[15/5/2009] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

serenity33

Νεοφερμένος

Η serenity33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σαφώς δεν ήταν εύκολο και το έχω πει κι εγώ πολλές φορές, άσχετα αν έχω ικανότητα στο μάθημα, μάτια έχω και βλέπω αντικειμενικά. Αλλά ο παράγοντας κατεύθυνση δε νομίζω ότι έπαιξε ρόλο. Δεν ήταν θεωρητικό το θέμα, προσωπικά πιστεύω ότι η αναλυτική σκέψη βοηθάει πάντα πολύ περισσότερο την Έκθεση, οι θεωρητικοί τις περισσότερες φορές πέφτουν στην παγίδα του λογοτεχνικού ύφους και σε γενικές γραμμές έχουν μικρότερη ικανότητα δόμησης κειμένου.
-----------------------------------------


Δεν είμαι θεωρητική, αλλά έχω την εντύπωση ότι το "μάχη του ανθρώπου", ως ονοματικό σύνολο, στην ουσία χρησιμοποιείται ως υποκείμενο. Βέβαια στη σύνταξη πρέπει το υποκείμενο να γίνει ο άνθρωπος και είναι λογικό. Να μου επιτρέψεις, πάντως, να συνεχίζω να θεωρώ δωράκι τη συγκεκριμένη άσκηση, δηλαδή εντάξει, από το Δημοτικό στα ελληνικά, σε μικρές τάξεις σε ξένες γλώσσες, δε νομίζω ότι τίθεται κανένα θέμα δυσκολίας στη μετατροπή σύνταξης. Τώρα, εντάξει, δεν είναι δυνατόν ν'ακούω να μου λένε "το β ενεργητική δεν ήτανε;". Λέει "η μάχη δεν θα χαθεί", δηλαδή τι άλλο θέλουν;


Κοίτα αν είναι ονοματικό σύνολο δεν μπορείς να το διασπάσεις.. Δεν μπορείς τη μάχη του ανθρώπου να την κάνεις ο άνθρωπος θα χασει τη μαχη.. μπορείς να κάνεις τη μάχη που χάνεται απο τον άνθρωπο.. ο άνθρωπος θα χάσει τη μάχη:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Δεν είμαι θεωρητική, αλλά έχω την εντύπωση ότι το "μάχη του ανθρώπου", ως ονοματικό σύνολο, στην ουσία χρησιμοποιείται ως υποκείμενο. Βέβαια στη σύνταξη πρέπει το υποκείμενο να γίνει ο άνθρωπος και είναι λογικό. Να μου επιτρέψεις, πάντως, να συνεχίζω να θεωρώ δωράκι τη συγκεκριμένη άσκηση, δηλαδή εντάξει, από το Δημοτικό στα ελληνικά, σε μικρές τάξεις σε ξένες γλώσσες, δε νομίζω ότι τίθεται κανένα θέμα δυσκολίας στη μετατροπή σύνταξης. Τώρα, εντάξει, δεν είναι δυνατόν ν'ακούω να μου λένε "το β ενεργητική δεν ήτανε;". Λέει "η μάχη δεν θα χαθεί", δηλαδή τι άλλο θέλουν;
Κι έκανα την γκάφα να γράψω "δε θα χάσουμε τη μάχη του ανθρώπου". Μήπως μου κόψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aireen

Νεοφερμένος

Η Aireen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια καταλαβαινω πως ειστε αγχωμενοι για το πως γραψατε αλλα μην το κανετε αυτο στον εαυτο σας... μην το σκεφτεστε... δε 8α αλλα3ει τπτ αμα το σκεφτεστε... οτι γραψαμε γραψαμε... Τελος...Παμε γι'αλλα τωρα...Σκεφτειτε τα επομενα κα αφηστε την εκθεση... Τελειωσε αυτη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos_sp

Νεοφερμένος

Ο nikos_sp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 114 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
^συμφωνώ

ας σταματήσουμε να μιλάμε για την έκθεση και να αρχίσουμε να προετοιμαζόμαστε τώρα το σαββατοκύριακο για το μάθημα γενικής

ότι έγινε έγινε, είχα φίλους που νόμιζαν πέρσι πως τα πήγαν χάλια στην έκθεση και κατέληξαν με ένα ωραίο 16 στο τέλος.

μην ανησυχείτε όλα θα πάνε καλά.

από αύριο γερή τελική προετοιμασία για βιολογία γενικής(εγώ) και οι υπόλοιποι το μάθημα γενικής που επέλεξαν, μην αγχώνεστε και όλα θα πάνε καλά.

