[21/5/2012] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 158)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 15 9.5%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 71 44.9%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 45 28.5%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 21 13.3%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 4 2.5%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 2 1.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
εγώ έβαλα χαλιναγωγώ άσε fail είχα κολλήσει.. :(
Πρεπει να το παρουνε σωστο λογικα γιατι επιασες το νοημα της λεξης ρε συ..Αφου και εγω στο ουσιωδες εβαλα νοημα και συμφωνα με τα λεξικα ειναι σωστο + οτι ταιριαζει και στο κειμενο οποε στα συνωνυμα και στα αντωνυμα αν καποιος δει οτι δεν ειναι ιδια με τις ενδεικτικες δεν σημαινει οτι το εκανε λαθος.Γιατι υπαρχουν ενα σωρο λεξεις αυτο ειναι το καλο της εκθεσης οτι υπαρχουνε πολλες αποψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Το "τιθασεύω" με ένα "σ" δε γράφεται;;! Στις ενδεικτικές απαντήσεις το έχει με δύο. :/

Επίσης, τραγικός που δεν κατάλαβα ότι εισήγηση=ομιλία. Ό,τι να 'ναι.

Αλήθεια, αν δεν βάλεις "κυρίες και κύριοι" και "ευχαριστώ" κλπ, σου κόβουν βαθμούς; Ηλίθιο δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Αλήθεια, αν δεν βάλεις "κυρίες και κύριοι" και "ευχαριστώ" κλπ, σου κόβουν βαθμούς; Ηλίθιο δεν είναι;
Ευτυχως εμενα μου εκοψε και εβαλα και ευχαριστω και καλησπερα σας κυριες και κυριοι ετσι για να δωσω μια αλλη νοτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Γράφεται και με 2 μάλλον. Στην νεοελληνική είναι σίγουρα με 1 όμως.

https://de.academic.ru/dic.nsf/greek2deu/86575/ἐκ


Εάν δεν βάλεις τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα μιας ομιλίας, πχ. "αγαπητοί ακροατές" ή "κυρίες και κύριοι", και "ευχαριστώ για την προσοχή σας" στο τέλος, σου κόβουν, εφόσον έχεις διδαχθεί το επικοινωνιακό πλαίσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια στο φυσικης εβαλα αφυσικης.παει?τελος παντων, μετρια πραγματα αλλα δεν απογοητευομαι....ευχομαι καλη επιτυχια και καλη συνεχεια σε ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
παιδια στο φυσικης εβαλα αφυσικης.παει?τελος παντων, μετρια πραγματα αλλα δεν απογοητευομαι....ευχομαι καλη επιτυχια και καλη συνεχεια σε ολους!
Τεχνητης εβαλα εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Απλά να πω κρατάτε μικρό καλάθι ό,τι κι αν γράψατε, τα εύκολα/δύσκολα θέματα δεν εγγυόνται και τους ανάλογους βαθμούς. Η έκθεση είναι έκθεση δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις πόσο πήρες και χώρια του ό,τι είναι πρώτο μάθημα δε συμφέρει κανένα να ξεκινήσει με την ψυχολογία κάτω.

Επίσης ναι, μην κοιτάτε λύσεις είναι προφανές, εκτός κι αν πια είστε 200% σίγουροι τι να πω, αλλά πάλι όχι σε απρόβλετα μαθήματα όπως αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Τεχνητης εβαλα εγω..
το σκεφτομουνα αλλα τελικα εβαλα αφυσικης.στην μεταβαση εβαλα περασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Αλήθεια, αν δεν βάλεις "κυρίες και κύριοι" και "ευχαριστώ" κλπ, σου κόβουν βαθμούς; Ηλίθιο δεν είναι;
Σου κόβουν.
Δεν είναι ηλίθιο. Αν ήταν ηλίθιο να γράφαμε ξέρω 'γω μόνο δοκίμια:confused:
Αυτό είναι το θέμα όμως, να έχει το επικοινωνιακό πλαίσιο. Αν δεν το έχει τι εισήγηση είναι? Και η προσφώνηση/αποφώνηση είναι τα πλέον βασικά για να το αναδείξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Απλά να πω κρατάτε μικρό καλάθι ό,τι κι αν γράψατε, τα εύκολα/δύσκολα θέματα δεν εγγυόνται και τους ανάλογους βαθμούς. Η έκθεση είναι έκθεση δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις πόσο πήρες και χώρια του ό,τι είναι πρώτο μάθημα δε συμφέρει κανένα να ξεκινήσει με την ψυχολογία κάτω.

