[16/06/2021] Αρχαία Ελληνικά Ανθρωπιστικών Σπουδών

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Θέματα Αρχαίων Προσανατολισμού - Πανελλήνιες 2021 -> ΕΔΩ.
-------------------------------------
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή συνέχεια λοιπόν με Αρχαία Ελληνικά, σε όσους δίνουν από Ανθρωπιστικών Σπουδών.

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2021. Για ό,τι αφορά τα Αρχαία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το thread θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα προς συζήτηση.
Θα χαρούμε όσοι εξετάζεστε, μόλις τελειώσετε να μπείτε να μας πείτε πως πήγατε! :)

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Το θέμα άνοιξε, καλή επιτυχία!! :D
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τα θέματα των Αρχαίων Ελληνικών Ο.Π.:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα χαρακτήριζα τα θέματα αρκετά βατά έως εύκολα. Σαφείς οι εκφωνήσεις του Γνωστού και αρκετά αναμενόμενες οι ερωτήσεις (ακόμα και στο ερώτημα της Εισαγωγής).
Το αδίδακτο κείμενο είναι βατό για μετάφραση και κατανόηση (λίγη μόνο προσοχή χρειάζεται στην απόδοση μεμονωμένων λέξεων), ενώ οι γραμματικές και συντακτικές παρατηρήσεις ζητούν τα απολύτως στοιχειώδη.

Αισθάνομαι ότι θα δούμε πολύ υψηλές βαθμολογίες και αύξηση των βάσεων. Περιμένουμε βέβαια και τα θέματα Κοινωνιολογίας και Ιστορίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Γενικότερα υπάρχει η τάση λογοτεχνικοποίησης(sic) και των αρχαίων, πέραν της έκθεσης, δηλαδή δίνεται περισσότερη έμφαση στο νόημα, στα μηνύματα και στην κριτική αναλυση του γνωστού, συνεπώς αναγκαία ρίχνουν λιγότερο βάρος στο άγνωστο. Προσωπικά μού άρεσε όταν έκανα εξάσκηση σε δύσκολα αδίδακτα, ήταν διανοητικό παιχνίδι και από τις λίγες φορές που έπρεπε να σκεφτείς στη θεωρητική.

Το συγκεκριμένο κείμενο βγαίνει σχεδόν αυτοματοποιημένα για τον καλά προετοιμασμένο. Εύκολη μετάφραση, απλή κατανόηση, μέτριας δυσκολίας γραμματική, απλά συντακτικά που όμως έχουν λίγες παγίδες(πχ το «του ανδρος» αναφέρεται και στη σοφία και στη γενναιότητα, το «δια το μεγαλυνειν» δεν είναι προσδιορισμός του τρόπου γιατί έχει αιτιατική κλπ) και μόνο λίγο αυξημένη δυσκολία έχει η μετατροπή του υποθετικού.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικότερα υπάρχει η τάση λογοτεχνικοποίησης(sic) και των αρχαίων, πέραν της έκθεσης, δηλαδή δίνεται περισσότερη έμφαση στο νόημα, στα μηνύματα και στην κριτική αναλυση του γνωστού, συνεπώς αναγκαία ρίχνουν λιγότερο βάρος στο άγνωστο. Προσωπικά μού άρεσε όταν έκανα εξάσκηση σε δύσκολα αδίδακτα, ήταν διανοητικό παιχνίδι και από τις λίγες φορές που έπρεπε να σκεφτείς στη θεωρητική.

Το συγκεκριμένο κείμενο βγαίνει σχεδόν αυτοματοποιημένα για τον καλά προετοιμασμένο. Εύκολη μετάφραση, απλή κατανόηση, μέτριας δυσκολίας γραμματική, απλά συντακτικά που όμως έχουν λίγες παγίδες(πχ το «του ανδρος» αναφέρεται και στη σοφία και στη γενναιότητα, το «δια το μεγαλυνειν» δεν είναι προσδιορισμός του τρόπου γιατί έχει αιτιατική κλπ) και μόνο λίγο αυξημένη δυσκολία έχει η μετατροπή του υποθετικού.
Ρε παιδιά εγώ στην άσκηση που έλεγε τέσσερις γλωσσικές επιλογές στον λόγο του Δία έβαλα ευθύς λόγος, παρομοίωση, αφήγηση και διάλογο, σωστά είναι?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά εγώ στην άσκηση που έλεγε τέσσερις γλωσσικές επιλογές στον λόγο του Δία έβαλα ευθύς λόγος, παρομοίωση, αφήγηση και διάλογο, σωστά είναι?
θα ανεβουν οι λυσεις σε λιγο στα σαιτ
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο κείμενο βγαίνει σχεδόν αυτοματοποιημένα για τον καλά προετοιμασμένο. Εύκολη μετάφραση, απλή κατανόηση, μέτριας δυσκολίας γραμματική, απλά συντακτικά που όμως έχουν λίγες παγίδες(πχ το «του ανδρος» αναφέρεται και στη σοφία και στη γενναιότητα, το «δια το μεγαλυνειν» δεν είναι προσδιορισμός του τρόπου γιατί έχει αιτιατική κλπ) και μόνο λίγο αυξημένη δυσκολία έχει η μετατροπή του υποθετικού.
Όσον αφορά τις παγίδες, δεν θα τις χαρακτήριζα αντιστοίχως, καθώς στο "τοῦ ἀνδρός" είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται και στα δυο ουσιαστικά, με την χρήση του επαυξημένου συνδυασμού "τε-και", γεγονός που τις καθιστά αυτομάτως γενικές κτητικές(φανερώνουν γνωρίσματα της προσωπικότητάς του). Εν συνεχεία, ο εμπρόθετος "διὰ τὸ μεγαλύνειν" δεν νομίζω ότι δύναται να διχάσει τους υποψηφίους, καθώς με μια πρώτη μεταφραστική προσέγγιση, φανερώνεται μια σχέση αιτίας-αποτελέσματος ( Ωστόσο, ο Σωκράτης, επειδή εξύμνουσε/εκθείαζε τον εαυτό του στο δικαστήριο, προκαλώντας τον φθόνο, έκανε τους δικαστές να τον καταδικάσουν περισσότερο(να του θέσουν σκληρότερη ποινή πιο ελεύθερα). Πάραυτα, εύχομαι εκ βάθους καλά αποτελέσματα στους υποψηφίους!
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Hello people,
Εγώ σήμερα επιστρέφω με μία γλυκόπικρη γεύση, γιατί τα σκατωσα πάρα πολύ στα συντακτικά του άγνωστου. Από αλλού το περίμενα και από αλλού μου ήρθε :P

