[2010] - Ποια σχολή στοχεύετε;

Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 325)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Σε παλιότερες απαντήσεις έλεγα για Βιολογία,Μοριακή Βιολογία κτλ.
Επέλεξα σαν κύριο στόχο την Γεωλογία τελικά...Έχει μαθήματα που με ενδιαφέρουν περισσότερο...Και ως επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Σε παλιότερες απαντήσεις έλεγα για Βιολογία,Μοριακή Βιολογία κτλ.
Επέλεξα σαν κύριο στόχο την Γεωλογία τελικά...Έχει μαθήματα που με ενδιαφέρουν περισσότερο...Και ως επαγγελματική αποκατάσταση.
Εχει η Γεωλογια καλυτερες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης απο τη βιολογια και τη μοριακη βιολογια:jumpy:?? Αμφιβαλλω σοβαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Στην Γεωλογία μπορώ να ασχοληθώ με κάτι πιο ενδιαφέρον στην Ελλάδα.
Στη Βιολογία ή στη Μοριακή πρέπει και να φύγω.
Προσωπική άποψη. Ο καθένας έχει άλλες βλέψεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κατι ομως δεσποινα/?
Φανταζομαι το χεις ψαξει.Αλλα ως γεωλογος περα απο καθηγητης με τι μπορεις να ασχοληθεις στην ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Εχει η Γεωλογια καλυτερες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης απο τη βιολογια και τη μοριακη βιολογια:jumpy:?? Αμφιβαλλω σοβαρα...

σε μεταπτυχιακό επίπεδο ναι...και στην Ελλαδίτσα...:fss:
η γεωλογία σαν επιστήμη είναι πολύ σύγχρονη για τα ελληνικά δεδομένα με τρομερές υποδοχές διασύνδεσης με άλλες επιστήμες π.χ. φυσική, πληροφορική, εφαρμοσμένα μαθηματικά, μετεωρολογία...κτλ

εκτός όσοι σκέφτεστε για Βιολογίες, Μοριακές Βιολογίες, Γενετικές, κτλ έχετε προοπτικές να γίνεται οικονομικοί μετανάστες στις ΗΠΑ...:D..για εύρεση εργασία σε πιθανό ερευνητικό κέντρο ποντικιών ή καμία αμερικάνικη ιδιωτική εταιρεία βιοτεχνολογίας γουρουνιών...:D :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
σε μεταπτυχιακό επίπεδο ναι...και στην Ελλαδίτσα...:fss:
η γεωλογία σαν επιστήμη είναι πολύ σύγχρονη για τα ελληνικά δεδομένα με τρομερές υποδοχές διασύνδεσης με άλλες επιστήμες π.χ. φυσική, πληροφορική, εφαρμοσμένα μαθηματικά, μετεωρολογία...κτλ

εκτός και αν έχετε όλοι προοπτικές να γίνεται οικονομικοί μετανάστες στις ΗΠΑ...:D..για εύρεση εργασία σε πιθανό ερευνητικό κέντρο ποντικιών...:D :lol:
Ευχαριστω για την πληροφορηση nPb!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κατι ομως δεσποινα/?
Φανταζομαι το χεις ψαξει.Αλλα ως γεωλογος περα απο καθηγητης με τι μπορεις να ασχοληθεις στην ελλαδα?

Σεισμολόγος,Περιβαλλοντικά θέματα, Μελέτη πετρωμάτων κτλ κτλ. Εμένα αυτά μου αρέσουν. Ή σε κάποιο γραφείο.
Έχω γνωστή μέσα στο Γεωλογικό και μου έχει εξηγήσει κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ρε συ black, επειδη το μηνυμα σου μπορει να διαβαστει απο πολλες σκοπιες και αυτη τη στιγμη εχω παθει ενα μικρο σοκ, αλλαξες γνωμη πραγματικα η κανεις πλακα?? Και ολη αυτη η τρελα με την Ιατρικη και το ποσο καλη σχολη ειναι που πηγε?? Εισαι ο μονος που δεν περιμενα να αλλαξεις αποφαση:P:P!!

Δυο σχολες ειχ απαντα στο μυαλο μου.Τη μια την ξερετε ολοι.Την αλλη δεν προκειται να τη μαθει κανενας.Αν και ειναι πιθανοτερο να βαλω εκεινη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Ευχαριστω για την πληροφορηση nPb!!

