[15/5/2009] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Παιδιά το σημαντικότερο: ό,τι έγινε, έγινε! Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι γράψαμε και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε. Το ξεχνάμε και πάμε γι ' άλλα! Ξέρω αμέτρητες περιπτώσεις παιδιών που απογοητεύονται από τα λάθη που νομίζουν ότι έκαναν στα πρώτα μαθήματα, τα παρατάνε, γράφουν άσχημα στα υπόλοιπα λόγω απογοήτευσης και μόνο και τελικά αποδυκνείεται ότι πήγαν μιά χαρά στην αρχή... Μην κοιτάτε λύσεις, ειδικά για το Γ. : να θυμάστε ότι αυτό που εξετάζεται στην έκθεση είναι η ικανότητα για παραγωγή λόγου δομημένου και με επιχείρηματα, αν βγήκαμε και λίγο απ' το θέμα δεν χάθηκε ο κόσμος:) ! Be positive! (και για την βιολογία κοιτάξτε τα διαγράμματα :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
κι γω δευτερη δινω...αλλα ειναι αυτο που λεω!!μην βγαζεις συμπερασμα ακομη!!!!!!περιμενε να δεις τα αποτελεσματα κ μη πτοιεισααιιιιιι!!!!!!!!!!κοιτα τα υπολοιπα τωρα σαν υπηρχε η εκεθεση!

Δεν βγάζω,αλλά βλέπω τα γεγονότα οτι οι απαντήσεις ήταν διαφορετικές απο οτι έκανα εγώ πλήρες λάθος.Επίσης δεν είναι και οτι ποιο εύκολο να ξεχάσω απλά την έκθεση μετά απο τόσο κόπο.Δηλαδή εάν έκανα τόση προσπάθεια εδώ,και έφαγα χαστούκι και στα άλλα θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα ?
Ηττοπάθεια στο Full εξαιτίας του σημερινού.:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Και ναι, βασικά έληξε, πως το λένε. Ό,τι γράψαμε γράψαμε, δεν έχει νόημα, πάμε για το επόμενο, ούτως ή άλλως σε 15 μέρες θα έχουν τελειώσει όλα και θα δούμε. Καλή τύχη σε όλους.


:no1::no1:
Κι εγώ καλά έγραψα.Πάντως δεν πιστεύω ότι ήταν πανεύκολα θέματα όπως λένε κάποιοι. Ούτε και δύσκολο. Απλά έπρεπε να σκεφτείς καλά τι θα γράψεις. Άκουσα παιδιά που έγραψαν πχ ό,τι είχαν στα φυλλάδια για τους Η/Υ στην εκπαίδευση. Αλλά δεν είναι μόνο Η/Υ τα ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης! Κάθε θέμα έχει τη δυσκολία του,αλλά οκ..Μην το κουράζω Πάμε για Βιολογία τώρα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ρε παιδια στην παραγραφο βαλατε για θεματικη περιοδο την προταση που μας εδιναν??? αφου δ το ζητουσε η εκφωνηση!! στα συνωνυμα τα ψιλοσκ@@@σα εγω.. πχ στην ευθυνη εβαλα δικαιωμα!! δ μου ρχοταν η ρημαδα η ανευθυνοτητα, δε μου ρχοταν... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!Eua!!!

Νεοφερμένος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Δεν βγάζω,αλλά βλέπω τα γεγονότα οτι οι απαντήσεις ήταν διαφορετικές απο οτι έκανα εγώ πλήρες λάθος.Επίσης δεν είναι και οτι ποιο εύκολο να ξεχάσω απλά την έκθεση μετά απο τόσο κόπο.Δηλαδή εάν έκανα τόση προσπάθεια εδώ,και έφαγα χαστούκι και στα άλλα θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα ?
Ηττοπάθεια στο Full εξαιτίας του σημερινού.:(:(


πηγες να δεις καθολου τις προτεινομενες λυσεις????μπες στο in.gr κ δες τα θεματα με απαντησεις...ειναι βεβαια λιγο εξεζητημενες γιατι ειναι απο καθηγητες...αλλα ισως δεις οτι δεν ειναι ολα χαλια!!!
-----------------------------------------
ρε παιδια στην παραγραφο βαλατε για θεματικη περιοδο την προταση που μας εδιναν??? αφου δ το ζητουσε η εκφωνηση!! στα συνωνυμα τα ψιλοσκ@@@σα εγω.. πχ στην ευθυνη εβαλα δικαιωμα!! δ μου ρχοταν η ρημαδα η ανευθυνοτητα, δε μου ρχοταν... :'(


