[2015] Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Και ναι λοιπόν για μας της Γ Λυκ ήρθε η τελευταία μας επαφή με το διαγωνισμό Βιολογίας, και ποιος ξέρει ίσως να είναι και η καλύτερη! Για όσους φέτος το πήραν απόφαση να πάρουν μέρος ή φέτος ήρθαν στο Λύκειο ανακοινώθηκε και ο φετινός διαγωνισμός Βιολογίας για το 2015.
Η 1η φάση θα διεξαχθεί το Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2015 και ώρα 9:30π.μ.

Καλή επιτυχία σε όλους μας! Με το διαβασματάκι πώς τα πάτε ωρέ παιδιά;;;:D:D

Η εξεταστέα ύλη για κάθε τάξη για την πρώτη φάση είναι συνοπτικά η εξής:

Α. Για τους μαθητές της Α΄ τάξης Γενικού Λυκείου:
·
Σχολικό Βιβλίο Βιολογίας Α΄ Λυκείου:
Κεφ. 1 «Από το κύτταρο στον οργανισμό»
Κεφ. 3 «Κυκλοφορικό σύστημα»
Κεφ. 9 «Νευρικό σύστημα» (εκτός της παραγράφου: Συνάψεις)
Κεφ. 10 «Αισθητήρια όργανα - Αισθήσεις» (εκτός της παραγράφου: Βιοχημεία της όρασης)
Κεφ. 11 «Ενδοκρινείς αδένες» (εκτός της ενότητας: Αδένες)
Κεφ. 12 «Αναπαραγωγή - Ανάπτυξη» (εκτός των παραγράφων: Αυλάκωση, Εμφύτευση, Σχηματισμός πλακούντα, Ανάπτυξη του εμβρύου, Τοκετός και Ανάπτυξη μετά τον τοκετό - Γήρας)


Β. Για τους μαθητές της Β΄ τάξης Γενικού Λυκείου και Γ΄ τάξης ΕΠΑ.Λ.:
·
Σχολικό Βιβλίο Βιολογίας Β΄ Λυκείου Γενικής Παιδείας:
Κεφ. 1 «Χημική σύσταση του κυττάρου»
Κεφ. 2 «Κύτταρο: Η θεμελιώδης μονάδα της ζωής» (εκτός των παραγράφων: Μεταφορά ιόντων – Αντλία K+-Na+ και η πλασματική μεμβράνη ως δέκτης μηνυμάτων)
Κεφ. 3 «Μεταβολισμός» (εκτός της παραγράφου: Παράγοντες που επηρεάζουν τη δράση των ενζύμων)Κεφ. 4 «Γενετική» (εκτός της παραγράφου: Γενετική Μηχανική)


Γ. Για τους μαθητές της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου:
·

  • Σχολικό Βιβλίο Βιολογίας Γ΄ Λυκείου Θετικής Κατεύθυνσης:

Κεφ. 1 «Το γενετικό υλικό»
Κεφ. 2 «Αντιγραφή, έκφραση και ρύθμιση της γενετικής πληροφορίας»
Κεφ. 4 «Τεχνολογία του ανασυνδυασμένου DNA»
Κεφ. 5 «Μενδελική κληρονομικότητα»
Κεφ. 6 «Μεταλλάξεις»
Κεφ. 7 «Αρχές και μεθοδολογία της Βιοτεχνολογίας» (εκτός από την ενότητα: «Η παραγωγή της πενικιλίνης αποτελεί σημαντικό σταθμό στην πορεία της Βιοτεχνολογίας»)
Κεφ. 8 «Εφαρμογές της Βιοτεχνολογίας στην Ιατρική» (εκτός των παραγράφων: «Εμβόλια» και «Αντιβιοτικά»)
Κεφ. 9 «Εφαρμογές της Βιοτεχνολογίας στη γεωργία και την κτηνοτροφία»

• Σχολικό Βιβλίο Βιολογίας Γ΄ Λυκείου Γενικής Παιδείας:

Κεφ. 1 «Άνθρωπος και υγεία» (εκτός των παραγράφων: «Πολλαπλασιασμός ιών», 1.3.3, 1.4 και 1.5)
Κεφ. 2 «Άνθρωπος και περιβάλλον» (εκτός των παραγράφων: 2.2.3, 2.4, 2.4.1, 2.4.2, Ρύπανση του εδάφους και Ηχορρύπανση)
Κεφ. 3 «Εξέλιξη» (μόνο οι παράγραφοι 3.1 και 3.1.1 έως 3.1.6)



Παρελθόντα θέματα μπορείτε να βρείτε εδώ: https://www.pdbio.gr/index.php/panellinios-diagonismos/themata-pdv
για περισσότερες πληροφορίες βλέπε: https://dide.eyr.sch.gr/site/sites/default/files/11os_diagwnismos_viologias.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Θα ήθελα πολύ να πάω μιας και οι διαγωνισμοι είναι πολύ ωραία εμπειρια και καλη πρόβα για τις πανελλαδικές αλλά εχω μαθημα το Σάββατο πρωί 3 ώρες οποτε δεν νομιζω να πάω. Γιατι τους βάζουν πρωι ρε γαμωτο αυτους τους διαγωνισμους ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Γιατί τα απογεύματα φασωνόμαστε μετά το φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γιατί τα απογεύματα φασωνόμαστε μετά το φροντιστήριο.

