[2011] Σχολιασμός βάσεων ειδικών κατηγοριών

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για το αν θα παρω ποδι η οχι δεν θα το κρινει η βαθμολογια μου στις πανελληνιες αλλα το ποσο θελω και μου αρεσει η σχολη αυτη..η συγκεκριμενη ηταν η πρωτη επιλογη μ και τν ηθελα απο μικρος γιατι παντα γουσταρα τους υπολογιστες!
ΑΠΟ την στιγμη π μου δινεται αυτη η ευκαιρια δεν ειμαι και χαζος να τη σπαταλησω....
τα λεμε απο κοντα ;) χεχεχεχε

:D φίλε μου!!!! συμβουλή μη λες ποτέ στους γύρω σου πόσο έβγαλες δε θα το μάθει μάθεις κανείς :P δεν είναι τίποτα κακό απλά πολλοί το βλέπουν το θέμα ρατσιστικά. (πάρα πολλοί βγάλανε τρελες βαθμολογίες κάνοντας 1000 ώρες ιδιαίτερα και πηγαίνοντας σε μουράτα ιδιωτικά σχολεία) ---> δεν έχουν όλοι οι ανθρωποι δυνατότητα για τέτοια προετοιμασία.

. Πιστεύω πως δεν υστερείς σε τίποτα από τους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
:D φίλε μου!!!! συμβουλή μη λες ποτέ στους γύρω σου πόσο έβγαλες δε θα το μάθει μάθεις κανείς :P δεν είναι τίποτα κακό απλά πολλοί το βλέπουν το θέμα ρατσιστικά. (πάρα πολλοί βγάλανε τρελες βαθμολογίες κάνοντας 1000 ώρες ιδιαίτερα και πηγαίνοντας σε μουράτα ιδιωτικά σχολεία) ---> δεν έχουν όλοι οι ανθρωποι δυνατότητα για τέτοια προετοιμασία.

. Πιστεύω πως δεν υστερείς σε τίποτα από τους αλλους.

Φωκε,μην συγχέεις πράγματα.
Και πού το ξέρεις ότι δεν πήγαινε φροντιστήριο αλλά ότι απλώς τα έξυνε όλη την χρονιά!?
Το 9,7 μου δηλώνει αδιαφορία...τίποτα άλλο.
Ξέρεις τι μαθήματα έχει η σχολή ?
Εκτός απο προγραμματισμό (που μπορεί να είναι καλός..δεν αντιλέγω) , έχει Διακριτά Μαθηματικά , Γραμμική Άλγεβρα , Ανάλυση Ι , Ανάλυση ΙΙ , Φυσική , Ηλεκτρομαγνητισμός - Οπτική , Πιθανότητες και στοιχεία Στατιστικής , Αριθμητική Ανάλυση υποχρεωτικά μαθήματα στα 4 πρώτα εξάμηνα (και πόσα άλλα παλούκια στα προχωρημένα εξάμηνα)!ΠΩΣ θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε αυτά τα μαθήματα έχοντας γράψει στα μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης (που ειναι πολυ πιο εύκολα) .. λιγότερο απο 5 ?????????? Θα μπορέσει να βγάλει τη σχολή στα (ν+2) ?? Δε νομίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και το παπαγαλισμα διαφορων μεθοδολογιων και το 8αωρο φροντιστηριο ειναι κριτηριο αξιλογησης πχ?
Εγω θα σου ελεγα να δεις την πορεια του αλλου στο πανεπιστημιο και μετα ελα να μου εκφερεις γνωμη.
Μονο που δεν σε εκλεψε.Θα αποτελουσε κλοπη αν σου επαιρνε θεση απο τη στιγμη που δεν σου στερει θεση δεν υφισταται καν κλεψια σοβαρεψου.
Οκ και φτωχοι να μην ειναι οι πολυτεκνοι εχουν φυσιολογικο εισοδημα οταν ομως αυτο καταμεριζεται σε περισσοτερα κεφαλια τοτε τα βγαζει πιο δυσκολα καποιος περα.
Και θες να μου πεις πως αντι για ειδικες κατηγοριες για πολυτεκνους υπηρχαν αντιστοιχα οι φτωχοι αντιστοιχα δεν θα υπηρχε καμμια αντιδραση απο τους αλλους μαθητες?