δε λέει να χαλαστούμε για την έκθεση εντάξει ήταν ότι να νε το θέμα αλλά ΟΚ μέχρι εκεί, τώρα για να καταφέρουμε ότι θέλουμε πρέπει να επικεντρωθούμε στα επόμενα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

megas kotsos

Νεοφερμένος

Ο κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ήταν αφόρμηση απ'την επικαιρότητα γιατί ήταν άρθρο

δεν ήταν άρθρο,αλλα δοκιμιο αφου ελεγε ''απο εκδοσεις'' ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxxstarlaxxx

Νεοφερμένος

Η xxxstarlaxxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οι ασκήσεις ηταν πολύ εύκολες, εε μερικα συνωνυμα αντωνυμα ηταν λιγο περιεργα..
το κειμενο ηταν δυσκολο κατα τη γνωμη μου... ακαταλαβιστικο..
οσο για την εκθεση το πρωτο ζητουμενο σχετικα εύκολο, ενω το δευτερο ψιλοδύσκολο..
παιζει και να βγηκα εκτος θεματος :( :( :(

εγω στα συνωνυμα τα εκανα ψιλοσαλατα. :'(
στο ετεροφωτος εβαλα αυτονομος κ πρεπει να ειναι λαθος.
ξεχασα επισης να γραψω τιτλο στο αρθρο.
εκανα γενικα μικρολαθακια που κοστιζουν καποιες μοναδες.
ποσο λετε να κοψουν αν δεν εχεις βαλει τιτλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios8

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
στην εκθεση ξεχασα να ξεκινησω με αφορμηση και εκανα το λαθος να πω στην αρχη οτι το φαινομενο τεινει να παρει ανησυχητικες διαστασεις...ποσα θα μου κοψουν περιπου?πανω απο 6 μορια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxxstarlaxxx

Νεοφερμένος

Η xxxstarlaxxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ασε ρε εγω αντι για αυτοφωτος εβαλα αυτονομος, κ στο περιφρουρω εβαλα περιοριζω! ΤΟ ακυρο!!! τα περισσοτερα λαθη τα εκανα στα συνωνυμα κ στα αντωνυμα.ξεχασα να βαλω κ τιτλο στην εκθεση! πφφφφ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moutraki

Νεοφερμένος

Η moutraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
παιδιά το αποτέλεσμα αυτης της συζήτησης είναι η δημιουργία άγχους... ο καθένας σκεφτεται τι δεν εχει γράψει και τι μπορούσε να γράψει... τώρα ό,τι εγινε έγινε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
ασε ρε εγω αντι για αυτοφωτος εβαλα αυτονομος

Αυτονομος ολοσωστο.Το ακουσα και στην τηλεοραση και το ξερω ως συνωνυμο.Οποτε δεν το εχασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxxstarlaxxx

Νεοφερμένος

Η xxxstarlaxxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πάντως σε εμάς η καθηγήτρια μας έλεγε ότι κόβουν αρκετά αν δεν τηρήσεις το επικοινωνιακό πλαίσιο.Αλλά από την άλλη έχω ακούσει από εξεταστικό κέντρο ότι είχαν συμφωνήσει να μην το λάβουν καθόλου υπόψη.Τώρα αναλόγως σε ποιούς θα πέσετε.

δηλαδη ολοκληρη η μαθητικη κοινωνια εξαρταται απο την κριση καθε διαφορετικου εξεταστη? αυτο ειναι απαραδεκτο!
κανονικα θα επρεπε να δωθει σαφης οδηγια απο το υπουργειο για κατι τετοιο!
ελπιζω παντως να μην το λαβουν υποψει αυτο γιατι κ εγω ξεχασα δυστυχως τον τιτλο κλαψ :'(
κ δυστυχως δεν ειναι το μοναδικο μου λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Λυπάμαι αν το έμαθες τώρα, αλλά συνήθως έτσι είναι. Αν ο εξεταστής ας πούμε έχει νεύρα ή βαριέται την ώρα που διορθώνει, αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις όσο ισχύει αυτό το σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

durruti1936

Νεοφερμένος

Ο durruti1936 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
μόλις συνειδητοποίησα ότι έκανα μεγάλη βλακεία!
ενώ έπρεπε να γράψουμε άρθρο εγώ χρησιμοποίησα πολλές μεταφορές και ποιητική λειτουργεία της γλώσσας!
θα μου κόψουν πολύ; (έβαλα τίτλο)


