[2011] Ειδικές κατηγορίες & Μηχανογραφικά

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Οποτε η βαση των Πολυτεκνων για το ΑΕΙ Ιστοριας - Αρχαιολογιας, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ειναι 4996 μορια.
Και η βαση για αυτους που πληρουν "Κοινωνικα Κριτηρια" ειναι 15627 μορια, την ωρα που ο ΓΕΝ ειναι 15845...
Καταλαβα σωστα? Χρειαζομαι 15627 μορια για να μπω, ενω ο Πολυτεκνος (θεωρητικα παντα, και συμφωνα με τις φετινες βασεις) χρειαζεται 4996?
Δε μου φαινεται να πηγαινουμε και πολυ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Οποτε η βαση των Πολυτεκνων για το ΑΕΙ Ιστοριας - Αρχαιολογιας, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ειναι 4996 μορια.
Και η βαση για αυτους που πληρουν "Κοινωνικα Κριτηρια" ειναι 15627 μορια, την ωρα που ο ΓΕΝ ειναι 15845...
Καταλαβα σωστα? Χρειαζομαι 15627 μορια για να μπω, ενω ο Πολυτεκνος (θεωρητικα παντα, και συμφωνα με τις φετινες βασεις) χρειαζεται 4996?
Δε μου φαινεται να πηγαινουμε και πολυ καλα.


την υπογραφη σου (ψηφος)και την ψ*^η σου να προσεχεις που την βαζεις απο του χρονου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις φιλε μου.
Οσο για το κομματι "ψηφος" μην ανησυχεις, δεν θα ψηφιζα τους "γωστους" σφαγεις των λαϊκων δικαιωματων ουτε με σφαιρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.
Αστερης λεγομαι και ειμαι μαθητης Γ' Λυκειου και θα προσπαθησω να σας εξηγησω οσο καλυτερα γινεται τι παιζει με τη περιπτωση μου, και θα παρακαλουσα οποιος γνωριζει κατι ή οποιος μπορει να βρει καποιον που να γνωριζει να απαντησει, θα με βοηθουσε αρκετα ετσι.

Εχουμε και λεμε, υπο κανονικες συνθηκες (απο 2009-2010 και πριν) θα επαιρνα Μετεγγραφη, οπως πηρε και η αδερφη μου. Καθως ειμαστε ορφανοι απο πατερα.
Τωρα με το καινουριο συστημα, αφου εψαξα πολυ, ανακαλυψα οτι ανηκουμε (εγω πλεον, καθως εκεινη περασε και πηρε τη μετεγγραφη) στις λεγομενες "Ειδικες Κατηγοριες". Συμφωνα με τα λεγομενα του Υπουργειου ανηκω στην περιπτωση των "Κοινωνικων Κριτηριων", οντας ορφανος.
Και, συμφωνα με το νομο λοιπον, απο τη στιγμη που το εισοδημα της οικογενειας ειναι κατω απο 60.000 ευρω (το πόσο κατω ας μη το συζητησουμε καλυτερα) δικαιουμαι να δηλωσω στο μηχονογραφικο περα απο τις βασικες προτιμησεις, και μερικες σχολες των ειδικων κατηγοριων εντος Θεσσαλονικης (η πολη που μενω) ωστε να διεκδικησω μια θεση ακομα και αν δεν παρω τα απαραιτητα μορια.

