[18/5/2015] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 9 15.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 26 44.8%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 15 25.9%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 4 6.9%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 1.7%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εγω εκεί που ζηταγε να αντιλαταστημε τις διαρθρωτικές με άλλες έβαλα στο πρώτο καταρχήν είναι λάθος;

Και εγώ καταρχήν έβαλα,σωστό είναι.

Θεωρητικά, άλλη σημασία έχει το κατ' αρχάς και άλλη το καταρχήν και το σωστό εν προκειμένω είναι το κατ' αρχάς. Αλλά λέω θεωρητικά, διότι αποκλείεται να ασχοληθεί εχέφρων διορθωτής με αυτό. Εγώ, πάντως, έβαλα αρχικά για να αποφύγω τη λούμπα :P

Έχεις απόλυτο δίκιο στον διαχωρισμό που κάνεις.
Το "Κατ'αρχήν" (δύο λέξεις) είναι σημασιολογικό δάνειο του γαλλικό en principe (>lat. in principio) που σημαίνει "σύμφωνα με την ουσία". Παρ'όλα αυτά επειδή η χρήση είναι αυτή που διαμορφώνει την γλώσσα και όχι αποκλειστικά οι κανόνες, κατέληξε ως μία λέξη (δηλ. καταρχήν) να θεωρείται συνώνυμο του "κατ'αρχάς" (κατά Τριανταφυλλίδη). Δείτε περισσότερα εδώ, εδώ, εδώ κι εδώ.
Χωρίς να θέλω να σας αγχώσω, αν πέσετε σε κανέναν βαρεμένο φιλόλογο που 'χε καθηγητή τον Μπαμπινιώτη (βλ. Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας), υπάρχει κάποια περίπτωση να το πάρει λάθος.

Πάντως αν το συνώνυμο/αντώνυμο έχει ορθογραφικό λάθος, ναι χάνονται όλες οι μονάδες (για ευνόητους λόγους, έκθεση δίνετε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Είμαι ο μόνος που στην πρώτη αντικατάσταση έβαλα 'πρώτον'; λέτε να μου το πιάσουν λάθος επειδή είχε το πρώτα από όλα;

Βατά θέματα... Το ίδια βατά με τα θέματα του 2013 που ήταν Περιβάλλον!!!!!!!
Το χάρηκα πολύ που είχε Σ-Λ και δεν είχε ανάπτυξη :P :clapup:
Εγώ τρόπους ανάπτυξής έβαλα διαίρεση (διαιρετέα έννοια,διαιρετική βάση,μέλη) και αίτιο-αποτέλεσμα! :hmm: Μετά από προβληματισμό γιατί έβλεπα και τα παραδείγματα,αλλά τα απέρριψα γιατί σκέφτηκα πως ίσως αποτελεί παγίδα! :P
Και εγώ καταρχήν έβαλα :( Η φιλόλογος μου είπε πως έπρεπε να βάλω καταρχάς και είναι πολύ πιθανό να το πάρουν λάθος!!!!!
Η περίληψη μου πολύ καλή πιστεύω :redface:
Στην έκθεση μόνο επίλογο έκανα μικρό γιατί δεν είχα άλλο χρόνο :P (χτύπησε το κουδούνι).
Ααα...και εκεί που ζητούσε ρηματικό πρόσωπο έβαλα γ' για αντικειμενικότητα...αλλά και α' πληθ. ("γνωρίζουμε") για να δείξει αμεσότητα και ίδια θέση με τον αναγνώστη! Αλλά δεν το είδα πουθενά από απαντήσεις φροντ.
Αν και θεωρώ πως έγραψα καλύτερα από το 2013 δεν θα με βαθμολογήσω παραπάνω, για να μην πέσω μετά από τα σύννεφα! :P
Θα μου βάλω χαμηλότερο βαθμό από τότε!!!!!!!!!!!!! Οπότε μου βάζω ένα 14 :P

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!!!!!!!!!!! Και καλή επιτυχία με την Βιολογία την Τετάρτη!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Θεωρητικα θα παρουν και διαρεση αιτιολογιση και διαιρεση παραδειγματα και παραδειγματα αιτιολογιση
Και τα τρια υπηρχαν στο κειμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Ωραίο θεμα και ολίγον τι αναμενόμενο εάν σκεφτούμε τα γεφονοτα στην Αμφιπολη και την σημερινή μέρα των μουσείων. Όπως έχω διαβάσει και στο θέμα πανελλήνιες 2015 αρκετοί από εσάς είχαν προετοιμάσει το συγκεκριμένο θέμα και κάποιοι το είδατε χθες λόγω της προτροπής του cha0s. ;)
Αρκετά θετικο το γεγονός ότι έβαλαν ΣΛ αφού αντικατεστησε την ζόρικη για αρκετούς ανάπτυξη πρότασης. Η έκθεση ήθελε αρκετή προσοχή στα ζητούμενα και πιστεύω ότι ένας καλά διαβασμένος μαθητής δεν θα έχει πρόβλημα.
Γενικά πάντα διαβάζουμε προσεχτικά και ήρεμα την εκφώνηση των ασκήσεων διότι αν και το θεωρώ απίθανο να κόψουν για το ΣΛ αντί του Σωστό/Λάθος, ωστόσο έχουν το άλλοθι να το κάνουν αφού η εκφώνηση αναγράφει ρητά τι πρέπει να απαντήσουν οι εξεταζόμενοι. Και συν το γεγονός ότι σε εύκολα θέματα ο βαθμός κρίνεται στην λεπτομέρεια.

