[2011] Σχολιασμός βάσεων ειδικών κατηγοριών

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Απ'τη στιγμή που επιτρέψανε να γίνει αυτό, σημαίνει ότι μας κοροιδεύουν μέσα στα μούτρα μας! Εξευτέληση και καταπάτηση του θεσμού των πανελληνίων, που ακόμα και με όλα τα άσχημα και τα αρνητικά του, αυτό που του είχε απομείνει ήταν το αδιάβλητο!
Δεν ξέρω αν πρόκειται για ένα τραγικό λάθος λόγω της ηλιθιότητας που κουβαλάνε οι υπεύθυνοι ώστε να μην δουν αυτή την τεράστια αδικία εις βάρος παιδιών που αποκλέιστηκαν με 18 από άτομα με 2! Το παιδί που διάβασε και σκίστηκε για να πιάσει τη σχολή που ήθελε το πετάξανε έξω αυθαίρετα και άδικα! Απ'την άλλη, ίσως είναι φοβερά διεστραμμένο το μυαλό τους ώστε να το κάνουν σκόπιμα για να εξευτελήσουν το σύστημα και να επέρθει ομαλά η νέα μεταρρύθμιση. Σκέφτομαι πάρα ταύτα σοβαρά να στείλω ένα email και να τους ξεχέσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
στο ιντερνετ λεει οτι η υπουργος επανεξεταζει το θεμα των ειδικων κατηγοριων. δεν πιστευω να κανουν κατι απο φετος ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Η υπουργός λίγο καθυστερημένα το θυμήθηκε να εξετάσει το θέμα των ειδικών κατηγορίων... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
εαν σχεδιαζει να επιστρεψουν οι κανονικες μετεγγραφες αυτο πρεπει να γινει απο φετος και οχι απο το χρονου! πρεπει ολοι των ειδικων κατηγοριων να ξανακανουν μηχανογραφικο! ΜΠΡΟΣ ΑΣ ΒΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
πρεπει ολοι των ειδικων κατηγοριων να ξανακανουν μηχανογραφικο!

και το υπουργειο να καψεις αυτο δεν γινεται...εκαναν την μ*λακια τους,παει τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
κοιταξτε.....μεσα σε ολα αυτα τα καλα που δηθεν κανανε με τα ηλεκτρονικα μηχανογραφικα , με καταργηση πολλων πανεπιστημιακων λειτουργειων και αλλα....νομιζω ολοι λιγο πολυ περιμεναμε καπου να υπαρχει ο ''λακος μες στην φαβα'' !!!
Ε αυτος ο λακος δεν ειναι μονο οτι 1000+ συμμαθητες μας αντιμετωπισαν προβλημα στην εισαγωγη τους στα πανεπιστημια...αλλα και η αδικια σε οτι αφορα την εισαγωγη πολυτεκνων!......
Δεν ηταν λογικο ολα μα ολα να πανε καλα!
Παντα υπαρχει μια εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φέτος οι ειδικές κατηγορίες είχαν εισοδηματικό όριο στους πολύτεκνους και στους τρίτεκνους γι αυτό οι δικαιούχοι ήταν πολύ λιγότεροι από το αναμενόμενο. Η κατάσταση θα φτιάξει αν αφαιρεθεί το εισοδηματικό όριο για τους πολύτεκνους όπως στο προηγούμενο σύστημα. Δεν μπορεί αυτό που πληρώνει τα μυαλοκέφαλα του στην εφορία να μην απολλαμβάνει τις υπηρεσίες που προσφέρει με τα λεφτά του και στους οικονομικά ασθενέστερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
στο ιντερνετ λεει οτι η υπουργος επανεξεταζει το θεμα των ειδικων κατηγοριων. δεν πιστευω να κανουν κατι απο φετος ομως...