τι εκανες εσυ?την εβαλες????????οχι δεν χρειαζοταν παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliaki

Νεοφερμένος

Η Έλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ε λοιπον, αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι με δυσκολεψε αρκετα η περιληψη, οτι την εγραψα 2 φορες κ εχασα χρονο κ οτι μας εφαγαν 15' μια χαρα πιστευω οτι πηγα...
παμε για βιολογια τωρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

o_mytilinios

Νεοφερμένος

Ο o_mytilinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πιστευω οτι ηταν λιγο δυσκολο γενικα το θεμα.
επισης το νοημα του κειμενου ηταν στη λεξη "ετεροφωτος" δηλαδη
οτι πρεπει να αναπτυσσουμε την δικη μασ προσωπικοτητα, να "φεγγουμε" εμεις οι ιδιοι κ να μην νομιζουμε οτι κανοντας παρεα με καποιον σπουδαιο γινομαστε και εμεις σπουδαιοι! αυτοι ειναι οι "ετεροφωτοι". μεσω του βιβλιου λοιπον προαγεται η γνωση αρα η μορφωση και αρα η ΠΑΙΔΕΙΑ!

αν εχετε αλλη αποψη πειτε μου.

το μυστικο ηταν στην συνδεση του θεματος,πιστευω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
ρε παιδια στην παραγραφο βαλατε για θεματικη περιοδο την προταση που μας εδιναν??? αφου δ το ζητουσε η εκφωνηση!!

Όχι εννοείται! Γιατί ποιος έβαλε θεματική περίοδο την πρόταση αυτή; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά τι λέει εδώ πέρα; Αυτό που αναλύει στο 2ο ζητούμενο είναι η υπολογιστές στην εκπαίδευση και την ενημέρωση. Προτείνω να σταματήσετε να δίνετε προτεινόμενες λύσεις γιατί ο καθένας βγάζει στο διαδίκτυο ότι του κατέβει και αγχώνετε χωρίς λόγο τους μαθητές. Θα δοθούν σωστές απαντήσεις από το υπουργείο.


Γι'αυτό λέγεται προτεινόμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
οχι εγω δεν την εβαλα. μ ειχε πει η καθηγητρια μ οτι αν δ το ζηταει δ χρειαζεται.. ουφφφφφ!! παλι καλα! μα σε τρελαινει αυτο το πραγμα γτ ο καθενας γραφει το μακρυ του κ το κοντο του κ τα φροντιστηρια δινουν οτι τους κατεβει για απαντησεις.. πως να μην αγχωθω αν βλεπω οτι διαφερω σχεδον σε ολα τα σημεια... :(


αρκετοι την εβαλαν. και μαλιστα το εδιναν κ σαν απαντηση τα φροντιστηρια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!Eua!!!

Νεοφερμένος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πιστευω οτι ηταν λιγο δυσκολο γενικα το θεμα.
επισης το νοημα του κειμενου ηταν στη λεξη "ετεροφωτος" δηλαδη
οτι πρεπει να αναπτυσσουμε την δικη μασ προσωπικοτητα, να "φεγγουμε" εμεις οι ιδιοι κ να μην νομιζουμε οτι κανοντας παρεα με καποιον σπουδαιο γινομαστε και εμεις σπουδαιοι! αυτοι ειναι οι "ετεροφωτοι". μεσω του βιβλιου λοιπον προαγεται η γνωση αρα η μορφωση και αρα η ΠΑΙΔΕΙΑ!

αν εχετε αλλη αποψη πειτε μου.