Τωρα εδω μπαινει το θεμα, εγω θελω να περασω Ιστορια - Αρχαιολογια στο Αριστοτελειο. Η Βαση του ειναι 15800 μορια. Μια σχολη στην οποια θα μπορουσα να περασω και να παρω μετεγγραφη για το Ιστορικο - Αρχαιολογικο Θεσσαλονικης ειναι η Ιστορια - Ανθρωπολογια Μυτιληνης, που πλεον εχει 11,500 μορια περιπου. Αν δεν καταργοντουσαν λοιπον, θα επαιρνα μετεγγραφη κανονικα, ηταν δικαίωμά μου δηλαδη, βασει νομου.
Βλεποντας λοιπον αυτον τον πινακα:
https://ypepth.opengov.gr/panaretos/wp-content/uploads/2011/06/Pinakas_eidikon_2011.pdf
αλλα και αυτον:
https://didefth.gr/kesyp/wp-content/uploads/baseis_comp_2011.pdf
Παρατηρησα τα εξης απιστευτα.
1. Στον πρωτο πινακα, οι Τριτεκνοι και Πολυτεκνοι των ειδικων κατηγοριων ειναι πααρα πολυ περισσοτεροι απο αυτους στην κατηγορια των κοινωνικων κρητιριων. Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο? Ειναι λιγοτεροι αυτοι των "κοινωνικων κρητιριων" γενικοτερα, ή οι σχολες παιρνουν μονο 4-5 ανθρωπους (ενω Πολυτεκνους και Τριτεκνους παιρνουν καμια 50αρια ατομα)?
2. Στον δευτερο πινακα ατομα που ανηκουν στη κατηγορια των τριτεκνων-πολυτεκνων μπαινουν σε σχολες "τερατα", με απιστευτα λιγα μορια.
Χαρακτηριστικα Ιστορια - Αρχαιολογια, ενω η βαση ειναι 15.800 μορια, περασε ενας με 4.996!
Παρ' ολ' αυτα, εαν το μελετησετε θα δειτε οτι οί των "Κοινωνικων Κρητιριων" (περα του ασυνηθιστου μικρου του αριθμου τους) περνούν με 400-500 μορια χαμηλοτερα το πολυ.
Επομενως, με ποια ακριβως λογικη ισχυει αυτο?
Ξερει κανεις εαν εγω, γραφοντας 13000 μορια π.χ, μπορω να μπω στο Ιστορικο - Αρχαιολογικο Θεσσαλονικης οντας στη κατηγορια των «Κοινωνικών Κριτηρίων»?
Πώς δηλαδη περνούν Πολυτεκνοι με 5000 μορια, ενώ εγω που θα εχω 14000-15000 (προχειρος υπολογισμος) δεν θα περναω?
Ευχαριστω.

Ευγλωττες οι αποριες σου αλλα ολοι το καναν αβαβα. Και πως να μην το καναν, οταν βρεθηκαν με 14 και λιγοτερο σε Ιατρικες, Πολυτεχνεια και Νομικες; Ουτε στα πιο τρελα τους ονειρα.

1. Αυθαιρετα. Συμπτυξαν τεσσερις διαφορετικες κατηγοριες σε μια και της δωσαν ελαχιστες θεσεις. Υποτιθεται ελαβαν υπ' οψιν τα νουμερα των μετεγγραφων προηγουμενων ετων, αλλα σκεψου πονηρα.
2. Λογω των ελαχιστων θεσεων, δεν επεσαν πολυ οι βασεις στις κοινωνικες κατηγοριες. Στους τριτεκνους και πολυτεκνους με καμια 30 θεσεις εκαστη, υπηρχε περιθωριο να πεσουν πολυ, δεδομενου και του γεωγραφικου κριτηριου που μειωσε τους δικαιουχους.
3. Θα αλλαξει σιγουρα. Ομως δε μπορουμε να ξερουμε τι εκτρωμα θα εχουμε του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξάνδρα.Δβ

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα Δαβανέλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Επειδή δεν εχω χρόνο να ψάξω παλιότερες δημοσιεύσεις,ξέρει κανένας πότε σκατά θα δηλώσουμε μηχανογραφικό εμείς που δίνουμε φέτος; Ακούγεται πολύ ότι θα δηλώσουμε πριν τις πανελλήνιες αλλα δεν έχω πάρει κ καμία σαφή απάντηση :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Chill out, όταν θα δηλώνουμε θα το μάθεις. Θα αλλάξει τίποτα αν σου πω ότι δηλώνουμε στις αρχές Απρίλη ή στα τέλη Ιούλη? Όχι. Οπότε παιδιά μην αγχώνεστε για αυτά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ποιοι συγγενείς επηρεάζουν το αν θα ανήκω στην κατηγορία κοινωνικά κριτήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geoprot7

