[2015] Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
την εχω αναρτημενη στο πρωτο ποστ του θέματος!
Όχι, όχι σχετικά με τον διαγωνισμό, γενικότερα.. Επειδή αναφέρθηκε ότι η ύλη της α είναι η δυσκολότερη και ιατρικό βιβλίο, στις επόμενες τάξεις τι διαφορετικό διδάσκεται; Ξαναγυριζουμε στα φυτά;; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Όχι, όχι σχετικά με τον διαγωνισμό, γενικότερα.. Επειδή αναφέρθηκε ότι η ύλη της α είναι η δυσκολότερη και ιατρικό βιβλίο, στις επόμενες τάξεις τι διαφορετικό διδάσκεται; Ξαναγυριζουμε στα φυτά;; :eek:
γενικοτερα την υλη καποιου μαθηματος την αναζητας στο google γραφοντας διδακτέα ύλη (μάθημα και ταξη και έτος).
Η βιολογία στο λύκειο έχει ως εξής:
Α Λυκείου
Ιστοί, Όργανα και συστήματα οργάνων, Οργανισμός. Αναλύονται βασικές λειτουργίες των ιστών καθώς και οργάνων που επιτελούν σημαντικές λειτουργίες στο ανθρώπινο σώμα. Τις περισσότερες φορές γίνεται λόγος για ένα σύστημα κι όχι για μεμονωμένα όργανα. Τελικός σκοπός είναι να γίνει φανερό ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί ο ανθρώπινος οργανισμός.

Β Λυκείου
Κύτταρο, Βιομόρια, Κυτταρικός Κύκλος. Γίνεται λόγος για το κύτταρο και τα επιμέρους οργανίδια καθώς και τις εξειδικευμένες λειτουργίες που τα χαρακτηρίζουν. Σημαντική αναφορά γίνεται στα Βιομόρια, νουκλεϊκά οξέα, πρωτεΐνες, λιπίδια, καθώς και στον κυτταρικό κύκλο, μίτωση και μείωση. Εκτός ύλης πέρσυ (για φέτος δεν ξέρω) ήταν οι μεταβολισμός των κυττάρων.

Γ Λυκείου
Γενικής Παιδείας
Μικροοργανισμοί, Ομοιόσταση, Περιβάλλον, Εξέλιξη. Το βιβλίο ξεκινά με μια μικρή βόλτα στα μονοπάτια της ανοσολογίας. Διαφορετικά είδη μικροοργανισμών και τρόποι αντιμετώπισης των ξένων προς το σώμα μας σωματιδίων. Γίνεται εκτενής αναφορά στο περιβάλλον, οικοσυστήματα και ενέργεια καθώς και στους βιογεωχημικούς κύκλους. Κλείνουμε με μια μικρή αναφορά στην εξέλιξη.

Κατεύθυνση
Μοριακή Βιολογία, Κληρονομικότητα & Μεταλλάξεις, Βιοτεχνολογία, Γίνεται λεπτομερής αναφορά στους μηχανισμούς αντιγραφής, μεταγραφής και μετάφρασης των κυττάρων. Λόγος γίνεται για τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεται η γενετική πληροφορία και πώς αυτή κληρονομείται και αν κληρονομείται αναλλοίωτη. Σημαντική αναφορά σε γνωστές ανωμαλίες τις γενετικής πληροφορίας. Οι μηχανισμοί αντιγραφής, μεταγραφής και μετάφρασης είναι σημαντικοί για την κατανόηση των κεφαλαίων της Βιοτεχνολογίας που ασχολείται με το ανασυνδυασμένο DNA και τις χρήσεις της Γενετικής Μηχανικής σε διάφορους κλάδους.


Εν συντομία αυτή είναι η Βιολογία στο Λύκειο, εάν χρειαστεί κάποιος περαιτέρω πληροφορίες ας ρωτήσει!