Εν τω μεταξυ μου αρεσει οτι οι πιο πολλοι σε ενα μειγμα φθονου και ελληνικης νοοτροπιας του στυλ ''μπηκε το παιδι σε ακριβοθωρητη σχολη'' δεν σκαμπαζεται γρι απο απο πανεπιστημιακες σχολες.Καποιος ειχε γραψει οτι δεν θα μπορει να βγαλει τη νομικη το παιδι.Λες και η νομικη χρειαζετε καμια προαπαιτουμενη γνωση απο το λυκειο ωστε να την βγαλεις.Για την ιατρικη το ιδιο.
Οποτε μετα μας ενοιαξε οτι ταχα το επιπεδο θα πεσει πολυ. Σε μερικες σχολες ειτε εισαι του 19 ειτε του 9 ιδιες πιθανοτητες εχεις να τις βγαλεις.

Νομιζω πως εθελοτυφλεις και δεν θελεις να δεις την πραγματικοτητα. Επειδη δεν κλεβουν εμενα προσωπικα δεν σημαινει οτι δεν κλεβουν θεσεις αλλων παιδιων και συνεπως δεν σημαινει οτι επειδη δεν εχωεγω το προβλημα δεν πρεπει και να μιλαω (αυτη ειναι κλασικη ελληνικη νοοτροπια, οχι το οτι εμεις προσπαθουμε να σου δειξουμε την αδικια). ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Λεμε οτι το να μπαινεις σε σχολη με 2, ενω ο αλλος διαβασε και εγραψε 18, δεν πρεπει να αποτελει προνομιο για κανεναν...Δεν υπαρχει δικαιολογια. Πως το στηριζεις δηλαδη αυτο; Ειμαι πολυτεκνος/εχω οικονομικο προβλημα αρα δεν πρεπει να διαβασω γιατι θα μπω με 2 και ασε τους αλλους να ξεσκιζονται; Αν αυτο το πιστευεις, ειτε μας δουλευεις γιατι δεν θελεις να φανει οτι εχεις αδικο (ποταποτητα της ανθρωπινης φυσης) , ειτε εθελοτυφλεις. Και ποιος σου ειπε οτι η σχολη θα εχει την ιδια δυσκολια για εναν που μπηκε με 9 και για εναν που μπηκε με 19; Αυτος που εγραψε 19 ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. Ο αλλος τι ξερει και ποσο πιστευεις οτι θα διαβασει στο πανεπιστημιο; Γιατι το πανεπιστημιο απαιτει πολυ διαβασμα και δεν ειναι υποχρεωτικο... Εδω πανελληνιες τον βαλαν να διαβασει και δεν εκατσε...Θα του ερθει ξαφνικα η θεια φωτιση στην σχολη; Συγκεκριμενα, για να δεις οτι δεν ειναι ολοι οι φοιτητες ιδιοι, θα παραθεσω παραδειγμα που εγινε στην σχολη μου. Διναμε ενα μαθημα αρχαιων ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ, ΠΡΩΤΟΥ ΕΤΟΥΣ (εγω ημουν πρωτο ετος). Μαζι μου διναν και πολλοι τριτοετεις (τι κανουν οι τριτοετεις σε ενα τετοιο γελοιο μαθημα αποριας αξιο). Τελοσπαντων, σε καποια φαση σηκωνει ενας 3ετης το χερι του και ρωταει ''στην ασκηση που λετε να απεξαρτητοποιησουμε τον υποθετικο λογο τι εννοειτε;''. Και σκεφτομαι τωρα εγω...Αυτος ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΑΡΧΑΙΑ ΕΝΩ ΑΥΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ; και εχει φτασει τριτο ετος και δεν εχει ιδεα! Δεν νομιζω πως εγω θα δυσκολευτω να βγαλω την σχολη οσο εκεινος........... (και αυτος δεν ειχε μπει με 9, αλλα με 16...φαντασου αυτος που εγραψε 9 τι θα ρωταει στο 3 ετος :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Φωκε,μην συγχέεις πράγματα.
Και πού το ξέρεις ότι δεν πήγαινε φροντιστήριο αλλά ότι απλώς τα έξυνε όλη την χρονιά!?
Το 9,7 μου δηλώνει αδιαφορία...τίποτα άλλο.
Ξέρεις τι μαθήματα έχει η σχολή ?
Εκτός απο προγραμματισμό (που μπορεί να είναι καλός..δεν αντιλέγω) , έχει Διακριτά Μαθηματικά , Γραμμική Άλγεβρα , Ανάλυση Ι , Ανάλυση ΙΙ , Φυσική , Ηλεκτρομαγνητισμός - Οπτική , Πιθανότητες και στοιχεία Στατιστικής , Αριθμητική Ανάλυση υποχρεωτικά μαθήματα στα 4 πρώτα εξάμηνα (και πόσα άλλα παλούκια στα προχωρημένα εξάμηνα)!ΠΩΣ θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε αυτά τα μαθήματα έχοντας γράψει στα μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης (που ειναι πολυ πιο εύκολα) .. λιγότερο απο 5 ??????????

