[2011] Ειδικές κατηγορίες & Μηχανογραφικά

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

bilakos

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Θελω τα φωτα καποιου λιγο ψαγμενου!
Λοιπον! Στην οικογενεια μου ειμαστε 2 παιδια! Ακομα, ο πατερας μου εχει αλλα 2 παιδια απο τον πρωτο του γαμο!
1) Ανηκω σε καμια ειδικη κατηγορια;
2) Αν ναι σε ποια; Και τι διευκολυνσεις εχω;



Σημείωση συντονιστή:
Εδώ βρίσκεται θέμα όπου μπορείτε να συζητήσετε για τις φετινές βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Καλημερα παιδια!!
Εχω μια μεγαλη απορια σχετικα με τα μηχανογραφικα... Η αδερφη μου, λογω εμου (:P:P), υπαγεται στην ειδικη κατηγορα των κοινωνικων κριτηριων, οποτε μπορει να διεκδικησει τις λιγοστες επιπλεον θεσεις που δινονται!! Η βασικη μου απορια ειναι πως ακριβως θα γινει αυτο!?! Θα κανει δυο μηχανογραφικα?? Θα υπαρχει επιλογη στο ηλεκτρονικο μηχανογραφικο, οπου θα μπορει να δηλωσει εκει πως ανηκει στην ειδικη κατηγορια?? Γενικα υπαρχει μια μεγαλη συγχηση με αυτο το θεμα, οποτε θα θερμοπαρακαλουσα οποιον γνωριζει κατι παραπανω να μας ενημερωσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα υπαρχει επιλογη στο ηλεκτρονικο μηχανογραφικο, οπου θα μπορει να δηλωσει εκει πως ανηκει στην ειδικη κατηγορια??
ΝΑΙ. Αυτό είναι σαφές. Με το μηχανογραφικό δηλώνουν όσοι ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες (δεν τις λένε πια μεταγγραφές).
Για περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες κάντε ΚΛΙΚ ΕΔΩ.
Προσοχή όμως: " Οι παραπάνω κατηγορίες οφείλουν να καταθέσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη σχολή επιτυχίας. Κατά την εγγραφή,αυτά θα ελεγχθούν και, αν είναι ελλιπή ή ψευδή, ο υποψήφιος διαγράφεται και αποκλείεται για δύο χρόνια από τις πανελλήνιες εξετάσεις"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina_m2

Νεοφερμένος

Η Μαρινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
παιδια εγω ανηκω σε δυο ειδικέσ κατηγοριεσ....θα χρειαστει να συμπληρωσω ειδικο μηχανογραφικο....
α. και καπου διαβασα οτι σε οποια σχολη περασεις ( σε οποιαδηποτε περιοχη) εκει και θα συνεχισεις τισ σπουδες σου...
εχει καταλαβει κανεισ τιποτα για τις μεταγραφες γιατι τα εχω μπερδεψει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Εγω που ειμαι τριτεκνος ειμαι ειδικη κατηγορια? Δεν τα πολυκαταλαβα αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina_m2

Νεοφερμένος

Η Μαρινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
ναι εισαι ειδικη κατηγορια....
ασε κι εγω δεν εχω καταλαβει τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elfi1920