Νεοφερμένος

Ο geoprot7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θελω να σας ρωτησω κατι.ειμαστε τεσσερα αδερφια.ο μεγαλος ειναι 26 και τελειωνει το μεταπτυχιακο του στο πανεπιστημιο πειραια,ο επομενος ειναι 23 και ειναι φοιτητης στο τει πειραια και ταυτοχρονα κανει στρατο,στην συνεχεια ειμαι εγω και μια μικροτερη αδερφη.το εισοδημα νομιζω μας καλυπτει,γενικα ομως δικαιουμαι να μπω σε ειδικη κατηγορια φετος?ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
..έχει δημιουργηθεί θέμα φέτος(δηλαδή για όσους δώσαν πανελλήνιες το 2011) με τα ηλικιακά όρια που έχει θέσει το υπουργείο για τους πολύτεκνους.Ο σύλλογος των Πολυτέκνων έχει προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας γιατί θεώρησε άδικο να θεωρούνται ορισμένες οικογένειες πολύτεκνες μόνο και μόνο επειδή τα παιδιά τους δεν ξεπερνούν τα 26 ενώ άλλες,και ας είναι 4 παιδιά ή και παραπάνω,να στερούνται το δικαίωμα της πολυτεκνίας στο μηχανογραφικό. Περιμένουν να εκδικαστεί η υπόθεση,οπότε ανάλογα με την απόφαση,θα αλλάξει και το ηλικιακό όριο ή θα καταργηθεί τελείως. Αυτό στο λέω στάνταρ γιατί και μεις 4 παιδιά είμαστε και ο μεγαλύτερος μου αδερφός είναι 28,συνεπώς δεν δικαιούμασταν να δηλώσουμε πολύτεκνοι κατα τα λεγόμενα της Διαμαντοπούλου,και το ψάξαμε αρκετά το θέμα. Υπομονή λοιπόν,όταν έρθει η ώρα θα δεις...

Και όσο για το ρατσισμό για τα παιδιά πολυτέκνων που περάσαν φέτος: άμα το ψάχνατε λίγο και δεν είχατε αρκεστεί στη λάσπη που έριξαν τα ΜΜΕ για μεμονωμένες περιπτώσεις που πέρασαν με πολύ χαμηλό βαθμό,θα βλέπατε ότι το 90+ % των παιδιών που πέρασαν με ειδική κατηγορία πολυτέκνων,άντε να τους χαρίστηκαν 500 με 1000 μόρια και ΑΝ! ..και οι θέσεις ήταν πολύ λίγες,κάτω από 10 για κάθε σχολή στην περιφέρεια.. το φιάσκο με τα παιδιά που πέρασαν με 2000 μόρια έγινε στην Αττική επειδή οι θέσεις ήταν περισσότερες και ΕΤΥΧΕ να περάσουν και αδύναμοι μαθητές!
Τι πάει να πει δηλαδή,όλα τα παιδιά των Πολυτέκνων ήταν κακοί μαθητές και "κλέψαν" θέσεις αριστούχων;

ΑΜΑΝ με αυτήν την παραπληροφόρηση πια,μπείτε στο σάιτ του υπουργείου και δείτε μόνοι σας.
Στο κάτω κάτω αν το σύστημα είναι για τα μπάζα,δεν φταίνε τα παιδιά...φανταστείτε πόσο δύσκολο θα είναι να παρακολουθήσουν τη σχολή κιόλας,τι κέρδισαν αυτές οι 3-4 περιπτώσεις; ΤΙΠΟΤΑ,τζάμπα χάνουν τον καιρό τους!