Όπως και να έχει καλή συνέχεια με το μάθημα επιλογής και καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μια μικρή υπενθύμιση, σχετικά με το όριο λέξεων:

ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να μετρήσει πόσες λέξεις γράψατε. ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ. Επειδή γράψατε 100 λέξεις κάτω ή πάνω από το όριο, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα χάσετε μονάδες. Γιατί ο καθηγητής, απλά δεν έχει το χρόνο να μετρήσει λέξεις. Πάνε σε ένα βαθμολογικό κέντρο 80 γραπτά και είναι 4 φιλόλογοι. Ο καθένας έχει να διορθώσει 20 γραπτά.... Και την Τετάρτη θα έρθουν κι άλλα, από την Ιστορία Γεν. Την Παρασκευή κι άλλα, από τα μαθήματα κατεύθυνσης της Θεωρητικής. κ.ο.κ....:whistle:

Αν, όταν διαβάζεται μόνοι σας το γραπτό, είστε ευχαριστημένοι και λέτε "ωραία τα έγραψα ο πούστης", δεν έχετε να φοβάστε τίποτα. Ο βαθμολογητής θέλει να πάρει ένα γραπτό στα χέρια και να ευχαριστηθεί διαβάζοντας το. Να το διαβάσει και να πει "ωραία γράφει το τσογλάνι".

Οπουδήποτε μεταξύ 400-700 λέξεων είστε καλά. Πέρα από αυτό κάνει μπαμ στο μάτι και είναι στην κρίση του βαθμολογητή. Αλλά 100 λέξεις πάνω-κάτω από το όριο, μην φοβάστε τίποτα!

Καλή επιτυχία στο μάθημα γενικής του καθενός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Επειδη σε ΜΙΑ παραγραφο στην εκθεση εχω κανει αρκετες μουτζουρες υπαρχει περιπτωση να μην την δει ή υπερβαλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fadingfeather

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εγώ τελείωσα 11.15 :Ρ Καθόμουν τα κοιτούσα και τα ξανακοιτούσα και έλεγα δεν μπορεί να τελείωσα τόσο γρήγορα, καθώς πάντα σε διαγωνίσματα τελείωνα στο 3ωρο! Η έκθεση ήταν γύρω στις 600 λέξεις. Η περίληψη μου ξέφυγε λίγο και δεν μπόρεσα να την περιορίσω :( (136 λέξεις)

Επειδη σε ΜΙΑ παραγραφο στην εκθεση εχω κανει αρκετες μουτζουρες υπαρχει περιπτωση να μην την δει ή υπερβαλω?

ε όχι και να μην την δει. Και αν μια στις 100 δεν την δει ο ένας, θα την δει ο άλλος.(και πάλι δεν παίζει) Μην αγχώνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εγώ τελείωσα 11.15 :Ρ Καθόμουν τα κοιτούσα και τα ξανακοιτούσα και έλεγα δεν μπορεί να τελείωσα τόσο γρήγορα, καθώς πάντα σε διαγωνίσματα τελείωνα στο 3ωρο! Η έκθεση ήταν γύρω στις 600 λέξεις. Η περίληψη μου ξέφυγε λίγο και δεν μπόρεσα να την περιορίσω :(

Και εγω καπου εκει ειχα τελειώσει πέρσι ενώ στα διαγωνίσματα έτρεχα και δεν προλαβαινα :P
Οπως ειπαν και παραπανω,κανενας δεν θα μετρήσει μια μια τις λέξεις,εκτός και αν κανουν μπαμ στο μάτι.