Τίποτα φίλε. :P

Πρόσφατα έμαθα από έναν φίλο μου, που τελείωνει γεωλόγος, ότι θέλει να ασχοληθεί μεταπτυχιακά (και διδακτορικά) με γεωχαρτογραφία μέσω GPS και ιδιαίτερα με τον κλάδο της γεωπληροφορικής...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Δυο σχολες ειχ απαντα στο μυαλο μου.Τη μια την ξερετε ολοι.Την αλλη δεν προκειται να τη μαθει κανενας.Αν και ειναι πιθανοτερο να βαλω εκεινη.
Εισαι πραγματικα γριφος πατριωτη!! Η μια ως γνωστων ειναι η Ιατρικη, η αλλη δεν ειναι η οδοντιατρικη που μολις μας αποκαλυψες?? Τεσπα, δικια σου η επιλογη, ελπιζω να επιλεξεις οτι σου ταιριαζει περισσοτερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
μου αρέσει που έχει σαν επιλογή σκέτο "πολυτεχνείο".

λες και το πολυτεχνείο είναι μία σχολή ας πούμε , και πέρα απο αυτό οι σχολές του σε μεγάλο βαθμό δεν έχουν ίσες ευκαιρίες .

πολύ ελειπής έρευνα πάντως.
υπάρχουν εκατό σχολές που θα επέλεγαν άτομα πέρα απο αυτές που έχει η δημοσκόπηση.

αυτό φαίνεται απο το μεγάλο ποσοστό στο "Άλλη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
μου αρέσει που έχει σαν επιλογή σκέτο "πολυτεχνείο".

λες και το πολυτεχνείο είναι μία σχολή ας πούμε , και πέρα απο αυτό οι σχολές του σε μεγάλο βαθμό δεν έχουν ίσες ευκαιρίες .

πολύ ελειπής έρευνα πάντως.
υπάρχουν εκατό σχολές που θα επέλεγαν άτομα πέρα απο αυτές που έχει η δημοσκόπηση.

αυτό φαίνεται απο το μεγάλο ποσοστό στο "Άλλη"

+1 :)
Ασε που εμεις που θελουμε και πληροφορικη και ΗΜΜΥ δεν ξερουμε τι να βαλουμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Και ταυτοχρονα υπαρχει διαφορετικο ιατρικη,φαρμακευτικη -οδοντιατρικη και βιολογια.

Μηπως να το κανουμε αποκλειστικα για θετικη?:P
-----------------------------------------
Εισαι πραγματικα γριφος πατριωτη!! Η μια ως γνωστων ειναι η Ιατρικη, η αλλη δεν ειναι η οδοντιατρικη που μολις μας αποκαλυψες?? Τεσπα, δικια σου η επιλογη, ελπιζω να επιλεξεις οτι σου ταιριαζει περισσοτερο!!

Και γω θελω να το πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Σεισμολόγος,Περιβαλλοντικά θέματα, Μελέτη πετρωμάτων κτλ κτλ. Εμένα αυτά μου αρέσουν. Ή σε κάποιο γραφείο.
Έχω γνωστή μέσα στο Γεωλογικό και μου έχει εξηγήσει κάποια πράγματα.
Και εγω Γεωλογια θελω!!!Ενας γνωστος μου ειχε τελιωσει γεωλογια ειχε κανει μεταπτυχιακο πανω σε γεωλογικες μελετες νομιζω, και κατευθειαν επιασε δουλεια σε μεγαλη εταιρεια στην Αθηνα....μισθος 1600-1700 ευρω
Αν και εμενα μ ρεσει περισσοτερο περιβαντολογικο-κλιματολογικα πραγματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και εγω Γεωλογια θελω!!!Ενας γνωστος μου ειχε τελιωσει γεωλογια ειχε κανει μεταπτυχιακο πανω σε γεωλογικες μελετες νομιζω, και κατευθειαν επιασε δουλεια σε μεγαλη εταιρεια στην Αθηνα....μισθος 1600-1700 ευρω
Αν και εμενα μ ρεσει περισσοτερο περιβαντολογικο-κλιματολογικα πραγματα :)

Yep. Έχει πολύ ενδιαφέροντα ''ανοίγματα'' η σχολή αυτή.
Εύχομαι να την πετύχεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Σκέφτομαι να συνεχίσω μεταπτυχιακά ή να περάσω με το 10% ή να δώσω κατατακτήριες στο Τμήμα Γεωλογίας..:p