Για να μην μπούμε και στο άλλο που υποστηρίζουν πολλοί,ότι επίτηδες έθεσε το υπουργείο τα ηλικιακά όρια,για να εκμηδενίσει το ποσοστό των πολύτεκνων που θα δήλωνε,και έδωσε εξευτελιστικά λίγες θέσεις.... ε,λούσου τα Αννούλα τώρα,με τις μαγκιές σου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
..έχει δημιουργηθεί θέμα φέτος(δηλαδή για όσους δώσαν πανελλήνιες το 2011) με τα ηλικιακά όρια που έχει θέσει το υπουργείο για τους πολύτεκνους.Ο σύλλογος των Πολυτέκνων έχει προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας γιατί θεώρησε άδικο να θεωρούνται ορισμένες οικογένειες πολύτεκνες μόνο και μόνο επειδή τα παιδιά τους δεν ξεπερνούν τα 26 ενώ άλλες,και ας είναι 4 παιδιά ή και παραπάνω,να στερούνται το δικαίωμα της πολυτεκνίας στο μηχανογραφικό. Περιμένουν να εκδικαστεί η υπόθεση,οπότε ανάλογα με την απόφαση,θα αλλάξει και το ηλικιακό όριο ή θα καταργηθεί τελείως.
Φέξε μου και γλίστρησα.
Και όσο για το ρατσισμό για τα παιδιά πολυτέκνων που περάσαν φέτος: άμα το ψάχνατε λίγο και δεν είχατε αρκεστεί στη λάσπη που έριξαν τα ΜΜΕ για μεμονωμένες περιπτώσεις που πέρασαν με πολύ χαμηλό βαθμό,θα βλέπατε ότι το 90+ % των παιδιών που πέρασαν με ειδική κατηγορία πολυτέκνων,άντε να τους χαρίστηκαν 500 με 1000 μόρια και ΑΝ! ..και οι θέσεις ήταν πολύ λίγες,κάτω από 10 για κάθε σχολή στην περιφέρεια.. το φιάσκο με τα παιδιά που πέρασαν με 2000 μόρια έγινε στην Αττική επειδή οι θέσεις ήταν περισσότερες και ΕΤΥΧΕ να περάσουν και αδύναμοι μαθητές!
Τι πάει να πει δηλαδή,όλα τα παιδιά των Πολυτέκνων ήταν κακοί μαθητές και "κλέψαν" θέσεις αριστούχων;
Οι πολύτεκνοι και οι τρίτεκνοι καλύτερα να μην πολυμιλάνε. Σαφώς και υπήρξαν αδικημένοι στις τάξεις τους, όμως σε γενικές γραμμές ήταν οι ευνοημένοι των ειδικών κατηγοριών. Και ποσοτικά και βαθμολογικά. Δηλαδή τι πρέπει να πουν οι κακομοίρηδες των κοινωνικών κριτηρίων;
Όσο για το άλλο μαργαριτάρι με την περιφέρεια Αττικής, πανελλαδικώς έγινε το πάρτυ των πολύτεκνων/ τρίτεκνων.
Στο κάτω κάτω αν το σύστημα είναι για τα μπάζα,δεν φταίνε τα παιδιά...φανταστείτε πόσο δύσκολο θα είναι να παρακολουθήσουν τη σχολή κιόλας,τι κέρδισαν αυτές οι 3-4 περιπτώσεις; ΤΙΠΟΤΑ,τζάμπα χάνουν τον καιρό τους!
Για αυτό ξεσηκώθηκαν μέχρι και οι πέτρες. Γιατί έστω και σπρωχτά θα το πάρουν το πτυχίο, χωρίς να το αξίζουν.
Για να μην μπούμε και στο άλλο που υποστηρίζουν πολλοί,ότι επίτηδες έθεσε το υπουργείο τα ηλικιακά όρια,για να εκμηδενίσει το ποσοστό των πολύτεκνων που θα δήλωνε,και έδωσε εξευτελιστικά λίγες θέσεις....
Δεν ήταν αυτός ο σκοπός, αλλά τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
το εαν θα βγεί κάτι με την απόφαση και τις αλλαγές που αναμένονται δεν μπορώ να στο απαντήσω εγώ,πληροφόρησα το παιδι με βάσει τα οσα ξέρω γιατι είμαστε και εμείς πολυτεκνοι αλλα δεν ειχαμε δικαιωμα να δηλωσουμε φετος.

Γιατί να μην πολυμιλάνε οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι; θες να μου πεις οτι 10 θέσεις αρκούν; δεν είπα ότι ευνοήθηκαν οι υποψήφιοι των κοινωνικων κριτηριων αλλα και παλι,δεν καταλαβαινω γιατι τοση εμπαθεια πια για τους πολυτεκνους,λες και δεν υπαρχουν παραθυρακια απο τις αλλες ειδικες κατηγοριες!

σπρωχτα; πολυτεχνειο με 2500 χιλιαδες δεν το βγαζεις ουτε με γερανο. εξαλλου,το αξιζει οποιος προσπαθει..αμα βαλουν κωλο και τη βγαλουν τη σχολη πού ειναι το προβλημα; γιατι,οσοι περνανε με τα κανονικα μορια,και τους περνανε τα μαθηματα τα κομματοσκυλα,αξιζουν το πτυχιο;


για εξηγησε μας το σκοπο λοιπον...!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
venividivici43946 το δικαιωμα να εκφραζει καποιος την αποψη του για το οποιοδηποτε θεμα δεν εξαρταται απο το ποσα αδερφια εχει ή απο το αν ανηκει στην κατηγορια των κοινωνικων κριτηριων. Ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του για το συστημα εισαγωγης,ειτε λαθος ,ειτε σωστη. Θεωρω οτι ειναι καλο να γραφονται ολες οι αποψεις.