Μπραβο σε όλους :D Ας πάτε παρακατω για το επόμενο μαθημα τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Denise2

Νεοφερμένος

Η Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Θεωρειτε οτι αντι για πρωτα απ ολα παει κυριως???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
ο,τι γραψατε γραψατε σημερα,αφήστε τον ελγχο των απαντήσεων.
Συνεχιστη δυναμικά.Καλη σας επιτυχια για το επομενο τωρα .:D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

imerward

Νεοφερμένος

Ο imerward αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ρε παιδιά δυο απορίες..
Στο Β2 στο α) έβαλα διαίρεση και παραδείγματα. Θα το πάρουν σωστό;;
στο β) έβαλα στο Πρώτα απ' όλα πρώτον. Παίζει και αυτό να γίνει αποδεκτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το "Κατ'αρχήν" (δύο λέξεις) είναι σημασιολογικό δάνειο του γαλλικό en principe (>lat. in principio) που σημαίνει "σύμφωνα με την ουσία". Παρ'όλα αυτά επειδή η χρήση είναι αυτή που διαμορφώνει την γλώσσα και όχι αποκλειστικά οι κανόνες, κατέληξε ως μία λέξη (δηλ. καταρχήν) να θεωρείται συνώνυμο του "κατ'αρχάς" (κατά Τριανταφυλλίδη). Δείτε περισσότερα εδώ, εδώ, εδώ κι εδώ.
Χωρίς να θέλω να σας αγχώσω, αν πέσετε σε κανέναν βαρεμένο φιλόλογο που 'χε καθηγητή τον Μπαμπινιώτη (βλ. Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας), υπάρχει κάποια περίπτωση να το πάρει λάθος.

Διαφωνώ κάθετα. Βαρεμένος είναι ο καθηγητής που δε γνωρίζει τη διαφορά μεταξύ των λέξεων και χρησιμοποιεί την γλώσσα όπως γουστάρει απλά γιατί δεν γνωρίζει τους κανόνες της. Ναι, η γλώσσα έχει κανόνες τους οποίους οφείλουμε να τηρούμε προκειμένου να επικοινωνούμε όπως πρέπει και όχι στο περίπου ή κατά το δοκούν.

Τέσπα, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως αν εγώ διόρθωνα γραπτά, θα εκλάμβανα την απάντηση "κατ' αρχήν" ως λανθασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διάφορα φροντιστήρια ( Σπουδή, ΄Οριον και άλλα) έχουν δημοσιεύσει τις απαντήσεις. Δεν ξέρω αν θέλετε να αναρτηθούν επειδή είδα φέτος κάτι περίεργα με spoiler και μη ανταλλαγή απόψεων επί των απαντήσεων μήπως αγχωθούν οι υποψήφιοι. Πρώτη φορά βέβαια συμβαίνει αυτό αλλά ΟΚ. Ας επιληφθεί κάποιος διαχειριστής, αν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα. Βαρεμένος είναι ο καθηγητής που δε γνωρίζει τη διαφορά μεταξύ των λέξεων και χρησιμοποιεί την γλώσσα όπως γουστάρει απλά γιατί δεν γνωρίζει τους κανόνες της. Ναι, η γλώσσα έχει κανόνες τους οποίους οφείλουμε να τηρούμε προκειμένου να επικοινωνούμε όπως πρέπει και όχι στο περίπου ή κατά το δοκούν.

Τέσπα, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως αν εγώ διόρθωνα γραπτά, θα εκλάμβανα την απάντηση "κατ' αρχήν" ως λανθασμένη.

Δεν νομίζω πως κατάλαβες τι έγραψα. Έγραψα πως μπορεί κάποιος φιλόλογος να θεωρήσει το "καταρχήν" (ως μία λέξη) λάθος, ενώ αποδεδειγμένα δεν είναι (έβαλα και πηγές), παρασυρμένος από την θεοποίηση του Μπαμπινιώτη από την οποία πάσχουν ουκ ολίγοι.

Η γλώσσα είναι πάνω απ'όλα ζωντανός οργανισμός, γιατί ζωντανοί είμαστε εμείς που τη μιλάμε. Με το πέρασμα του χρόνου αλλάζει και εξελίσσεται, κι αυτό δεν είναι ούτε κακό, ούτε καλό, απλώς είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VoTheGreat

Νεοφερμένος

Ο VoTheGreat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ρε παιδια εγω στην εκθεση στο δευτερο ζητουμενο που ελεγε για δραστηριοτητες για τους πολιτες και ειδηκοτερα τους νεους δεν το χωρησα...δηλαδη δεν εγραψα μια παραγραφο για τους πολιτες και αλλη μια για τους νεους..τα εβαλα μαζι ομως εβαλα για παραδειγμα στην πρωτη παραγραφο μια δραστηριοτητα για ολους τους ανθρωπους και εβαλα και κατι που αφορα τους νεους και το ειπα κιολας...δλδ ειπα ας πουμε οτι αυτο αφορα συγκεκριμενα τους νεους...το ιδιο και στην δευτερη παραγραφο εβαλα κατι γενικο και αλλη μια δραστηριοτητα που αφορα ειδικα τους νεους και το εγραψα οτι αυτο ειναι για τους νεους....(δεν το εγραψα ετσι αλλα καταλαβατε τι εκανα...) ειναι λαθος? δεν νομιζω να ειναι γιατι εγραφε στους πολιτες και ειδικοτερα στους νεους αν ηθελε να το χωρισουμε θα εγραφε τοσο στους πολιτες οσο και στους νεους..οποτε δεν νομιζω να ειναι λαθος εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
διαγωνισμος ειναι, αμα ειναι να γραψουν ολοι 20αρια οι βασεις θα φτασουν τα 30 χιλιαδες μορια