Οταν τα ελεγα εγω στο θρεντ αν μπορει να γινει ενας μαθητης του 12 ιατρος με κραζανε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Οταν τα ελεγα εγω στο θρεντ αν μπορει να γινει ενας μαθητης του 12 ιατρος με κραζανε....

Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα η Ιατρική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φωκε,μην συγχέεις πράγματα.
Και πού το ξέρεις ότι δεν πήγαινε φροντιστήριο αλλά ότι απλώς τα έξυνε όλη την χρονιά!?
Το 9,7 μου δηλώνει αδιαφορία...τίποτα άλλο.
Ξέρεις τι μαθήματα έχει η σχολή ?
Εκτός απο προγραμματισμό (που μπορεί να είναι καλός..δεν αντιλέγω) , έχει Διακριτά Μαθηματικά , Γραμμική Άλγεβρα , Ανάλυση Ι , Ανάλυση ΙΙ , Φυσική , Ηλεκτρομαγνητισμός - Οπτική , Πιθανότητες και στοιχεία Στατιστικής , Αριθμητική Ανάλυση υποχρεωτικά μαθήματα στα 4 πρώτα εξάμηνα (και πόσα άλλα παλούκια στα προχωρημένα εξάμηνα)!ΠΩΣ θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε αυτά τα μαθήματα έχοντας γράψει στα μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης (που ειναι πολυ πιο εύκολα) .. λιγότερο απο 5 ?????????? Θα μπορέσει να βγάλει τη σχολή στα (ν+2) ?? Δε νομίζω....

γενικά δε συμφωνώ με το νόμο των ειδικών κατηγοριών και για αυτό έχω κάνει γκρουμπ στην υπογραφή μου και πιστεύω ότι έγινε για να εξυπηρετηθούν κάποιοι..... :hmm: Παρόλα αυτά δε θεωρώ σωστό να υποτιμάτε τα παιδιά αυτά. Προσωπικά θεωρώ την πληροφορική , το μαθηματικό, το φυσικό πολύ δύσκολες σχολές (πιο δύσκολες από την δικιά μου). Ο φίλος μας πάνω είναι ένας από τους πάρα πολλούς που είχανε τέτοια βαθμολογία και πέρασε σε μια - μουράτη - υψηλόβαθμη σχολή. Αν ο φιλός έγραψε καλά μαθηματικά, φυσικά και προγραμματισμό και έγραψε χάλια στα άλλα προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να ανταποκριθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα η Ιατρική!

