκλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Catgirl, η ολότητα είναι το σωστότερο-ακριβέστερο συνώνυμο από όλα, σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη! Οπότε, μην ανησυχείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MangaLover

Νεοφερμένος

Ο MangaLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κι γω κάτι.. Στην άσκηση με την πειθώ έγραψα και τους δύο τρόπους φυσικά και έκανα και κειμενική αναφορά (σωστή) , ωστόσο δεν έγραψα ότι χρησιμοποιεί επιχειρήματα / μεταφορές ως μέσα πειθούς γιατί δεν τα ζήτουσε ξεκάθαρα. Λέτε να μου κόψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Στην παθητικη συνταξη:
Το ζωο δαμαστηκε απο την ελληνικη τεχνη πριν να ανακαλυφθει ο τελειος ανθρωπος απο αυτην
θεωρειται λαθος?
Επισης στο κειμενο εβαλα επικληση στο συναισθημα απο την αρχη μεχρι το αδιεξοδα αφου η τεχνη πυξιδα και προσανατολισμος ειναι μεταφορα...και απο το να γιατι μεχρι τελος Επικληση στη λογικη με τη μορφη γεν. αληθειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το ιδιο εγραψα και εγω και θελω να το ρωτησω αλλα οσο αναφορα την συνταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Κ γω dream ακριβως το ιδιο με εσενα... Γιατι να ειναι λαθος;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καποιος να μας πει ρε παιδια.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Στην παθητικη συνταξη:
Το ζωο δαμαστηκε απο την ελληνικη τεχνη πριν να ανακαλυφθει ο τελειος ανθρωπος απο αυτην
θεωρειται λαθος?
Επισης στο κειμενο εβαλα επικληση στο συναισθημα απο την αρχη μεχρι το αδιεξοδα αφου η τεχνη πυξιδα και προσανατολισμος ειναι μεταφορα...και απο το να γιατι μεχρι τελος Επικλιση στη λογικη με τη μορφη γεν. αληθειας

Το ιδιο εγραψα και εγω και θελω να το ρωτησω αλλα οσο αναφορα την συνταξη

Κ γω dream ακριβως το ιδιο με εσενα... Γιατι να ειναι λαθος;; :P

Καποιος να μας πει ρε παιδια.!
Σύμφωνα με τις ενδεικτικές λύσεις του 1ου post:
To ζώο δαμάστηκε από την ελληνική τέχνη πριν ανακαλυφθεί ο τέλειος άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Στην παθητικη συνταξη:
Το ζωο δαμαστηκε απο την ελληνικη τεχνη πριν να ανακαλυφθει ο τελειος ανθρωπος απο αυτην
θεωρειται λαθος?
Ολοσωστο ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Παιδιά, το σωστό, όπως είδατε και στις απαντήσεις, είναι χωρίς το " από αυτήν". Δεν γνωρίζουμε το υποκείμενο του "ανακάλυψε".
Κι εγώ χωρίς το "από αυτήν" το έβαλα, για να είμαι καλυμμένος. Τώρα και να μην σας χρειαζόταν, δε νομίζω να σας κόψει κανείς περισσότερο από 1/100 (και πολύ είναι). Άλλος ίσως μην αφαιρέσει και καθόλου.

Μην σας απασχολεί. Πάει, πέρασε. Κοιτάμε τα επόμενα!

Καλή μας συνέχεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Μα υποκειμενο του ανακαλυψει, δεν ειναι η τεχνη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μα υποκειμενο του ανακαλυψει, δεν ειναι η τεχνη?

H τέχνη ανακάλυψε τον τέλειο άνθρωπο; :hmm:
Δεν φαίνεται με σαφήνεια. Το υποκείμενό σου είναι δοσμένο σίγουρα στο προηγούμενο ρήμα.
Εγώ, αν διόρθωνα δεν θα το έπαιρνα για λάθος. Απλώς, ίσως, ας πούμε, έμπαινε σε μια παρένθεση.