το μυστικο ηταν στην συνδεση του θεματος,πιστευω. ;)

συμφωνω Μυτιλινιε!!ολο το κολπο ηταν να συνδεσεις τα 2 ζητουμενα...
-----------------------------------------
οχι εγω δεν την εβαλα. μ ειχε πει η καθηγητρια μ οτι αν δ το ζηταει δ χρειαζεται.. ουφφφφφ!! παλι καλα! μα σε τρελαινει αυτο το πραγμα γτ ο καθενας γραφει το μακρυ του κ το κοντο του κ τα φροντιστηρια δινουν οτι τους κατεβει για απαντησεις.. πως να μην αγχωθω αν βλεπω οτι διαφερω σχεδον σε ολα τα σημεια... :(


οχι κοριτσακι!!μην αγχωνεσαι..πηγαινε δες τις προτεινομενες απαντησεις της επιτροπης....εχουν βγει!!!αν θες σου δινω το λινκ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
πειτε μου σας παρακαλω κατα ποσον σημαντικο ειναι να ειμαστε μεσα στο οριο λεξεων στην περιληψη? εχω γραψει τα 3/4 περιπου της σελιδας, ομως με σχετικα μεγαλα γραμματα. εφοσον εχω σωστη αναπτυξη και πληρη καλυψη ολων των δεδομενων, ποσο θα μου κοψουν?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
αχ ναι παρακαλω! μπας κ ηρεμησω λιγο!! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*M_anos*

Νεοφερμένος

Ο *M_anos* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Απο τα πιο ''ενταξει'' θεματα που εχουν βαλει ποτε.
Αληθεια ειναι πως με εξεπληξαν ευχαριστα οι φιλολογοι. Περιμενα ως συνηθως τιποτα αοριστα-ξεμπαρκα, ωραια λογακια κλπ

Χαμενοι της ολης υποθεσης τα παπαγαλακια, που αποστηθιζαν αιτια-συνεπεις για θεματα που παιζουν συνηθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

o_mytilinios

Νεοφερμένος

Ο o_mytilinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
χανεις μοναδες. τωρα ποσες θα σε γελασω. παντως ειναι πολυ σημαντικο. το ειπε βαθμολογιτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rinaki

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ παρόλο που όλη τη χρονιά έκανα πάνω απο 40 εκθεσεις, σήμερα το ξεφτίλισα...

Έκανα την περίληψη, έκανα τις μεταφορές και άφησα το τελευταίο θέμα πριν την έκθεση (ενεργητική-παθητική) για μετα..
Έκανα την έκθεση και στο τέλος διαπίστωσα ότι είχα κανει μεγάλο λάθος και ημουν τελειως εκτός θέματος. Μα μιλάμε για 200 λέξεις...Το έσβησα με ένα Χ και εκεί με έπιασε απόγνωση.....Δεν κατέβαινε τίποτα...Μονο που δεν κλαιω ρε παιδιά..

οχι ρε συ..πραγρατικα μεγαλο κριμα...τελικα τι εγραψεσ??:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ειναι το μονο τραγικο λαθος που εκανα:'(
απο εκει κ περα ψιλολαθακια εχω κανει που θα με ριξουν 2-5 μορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μη στεναχωριέσαι τώρα όμως:PΠάει αυτό,τελείωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason_z89

Νεοφερμένος

Ο Jason_z89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εγω εκανα βλακεία και στη ασκηση με τις συντάξεις εγραψα ενα ρήμα με η αντι για ει οταν το μετεφερα σε παθητικη.... Θα μου κόψουν 1 λετε?:( Ξερω ενα δεν ειναι τιποτα, αλλα χαζομάρα να χανεις απο τέτοια. Οσο για την έκθεση εγραψα ως τελευταία αιτία απαξίωσης των βιβλίων οτι αποτελεί πλέον παρωχημένο τρόπο εκπαίδευσης που δε συμβαδίζει με τισ νέες συνηθειες και την εξέλιξη της τεχνολογιας μπλα μπλα κι ετσι κάπως τα σύνδεσα τα ζητούμενα. Απο κει και πέρα δεν ειχα ιδιαίτερο χρόνο και ισως εχει πολλα εκφραστικά λάθη το δεύτερο ζητούμενο...αυτα... εχω ξαναδώσει και πιστέψτε με τα αποτελέσματα στην εκθεση ηταν εντελώς οτι θες!!! Καλοι μαθητές κάτω, κακοί πάνω... Εγω είχα φύγει με χαμόγελο και πηρα 14 και μου'ρθε κατακεφαλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top