Και που το ειδεσ το διαφορετικο για εξηγησε μου?Ακριβως το ιδιο ειναι..Επειδη ιατρικη κανεις ποιο 'αποστηθισης' μαθηματα την λες ευκολη?Ετσι καταλαβα παντος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Η Ιατρική θέλει αποστήθιση, τα Μαθηματικά/Φυσική/Χημεία χρειάζονται κατανόηση και σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και που το ειδεσ το διαφορετικο για εξηγησε μου?Ακριβως το ιδιο ειναι..Επειδη ιατρικη κανεις ποιο 'αποστηθισης' μαθηματα την λες ευκολη?Ετσι καταλαβα παντος...

Θα πας ΗΜΜΥ πιστεύω ότι έχεις φίλους που θα φοιτησουν σε ιατρική σχολή. Προσωπικά πιστεύω ότι είσαι σε μια από τις πιο δύσκολες σχολές της Ελλάδας.
Η ιστρική θέλει πολύ διάβασμα πάρα πολύ αλλά σε καμία περίπτωση δεν απαιτείται να είσαι Einstein να την βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
γενικά δε συμφωνώ με το νόμο των ειδικών κατηγοριών και για αυτό έχω κάνει γκρουμπ στην υπογραφή μου και πιστεύω ότι έγινε για να εξυπηρετηθούν κάποιοι..... :hmm: Παρόλα αυτά δε θεωρώ σωστό να υποτιμάτε τα παιδιά αυτά. Προσωπικά θεωρώ την πληροφορική , το μαθηματικό, το φυσικό πολύ δύσκολες σχολές (πιο δύσκολες από την δικιά μου). Ο φίλος μας πάνω είναι ένας από τους πάρα πολλούς που είχανε τέτοια βαθμολογία και πέρασε σε μια - μουράτη - υψηλόβαθμη σχολή. Αν ο φιλός έγραψε καλά μαθηματικά, φυσικά και προγραμματισμό και έγραψε χάλια στα άλλα προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να ανταποκριθεί.
Μα δεν το υποτιμήσαμε.Εμείς λέμε ότι οι γνώσεις που έχει...είναι ελάχιστες μπροστά στις απαιτήσεις του τμήματος αυτού.
Και που το ειδεσ το διαφορετικο για εξηγησε μου?Ακριβως το ιδιο ειναι..Επειδη ιατρικη κανεις ποιο 'αποστηθισης' μαθηματα την λες ευκολη?Ετσι καταλαβα παντος...
Είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.Εγώ γνώρισα μια κοπέλα που μπήκε με ΑΝΕΥ (επειδή πήρε 3η θέση σε παγκόσμιο προτάθλημα κολύμβησης πριν 6 χρόνια) στην Ιατρική Αθηνών και τώρα κάνει το αγροτικό της.Και ναι η Ιατρική ΑΠΑΙΤΕΙ αποστήθιση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Kαλά Μαρία μην έχεις τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου...γιατί τα λυκειακά κενά στο Πανεπιστήμιο έρχονται ανά πάσα ώρα και στιγμή. Δεν γίνεται με την ντόπα των φροντιστηρίων ένας μαθητής (ακόμη και 19 να έργαψε) να θυμάται κάποια βασικά πράγματα αφού έμαθε παράλληλα και αρκετή σαβούρα στο λύκειο και με χύμα τρόπο. Μέχρι να τελειώσεις και δεις το πτυχίο στα χέρια σου, θα αναθεωρήσεις πολλές φορές. Την ίδια απορία είχα και εγώ με τα ορισμένα ολοκληρώματα που υποτίθεται..ότι είναι γνωστά από την 3η λυκείου και πολλοί φοιτητές αγνοούν μια παραγοντική ολοκλήρωση, για παράδειγμα και η άσκηση γίνεται κώλος και μηδενίζεται..από πολλούς καθηγητές. Αυτό οφείλεται στο επιλεκτικό διάβασμα που κάνουν, δηλ., ότι δίδαξε ο καθηγητής στις 40σέλιδες συμπυκνωμένες περιεκτικές σημειώσεις και γι' αυτό τρώνε πούλοβιτς άγριο στην εξεταστική. Όσοι ψάχνουν και πάνε λίγο παραπέρα αναλύοντας τις 40σελίδες σε 240σελίδες...πάνε καλά. Όμως παρ' όλο που είχα την ίδια απορία με σένα, σε μετέπειτα εξάμηνα έφαγα άγριους πούλοβιτς από σημεία που δεν το περίμενα και πλέον έμαθα να δέχομαι ότι δεν ξέρω τίποτα μέχρι να φτάσω σε σημείο να το μάθω εις βάθος. Δεν γίνεται όλα να είναι προαπαιτούμενα του λυκείου. Υπάρχουν και σημεία καθαρά Πανεπιστημιακά που είναι δυσνόητα και την τρως...αχ και είναι λίγος ο μισθός (όπως λέει και ο σκυλαδοποιός-τραγουδιστής Τ.Μπουγάς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Θα πας ΗΜΜΥ πιστεύω ότι έχεις φίλους που θα φοιτησουν σε ιατρική σχολή. Προσωπικά πιστεύω ότι είσαι σε μια από τις πιο δύσκολες σχολές της Ελλάδας.
Η ιστρική θέλει πολύ διάβασμα πάρα πολύ αλλά σε καμία περίπτωση δεν απαιτείται να είσαι Einstein να την βγάλεις.