Τώρα συνεχίζουμε δυναμικά για το επόμενο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
μαλλον σωστο ειναι
αλλωστε ουτε το "Το ζωο δαμαστηκε απο την ελληνικη τεχνη"
βγαζει και πολυ σημασια ως νοημα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ολα καλα και απο μενα,εκτος απο το κειμενο-περιληψη που μου πηρε 55 λεπτα να την βγαλω.Ζοριστηκα αλλα οκ.Απαιτητικο κειμενο και τα αλλα ολα καλα και βατα.Πιστευω πως τα χω παει καλα,αν και δεν ειδα λυσεις.Στην εκθεση δε,μεσα σε 75 λεπτα εγραψα 3 γεματες σελιδες.

Ριξαμε και ΤΟ ΓΕΛΙΟ πριν ξεκινησουμε,αλλα και ουρλιαξαμε οταν πρωτος εγω που πηρα θεματα αναφωνησα:ΤΕΧΝΗ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ!Βεβαια που να ξεραμε για κειμενο και τους στοχασμους του...
Wtf???Έκανα ακριβώς 55 λεπτά για την περίληψη,ακριβώς 75 λεπτά για την έκθεση και έγραψα 3 σελίδες ολόκληρες!!!
Και μόλις πήρα τα θέματα,πετάχτηκα πάνω και είπα "ναι ρε φίλε,τέχνη!!":D

(διάβαζα το μήνυμά σου και νόμιζα πως ήταν δικό μου...:redface:χαχα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εγω εκανα 30 λεπτα για την περιληψη δεν ξερω γιατι με πηρε τοσο λιγο, 30 λεπτα για ασκησεις και 1 ωρα εκθεση... Δηλαδη στις 11 ειχα τελειωσει :P Και μετα ενα μισαωρο τα κοιταζα και βγηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
H ανάπτυξη παραγράφου με πήρε αρκετή ώρα.
Άρχισα από συνώνυμα-αντώνυμα, την περίληψη προ τελευταία την έγραψα (παραδόξως αυτή δε μου πήρε πολύ χρόνο!).
Πολύ σκέψη χρειάστηκα για τους τρόπους πειθούς που έκανα λάθος και αντί λογική έβαλα άλλο τρόπο. >.<
Αλλά ό,τι έγινε, έγινε...
Την Έκθεση την έγραψα σε 1 ώρα.
Λέξεις δε πρόλαβα να μετρήσω. Τις μετρούσα, αλλά εκείνη τη στιγμή μας είπαν να κλείσουμε τα τετράδια.
Εύχομαι έτσι οπως βγήκα από την Έκθεση να βγω και στα άλλα μαθήματα. (ψυχολογικά εννοώ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Ας μιλήσω και εγώ για τα θέματα.
Καταρχήν το κείμενο -στοχαστικό δοκίμιο επικεντρωμένο στον Ελληνισμό και το Αρχ.Ελληνικό πνεύμα- ήταν απρόσιτο για τη μεγάλη μερίδα των μαθητών.Προσωπικά μου άρεσε αν και διέκρινα ένα τόνο ασάφειας ιδίως στην τελευταία παράγραφο. Η Αρβελέρ ήταν ένας στάνταρ συγγραφέας (ίδια τάξη με Παπανούτσο αν και περίμενα να βάλουν J.de Romilly).
Έβγαλα αρκετά εύκολα την περίληψη γύρω στα 35 λεπτά (Απαιτούσε εξάσκηση σε παρόμοια στοχαστικά δοκίμια που ευτυχώς είχα κάνει)
Οι ασκήσεις υπερβολικά βατές για έναν προετοιμασμένο για πανελλαδικές μαθητή αν και η παράγραφος ήταν κάπως πιο απαιτητική.
Τέλος η Έκθεση πάρα μα πάρα πολύ εύκολη. Δεν πιστεύω πως χρειάζεται να τν σχολιάσω ( Ήταν στα sos μαζί με Παράδοση-Περιβάλλον κλπ)
Γενικά έγραψα όσο περίμενα δλδ πολύ καλά. Αρκεί να μου πέσει κάποιος αξιόλογος εξεταστής,( γτ πολλά έχουν δει τα μάτια μου.....)
ΑΝΤΕ πάμε για Βιολογία τώρα! (ή ό,τι άλλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
σε περιπτωση που καποιος δν το εχει γραψει ως ομιλια ποσο του κοβουν? (να ναι καλα ο μπροστινος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
στο φροντιστηριο μας ειπαν οτι αν γραψεις κατι αλλο αντι για ομιλια η εκθεση δεν θα παρει πιο πανω απο 30...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top