Επίσης ναι, μην κοιτάτε λύσεις είναι προφανές, εκτός κι αν πια είστε 200% σίγουροι τι να πω, αλλά πάλι όχι σε απρόβλετα μαθήματα όπως αυτό.
Kαι από οσο θυμάμαι από πέρυσι, οι λύσεις διαφέρουν από φροντιστήριο σε φροντιστήριο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Σου κόβουν.
Δεν είναι ηλίθιο. Αν ήταν ηλίθιο να γράφαμε ξέρω 'γω μόνο δοκίμια:confused:
Αυτό είναι το θέμα όμως, να έχει το επικοινωνιακό πλαίσιο. Αν δεν το έχει τι εισήγηση είναι? Και η προσφώνηση/αποφώνηση είναι τα πλέον βασικά για να το αναδείξουν.
εγω εβαλα αγαπητο ακροατηριο.σωστο η' λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνα Σα.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα Σα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σωστόόό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παιδιά, οι απαντήσεις είναι ενδεικτικές. Μην αγχώνεστε;)

Από 'κει και πέρα, όλα είναι στην κρίση του βαθμολογητή;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
εγω εβαλα αγαπητο ακροατηριο.σωστο η' λαθος?
Ε ναι, ακροατήριο/συνδημότες/συμπολίτες/συμμαθητές, ανάλογα με το θέμα διαλέγεις και παίρνεις. Αρκεί να υπάρχει πάντως, αν δεν υπάρχει μετράει αρνητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekos.

Νεοφερμένος

Ο alekos. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
τι σε δυσκόλεψε;:/:

η αναπτυξη της περιοδου και η εκθεση
με την καμια δεν περιμενα τετοιο θεμα:(:(
αν παρω 12 θα ειναι θαυμα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγραψε και γαμω την εκθεσαρα αλλα τελικα πηρα λιγο πουλι επειδη δεν εβαλα "αγαπητοι μπλα μπλα", κλητικη προσφωνηση κτλ.
Ποσο σκατα θα μου κοψουν? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Σου κόβουν.
Δεν είναι ηλίθιο. Αν ήταν ηλίθιο να γράφαμε ξέρω 'γω μόνο δοκίμια:confused:
Αυτό είναι το θέμα όμως, να έχει το επικοινωνιακό πλαίσιο. Αν δεν το έχει τι εισήγηση είναι? Και η προσφώνηση/αποφώνηση είναι τα πλέον βασικά για να το αναδείξουν.

Eννοώ ότι αν έχεις γράψει ένα φανταστικό κείμενο, είναι άδικο να χάσεις βαθμούς από εκεί. Το νόημα μετράει... αλλά οκ, λογική πανελληνίων. Εντάξει, δοκίμιο δεν είμαστε και σε θέση να γράψουμε :P Αλλά μία εισήγηση από ένα άρθρο... πόσο μπορεί να διαφέρει ώστε να κολλήσουμε στον χαρακτηρισμό;
Κι εγώ την πρώτη φορά που έδινα έπεσε εισήγηση και δεν έγραψα καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ... αλλά πήρα καλό βαθμό παρόλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
το θεμα της εκθεσης κατι παραπανω απο γελοιο.. ας ελπισω πως φανηκε και στους εξεταζομενους:)

Το θεμα ειναι να μας πουν τα παιδια που εδιναν σημερα και οχι να σχολιαζουμε εμεις που ειμαστε απ εξω.. αλλο να τα βλεπω απο το σπιτι μου χαλαρα με τον καφε μου και αλλο τα παιδια που εχουν το αγχος εκεινη τη στιγμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Εμένα παιδια μου φάνηκαν αρκετά εύκολα αν εξαιρέσουμε το κείμενο που ήταν δύσκολο/δυσνόητο. Ρε παιδιά εγώ στο ποιοι τροποι πειθους χρησιμοποιουνται έγραψα επίκληση στη λογική(επιχείρημα) και επίκληση στο ήθος του πομπού, επειδή περιφανεύεται και παινεύει την ελληνική τέχνη που δάμασε τον άνθρωπο. είναι σωστό???
η έκθεση αρκετά εύκολη,εεε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Nαι! Τέχνη.:D
Ωραία θέματα, μια χαρά. Το κείμενο μόνο, όταν το διαβασα πρώτη φορά δε κατάλαβα χριστό.:P
Για το Β1 ανάπτυξη παραγράφου δεν είμαι πολύσίγουρη.
Και για τους τρόπους πειθούς. =/ Εβαλα επίκληση στο συναίσθημα και στο ήθος του δέκτη. Ενώ άλλοι βάλανε στη λογική αντί το τελευταίο.
Τέλος πάντων!
Με την έκθεση που έγραψα είμαι ευχαριστημένη. Ελπίζω να μείνουν και οι διορθωτές.:redface:
Έχωσα και μια φράση από τα λατινικά και από τον καβάφη.:P

Άντε καλή μας συνέχεια! (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top