#keeplearninbio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Α Λυκείου
Ιστοί, Όργανα και συστήματα οργάνων, Οργανισμός. Αναλύονται βασικές λειτουργίες των ιστών καθώς και οργάνων που επιτελούν σημαντικές λειτουργίες στο ανθρώπινο σώμα. Τις περισσότερες φορές γίνεται λόγος για ένα σύστημα κι όχι για μεμονωμένα όργανα. Τελικός σκοπός είναι να γίνει φανερό ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί ο ανθρώπινος οργανισμός.

:eek: :eek: Μα έτσι ήταν η γενική ανατομική του α' εξαμήνου σε μας! Και σας την κάνουν από Α' Λυκείου τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τι ωραία τι καλά αλλα πρέπει να βγάλεις όλη την ύλη της βιολογίας κατ . και δε βγαίνει εύκολα :( κρίμα :( καλά Χριστούγεννα σε όλους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
:eek: :eek: Μα έτσι ήταν η γενική ανατομική του α' εξαμήνου σε μας! Και σας την κάνουν από Α' Λυκείου τώρα?
η αλήθεια είναι ότι το βιβλίο έχει ένα αρκετά υψηλό επίπεδο και ,τουλάχιστον σε μας, οι καθηγητές έδειχναν μια κατανόηση και δεν ήταν υπερβολικά απαιτητικοί. Από την άλλη θεωρώ πως διδασκόμαστε πράγματα που οφείλουμε να τα γνωρίζουμε. Βέβαια θα έπρεπε κανονικά να έχουμε εξοπλισμένο εργαστήριο ανατομίας (γιατί όπως είπες ανατομία κάνουμε στην ουσία) και να βλέπουμε πού είναι το καθένα.
Τι ωραία τι καλά αλλα πρέπει να βγάλεις όλη την ύλη της βιολογίας κατ . και δε βγαίνει εύκολα :( κρίμα :( καλά Χριστούγεννα σε όλους :)
Τη γενική εγώ την έχω βγάλει από το καλοκαίρι.. Την κατεύθυνση παλεύω κι εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Θα πάω, το αποφάσισα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ήταν δύσκολη απόφαση; :P

Μαζευτήκαμε με τα αρσενικά μέλη της οικογένειας και τους γηραιότερους θείους μου γύρω από ένα στρογγυλό τραπέζι, προσλάβαμε και μία γραμματέα που κρατούσε τα πρακτικά και βάλαμε ειδοποίηση στην εξώπορτα "Μην Ενοχλείτε". Κάναμε προσεκτική καταμέτρηση των θετικών και των αρνητικών στοιχείων της απόφασης, το συντελεστή βαρύτητας του καθενός και στη συνέχεια βγάλαμε τον μέσο όρο. Το αποτέλεσμα ήταν υπέρ, αυτό ήταν, η μοίρα είχε πάρει την απόφασή της.
Ο Πάτερ του χωριού ήρθε να μου δώσει τις ευλογίες του, και θα ξανα έρθει στις 30 Ιανουαρίου, μία μέρα πριν τον διαγωνισμό, για πριβέ λειτουργεία.
May the odds be with me :whistle::whistle:
:santa:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Πολυ ωραίος διαγωνισμός, είχα συμμετάσχει πριν κάποια χρόνια, απλά για την εμπειρία και το συστήνω σε ολους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μαζευτήκαμε με τα αρσενικά μέλη της οικογένειας και τους γηραιότερους θείους μου γύρω από ένα στρογγυλό τραπέζι, προσλάβαμε και μία γραμματέα που κρατούσε τα πρακτικά και βάλαμε ειδοποίηση στην εξώπορτα "Μην Ενοχλείτε". Κάναμε προσεκτική καταμέτρηση των θετικών και των αρνητικών στοιχείων της απόφασης, το συντελεστή βαρύτητας του καθενός και στη συνέχεια βγάλαμε τον μέσο όρο. Το αποτέλεσμα ήταν υπέρ, αυτό ήταν, η μοίρα είχε πάρει την απόφασή της.
Ο Πάτερ του χωριού ήρθε να μου δώσει τις ευλογίες του, και θα ξανα έρθει στις 30 Ιανουαρίου, μία μέρα πριν τον διαγωνισμό, για πριβέ λειτουργεία.
May the odds be with me :whistle::whistle:
:santa:
Για διαγωνισμο βιολογιας παμε οχι για παλερμο championship :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Για διαγωνισμο βιολογιας παμε οχι για παλερμο championship :hehe:

Οι χαζές ερωτήσεις έχουν χαζές απαντήσεις :pfff::P
:santa:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosbiology1

Νεοφερμένος

Ο panosbiology1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
πρέπει κάποιος να πηγαίνει για την εμπειρία αλλα αν θέλει να πετύχει πρέπει να πιστεύει στον εαυτό του και να μην έχει την πεποίθηση οτι επειδή δίνουν πολλά άτομα δεν μπορεί να πετύχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
πρέπει κάποιος να πηγαίνει για την εμπειρία αλλα αν θέλει να πετύχει πρέπει να πιστεύει στον εαυτό του και να μην έχει την πεποίθηση οτι επειδή δίνουν πολλά άτομα δεν μπορεί να πετύχει

Έτσι την πάτησα στον πρώτο μου διαγωνισμό, στο γυμνάσιο... "Ποιος, εγω; Εκεί θα μαζευτούν όλα τα ιδιωτικά, να μας λείπει...". Αν είχα ενδιαφερθεί λίγο, θα είχα πάρει θέση με τα χίλια. Μέγα λάθος... :wall:
Έκτοτε έχω πεισμώσει και δεν αφήνω διαγωνισμό για διαγωνισμό... Να εξιλεωθώ για την χαμένη ευκαιρία... :redface:

Btw, στις 31 θα είμαστε τριήμερη :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εννοείται παιδιά ότι εκει πάμε με ανεβασμένη ψυχολογία, οχι να σκεφτόμαστε οτι δεν θα τα καταφέρουμε και οτι οι άλλοι ειναι καλύτεροι απο εμάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
πάνω από όλα πάμε για τη χαρά της συμμετοχής, να δούμε τι ξέρουμε, να μάθουμε κάτι καινούργιο και για προσωπική ευχαρίστηση. Α και επειδή αγαπάμε Βιολογία :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosbiology1

Νεοφερμένος

Ο panosbiology1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
πρέπει να πιστεύεις στον εαυτό σου ..και κατι αλλο που μου αρέσει στους σχολικούς διαγωνισμούς είναι οτι δεν έχει σημασία αν είσαι σε ιδιωτικό η δημόσιο σχολείο η το πόσο καλός μαθητής έισαι ( με γνώμονα τον βαθμό απολυτηρίου ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πάνο κι εσύ γ λυκ δεν είσαι φέτος; Αν ναι, πέρασες στη Β φάση φέτος; (γιατί δε θυμάμαι)


προς τους υπόλοιπους:
υπενθυμίζω πως παλαιότερα θέματα θα βρείτε εδώ: https://www.pdbio.gr/index.php/panellinios-diagonismos/themata-pdv
Λίγη μουσικούλα δεν έβλαψε κανέναν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosbiology1

Νεοφερμένος

Ο panosbiology1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ναι Τρίτη είμαι κ έχω περάσει απο πέρσυ στην η φάση βέβαια η ύλη είναι λίγο μεγαλύτερη κ τ θεματα
Πιο δύσκολα όσο κ ν διαβάσεις δεν περνάς σίγουρα παίζει ρόλο κ η τύχη αλλα θα κάνω ότι καλύτερο μπορω εξάλλου βιολογικό θέλω ν περάσω οπότε δεν έχω ν χάσω κάτι ...

Στην β φάση *
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλή επιτυχία παιδιά σε όλους στην Α Φάση!

Εσείς της Β διαβάζετε μέχρι το Μάρτιο :P Μη ζηλεύετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top