Νεοφερμένος

Η elfi1920 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ασε.. κι εγω ειμαι στις ειδικες κατηγοριες κι ομως δεν εχω καταλαβει τιποτα απο το νεο συστημα που λενε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά για το ότι ανήκει κάποιος σε ειδική κατηγορία που θα τα υποβάλλουμε; Αφού στο μηχανογραφικό απλώς το αναφέρεις.. Ξέρει κανείς, γιατί δε μπόρεσα να βρω απάντηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά για το ότι ανήκει κάποιος σε ειδική κατηγορία που θα τα υποβάλλουμε; Αφού στο μηχανογραφικό απλώς το αναφέρεις.. Ξέρει κανείς, γιατί δε μπόρεσα να βρω απάντηση..
Αυτό είναι σαφές. Με το μηχανογραφικό απλά το δηλώνουν όσοι ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες.
Για περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες κάντε ΚΛΙΚ ΕΔΩ.
Προσοχή όμως: " Οι παραπάνω κατηγορίες οφείλουν να καταθέσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη σχολή επιτυχίας. Κατά την εγγραφή,αυτά θα ελεγχθούν και, αν είναι ελλιπή ή ψευδή, ο υποψήφιος διαγράφεται και αποκλείεται για δύο χρόνια από τις πανελλήνιες εξετάσεις"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Παιδιά επειδή δεν έχω χρόνο να δω παλιότερες δημοσιεύσεις να σας πω την περίπτωσή μου και όποιος μπορεί να με βοηθήσει... Ανήκω στην κατηγορία ορφανός φοιτητή από έναν γονέα και ΜΟ εισοδήματος τα τελευταία 3 χρόνια κάτω από 45.000 ευρώ.. Με τα νέα δεδομένα επηρεάζεται και η δική μου κατηγορία; Στο τηλέφωνο πριν κάποιες βδομάδες μου είχαν πει πως κατά πάσα πιθανότητα δεν θα επηρεαστεί... Έχει βγει εγκύκλιος ή απλά ένα πλάνο;;; Ευχαριστώ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Απ'οσο καταλαβα εγω, οι μετεγγραφες ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!! Εκει που θα περασεις τον Αυγουστο, εκει θα πρεπει να παραμεινεις για το υπολοιπο των σπουδων σου... Απλα δινονται καποιες επιλεον θεσεις στις ειδικες κατηγοριες, ωστε αν δεν περασεις στη σχολη που θες μεσω της γενικης κατηγοριας, να προσπαθησεις να περασεις μεσω της ειδικης, καθως σε ολες τις ειδικες κατηγοριες η βαση θα ειναι σιγουρα μικροτερη!! Απλα, η περιπτωση σου ανηκει στην κατηγορια των κοινωνικων κριτηριων, οποτε οι επιπλεον θεσεις που διεκδικεις ειναι ελαχιστες... Και παλι ομως, δεν παυει να ειναι μια δευτερη ευκαιρια!! Αν δε θες να φυγεις απο τον τοπο καταγωγης σου, τοτε η μονη σιγουρη λυση ειναι να βαλεις σχολες στην πολη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexianos

Νεοφερμένος

Ο alexianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
θα δοσω μηχανογραφικο στην κατηγορια με σοβαρες παθησεις μετα απο 3 χρονια...εκτος απο τα δικαιολογητικα απο την επιτροπη θα πρεπει να παρουσιασω και το απολιτηριο λυκειου?(γιατι καπου το καταχωνιασα και δεν το βρησκω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
θα δοσω μηχανογραφικο στην κατηγορια με σοβαρες παθησεις μετα απο 3 χρονια...εκτος απο τα δικαιολογητικα απο την επιτροπη θα πρεπει να παρουσιασω και το απολιτηριο λυκειου?(γιατι καπου το καταχωνιασα και δεν το βρησκω)
Με 10% θα δώσεις; Αν ναι, και έδωσες Πανελλήνιες το 2008, ξέχνα το, οι βαθμοί σου έχουν παραγραφεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
θα δοσω μηχανογραφικο στην κατηγορια με σοβαρες παθησεις μετα απο 3 χρονια...εκτος απο τα δικαιολογητικα απο την επιτροπη θα πρεπει να παρουσιασω και το απολιτηριο λυκειου?(γιατι καπου το καταχωνιασα και δεν το βρησκω)
Άμεσα στο σχολείο σου να το διευθετήσεις. Βάσει αυτού εισάγεσαι στην τριτοβάθμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Νωρις θυμηθηκαν να ενημερωσουν για τα απαραιτητα δικαιολογητικα των ειδικων κατηγοριων, μπραβο τους!! Εχω να ριξω τρεξιμο κι εγω και οι γονεις μου:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νωρις θυμηθηκαν να ενημερωσουν για τα απαραιτητα δικαιολογητικα των ειδικων κατηγοριων, μπραβο τους!! Εχω να ριξω τρεξιμο κι εγω και οι γονεις μου...


Τα δικαιολογητικά των ειδικών κατηγοριών θα χρειαστούν όταν μπεις στη σχολή.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά των ειδικών κατηγοριών θα χρειαστούν όταν μπεις στη σχολή.
Απο οτι διαβασα στο site του υπουργειου,χρειαζονται και κατα την υποβολη του μηχανογραφικου.Αλλα το θεμα ειναι σε ποιον να τα δειξουμε.
Edit:Βλακεια ειπα,το ξανασκεφτηκα:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
2) Κατι αλλο που παρατηρησα επιλεγεις οτι ανηκεις στην ειδική περίπτωση ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ και μετα επιλεγεις παραδειγμα Με γονείς, τέκνα ή αδέλφια με αναπηρία άνω του 67% επιλεγεις επισης οτι Δεν υπερβαίνω το προβλεπόμενο εισοδηματικό όριο που πρέπει να ισχύει για τις Σχολές - Τμήματα Αττικής και Θεσσαλονίκης (δεν τικαρεις το κουτακι) και σου βγαζει απο κατω πολυ σωστα οτι Λόγω υπέρβασης του εισοδηματικού ορίου, δεν δικαιούσαι επιπλέον θέσεις ειδικής περίπτωσης για σχολές και τμήματα που εδρεύουν στην περιφέρεια ΑΤΤΙΚΗΣ.
Οταν πατας ομως επομενο βγαζει σφαλμα αυτο και δεν συνεχιζει
Έχεις επιλέξει ως τόπο μόνιμης κατοικίας οικογένειας ή φοίτησης αδελφού/ής την Αττική. Ωστόσο, υπερβαίνεις το εισοδηματικό όριο του οικονομικού περιορισμού. Συνεπώς, σύμφωνα με το νόμο, δεν έιναι δυνατό να εισαχθείς στην Αττική ως ειδική περίπτωση.