θα σας παρακαλουσα να μην αρχισετε τις προσωπικες επιθεσεις γιατι δεν θα βγαλετε τιποτα....Το παιδι παραπανω ρωτησε κατι και οποιος θελει βοηθαει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Δεν είχα σκοπό να αρχίσω προσωπική επίθεση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρούνται οι πολύτεκνοι και τρίτεκνοι ευνοημένοι,τη στιγμή που οι μισοί δεν είχαν καν το δικαίωμα να δηλώσουν,άλλοι δεν είχαν καν τις ίδιες ευκαιρίες(άμα ανήκεις περιφέρεια αττικής δηλώνεις ό,τι σχολή γουστάρεις,άμα ανήκεις περιφέρεια κωλοπετινίτσας,που δεν έχει κανένα αξιόλογο ίδρυμα θεωρείται εύνοια;)
..και με λίγα λόγια ήθελα απλά να πω σε όσους λένε για τους πολύτεκνους ότι δεν ήταν τόσο ρόδινα για όλους,ναι μερικοί στάθηκαν τυχεροί,όπως και να χει όμως τι νόημα έχει να κατηγορούμε παιδιά και οικογένειες,αντί να τα βάζουμε με τους νομοθέτες;
Σύμφωνοι,και άλλες κατηγορίες αδικήθηκαν,και ίσως περισσότερο,αλλά από τη στιγμή που είναι έτσι το σύστημα με τις ειδικές κατηγορίες,πάντα θα υπάρχουν και τα κωμικοτραγικά της υπόθεσης.
Γνώμη μου πάντα.
Ένιγουει,εγώ αυτά ήξερα να απαντήσω στο παιδί που ρώτησε,όποιος γνωρίζει κάτι σχετικότερο,απαντά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
το εαν θα βγεί κάτι με την απόφαση και τις αλλαγές που αναμένονται.
Δεν παρακολούθησα την συγκεκριμένη προσφυγή, όμως δυστυχώς τα δικαστήρια έχουν τρομερές καθυστερήσεις.
Γιατί να μην πολυμιλάνε οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι; θες να μου πεις οτι 10 θέσεις αρκούν; δεν είπα ότι ευνοήθηκαν οι υποψήφιοι των κοινωνικων κριτηριων αλλα και παλι,δεν καταλαβαινω γιατι τοση εμπαθεια πια για τους πολυτεκνους,λες και δεν υπαρχουν παραθυρακια απο τις αλλες ειδικες κατηγοριες!
Σκοπός του νόμου ήταν ο φοιτητής να σπουδάσει στον τόπο του. Άρα το γεωγραφικό κριτήριο- απαράδεκτο κατ' εμέ- περιόρισε δραματικά τους δικαιούχους. Γι' αυτό ακριβώς μπήκαν στην τριτοβάθμια με βαθμούς στα Τάρταρα.
Θα ήθελα να μου δείξεις που ακριβώς είχαν παραθυράκια τα παιδιά των κοινωνικών κατηγοριών. Πρώτα όμως σκέψου ότι σε αυτή την κατηγορία ήταν υποψήφιοι με αδέλφια φοιτητές (αρκετοί υποψήφιοι), θυμάτα τρομοκρατίας, ορφανοί και με προβλήματα υγείας στο σπίτι (λίγοι υποψήφιοι). Επίσης η καθεαυτό κατανομή θέσεων έδινε περισσότερες θέσεις στους πολύτεκνους και τρίτεκνους παρά στα κοινωνικά κριτήρια που ήταν η πιο ευαίσθητη ομάδα. Άρα στα κοινωνικά κριτήρια έγινε σκοτωμός για το ποιος θα πρωτομπεί.
Εν κατακλείδι, το φετινό σύστημα ήταν ένα Βατερλώ, όμως και μέσα από αυτό τον κακό χαμό κάποιοι βγήκαν ευνοημένοι. Πρόσεξε, σαφώς και δίκαια διαμαρτύρονται οι πολύτεκνοι, όμως είχαν την "ευκαιρία" τους. Οι περισσότεροι συνυποψήφιοι τους των κοινωνικών κριτηρίων, ούτε καν.
σπρωχτα; πολυτεχνειο με 2500 χιλιαδες δεν το βγαζεις ουτε με γερανο. εξαλλου,το αξιζει οποιος προσπαθει..αμα βαλουν κωλο και τη βγαλουν τη σχολη πού ειναι το προβλημα; γιατι,οσοι περνανε με τα κανονικα μορια,και τους περνανε τα μαθηματα τα κομματοσκυλα,αξιζουν το πτυχιο;
Δυστυχώς, πλέον το ελληνικό πανεπιστήμιο το τελειώνει και η κουτσή Μαρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
venivedivici αν δεις το προτελευταίο μήνυμά μου θα διαπιστώσεις ότι το ίδιο λεω και εγώ για το γεωγραφικό κριτήριο.. ίδιες ευκαιρίες έχει ο πολύτεκνος της αθήνας με αυτόν της επαρχίας;
δεν είπα για παραθυράκια στην ειδική κατηγορία των κοινωνικών κριτηρίων...αλλα οτι γενικώς παίζονταν πολλά με τις ειδικές κατηγορίες,με ψευτοαναπηρίες,με τους αθλητές,τα πλαστά πιστοποιητικά και όλα τα παράδοξα..
Το αν θα το τελειώσει και η κουτσή Μαρία το πανεπιστήμιο,είναι λίγο υποκειμενικό,εξαρτάται τη σχολή πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είναι γεγογονός ότι πρωτεύουσα και συμπρωτεύσουσα δίνουν περισσότερες ευκαιρίες από ότι η υπόλοιπη Επικράτεια. Ένας από τους πολλούς λόγους αστυφιλίας.
Προκειμένου να μπει το παιδί της στην τριτοβάθμια- μάλιστα σε καλό τμήμα- και φυσικά να το τελειώσει, η οικογένεια δεν διστάζει να μεταχειριστεί θεμιτά και αθέμιτα μέσα. Κακώς βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις τι προκειτε να γινει φετος με το σχετικο θεμα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntonisR21