Oυτε στο Ημμυ χρειαζεται να εισαι einstein για να το βγαλεις μην τρελαθουμε.Και η αποστιθηση νομιζετε δεν χρειαζετε προετοιμασια,και ικανοτητα?Προσωπικα βλεπω 100 φορες πιο δυσκολο να αποστηθησω 1 σελιδα παρα να λυσω μαθηματικα και φυσικη,ποσο μαλλον προγραμματισμο...
Αν μου λεγατε πως η Ιατρικη ειναι πιο σιγουρη με την ενοια οτι διαβαζεις και περνας σε αντιθεση με τις πολυτεχνικες/φυσικομαθηματικες σχολες που μπορεις να εχεις διαβασει τελεια και να κοπεις λογο δυσκολων θεματων οκ αλλα οτι ειναι πανευκολο να διαβασεις και να βγαλεις την ιατρικη δεν νμζ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Kαλά Μαρία μην έχεις τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου...γιατί τα λυκειακά κενά στο Πανεπιστήμιο έρχονται ανά πάσα ώρα και στιγμή. Δεν γίνεται με την ντόπα των φροντιστηρίων ένας μαθητής (ακόμη και 19 να έργαψε) να θυμάται κάποια βασικά πράγματα αφού έμαθε παράλληλα και αρκετή σαβούρα στο λύκειο και με χύμα τρόπο. Μέχρι να τελειώσεις και δεις το πτυχίο στα χέρια σου, θα αναθεωρήσεις πολλές φορές. Την ίδια απορία είχα και εγώ με τα ορισμένα ολοκληρώματα που υποτίθεται..ότι είναι γνωστά από την 3η λυκείου και πολλοί φοιτητές αγνοούν μια παραγοντική ολοκλήρωση, για παράδειγμα και η άσκηση γίνεται κώλος και μηδενίζεται..από πολλούς καθηγητές. Αυτό οφείλεται στο επιλεκτικό διάβασμα που κάνουν, δηλ., ότι δίδαξε ο καθηγητής στις 40σέλιδες συμπυκνωμένες περιεκτικές σημειώσεις και γι' αυτό τρώνε πούλοβιτς άγριο στην εξεταστική. Όσοι ψάχνουν και πάνε λίγο παραπέρα αναλύοντας τις 40σελίδες σε 240σελίδες...πάνε καλά. Όμως παρ' όλο που είχα την ίδια απορία με σένα, σε μετέπειτα εξάμηνα έφαγα άγριους πούλοβιτς από σημεία που δεν το περίμενα και πλέον έμαθα να δέχομαι ότι δεν ξέρω τίποτα μέχρι να φτάσω σε σημείο να το μάθω εις βάθος. Δεν γίνεται όλα να είναι προαπαιτούμενα του λυκείου. Υπάρχουν και σημεία καθαρά Πανεπιστημιακά που είναι δυσνόητα και την τρως...αχ και είναι λίγος ο μισθός (όπως λέει και ο σκυλαδοποιός-τραγουδιστής Τ.Μπουγάς).