εντάξει, μια ευχή τους είπα να τους εμψυχώσω. calm down :P

Όπα κάτι διάβασα για Σ/Λ και σωστό λάθος..τα εγραψα ετσι (Σ/Λ) :Ρ άμα μου κόψουν,να τους κοπεί τίποτα άλλο...

βρε παιδιά!!! και οι εξεταστές άνθρωποι είναι, όχι ρομπότ. δεν θα σας κόψουν μονάδες γι' αυτό, ηρεμίστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω πως κατάλαβες τι έγραψα. Έγραψα πως μπορεί κάποιος φιλόλογος να θεωρήσει το "καταρχήν" (ως μία λέξη) λάθος, ενώ αποδεδειγμένα δεν είναι (έβαλα και πηγές), παρασυρμένος από την θεοποίηση του Μπαμπινιώτη από την οποία πάσχουν ουκ ολίγοι.

Η γλώσσα είναι πάνω απ'όλα ζωντανός οργανισμός, γιατί ζωντανοί είμαστε εμείς που τη μιλάμε. Με το πέρασμα του χρόνου αλλάζει και εξελίσσεται, κι αυτό δεν είναι ούτε κακό, ούτε καλό, απλώς είναι.

Μια χαρά κατάλαβα τι λες. Δεν είναι θεοποίηση του Μπαμπινιώτη ή κάτι τέτοιο. Επειδή η γλώσσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός, αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να εξελίσσεται στηριζόμενη σε λάθη που προκύπτουν καθαρά και μόνο από την άγνοια των ομιλητών. Η ελληνική γλώσσα διαθέτει ένα εντυπωσιακά μεγάλο εύρος λέξεων και φράσεων, έτσι ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να χρησιμοποιούμε τους κατάλληλους όρους για την συγκεκριμένη έννοια στην οποία θέλουμε να αναφερθούμε. Επομένως, βάσει όλων όσων προανέφερα, η σύγχυση και κατ' επέκταση η ταύτιση των "κατ' αρχήν" και "κατ' αρχάς" οφείλεται στην ελλιπή γνώση των σημασιολογικών κανόνων της ελληνικής γλώσσας και επ' ουδενί - κατά την άποψή μου - δικαιολογείται η χρήση της μίας έννοιας ως συνώνυμο της άλλης και αντιστρόφως.


Ας το αφήσουμε εδώ γιατί θα ξεφύγουμε παραπάνω από το θέμα. :redface:


Edit: Για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις, διαφώνησα πάνω σε αυτό που ανέφερες προηγουμένως: "
Παρ'όλα αυτά επειδή η χρήση είναι αυτή που διαμορφώνει την γλώσσα και όχι αποκλειστικά οι κανόνες, κατέληξε ως μία λέξη (δηλ. καταρχήν) να θεωρείται συνώνυμο του "κατ'αρχάς" (κατά Τριανταφυλλίδη)".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχ... Andy, Andy, Andy. Πόσες φορές θα πούμε πως βιάζεσαι λιγάκι;; Άσε τα σχόλια περί "πανεύκολων" γιατί δεν βοηθούν τα παιδιά αφενός και αφετέρου, 12 χρονών είσαι, πρώτη Γυμνασίου πας. Περιμένεις να τα ξέρεις όλα από τώρα;;; (πχ τρόποι ανάπτυξης και τα συναφή)

Υπομονή και όλα αυτά θα τα συναντήσεις και εσύ σε λίγα χρόνια...;)
Συγνώμη τότε! :redface::) Απλά είπα ότι είναι αρκετά εύκολη άσκηση, τίποτ' άλλο. Αν θέλετε μπορώ να απαντήσω στα 4/5 της άσκησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Συγνώμη τότε! :redface::) Απλά είπα ότι είναι αρκετά εύκολη άσκηση, τίποτ' άλλο. Αν θέλετε μπορώ να απαντήσω στα 4/5 της άσκησης.


Εσυ κοιτα να απαντησεις στα θεματα που θα πέσουν σε εσένα,οταν με το καλο δώσεις και αστα αυτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο θέμα το έδινε για S.O.S. και η κουτσή Μαρία. Αν ήμουν υποψήφιος, θα έλεγα ότι επειδή το λένε όλοι δεν πρόκειται να μπει. Η επιτροπή μάλλον αποφάσισε να το παίξει λαϊκίστικα και το έβαλε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top