[20/5/2009] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ούτε αυτοί που ξαναδίνουν και είχαν 2 χρόνια για να προετοιμαστούν καθώς οι δικές τους βάσεις είναι και πιο ψηλά.:)

με τις ίδιες βάσεις δίνουμε.
αυτό που λές είναι το 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
με τις ίδιες βάσεις δίνουμε.
αυτό που λές είναι το 10%.
Έχεις δίκιο κράτα μόνο τα 2 χρόνια προετοιμασίας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παλικαρι

Νεοφερμένος

Ο παλικαρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παντως μαγκες με το 86 που νομιζω να γραψα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.αν και απο τη μια με ανησυχει οτι οι βασεις θα ψηλωσουν φετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internetnobody

Νεοφερμένος

Ο internetnobody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τι έχει το WoW ?Ηταν καταμπληκτική επένδυση , έδωσα μόλις τα μισά μου εγκεφαλικά κύτταρα και έχασα μόνο 8 μήνες από τη ζωή μου :P On topic: Ελπίζω να έχεις δίκιο για την αντιπροσωπευτικότητα του δείγματος γιατι αλλιως η μισοί υποψηφιοι θέλουν να μου φανε τους ΗΜΜΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω σχετικά με το τρίτο. Όλα τα ερωτήματα πέρσι, απ'το πρώτο μέχρι το τελευταίο, ήταν κλασικής δομής, μια πλήρης μελέτη συνάρτησης με όλα τα παρελκόμενα, δηλαδή διαδικασία με καθορισμένο τρόπο. Το φετινό ήθελε περισσότερη παρατηρητικότητα, ας πούμε στο πρώτο ερώτημα για όσους δεν το βρήκαν αυτονόητο, ενώ για το τελευταίο έπρεπε να θυμάσαι σχετικές ασκήσεις απ'τη συνέχεια (την οποία κάνουμε γύρω στο Νοέμβρη) και να αιτιολογήσεις γιατί με απαλοιφή παρονομαστών η εξίσωση είναι ισοδύναμη. Και σαφώς αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά οι περισσότεροι το αγνόησαν.
-----------------------------------------



Εντάξει, προσωπικά αν δεν παίξω fair play να το χέσω. Αλλά θα μου πεις προσωπικά είναι αυτά...

Απόλυτα σωστός... Και εγώ σαν βλάκας προσπαθούσα να κάνω Bolzano σε συνάρτηση με τους παρονομαστές και χτυπιόμουνα να δω πως θα βάλω 1 και 2 αφού μηδενίζονται... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelakaridi

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα,
σήμερα έδινε η αδερφή μου και προσπάθησα να κάνω κάτι σαν γκάλοπ, τα θέματα ήταν μέτριας δυσκολίας. Σίγουρα όπως είδα και σε ένα προηγούμενο post είναι υποκειμενικό το πώς βλέπει κάποιος τα θέματα!! Η αδερφή μου μετά από εργατοώρες διαβάσματος ναι έγραψε πολύ καλά, αλλά αυτό είναι επειδή "ξεσκίστηκε" (αν μου επιτρέπεται η έκφραση) για να είναι έτοιμη για όλων των ειδών τα θέματα.
Για όλους εκείνους όμως που προσπάθησαν να πείσουν ότι τα θέματα είναι γελοία ας σκεφτούν καλύτερα ΠΟΟΟΟΟΣΕΣ ασκήσεις λύσανε μέχρι να φτάσουν σε αυτήν την έκφραση και να σταματήσουν να κατακρίνουν!! Μην ψαρώνετε από τους φαφλατάδες, παντού θα συναντάτε τέτοιους ανθρώπους!!!!! Υποτίθεται πώς η παιδεία σε κάνει άνθρωπο όχι παγόνι...(για τους καλά διαβασμένους ;) )
Παιδιά μην ανησυχείτε ό,τι έγινε έγινε συγκεντρωθείτε και πάμε για τα άλλα μαθήματα, 3 έμειναν ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Και μια τελευταία συμβουλή, μην ακούτε κανέναν, απλά βάλτε τα δυνατά σας. Οι βάσεις καθορίζονται από τα μόρια και όχι από τα λόγια.
Όπως πολύ σωστά είπε και κάποιος πιο πάνω όλοι έλεγαν εύκολα τα θέματα της έκθεσης, αλλά οι διορθωτές ζήτησαν διευκρινήσεις για να διορθώσουν και όντως κάποιοι είπαν ότι υπήρχαν πολλοί που βγήκαν εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μαθηματικά είναι νομίζω παλι το 60 -70% θα είναι κάτω από την βάση και φέτος ίσως αυξηθούν τα εικοσάρια έτσι που τα βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kebikebirodos