Με συγκινεί το αντικείμενο, της γεωφυσικής μέσω μαθηματικής μοντελοποίησης...:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σε παλιότερες απαντήσεις έλεγα για Βιολογία,Μοριακή Βιολογία κτλ.
Επέλεξα σαν κύριο στόχο την Γεωλογία τελικά...Έχει μαθήματα που με ενδιαφέρουν περισσότερο...Και ως επαγγελματική αποκατάσταση.
Αν το θες πραγματικά κάντο.Θυμάμαι όπως πως ήθελες πολύ βιολογία.Οπότε σιγουρέψου απλά πως το θέλεις πραγματικά και δεν κάνεις το χατίρι κανενός,γιατί εγώ μια τέτοια βλακεία πήγα να κάνω στην αρχή της χρονιάς.Καλή επιτυχία.:)
-----------------------------------------
εκτός όσοι σκέφτεστε για Βιολογίες, Μοριακές Βιολογίες, Γενετικές, κτλ έχετε προοπτικές να γίνεται οικονομικοί μετανάστες στις ΗΠΑ...:D..για εύρεση εργασία σε πιθανό ερευνητικό κέντρο ποντικιών ή καμία αμερικάνικη ιδιωτική εταιρεία βιοτεχνολογίας γουρουνιών...:D :lol:
Μια χαρά δουλειά μπορεί να βρει κανείς αν το θέλει.Και ναι ρε φίλε,εγώ δε γουστάρω να ζήσω στην Ελλαδίτσα,και αν μπορούσα θα πήγαινα από τώρα να σπουδάσω στο εξωτερικό.Πού είναι το κακό στο να κηνυγάει κάποιος το όνειρό του και ποιός ο λόγος να τον αποθαρύνεις;Tα πράγματα στις ΗΠΑ δεν είναι καθόλου όπως τα περιγράφεις.

Σόρυ για τον επιθετικό τόνο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι Χρηστο πως και γω θα θελα να φυγω απο την Ελλαδα, οχι βεβαια για ερευνα, μιας και το αντικειμενο μου δεν ενδεικνυται γι αυτο, αλλα θα προτιμουσα να διαδαξω σε ενα ελληνικο σχολειο του εξωτερικου!! Τωρα το αν θα καταφερουμε τελικα να βγουμε στο εξωτερικο ειναι ενα αλλο θεμα, που σηκωνει πολλες συζητησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Σίγουρα Φυσικό.Το πιο πιθανό είναι να δηλώσω Κρήτη ή Θεσσαλονίκη πρώτη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Μια χαρά δουλειά μπορεί να βρει κανείς αν το θέλει.Και ναι ρε φίλε,εγώ δε γουστάρω να ζήσω στην Ελλαδίτσα,και αν μπορούσα θα πήγαινα από τώρα να σπουδάσω στο εξωτερικό.Πού είναι το κακό στο να κηνυγάει κάποιος το όνειρό του και ποιός ο λόγος να τον αποθαρύνεις;Tα πράγματα στις ΗΠΑ δεν είναι καθόλου όπως τα περιγράφεις.

Σόρυ για τον επιθετικό τόνο.:P

Άντε φίλε, χώστα...γουστάρω να τα χώνεις...:D :lol:
Συγχωρεμένος φίλε...:P :papas:

Φυσικά είναι προσωπική άποψη για το τι θέλει ο καθένας μας να κάνει στην ζωή του (εργασία, οικογένεια,...κτλ). Άλλοι θέλουν να ψάχνονται εργασιακά μέχρι τα 40 τους και μέχρι τότε να είναι άνεργοι. Μιλάω λίγο ρεαλιστικά, επειδή τυγχάνει να έχω μιλήσει με αρκετό κόσμο (και στον ακαδημαϊκό χώρο) για τις εργασιακές προοπτικές πολλών επαγγελμάτων. Όλοι oι σχετικοί του αντικειμένου* παραδέχονται πως ο κλάδος της Βιολογίας δεν έχει πολλές εργασιακές προοπτικές στην Ελλάδα όσο στις ΗΠΑ...όπως και δεν έχει από μόνος του πολλές εργασιακές επιλογές. Γι' αυτό και απαιτείται και η συνεχής μετεκπαίδευση σε γειτονικούς επιστημονικούς κλάδους (θετικές επιστήμες) με σκοπό την εύρεση σαφών προσδιορισμένων επαγγελμάτων. Έχω ακούσει πως ο κλάδος της Βιολογίας ταιριάζει και μπορεί να συνδυαστεί με Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Πληροφορική και Χημική Μηχανική. Όμως και στις ΗΠΑ (γη της επαγγελίας), δεν περιμένουν τους "άνεργους" της φτωχής Ελλαδίτσας, με κατακόκκινα χαλιά υποδοχής, για καλοπληρωμένες θέσεις ερευνητών ή για θέσεις ερευνητικών στελεχών (ερευνητές) σε βιομηχανίες βιοτεχνολογίας ή για εξειδικευμένους υπαλλήλους στον "προβληματικό" τομέα της αμερικάνικης δημόσιας υγείας.

* διότι στην Ελλάδα, έχουμε μάθει να αναπαράγουμε και να υιοθετούμε στρουθοκαμηλικά, λανθασμένες απόψεις της άσχετης μάζας για πολλά εξειδικευμένα θέματα που αφορούν το δίπτυχο σπουδές-σαφείς εργασιακές προοπτικές...

Δεν ισχυρίζομαι κάτι Χρήστο. Ζητώ συγγνώμη, αν κάπου έχω κάνει λάθος. Μέσα από πολιτισμένο διάλογο μπορούμε να μάθουμε όλοι μας από τις απόψεις του καθενός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top