δεν κρατήθηκα :P

Anyway, εχει πάει ποτέ κανείς σε αυτόν τον διαγωνισμό? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Όχι ρε γμτ!!Για γ' γυμνασίου δεν έχει τίποτα?Πάλι στην απέξω το γυμνάσιο δηλαδή? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Όχι ρε γμτ!!Για γ' γυμνασίου δεν έχει τίποτα?Πάλι στην απέξω το γυμνάσιο δηλαδή? :mad:

Μπορείς να κάνεις ένα χρόνο υπομονή.Αλλά και να πάρεις μέρος στον διαγωνισμό φυσικής που είναι και για γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γ. Για τους μαθητές της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου:·
Σχολικό Βιβλίο Βιολογίας Γ΄ Λυκείου Θετικής Κατεύθυνσης:
[...]
Σχολικό Βιβλίο Βιολογίας Γ΄ Λυκείου Γενικής Παιδείας:
[...]
Δηλαδή μόνο οι μαθητές της Θετικής κατεύθυνσης μπορούν να συμμετάσχουν, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Λογικα οποιος θελει συμμετασχει απλα σιγουρα θα πεσουν πραγματα απο την κατευθυνση που δε θα χεις κανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Όχι ρε γμτ!!Για γ' γυμνασίου δεν έχει τίποτα?Πάλι στην απέξω το γυμνάσιο δηλαδή? :mad:

Ελα ρε Παναγιώτη χαλάρωσε, τόσους διαγωνισμούς έχετε κι εσείς εκεί.. Πάνε στης χημείας ή στης φυσικής, πιο ωραία είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosbiology1

Νεοφερμένος

Ο panosbiology1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ναι και σου συστηνω να πας ειναι ωραια εμπειρια και ειναι και σχετικα πιο ευκολο να διακριθεις σε σχεση με αλλους διαγωνισμους οπως της χημέιας και της φυσικής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...]

Anyway, εχει πάει ποτέ κανείς σε αυτόν τον διαγωνισμό? :hmm:
Εγώ έχω πάει και όταν ήμουν Α Λυκ και πέρσυ και θα πάω και φέτος:P
Όχι ρε γμτ!!Για γ' γυμνασίου δεν έχει τίποτα?Πάλι στην απέξω το γυμνάσιο δηλαδή? :mad:
Η ύλη της Γ Γυμν στη Βιολογία δε νομίζω ότι είναι αρκετή για να υπάρξει διαγωνισμός. Πχ στη φυσική κάνετε πράγματα που θα κάνετε στο λύκειο αλλά πιο σύντομα οπότε έχετε ύλη για το διαγωνισμό φυσικής.

Δηλαδή μόνο οι μαθητές της Θετικής κατεύθυνσης μπορούν να συμμετάσχουν, ε;
Όχι συμμετέχουν μαθητές όλων των κατευθύνσεων και όλων των σχολείων είτε ΓΕΛ είτε ΕΠΑΛ είτε ό,τι θες. Το αν κάποιος θα διαβάσει το βιβλίο της κατεύθυνσης είναι υπόθεση αυτού και μόνο αυτού. Ο Διαγωνισμός δεν αποκλείει κάποιον. Άλλωστε το ίδιο γίνεται και στη Φυσική και στη Χημεία, τώρα αν θέλετε η θεωρητική να παραπονιέστε παραπονεθείτε στην ΠΕΒ, στην ΕΕΦ και στην ΕΕΧ :hehe: :P