Νεοφερμένος

Η Αρχοντίααα Ρόδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παντως μαγκες με το 86 που νομιζω να γραψα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.αν και απο τη μια με ανησυχει οτι οι βασεις θα ψηλωσουν φετος

Καλά οι βάσεις φέτος θα πάνε όλες 20000
τα παιδαγωγικα -νηπιαγωγών-δασκάλων-
που τα κόβεται να πηγαίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios8

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ελα ντε και εγω ΗΜΜΥ θελω αλλα δεν το βλεπω ετσι οπως παμε.....ααα και τωρα ΑΟΔΕ θα φαμε καλα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά οι βάσεις φέτος θα πάνε όλες 20000
τα παιδαγωγικα -νηπιαγωγών-δασκάλων-
που τα κόβεται να πηγαίνουν;

Από που προκύπτει αυτό; Απ'τους μισούς που έχουν γράψει κάτω απ'το 10 σήμερα ή από τα άλλα τρία μαθήματα που δεν έχουμε γράψει ακόμα; Έλεος, χαλαρώστε επιτέλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Απειροι μιγαδικοι ναι, ομως ενας ειναι ο z που εχει ελαχιστο μετρο και το μετρο αυτου προκυπτει απο την αποσταση του γεωμετρικου τοπου δηλαδη της ευθειας απο το σημειο Ο(0,0). Αρα βρισκοντας το d(ε,O) βρισκουμε το ελαχιστο μετρο που μπορει να παρει ο z.

Αφου το μετρο του z0 συμπιπτει με το ελαχιστο μετρο των z, τοτε ειναι αυτος με το ελαχιστο. ;)

Δεν μπορει να θεωρησει σαν δεδομενο το ζητουμενο ομως. Αυτο μπορει να το κανει για επαληθευση μονάχα στο ρπόχειρο

καλησπερα και απο εμενα.τα θεματα μου φανηκαν βατα.Οπως ειπε και ενας πιο πριν μονο τα 2 τελευταια θελαν παρατηρητικότητα.θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για μια λυση που εκανα στο 3ο θεμα.για να βρω τη μονοτονια θεωρησα ως συναρτηση τον αριθμητη της παραγωγου αφου την μετατρεψα σε κλασμα και βρηκα το προσημο της.βρηκα δηλαδη την παραγωγο της νεας συναρτησης κλπ.πιστευω οτι το τεκμηριωσα ικανοποιητικα αλλα μιας και ακουσα πολλες διαφορετικες λυσεις γι' αυτο το θεμα μπηκα στον κοπο να κανω αυτο το ποστ

Σωστος εισαι

Αυτο που λες θα ειχε λογικη αν ειχε κανει ΘΜΤ αντι για Rolle.Τεσπα λιγη σημασια εχει...

Ναι μάλλον δεν διατυπωσα καλά αυτο που σκεφτηκα, αλλα οι περισσότερες ασκησεις βγαινουν με ΘΜΤ βγαινουν και με ρολλ με τη χρηση κατάλληλης συνάρτησης. Ουσιαστικα το ίδιο πράγμα έκανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παλικαρι

Νεοφερμένος

Ο παλικαρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
κατι ακομα που παρατηρησα ειναι οτι τα θεματα ηταν μερικα και οχι εφ ολης υλης.για παραδειγμα δεν ειδα απολυτωσ καμια αναφορα σε ασυμπτωτες , ενω οι μιγαδικοι που ουσιαστικα ειναι το ενα δεκατο της υλης ειχαν ολοκληρο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντα έχουν ολόκληρο θέμα οι μιγαδικοι γιατί είναι άσχετο κεφάλαιο. Τα άλλα δύο θέματα (συνήθως 9-10 ερωτήματα), αναφέρονται στην πραγματική ανάλυση. Και, όχι, βασικά δεν ισχύει αυτό. Καθαρά εφ'ολης της ύλης ήταν το διαγώνισμα. Μιγαδικοί, συνέχεια, όρια, εφαρμογές παραγώγων, de l'hospital και συνάρτηση-ολοκλήρωμα. Το μόνο που δεν είχε ήταν ασύμπτωτες, εμβαδά, υπολογισμοί ολοκληρωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimator

Νεοφερμένος

Ο jimator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγω παιδια εκανα το 1ο θεμα ολοσωστο απο το 4ο τα γ,δ και απο το 3ο τα 2 πρωτα.Κατι εγραψα ομως σε ολα τα ερωτηματα τα ξεκινουσα αλλα δεν τελιωνα.Λετε να μου δωσουν τιποτα?Υπολογιζω πανω απο 8 ρωρα μεχρι ποσο αναλογα ποσο θα μου δωσουν απο τα ερωτηματα που δεν τελιωνα.

