[2011] Σχολιασμός βάσεων ειδικών κατηγοριών

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Θα σου πω ενα παραδειγμα: Υπηρχαν συμμαθητες μου που δεν ανοιξαν βιβλιο ΑΟΔΕ ολη τη χρονια και διαβασαν τελευταιες μερες τα SOS και εγραψαν 18αρια και αλλοι που ξεσκιστηκαν ολη τη χρονια στο διαβασμα 16αρια.
αδικη ζωη θα πω γιατι και εγω εχω τετοια παραδειγματα αλλα νομιζω στο μαθημα που επελεξες δεν ισχυει αφου,αν διαβασεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην γραψεις 19+++,εγγυημενα;)

Μπορουσαν να γραψουν αλλα δεν εγραψαν παει να πει ακριβως αυτο που διαβαζεις. Ενω ειχαν τρομερες δυνατοτητες και ενω ειχαν διαβασει πολυ καλα τελικα δεν καταφεραν να περασουν σε υψηλοβαθμες σχολες που ηθελαν αλλα πηγαν στις 2ης-3ης-4ης επιλογης.
αχχχχχχχχ πολυ ασχημο αυτο μακαρι να μην συμβει σε κανεναν...




@ alehunter
Αν εφαρμοστούν οι καινούριοι νόμοι,σε ν+2 χρόνια θα είναι έξω από τη σχολή.
ΠΩ΅??που ποτε και γιατι;;;θελω εξηγησει απελπισμενα,πολυ ενδιαφερον:hmm::hmm::hmm:
Λες και τόσοι άλλοι που μπαίνουν στις σχολές είναι συνεπείς φοιτητές και πάντα τελειώνουν :hehe::hehe:
καφριλα:P:clapup::clapup::D
Σου ξαναλέω,δε σου καταπιέζει κανένα δικαίωμα,αν πιάσεις τη βάση της σχολής σου,θα περάσεις.:whistle:
οκ I get it,my bad....


Είσαι σίγουρος ότι ήταν τρίτεκνος και όχι πολύτεκνος?Τέσπα,το κράτος το παρέχει αυτό σαν κοινωνική πρόνοια/πολιτική.Επειδή η οικονομική κατάσταση των πολυτέκνων είναι περισσότερο περιορισμένη,είναι δυσκολότερο να στείλουν το παιδί τους να σπουδάσει στην επαρχία.Μια χαρά δίκαιο είναι.
ειναι κοπελα βασικα και οχι ηταν 3τεκνη απλα ηταν ορφανο κατι τετοιο με τους γονεις δεν το καταλαβα και τοσο....τεσπα μου φανηκε αδικο κυριως απο την στιγμη που δεν ειχε οικονομικο προβλημα(πλουσια οικογενεια,την πηγαιναν σε ιδιωτικο:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
εγώ θεωρώ πως η μεγαλύτερη αδικία του όλου σκηνικού είναι ο γεωγεαφικός περιορισμός. Δηλαδή ποιος έξυπνος τον σκέφτηκε; Για να σας το κάνω πιο λιανά...
Υποτίθεται ότι πχ. επειδή εγώ είμαι πες "πολύτεκνος" διεκδικώ παραπάνω θέσεις ΜΟΝΟ στα πανεπιστήμια της περιοχής μου, πες στο πανεπιστήμιο Αιγαίου. Τι πρόβλημα προκύπτει όμως; Το πανεπιστήμιο Αιγαίου, δεν έχει κανένα από τα τμήματα που με ενδιαφέρουν: ιατρική, οδοντιατρική, φαρμακευτική... οπότε ουσιαστικά μου στερούν τα όνειρά μου και μου προσφέρουν θέσεις σε τμήματα που δεν τα έχω δηλώσει καν. Ενώ αντίθετα, ένας πολύτεκνος συμπολίτης μου πχ, επειδή ο πατέρας του είναι από την Αττική (αλλά έχει μετακομίσει στην πόλη μου) καταφέρνει και περνάει... Ιατρική Αθήνας παρακαλώ, με μόρια... 15600! Και εγώ σκοτωνόμουν δηλαδή στο διάβασμα για να καταλήξω να χάσω για λίγα μόρια τη σχολή, ενώ εκείνος με μέτρια προσπάθεια πέρασε!

Και άλλη μία περίπτωση. Πες είμαι "με αδερφό που σπουδάζει σε άλλη πόλη", πες στην Αθήνα. Όμως ο αδερφός μου θα πάει τώρα στο 4ο έτος σπουδών του (απτα 5), ή ξεκινάει φέτος μεταπτυχιακές σπουδές. Ε, επειδή δεν είναι σε 3ο ή μικρότερο έτος και συγκεκριμένα στο προπτυχιακό, αυτόματα δεν ανήκω στην ειδική αυτή κατηγορία. Αποτέλεσμα; Τυχαίνει να περνάω στην επαρχία, πες Κρήτη, και καταλήγουν οι γονείς μου να συντηρούν 2 σπίτια, για τουλάχιστον 2 χρόνια!