Δηλαδη τι σημαινει αυτο;
Για να ειναι καποιος μεσα στις 4 ειδικες κατηγοριες..πρεπει να μην ξεπερναει και το χαμηλο εισοδημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
2) Κατι αλλο που παρατηρησα επιλεγεις οτι ανηκεις στην ειδική περίπτωση ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ και μετα επιλεγεις παραδειγμα Με γονείς, τέκνα ή αδέλφια με αναπηρία άνω του 67% επιλεγεις επισης οτι Δεν υπερβαίνω το προβλεπόμενο εισοδηματικό όριο που πρέπει να ισχύει για τις Σχολές - Τμήματα Αττικής και Θεσσαλονίκης (δεν τικαρεις το κουτακι) και σου βγαζει απο κατω πολυ σωστα οτι Λόγω υπέρβασης του εισοδηματικού ορίου, δεν δικαιούσαι επιπλέον θέσεις ειδικής περίπτωσης για σχολές και τμήματα που εδρεύουν στην περιφέρεια ΑΤΤΙΚΗΣ.
Οταν πατας ομως επομενο βγαζει σφαλμα αυτο και δεν συνεχιζει
Έχεις επιλέξει ως τόπο μόνιμης κατοικίας οικογένειας ή φοίτησης αδελφού/ής την Αττική. Ωστόσο, υπερβαίνεις το εισοδηματικό όριο του οικονομικού περιορισμού. Συνεπώς, σύμφωνα με το νόμο, δεν έιναι δυνατό να εισαχθείς στην Αττική ως ειδική περίπτωση.

Δηλαδη τι σημαινει αυτο;
Για να ειναι καποιος μεσα στις 4 ειδικες κατηγοριες..πρεπει να μην ξεπερναει και το χαμηλο εισοδημα;

2.Ναι όταν ξεπερνάς το εισοδηματικό όριο δεν γίνεται να διεκδικήσεις Αττική ή Θεσσαλονίκη!Γιατί τότε συμπεραίνει το υπουργείο,ότι οι γονείς σου μπορούν να διαθέσουν χρήματα για να σε στείλουν σε άλλη πόλη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
2) Κατι αλλο που παρατηρησα επιλεγεις οτι ανηκεις στην ειδική περίπτωση ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ και μετα επιλεγεις παραδειγμα Με γονείς, τέκνα ή αδέλφια με αναπηρία άνω του 67% επιλεγεις επισης οτι Δεν υπερβαίνω το προβλεπόμενο εισοδηματικό όριο που πρέπει να ισχύει για τις Σχολές - Τμήματα Αττικής και Θεσσαλονίκης (δεν τικαρεις το κουτακι) και σου βγαζει απο κατω πολυ σωστα οτι Λόγω υπέρβασης του εισοδηματικού ορίου, δεν δικαιούσαι επιπλέον θέσεις ειδικής περίπτωσης για σχολές και τμήματα που εδρεύουν στην περιφέρεια ΑΤΤΙΚΗΣ.
Οταν πατας ομως επομενο βγαζει σφαλμα αυτο και δεν συνεχιζει
Έχεις επιλέξει ως τόπο μόνιμης κατοικίας οικογένειας ή φοίτησης αδελφού/ής την Αττική. Ωστόσο, υπερβαίνεις το εισοδηματικό όριο του οικονομικού περιορισμού. Συνεπώς, σύμφωνα με το νόμο, δεν έιναι δυνατό να εισαχθείς στην Αττική ως ειδική περίπτωση.

Δηλαδη τι σημαινει αυτο;
Για να ειναι καποιος μεσα στις 4 ειδικες κατηγοριες..πρεπει να μην ξεπερναει και το χαμηλο εισοδημα;

2.Ναι όταν ξεπερνάς το εισοδηματικό όριο δεν γίνεται να διεκδικήσεις Αττική ή Θεσσαλονίκη!Γιατί τότε συμπεραίνει το υπουργείο,ότι οι γονείς σου μπορούν να διαθέσουν χρήματα για να σε στείλουν σε άλλη πόλη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top