Παρόλα αυτά, το γνωστό ήταν εξαιρετικά βατό, ήθελε κριτική σκέψη και άποψη του υποψηφίου. Ο Πρωταγόρας γενικά ενδείκνυται για εύκολα θέματα :P
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Όσον αφορά τις παγίδες, δεν θα τις χαρακτήριζα αντιστοίχως, καθώς στο "τοῦ ἀνδρός" είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται και στα δυο ουσιαστικά, με την χρήση του επαυξημένου συνδυασμού "τε-και", γεγονός που τις καθιστά αυτομάτως γενικές κτητικές(φανερώνουν γνωρίσματα της προσωπικότητάς του). Εν συνεχεία, ο εμπρόθετος "διὰ τὸ μεγαλύνειν" δεν νομίζω ότι δύναται να διχάσει τους υποψηφίους, καθώς με μια πρώτη μεταφραστική προσέγγιση, φανερώνεται μια σχέση αιτίας-αποτελέσματος ( Ωστόσο, ο Σωκράτης, επειδή εξύμνουσε/εκθείαζε τον εαυτό του στο δικαστήριο, προκαλώντας τον φθόνο, έκανε τους δικαστές να τον καταδικάσουν περισσότερο(να του θέσουν σκληρότερη ποινή πιο ελεύθερα). Πάραυτα, εύχομαι εκ βάθους καλά αποτελέσματα στους υποψηφίους!
Χαίρομαι που ενώ είσαι μόλις 16 τα θεωρείς τόσο εύκολα! Αλλά εγω σκέφτομαι με βάση τον μέσο αγχωμένο υποψήφιο. Κατά τα άλλα, κι εγώ, ενώ έχω να ασχοληθώ 3 χρόνια με συντακτικό, τα βρήκα εύκολα μέσα σε 1-2 λεπτά. Όμως, είναι εύκολο όταν έχεις λίγο χρόνο και άγχος, αφενός να μη διαβάσεις όλη την πρόταση, οπότε να πεις πως είναι γενική κτητική μονάχα στη σοφία, αφετέρου να μεταφράσεις το δια το μεγαλύνειν ως "με το να εξυμνεί". Εξάλλου υπάρχουν προσδιορισμοί που μπορούν να χαρακτηριστούν και τροπικοί και αιτιολογικοί ταυτόχρονα. Ωστόσο ο συγκεκριμένος έχει αιτιατική οπότε αναγκαστικά είναι αιτιολογικός.

Απλοϊκά λάθη, αλλά μέσα στον περιορισμένο χρόνο και στο άγχος είναι πολύ συχνά.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Χαίρομαι που ενώ είσαι μόλις 16 τα θεωρείς τόσο εύκολα! Αλλά εγω σκέφτομαι με βάση τον μέσο αγχωμένο υποψήφιο. Κατά τα άλλα, κι εγώ, ενώ έχω να ασχοληθώ 3 χρόνια με συντακτικό, τα βρήκα εύκολα μέσα σε 1-2 λεπτά. Όμως, είναι εύκολο όταν έχεις λίγο χρόνο και άγχος, αφενός να μη διαβάσεις όλη την πρόταση, οπότε να πεις πως είναι γενική κτητική μονάχα στη σοφία, αφετέρου να μεταφράσεις το δια το μεγαλύνειν ως "με το να εξυμνεί". Εξάλλου υπάρχουν προσδιορισμοί που μπορούν να χαρακτηριστούν και τροπικοί και αιτιολογικοί ταυτόχρονα. Ωστόσο ο συγκεκριμένος έχει αιτιατική οπότε αναγκαστικά είναι αιτιολογικός.

Απλοϊκά λάθη, αλλά μέσα στον περιορισμένο χρόνο και στο άγχος είναι πολύ συχνά.
Έχεις απόλυτο δίκαιο όσον αφορά την πίεση του χρόνου και της φορτισμένης συναισθηματικής κατάστασης, είθε τα παιδιά να τα διαχειρίστηκαν δεόντως.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top