Συμπεράσματα, προσωπικές γνώμες;
Οκ, καλά έκανε και κατήργησε τις μεταγραφές το ΥΠΔΒΜΘ, για να αντιμετωπίσει τον κορεσμό των κεντρικών πανεπιστημίων, αλλά όχι κι έτσι! Θα ήταν πιο αξιοκρατικό να μην έκανε τόσο αυστηρά τα κριτήρια (με αποτέλεσμα να ευνοούνται τρίτοι) και να μην έθετε αυτόν τον τελείως άδικο γεωγραφικό περιορισμό καθώς και αυτό το περίεργο με το έτος φοίτησης (δηλαδή εγώ αν είμαι τεταρτοετής δεν θεωρούμαι φοιτητής; δεν έχω έξοδα; στο τέλος θα μου κόψουν και το φοιτητικό πάσο!). Ας έδινε στους πολύτεκνους, τρίτεκνους, ορφανούς κλπ, επιπλέον θέσεις στο κέντρο (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) και στην περιοχή τους (όπως περίπου ήταν παλιότερα) και ας κρατούσε τις θέσεις στα περιφερειακά πανεπιστήμια σταθερές, για να μην αδειάσουν. Έτσι θα ήταν ικανοποιημένοι όλοι.

Όσο για τα μη οριστικοποιημένα μηχανογραφικά, αν δεν το χειριστούν σωστά θα γίνουν και εκεί τα ίδια με τις ειδικές κατηγορίες. Μια γρήγορη λύση που μου έρχεται θα ήταν αυτοί οι μαθητές να μπουν σε σχολές μόνο αν περνούν τα μόρια της βάσης τους, αλλά και πάλι, γιατί να έχουν ολόκληρο καλοκαίρι αυτοί, ενώ εμείς είχαμε 10 μέρες; Έξυπνοι είναι; Θα έπρεπε να τους υποβληθεί κάποια "ποινή". Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εκφράσω τώρα.

Αυτά πιστεύω πως θα έπρεπε να γίνουν, αλλά φυσικά το ΥΠΔΒΜΘ έχει σημαντικότερα θέματα να ασχοληθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ενταξει ομολογω ειναι λιγο αδικο το συστημα αυτο.ομως οι πολυτεκνες οικογενειες δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να στελνουν ολα τα παιδια σε ιδιαιτερα και διαφορα μαθηματα.τα πιο πολλα παιδια κανουν ομαδικα και δεν εχουν την απαραιτητη βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
αυτό όμως δεν σημαίνει πως επειδή είναι πολύτεκνοι πρέπει να μπαίνουν αρχιτεκτονική με βαθμό 4... πρέπει να υπάρχει και κάποιο όριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ας πω και γω την δικη μου αποψη : οι πολυτεκνοι ΠΡΕΠΕΙ να εχουν χαμηλοτερες βασεις απο τους υπολοιπους γιατι για σκεφτητε τον πατερα που παιρνει 700 ευρω και εχει να συντηρησει 4-5 ατομα . Προφανως δεν του περισσευουν για φροντηστηρια κτλπ. Ωστοσο διαφωνω καθετα με τις εξευτελιστικα χαμηλες βασεις . Επισης, σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να καταργηθουν αυτα τα δικαιωματα τους γιατι ειναι δικαιωματα οχι προνομια. Τελος , θα επρεπε να υπηρχε καποιο πλαφον ( οριο ) ωστε να μην περνουν ατομα με εξευτελιστα χαμηλες βαθμολογια ( βλ 2 , 3 , 4 ,5 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
ενταξει ομολογω ειναι λιγο αδικο το συστημα αυτο.ομως οι πολυτεκνες οικογενειες δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να στελνουν ολα τα παιδια σε ιδιαιτερα και διαφορα μαθηματα.τα πιο πολλα παιδια κανουν ομαδικα και δεν εχουν την απαραιτητη βοηθεια.

Δε θα έπρεπε να υπήρχαν καν τα φροντιστήρια εξ αρχής. Το επιχείρημα σου είναι άστοχο...
Είτε μπορείς είτε δε μπορείς. Ακόμα και 10 παιδιά να έχει μια οικογένεια, αν το παιδί βάλει τον απαυτό του κάτω και διαβάσει, να δεις τι καλά που θα περάσει και στην πιο υψηλόβαθμη σχολή χωρίς κάποια ειδική μεταχείριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πάντως πιστεύω πως υπάρχουν και θετικά στο σύστημα των πολυτέκνων, μετεγγραφών κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top