Η ποιτική λειτουργία της γλώσσας είναι χαρακτηριστικό πολλές φορές του άρθρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δεν έχω τίποτα άλλο να πω από καλή σας επιτυχία.Καθένας ας εισπράξει όσο πιο δίκαια τους κόπους του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
μήπως ξέρει κανείς αν το αυτόβουλος μπορεί να θεωρηθεί ως αντώνυμο του ετερόφωτος και το αυθαίρετος ως αντώνυμο του ελέγξιμος;
=[
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
δηλαδη ολοκληρη η μαθητικη κοινωνια εξαρταται απο την κριση καθε διαφορετικου εξεταστη? αυτο ειναι απαραδεκτο!
κανονικα θα επρεπε να δωθει σαφης οδηγια απο το υπουργειο για κατι τετοιο!
ελπιζω παντως να μην το λαβουν υποψει αυτο γιατι κ εγω ξεχασα δυστυχως τον τιτλο κλαψ :'(
κ δυστυχως δεν ειναι το μοναδικο μου λαθος!
Παιδια τωρα τα μαθαινεται αυτα?Ειναι χρονια γνωστο οτι εξαρτομαστε απο την κ####λα του καθενος..οπως του κατσει,και ο δευτερος να ερθει να διορθωσει και το διορθωσει οπως πρεπει ηδη ο πρωτος θα σου στερησει μορια λογω του μεσου ορου που βγαινει...οταν οι μαθητες τα φωναζουν αυτα καθε χρονο(οσο και οι φοιτητες) καποιοι κατηγορουν οτι ειναι αληταραδες αυτοι που κανουν καταληψεις και βανδαλους,δεν εχω δει καμμια φορα να εχει προβληθει ο πραγματικος λογος που μκαποιοι φωναζουν....οσο περνιουνται νομοι και καθομαστε τοσο καποιοι θα δρουν εις βαρος μας...ξερω πολυ καλα πως νιωθετε αλλα δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα και δεν γινεται να αλλαξουν αυτη τη στιγμη.,,..οσο για το σημερινο θεμα της εκθεσης το θεωρω βλακεια ισως σε καποιους να φανηκε ευκολο,για μενα ηταν ανουσιο..καλη συνεχεια...
-----------------------------------------
μήπως ξέρει κανείς αν το αυτόβουλος μπορεί να θεωρηθεί ως αντώνυμο του ετερόφωτος και το αυθαίρετος ως αντώνυμο του ελέγξιμος;
=[
νομιζω ναι μια χαρα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Καλα ρε παιδια.Ενα απλο πραγμα ειναι:οταν γραφεις αρθρο--->τιτλος.Γενικα το επικοινωνιακο πλαισιο ειναι τζαμπα μοναδες...γιατι να τις χασεις;Διαβαζουμε καλα την εκφωνηση!
Αν και μου αρεσε η προσπαθεια της επιτροπης να ξεφυγει απτα συνηθισμενα,θα την χαρκτηριζα αποτυχημενη,οσον αφορα το 2ο ερωτημα...Λιγο δυσκολο να κανεις συγκεκριμενες πρακτικες προτασεις,και να εγραφες για παιδεια ,πν. ανθρωπους ,λιγο γενικο μου φανηκε.Παντως ελπιζω οι εξεταστες να μην βλεπουν "α το γραψε αυτο ,το γραψε εκεινο...;" αλλα να κοιτανε συνολικα το υφος τη δομη και το λογο του υποψηφιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δε με νοιάζει τι λέτε, αλλά εμένα το θέμα μου άρεσε και το απόλαυσα. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, λοιπόν, χωρίς να τύχει κανένα στραβό, από άποψη βαθμολόγησης, πιστεύω το 15-16 το έπιασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sstefoss

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
και εγω ετσι λεω χαλβα..relax για τα επομενα μαθηματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfisti

Νεοφερμένος

Ο alfisti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Προσωπικα δεν μπορω να πω οτι εμεινα ιδιαιτερα ευχαριστημενος απο αυτα που εγραψα, η περιληψη μου βγηκε 125-130 λεξεις με αρκετο ζορι.. Οσο για την εκθεση εγραψα γυρω στις 450-500 λεξεις αλλα φοβαμαι πως σε καποια σημεια γινομαι επαναλαμβανομενος. Στο πρωτο μερος της εκθεσης ανεπτυξα το πρωτο ζητουμενο σχετικα με την καταστροφη των βιβλιων, και στη συνεχεια το εφερα καπως σε συνδεση με την Τεχνολογια και πως μπορει να βελτιωθει αυτη η κατασταση μεσα απο την συνυρπαξη βιβλιου/υπολογιστων/Παιδειας και τα σχετικα...

Αναρωτιεμαι παντως με πια κριτηρια θα διορθωσουν..

Κουραγιο σε ολα τα παιδια που απογοητευτηκαν, ας μην πτοουμαστε, πρωτο μαθημα ειναι ακομα, παμε γερα στις γενικης τωρα.

Συμφωνω σε ολα.Η περιληψη μετα βιας μου βγηκε 127 λεξεις.Ειδικα στην αρχη το κειμενο ηταν πολυ πυκνογραμμενο.:(:mad:

Η αλλη μλκ που εκανα ηταν οτι ξεχασα να δικαιολογησω στην ασκηση με την επικληση στην αυθεντια ενω ειχα γραχει τι περιπου θα πω πανω στα φωτοαντιγραφα με μολυβι, τελικα το ξεχασα.Νομιζω θα μου κοψουν τα μισα δηλαδη 2.Και αλλο 1 απο το φρονυμα.Και δεν ξερω ποσο απο την περιληψη που ειναι 17 λεξεις παραπανω και βαλε και κατι απο την εκθεση που το δευτερο ζητουμενο δεν προλαβα να το αναπτυξω καλα αμα βαλεις και τις μετατροπες ενεργητικη παθητικη συνταξη που τις εκτελεσα στην κυριολεξια καλα παμε.Βαλε και τιποτα αλλα ψιλα απο δω κι απο κει.Θελω να πιστευω οτι θα περασω τουλαχιστον τη βαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top