Δεν εχω μεγαλη ιδεα, απλα πιστευω οτι ειμαι σε καλυτερη κατασταση απο τον τριτοετη που ρωταει κατι τοσο γελοιο. Αυτο δεν ειναι κενο που το απεκτησε στο πανεπιστημιο...Μας το διδασκουν στην δευτερα λυκειου...Δεν ειναι δυνατον να μην το ειχε παρει το αυτι του τοσα χρονια. Σαφως και θα συναντησω δυσκολιες, το γνωριζω αυτο, απλα απο την αλλη μου φαινεται εξωφρενικο να κανεις τετοιες ερωτησεις ενω πλησιαζεις το πτυχιο. Μπορει και να κανω λαθος, αλλα εκεινη την στιγμη αυτη η ερωτηση με εκανε να πεσω απο τα συννεφα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eμένα με πειράζει αυτό με τις ειδικές κατηγορίες επειδή μερικά παιδιά που χάσανε σχολές που θέλανε για λίγα μόρια θα σπουδάσουνε αναγκαστικά κάτι άλλο. Τα λεφτά του δημοσίου πανεπιστημίου είναι δικά μας λεφτά και τουλάχιστον μετά από αυτό κάποιος πρέπει να παραιτηθεί γιατί έκανα κακή διαχείρηση του δημόσιου χρήματος.


Oυτε στο Ημμυ χρειαζεται να εισαι einstein για να το βγαλεις μην τρελαθουμε.Και η αποστιθηση νομιζετε δεν χρειαζετε προετοιμασια,και ικανοτητα?Προσωπικα βλεπω 100 φορες πιο δυσκολο να αποστηθησω 1 σελιδα παρα να λυσω μαθηματικα και φυσικη,ποσο μαλλον προγραμματισμο...
Αν μου λεγατε πως η Ιατρικη ειναι πιο σιγουρη με την ενοια οτι διαβαζεις και περνας σε αντιθεση με τις πολυτεχνικες/φυσικομαθηματικες σχολες που μπορεις να εχεις διαβασει τελεια και να κοπεις λογο δυσκολων θεματων οκ αλλα οτι ειναι πανευκολο να διαβασεις και να βγαλεις την ιατρικη δεν νμζ....

Ίσως έχεις δίκιο, απλά όταν βλέπω τα θέματα που πέφτουν στο ημμυ ανατριχιάζω ;) .... Παλιότερα μπαίνανε Ιατρική Αθήνας από το κλασικό (θεωρητική) και τώρα αυτοί ειναι πετυχημένοι ιατροί.