Σε σχεση με τα περσινα τα δικα μας ηταν πολυ πιο ευκολα πιο δυσκολα ή στα ιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Παιδιά ας κρατήσετε χαμηλά τους τόνους ακόμη κι αυτοί που με βεβαιότητα σχεδόν, έχουν αριστεύσει.Γιατί υπάρχουν και παιδιά που δεν έχουν γράψει καλά τα οποία όταν ακούν ότι τα θέματα ήταν εύκολα "τρελλαίνονται".Το δύσκολο ή το εύκολο είναι υποκειμενική έννοια στους μαθητικούς κύκλους και όχι μόνο και οι μόνοι που μπορούν να δώσουν ένα σοβαρό χαρακτηρισμό γιά τα θέματα, είναι όσοι παρακολουθούν τις εξετάσεις γιά πολλά χρόνια.
Ας με συγχωρήσει ο geoste πού είπε ότι τα θέματα ήταν φέτος "αναβαθμισμένα" από τα όρια του γελοίου στο επίπεδο εύκολα.Θα διαφωνήσω όσον αφορά το πνεύμα τού μηνύματος του.Γιατί αν δούμε πάλι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό μαθητών με βαθμολογίες κάτωθεν της βάσης τι θα πρέπει να πούμε?ότι ήταν δύσκολα τα θέματα ή ότι οι μαθητές είναι "καθυστερημένοι" που δεν έγραψαν με εύκολα θέματα?
Έχω την άποψή μου γιά το βαθμό δυσκολίας των σημερινών θεμάτων η οποία είναι:
Γιά μένα, όπως και γιά τούς αριστεύσαντες μαθητές, ήταν εύκολα(Θα αποφύγω χαρακτηρισμούς τύπου ήταν θέματα της πλάκας γιά γέλια lol!, δίνω λευκή κόλλα ως ένδειξη διαμαρτυρίας προς την εξεταστική επιτροπή κ.λ.π) .Γιά ένα μεγάλο όμως τμήμα των μαθητών φαίνεται να ήταν δύσκολα όπως καταγράφεται και από την δημοσκόπηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι?? Ειστε πραγματικα διανοιες ή απλα μα***** οσοι λετε οτι ηταν πανευκολα τα θεματα???

Αν ο άλλος έχει 2 χρόνια και έχει λύσει ΤΙΣ ασκήσεις λογικό μου φαίνεται.
Άσε που δεν είχαν και κάτι το τραγικά δύσκολο

Να σου έβαζαν κανένα ολοκλήρωμα με τριγωνομετρική σχέση στο τετράγωνο και βάλε ή κανένα ολοκλήρωμα με κλάσμα (όπου θέτεις Α καΙ Β) τότε ναι θα ήταν πράγματι δύσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγώ σε μία φάση κόλλησα και δε θυμόμουν πώς γράφεται το de l'hospital... Μετά θυμήθηκα ότι όλη την χρονιά τον ανεβοκατέβαζα νοσοκομείο οπότε το θυμήθηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στους Πολιτικούς Μηχανικούς, ΗΜΜΥ, Αρχιτέκτονες, Μηχανολόγους, στα Παιδαγωγικά, Βιολογικά θα ξεφύγει η κατάσταση στις βάσεις εαν θεωρήσουμε ότι η ζήτηση θα παραμείνει ίδια με πέρυσι που συνήθως έτσι γίνεται. Οι προτιμήσεις των υποψηφίων δεν αλλάζουν από την μια χρονιά στην άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, εντάξει, ας ξεφύγει. Αλλά μην προτρέχετε, τον παράγοντα της Φυσικής δεν τον έχουμε δει ακόμα, περιμένετε λίγο και μετά βγάζετε συμπεράσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Οπως και την έκθεση, τον πλέον ασταθμιτο παράγοντα
Τα θεματα μπορει να ειναι ευκολα, με το βαθμολογητη ποτε δεν ξες τι γινεται ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top