ναι και σου συστηνω να πας ειναι ωραια εμπειρια και ειναι και σχετικα πιο ευκολο να διακριθεις σε σχεση με αλλους διαγωνισμους οπως της χημέιας και της φυσικής :)
δεν είναι τόσο η διάκριση αλλά το να δεις τι έχεις μάθει/κατανοήσει. Η διάκριση είναι συνεπακόλουθο της κατανόησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αλήθεια εσυ θα πάρεις μέρος στο διαγωνισμό της βιολογίας;Εγω σκεφτόμουνα πάρω προπερσυ στην β λυκείου αλλά δεν πήρα.Αληθεια τι κατεύθυνση είσαι και τι σχολή στοχεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ έχω πάει και όταν ήμουν Α Λυκ και πέρσυ και θα πάω και φέτος:P
:hmm: και πώς σου είχε φανεί;
Το σκέφτομαι να δηλώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σκεφτόμουν να δηλώσω από την αρχή της χρονιάς, αλλά μολις αντιλήφθηκα τι ορολογία υπάρχει στο βιβλίο της Α Λυκείου κάτι άλλαξε μέσα μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αλήθεια εσυ θα πάρεις μέρος στο διαγωνισμό της βιολογίας;Εγω σκεφτόμουνα πάρω προπερσυ στην β λυκείου αλλά δεν πήρα.Αληθεια τι κατεύθυνση είσαι και τι σχολή στοχεύεις;
Εγώ και φέτος θα πάρω όπως και τις 2 προηγούμενες τάξεις. Είμαι θετική κατεύθυνση και δε στοχεύω για κάποια σχολή στην Ελλάδα :P
:hmm: και πώς σου είχε φανεί;
Το σκέφτομαι να δηλώσω...
[...]
Εγώ πάντα μετά από διαγωνισμούς είμαι χαρούμενος χωρίς λόγο. Βέβαια πάντα διαβάζω αρκετά κιόλας, πχ πέρσυ είχα διαβάσει 6-7 φορές το βιβλίο όλο και άλλες 3-4 το διάβασα πιο προσεκτικά. (Είναι λίγο δύσκολο να περιγράψω τον τρόπο με τον οποίο διαβάζω βιολογία). Αλλά και φέτος πχ το καλοκαίρι έμαθα τη Βιολογία Γενικής και τώρα διαβάζω συνεχώς της κατεύθυνσης. Και να μην περάσω στην τελική δε με απασχολεί τόσο όσο να δω ότι τα έχω καταλάβει. Από άποψη δυσκολίας μπορώ να πω ότι στην Α Λυκ είναι πιο δύσκολα τα πράγματα σε σχέση με τη Β Λυκ διότι στην Α Λυκ και η ύλη είναι περισσότερη αλλά και αφορά συστήματα οργάνων και άλλα τέτοια που είναι μερικές φορές δύσκολο να τα θυμάσαι.

Σκεφτόμουν να δηλώσω από την αρχή της χρονιάς, αλλά μολις αντιλήφθηκα τι ορολογία υπάρχει στο βιβλίο της Α Λυκείου κάτι άλλαξε μέσα μου. :P
Χαλάρωσε :P Ο διαγωνισμός δε σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό. Πέρσυ Β Λυκ εγώ είχα παρατηρήσει πως το 4ο κεφάλαιο τις τελευταίες 3-4 χρονιές δεν το είχαν εξετάσει όπως επίσης και τη φωοσύνθεση. Οπότε έδωσα βάση σε αυτά περισσότερο :P Είναι μια ωραία εμπειρία και μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα όχι μόνο για τη Βιολογία αλλά και για σενα στο πώς θα αντιμετωπίσεις κάτι το οποίο δεν έχεις ξαναδεί, να σκεφτείς και να αποφασίσεις. Άποψή μου είναι να πας σιγά τι θα χάσεις ;)

Επίσης όπως έχω γράψει και στο αρχικό ποστ μπορείτε να βρείτε παλιά θέματα εδώ: https://pdbio.gr/index.php/panellinios-diagonismos/themata-pdv

άντε και κομμάτακι για το καλημέρα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panosbiology1

Νεοφερμένος

Ο panosbiology1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγω παρολο π είμαι τρίτη η ύλη της α λυκείου στην βιολογία μου φαίνεται πιο δλυσκολη χεχε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εγω παρολο π είμαι τρίτη η ύλη της α λυκείου στην βιολογία μου φαίνεται πιο δλυσκολη χεχε :redface:
κι εγω θεωρώ οτι είναι δυσκολότερη η αλήθεια είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Η Βιολογία της Α' είναι σαν ιατρικό βιβλίο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Η Βιολογία της Α' είναι σαν ιατρικό βιβλίο :worry:
οχι σαν, ειναι ιατρικό βιβλίο :P εγώ χαίρομαι που είχα την τύχη να διδαχθώ αυτό το βιβλίο, ακόμη και τώρα θυμάμαι πολλά πράγματα

επίσης παιδιά αν έχετε απορίες σχετικά με ό,τι διαβάζετε ρωτήστε εδώ, μπορούμε να γίνουμε ενα study group
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
οχι σαν, ειναι ιατρικό βιβλίο :P εγώ χαίρομαι που είχα την τύχη να διδαχθώ αυτό το βιβλίο, ακόμη και τώρα θυμάμαι πολλά πράγματα

Στις επόμενες τάξεις τι ύλη έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top