Οσοι περασαν φετος με αυτο το συστημα ηταν οι τυχεροι ,να παρουν κανα λαχειο!!!!!!!!!!!!!!Απο του χρονου ομως θελω να ελπιζω οτι θα ισχυει κατι πιο δικαιο για ολους μας. Φιλη μου περασε Νομικη Κομοτηνης με 18.400 δεν εχει την οικονομικη ανεση ,αλλα η μανα της της δηλωσε οτι θα κανει κ 2η δουλια (ο πα-τερας εξαφανισμενος, δεν τον θυμαται καν) για να την στειλει κ οταν ειδαμε να περναει παιδι στην Αθηνα με περιπου 15.000 μορια παθαμε σοκ!!!!!!!!!!κ η ιδια ειχε ξεσκιστει στο διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η ενέργεια αυτή έγινε σκόπιμα για ευνοηθούν κάποιοι. Για μένα δε λέει κάτι ότι θα το αλλάξουν του χρονου. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι παίρνουν απολυτήριο λυκείου άτομα που δε το αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ένα ξέρω εγώ.Γνωστή μου με 8.000 μόρια και κάτι από θεωρητική πέρασε χημικών μηχανικών πανεπιστήμιο Πάτρας.Ότι θα μελετούσε τόσο τα αρχαία για να καταλήξει να μάθει τα πολλαπλά ολοκληρώματα ποιος το φανταζόνταν.Στην ίδια σχολή επίσης μπήκε ένα παιδί με 16.000 και ο οποίος είχε ξεσκιστεί στο διάβασμα.Τα συμπεράσματα δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από the_truth
Να σας ρωτησω κατι?Ειστε κομπλεξικοι?Εφοσον δεν σας στερουν θεσεις οι πολυτεκνοι τι ακριβως σας πειραζει να μπουν σε σχολες με λιγοτερα μορια?Αλλα βεβαια ελλαδα ειμαστε, να μην εχω εγω σκυλο εγω αρκει να ψοφησει ο σκυλος του γειτονα...
Συγγνωμη οι θεσεις για τις ειδικες κατηγοριες δεν ειναι ουσιαστικα "κρατημένες" απο το συνολο των θέσεων;
Χωρις τις ειδικες κατηγοριες, αυτες τις θεσεις θα τις διεκδικουσαμε ολοι.
Οποτε ναι τις στερουν.
Συμφωνω στην ενισχυση των οικογενειων με οικονομικα προβληματα, ως τριτεκνη εχω να πω ομως πως οι τριτεκνες-πολυτεκνες οικογενειες δεν αντιμετωπιζουν απαραιτητα προβληματα.
Θα επρεπε λοιπον να ελεγχεται το εισοδημα ανεξαρτητως πολυτεκνιας γιατι και ο Βαρδινογιαννης πολυτεκνος ειναι αλλα δε νομιζω οτι δεν εχει να φαει :whistle:
Θα επρεπε να δινουν μια προσαυξηση στο γενικο βαθμο.
Αν δεχθουμε δηλαδη οτι ενας μαθητης λογω οικονομικης καταστασης δε καταφερε να πιασει το 100% για να μπει στη σχολη που ηθελε, επιασε ομως το 90%, ας του "χαρισει" το υπολοιπο 10% και ας μπει στη σχολη.
Απαραδεκτο να εισαγονται σε σχολες με βαθμους κατω απο την βαση.
Απαραδεκτο ο μαθητης των 7000 να μπαινει σε σχολη των 17000 επειδη εχει αλλα 2-3 αδερφια ενω ο αλλος με τα 16500 να τρωει πορτα.
Και στην τελικη, κατα πασα πιθανοτητα τσαμπα θεση πιανει γιατι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗ ΣΧΟΛΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κάθε φοιτητής Αθήνας στοιχίζει στο ελληνικό δημόσιο 500.000 ευρώ. Το υπουργείο παιδείας με αυτόν τον τρόπο είσαγε στις ιατρικές σχολές παιδιά που δε στόχευαν καν σε ιατρική σχολή. Πολλά παιδιά που πραγματικά το θέλανε και χάσανε για λίγα μόρια μια ιατρική σχολή. Διευκολύνσεις στους πολύτεκνους, μουσολμάνους αλλά σε καμία περίπτωση ελεύθερη πρόσβαση...... σε ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Το υπουργείο αναγνώρισε το λάθος του και λέει ότι θα αλλάξει το νόμο. Αφού υπάρχει ενοχή δε πρέπει να παραιτηθείτε κυρία Διαμαντοπούλου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
(για τους φτωχούς υπάρχει η κατηγορία των κοινωνικών κριτηρίων)

καταργηθηκε απο φετος αυτη η κατηγορια για οσους εχουν χαμηλο εισοδημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εγώ φέτος άνηκα στην ειδική κατηγορία κοινωνικών κριτηρίων. Στην κατηγορία μας, το μαθηματικό έδινε 5 θέσεις, οι περισσότερες πληροφορικές μόλις 2 ενώ κάποιες 1. Η συγκεκριμένη κατηγορία χωρίζεται σε 3 υποκατηγορίες, εκ των οποίων η μία αναφέρεται σε παιδιά των οποίον τα αδέρφια σπουδάζουν Αθήνα π.χ. και αυτά είναι επαρχεία ή Αθήνα. Φαντάζεστε λοιπόν πόσα παιδιά είχαν δικαίωμα στις θέσεις αυτής της κατηγορίας. Γι'αυτό το λόγο υποθέτω πως τουλάχιστον στο μαθηματικό που κοίταξα εγώ, ο τελευταίος που μπήκε με ειδική κατηγορία είχε 15440 μόρια, δηλαδή περίπου 300 μόρια κάτω από τη βάση της σχολής στη γενική σειρά! (Εγώ ήμουν στην υποκατηγορία "Ορφανοί φοιτητές από ένα ή δύο γονείς με χαμηλό εισόδημα",σε περίπτωση που με ρωτήσει κάποιος).