Η γυναίκα του Καραμανλή ανεξάρτητα ότι ευνοήθηκε δεν είχε καμία βάση από σχολική ύλη και έβγαλε μια από τις πιο δύσκολες ίσως η δυσκολότερη ιατρική της Ελλάδος. Στο ΗΜΜΥ δε θα μπορούσε καν να περάσει απέξω (ανεξάρτητα από τα μέσα που θα είχε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Oυτε στο Ημμυ χρειαζεται να εισαι einstein για να το βγαλεις μην τρελαθουμε.Και η αποστιθηση νομιζετε δεν χρειαζετε προετοιμασια,και ικανοτητα?Προσωπικα βλεπω 100 φορες πιο δυσκολο να αποστηθησω 1 σελιδα παρα να λυσω μαθηματικα και φυσικη,ποσο μαλλον προγραμματισμο...
Αν μου λεγατε πως η Ιατρικη ειναι πιο σιγουρη με την ενοια οτι διαβαζεις και περνας σε αντιθεση με τις πολυτεχνικες/φυσικομαθηματικες σχολες που μπορεις να εχεις διαβασει τελεια και να κοπεις λογο δυσκολων θεματων οκ αλλα οτι ειναι πανευκολο να διαβασεις και να βγαλεις την ιατρικη δεν νμζ....

Καλά μπες πρώτα ΗΜΜΥ και μετά θα τα πούμε! :)
Ναι,τρομερή ικανότητα διανοητική θέλει η αποστήθιση :P
Όμως τα 19 χιλιάρικα + τα έβγαλες......
Δεν είπαμε ότι είναι πανεύκολο να τελειώσεις Ιατρική , αλλά τα πράγματα είναι πολύ πιο συγκεκριμένα απο πολυτεχνικές και φυσικομαθηματικές σχολές που απαιτούν και ένα γνωστικό υπόβαθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Μα ποιος σου είπε ότι όποιος μπαίνει στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο το αξίζει κιόλας; Πτυχίο θέλει να πάρει και να την κάνει..Αξίζει μόνο ένα 30% των φοιτητών και πολύ λέω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μα ποιος σου είπε ότι όποιος μπαίνει στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο το αξίζει κιόλας; Πτυχίο θέλει να πάρει και να την κάνει..Αξίζει μόνο ένα 30% των φοιτητών και πολύ λέω..

Ανα γεια σου! Ερχεσαι στα λογια μου... :P Γιατι μπαινουμε με το συστημα παπαγαλια, ενω το πανεπιστημιο απεχει πολυυυ απο αυτο το συστημα... Και για να το συνδεσουμε με το θεμα μας, φαντασου ποσο το αξιζει ενας που μπηκε με βαθμολογια κατω απο τη βαση...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Καλά μπες πρώτα ΗΜΜΥ και μετά θα τα πούμε! :)
Ναι,τρομερή ικανότητα διανοητική θέλει η αποστήθιση :P
Όμως τα 19 χιλιάρικα + τα έβγαλες......
Δεν είπαμε ότι είναι πανεύκολο να τελειώσεις Ιατρική , αλλά τα πράγματα είναι πολύ πιο συγκεκριμένα απο πολυτεχνικές και φυσικομαθηματικές σχολές που απαιτούν και ένα γνωστικό υπόβαθρο.

1on τι σημασια εχουν τα 19+ χιλιαρικα
2ον εγω πολυ πιο δυσκολα αποστηθιζω μια παραγραφο παρα λυνω 10 ασκησεις μαθηματικων φυσικης,δεν την μπορω την αποστιθιση και ουτε την θεωρω ευκολη,θελει προπονηση
3ον οσο δυσκολο και να ειναι το ημμυ einstein και τρελο μυαλο σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να εισαι για να το τελιωσεις.Μηπως ξεχνας ποσους μπουφους καθηγητες εχεις συναντησει αποφοιτους απο Φυσικο,Μαθηματικο,Πολυεχνειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Που να δεις κάτι φυντάνια του 17-18...τι πουλιά πιάνουν..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλά ακόμα δεν γίνατε φοιτητές και τσακώνεστε ποιος είναι καλύτερος και ποιανού η σχολή είναι καλύτερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top