Νεοφερμένος

Ο AntonisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να μάθω αν τρίτεκνος με εισόδημα >70.000,μπορεί να ενταχθεί στις ειδικές θέσεις των τρίτεκνων για την περιφέρεια όπου κατοικεί.Επίσης αν σχετίζεται ότι έχει και αδέρφια που σπουδάζουν στην ίδια περιφέρεια.

Ευχαριστώ,
Αντώνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να μάθω αν τρίτεκνος με εισόδημα >70.000,μπορεί να ενταχθεί στις ειδικές θέσεις των τρίτεκνων για την περιφέρεια όπου κατοικεί.Επίσης αν σχετίζεται ότι έχει και αδέρφια που σπουδάζουν στην ίδια περιφέρεια.

Ευχαριστώ,
Αντώνης

Αφου εισαι γιος βολευτη, γιατρου η δεν ξερω και γω τι, γιατι δεν πας στο εξωτερικο που ειναι και καλυτερα?Ειναι προνομιο που μπορεις να φυγεις, καλο θα ηταν να το αξιοποιησεις.Εδω ειναι για τους λεπρους -φτωχολετσους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να μάθω αν τρίτεκνος με εισόδημα >70.000,μπορεί να ενταχθεί στις ειδικές θέσεις των τρίτεκνων για την περιφέρεια όπου κατοικεί.Επίσης αν σχετίζεται ότι έχει και αδέρφια που σπουδάζουν στην ίδια περιφέρεια.

Ευχαριστώ,
Αντώνης

Και να πας κάπου μακρυά δεν θα πειράξει την οικογένεια σου οπότε ακόμα και να μπορείς, άσε την θέση σε κάποιο παιδί που έχει εισόδημα <20.000.Η κατηγορία δημιουργήθηκε για τα παιδιά που δεν μπορούν να σπουδάσουν μακρυά και όχι για να περνάνε μερικοί πιο εύκολα στις σχολές.

Ευχαριστώ, Γιάννης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top