[15/5/2009] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έκανα το εξής...
Στην τελευταία την άσκηση που έλεγε «Η μάχη του ανθρώπου δεν θα χαθεί ενόσω θα υπάρχει καταφυγή του Λόγου, το βιβλίο»
το έκανα:
"Ενόσω θα υπάρχει καταφυγή του Λόγου, το βιβλίο, ο άνθρωπος δεν θα χάσει ποτέ την μάχη του"
Πως θα το πάρουν αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gorthaur

Νεοφερμένος

Ο Καλλίδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν εύκολα... Μόνο το 2ο με την παθητική ήταν κάπως και το έκανα λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Απο τα πιο ''ενταξει'' θεματα που εχουν βαλει ποτε.
Αληθεια ειναι πως με εξεπληξαν ευχαριστα οι φιλολογοι. Περιμενα ως συνηθως τιποτα αοριστα-ξεμπαρκα, ωραια λογακια κλπ

Χαμενοι της ολης υποθεσης τα παπαγαλακια, που αποστηθιζαν αιτια-συνεπεις για θεματα που παιζουν συνηθως.

+10


Το θέμα ήταν πολύ εντάξει... ούτε εύκολο ούτε δύσκολο, πιστεύω λίγο πιό δύσκολο από πέρσι με την έννοια ότι είχε περισσότερες ασκήσεις σε λιγότερο χρόνο (άσχετα αν ήταν(?) αρκετά εύκολες).
Πάντως και θεωρεία να μην ήξερες νομίζω έγγραφες με σχετική άνεση ,αν σκεφτεί κανείς ότι το θέμα το βιώνουμε οι ίδιοι (το βιώναμε στην περίπτωση μου:))

Καλή επιτυχία στα υπόλοιπα...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariavrdf

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
στο δευτερο σκελος της εκθεσης τι γραψατε περιπου?
ποιοι οι κεντρικοι αξονες που κινηθηκατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki+basilis

Νεοφερμένος

Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΜΑΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εμένα τα θέματα μου φάνηκαν βατά, ούτε πολύ εύκολα ούτε πολύ δύσκολα....
μόνο στο δεύτερο με τη σύνταξη έκανα λάθος στη μετατροπή... κατά τα άλλα οι ασκήσεις ήταν εύκολες
όσον αφορά την έκθεση το θέμα ήταν να μπορέσεις να συνδυάσεις τα ζητούμενα...
καλή επιτυχία σε όλους....!!!!!!!:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έκανα το εξής...
Στην τελευταία την άσκηση που έλεγε «Η μάχη του ανθρώπου δεν θα χαθεί ενόσω θα υπάρχει καταφυγή του Λόγου, το βιβλίο»
το έκανα:
"Ενόσω θα υπάρχει καταφυγή του Λόγου, το βιβλίο, ο άνθρωπος δεν θα χάσει ποτέ την μάχη του"
Πως θα το πάρουν αυτό;


κ γω ετσι το εγραψα μονο που το εβαλα αναποδα, δηλαδη πρωτα το "ο ανθρωπος..μπιρι μπιρι.. και μετα "..το βιβλιο". νομιζω σωστο ειναι κ ετσι κ αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine__

Νεοφερμένος

Η Christine__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και εμενα τα θεματα μου φανηκαν μετρια. Απλα δεν θα επρεπε να βαλουν ασκηση με ενεργητικη και παθητικη συνταξη γιατι ειναι στην υλη της 2ας Λυκειου..Δεν ειμασταν υποχρεωμενοι να το γνωστιζουμε γι' αυτο και οι περισσοτεροι το καναμε λαθος..Κριμα παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ναι αυτό λέω αν ξέρει κανείς μήπως έπρεπε να το κάνουμε γενικά έτσι (πρώτα ο άνθρωπος.. μπιρι μπιρι μπιρι :P)
χμμμ η βλακεία είναι οτι το σκέφτηκα και έτσι μετά αλλά βαριόμουν να κάνω μουτζούρες...
Τέλος πάντων ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όλους παιδιά.. και καλή συνέχεια να έχουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Μην αγχώνεστε... εφόσον έχετε σωστή την παθητική σύνταξη ή αντίστοιχα την ενεργητική είστε οκ... Οι προτάσεις στην ελληνική γλώσσα όπως ξέρετε μπορούν να γραφούν χωρίς κάποιον συγκεκριμένο κανόνα... εννοώ υποκείμενο ρήμα αντικείμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markospao007