Στους Πολύτεκνους-Τρίτεκνους, οι περισσότερες σχολές της Αθήνας έδινε πάνω από 10 θέσεις, κάποιες φορές ακόμα και 30+ θέσεις. Από αυτή την κατηγορία είχαν πρόσβαση στις θέσεις μόνο όσοι Πολύτεκνοι ή Τρίτεκνοι της Αθήνας! Δηλαδή πόσες πολύτεκνες ειδικά οικογένειες υπάρχουν στην Αθήνα; Δεν είμαι κατά στο να βοηθηθούν, αλλά θα προτιμούσα κάτι σαν τις μεταγραφές, δηλαδή για να περάσει κάποιος στο τμήμα της μόνιμης κατοικίας του, να πρέπει να πιάνει τη βάση αντίστοιχου τμήματος έξω. Τέλος πάντων, τη βλακεία τους την κάνανε πάντως! Το θέμα είναι πως θα γεμίσουμε με αιώνιους φοιτητές! Είναι πρακτικά αδύνατο να βγάλει μαθηματικό ένα παιδί με 2000 μόρια, που δεν ξέρει ούτε τα βασικά! Το μόνο που κατάφεραν είναι να πουλάνε μούρη στο σόι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για το αν θα παρω ποδι η οχι δεν θα το κρινει η βαθμολογια μου στις πανελληνιες αλλα το ποσο θελω και μου αρεσει η σχολη αυτη..η συγκεκριμενη ηταν η πρωτη επιλογη μ και τν ηθελα απο μικρος γιατι παντα γουσταρα τους υπολογιστες!
ΑΠΟ την στιγμη π μου δινεται αυτη η ευκαιρια δεν ειμαι και χαζος να τη σπαταλησω....
τα λεμε απο κοντα ;) χεχεχεχε
Το θέμα δεν είναι αν θέλεις.Αλλά αν μπορείς.Σκίσου απο τώρα γιατί μη νομίζεις πως εκεί θα ενδιαφερθεί κάποιος για τα κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ρε παιδια κατ αρχας γιατι να εχεις 4000 μορια και να δηλωνεις σχολες πολυτεχνικες για παραδειγμα...Λιγη αυτογνωσια δε βλαπτει!Κατα δευτερον σκεφτειτε ποσοι πολυτεκνοι υπηρχαν στην ταξη σας που να πληρουν τα κριτηρια...Ισως και κανενας.Ηταν λογικο να γινει αυτο το μπαχαλο οταν ειναι τοσοι λιγοι σε αριθμο!
"Υποψήφιοι που συγκέντρωσαν βαθμολογία 2 ή 4,9 με άριστα το 20 είναι πλέον φοιτητές, ο πρώτος στο τμήμα Φιλολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και ο δεύτερος στο τμήμα Αρχιτεκτονικής του Μετσοβίου Πολυτεχνείου. Oριστε που μας οδηγησαν οι ειδικες κατηγοριες...."

Αν ειναι δυνατον! Αν σας αρεσει τοσο πολυ η καρεκλιτσα σας κυρια Διαμαντοπουλου παραδεχτειτε τουλαχιστον δημοσια ποσο σκατα τα κανατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
"Υποψήφιοι που συγκέντρωσαν βαθμολογία 2 ή 4,9 με άριστα το 20 είναι πλέον φοιτητές, ο πρώτος στο τμήμα Φιλολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και ο δεύτερος στο τμήμα Αρχιτεκτονικής του Μετσοβίου Πολυτεχνείου. Oριστε που μας οδηγησαν οι ειδικες κατηγοριες...."
μια λεξη εχω να πω: Ξ Ε Φ Τ Ι Λ Α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα στο να δικαιουνται επιπλεον θεσεις οι υποψηφιοι με χαμηλο εισοδημα, ομως επειδη στην ελλαδα ζουμε, στην πραγματικοτητα αν αυτο ισχυε θα επερναν τις επιπλεον θεσεις αυτοι που κλεβουν περισσοτερο το κρατος ;) ποιος δηλωνει τα πραγματικα του εσοδα? κανεις ισως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Τα ατομα που προερχονται απο οικογενειες με χαμηλο εισοδημα θα επρεπε να ενισχυονται οικονομικα ή να εχουν καποιες διευκολυνσεις οσον αφορα την στεγαση,την μεταφορα και την σιτιση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Εγώ πάντως της έστειλα ιμέιλ της Δ. Αν είχε έστω και λίγη τσίπα πάνω της θα παραιτούνταν, το λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top