Νεοφερμένος

Ο markospao007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στο β μερος το θεμα αναπτυξης ηταν να το κανουμε με μια παραγραφο, δεν το προσεξα και το κανα με δυο καταλαθος ...
Τι μοναδες θα κοπουν απο τις 11 που εποιανε ολο ???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afroditoula

Νεοφερμένος

Η afroditoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
το κειμενο ηταν δυσκολο! ηταν και Τερζακης!! πολυ ποιητικος λογος! οι ασκησεις δεν μπορω να πω οτι ηταν και πολυ δυσκολες μετριες ηταν, το 2ο στην ενεργητικη-παθητικη οπως βλεπω οι περισσοτεροι το εκαναν λαθος οπως και εγω και οσο για το θεμα ηταν πολυ ακαιρο!!! συν του οτι εχει πεσει παπα πολλες φορες το βιβλιο. Ηταν απο τα πιο αντισοσ!!! και αν παρατηρησετε στις απαντησεις των μεγαλων φροντηστηριων αλλοι για το 2ο σκελος δινουν μονο τους Η/Υ ενω αλλοι βαζουν και ΜΜΕ και DVD κ.λ.π......Βγαλε τωρα εσυ ακρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μη το ψάχνεις...Οι Πανελλήνιες δεν είχαν ποτέ και δεν πρόκειται να έχουν sos.
Ξυπνάς μια μέρα, λες τι να προτείνω, τι να προτείνω και βλέπουμε!

Ααααχ...Κάτι μου λεει οτι θα ξαναδώσω..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason_z89

Νεοφερμένος

Ο Jason_z89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εγω εκανα βλακεία και στη ασκηση με τις συντάξεις εγραψα ενα ρήμα με η αντι για ει οταν το μετεφερα σε παθητικη.... Θα μου κόψουν 1 λετε?:( Ξερω ενα δεν ειναι τιποτα, αλλα χαζομάρα να χανεις απο τέτοια. Οσο για την έκθεση εγραψα ως τελευταία αιτία απαξίωσης των βιβλίων οτι αποτελεί πλέον παρωχημένο τρόπο εκπαίδευσης που δε συμβαδίζει με τισ νέες συνηθειες και την εξέλιξη της τεχνολογιας μπλα μπλα κι ετσι κάπως τα σύνδεσα τα ζητούμενα. Απο κει και πέρα δεν ειχα ιδιαίτερο χρόνο και ισως εχει πολλα εκφραστικά λάθη το δεύτερο ζητούμενο...αυτα... εχω ξαναδώσει και πιστέψτε με τα αποτελέσματα στην εκθεση ηταν εντελώς οτι θες!!! Καλοι μαθητές κάτω, κακοί πάνω... Εγω είχα φύγει με χαμόγελο και πηρα 14 και μου'ρθε κατακεφαλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εγώ παρόλο που όλη τη χρονιά έκανα πάνω απο 40 εκθεσεις, σήμερα το ξεφτίλισα...

Έκανα την περίληψη, έκανα τις μεταφορές και άφησα το τελευταίο θέμα πριν την έκθεση (ενεργητική-παθητική) για μετα..
Έκανα την έκθεση και στο τέλος διαπίστωσα ότι είχα κανει μεγάλο λάθος και ημουν τελειως εκτός θέματος. Μα μιλάμε για 200 λέξεις...Το έσβησα με ένα Χ και εκεί με έπιασε απόγνωση.....Δεν κατέβαινε τίποτα...Μονο που δεν κλαιω ρε παιδιά..

Mην το σκέφτεσαι. Αν είσαι καλός στα άλλα, έχεις πολλές ελπίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Στο 2ο ζητούμενο στην έκθεση ανέφερα Τ.Α από το σχολείο σε 2 παραγράφους και σε 1 από την πολιτεία. Και σαν μ*****ς ξέχασα την οικογένεια πάνω στη βιασύνη μου. Οι λέξεις βγήκαν καθότι ήταν λίγο παραπάνω από 3 σελίδες η έκθεση... αλλά πόσο λέτε να με κόψουν από το λάθος μου;

Κατά τα άλλα πιστεύω τα πήγα καλά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryactr

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παιδιά, το θέμα της έκθεσης ήταν καθαρά πολιτικό.. Ένα μίνι γκάλοπ δηλαδή για το ζήτημα που προέκυψε πρόσφατα, αν ακούσατε, με τη δωρεά υπολογιστών στα παιδια της α' γυμνασίου... ήταν βατά, δεν ήταν πολύ εύκολα... όπως καταλάβατε πολλοί ξέχασαν τίτλο, μπέρδεψαν την παθητική σύνταξη, την περίληψη (καθώς ήταν δοκίμιο).... Καλή μας επιτυχία.. ο καθένας εκεί που του αξίζει και εκεί που μπορεί όπως έλεγε και ο Πλάτων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john71991

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά, το θέμα της έκθεσης ήταν καθαρά πολιτικό.. Ένα μίνι γκάλοπ δηλαδή για το ζήτημα που προέκυψε πρόσφατα, αν ακούσατε, με τη δωρεά υπολογιστών στα παιδια της α' γυμνασίου... ήταν βατά, δεν ήταν πολύ εύκολα... όπως καταλάβατε πολλοί ξέχασαν τίτλο, μπέρδεψαν την παθητική σύνταξη, την περίληψη (καθώς ήταν δοκίμιο).... Καλή μας επιτυχία.. ο καθένας εκεί που του αξίζει και εκεί που μπορεί όπως έλεγε και ο Πλάτων..
+10 σωστος απολυτα.....
θα διαφονισω οτι τα θεματα ηταν απο τα πιο ευκολα που εχουν μπει εδω και πολυ καιρο:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markospao007

Νεοφερμένος

Ο markospao007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γινεται να μου απαντησει κανεις στο ερωτημα μου:
Αν γραψω 2 παραγραφους στο β μερος στην ερωτηση αναπτυξης αντι μια ποσα μορια κοβονται
????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εκθετω τη γνωμη μου περι των θεματων.

Καταρχας, καταευχαριστηθηκα με το θεμα που επεσε. Δωθηκε ενα τεραστιο χαστουκι σε οσους εξυπνους προεβλεπαν τα θεματα και μεσα απο το φορουμ και ελεγαν θα πεσει Ε.Ε., θα πεσει το ενα θα πεσει το αλλο και αλλες τετοιες μαλακιες. Συνελθετε, πανελληνιες δινουμε, κανεις δεν ξερει τιποτα. Ολη αυτη η παραπληροφορηση, η εξυπνο-υψωση, ο ετσιθελισμος, ολο αυτο το δηθεν, οτι τα ξερουμε ολα, αυτα μας χαλασαν.
Επειτα, μου φανηκε περιεργο που βαλαν συνταξη. Πολυ απομακρο θεμα με βαση την φετινη υλη, (οχι τις προηγουμενες).
Επιπλεον, φοβερη πατατα που εδιναν την τεχνικη πειθους ετοιμη και ζητουσαν απλα να την εντοπισουμε. Ε-Λ-Ε-Ο-Σ.
Μονο την απαντηση δεν εδιναν.
Επισης, τα συνωνυμα-αντωνυμα μου φανηκαν αρκετα ευκολα. Θεωρω απαραδεκτο απο μαθητη της γ λυκειου να μην ξερει το συνωνυμο του "γνωμη" για παραδειγμα. Δεν ξερω μπορει να εκανα και εγω λαθος σε αυτα , αλλα γενικα ηταν ευκολα νομιζω.
Τελος, εχω να πω στο υπουργειο οτι ειναι εντελως αχρηστοι, και μονο που μας βαλαν θεμα για την καυση των βιβλιων απο τους μαθητες στο τελος της χρονιας. Δεν κοιτανε ΟΙ ΜΑ**ΚΕΣ που το συστημα εχει τα μαυρα του τα χαλια, ρωτανε και γιατι το κανουν αυτο οι μαθητες απο πανω.

αυτα.

παει 1 στα 6.
παμε για τα υπολοιπα και καλη συνεχεια σε ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ο καθένας εκεί που του αξίζει και εκεί που μπορεί όπως έλεγε και ο Πλάτων..

:nono: Είναι άστοχο αυτό που λες στην προκειμένη περίπτωση και στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή...(Οι παλιοί θα με καταλάβουν)

Το άγχος δεν έχει να κάνει με το τι αξίζεις... Τον τίτλο όλοι ξέρουν πως πρέπει να το γράψουν, άσχετα που από το άγχος το ξεχνάς... δεν δείχνει αυτό τι πραγματικά αξίζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top