[15/06/2020] Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία (Έκθεση) / παλαιό και νέο σύστημα

Aria34

Νεοφερμένος

Η Aria34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Προσωπική άποψη αποτελεί το γεγονός ότι ....... ή προσωπικα, η εμπειρία μετά βιβλία .... Κάτι τέτοιο
Δεν χάνεις μόρια. Όντως γίνεται αντιληπτό πως καταθετεις δική σου άποψη, το ύφος είναι προσωπικό, όπως αν είχες χρησιμοποιήσει α ενικο. Προσωπική άποψη = η άποψη μου. Το "μου" που εννοείται είναι αντωνυμία α προσώπου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν χάνεις μόρια. Όντως γίνεται αντιληπτό πως καταθετεις δική σου άποψη, το ύφος είναι προσωπικό, όπως αν είχες χρησιμοποιήσει α ενικο. Προσωπική άποψη = η άποψη μου. Το "μου" που εννοείται είναι αντωνυμία α προσώπου.
Ουτως ή άλλως, δεν υπάρχει κείμενο χωρίς γ πρόσωπο. Δεν χρειαζόταν να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά το α. Πρέπει να γίνεται αντιληπτό ότι αυτά που γράφεις δίνονται από την οπτική του μαθητή /αναγνώστη βιβλίων και προκύπτουν από την εμπειρία σου. Άρα το σημαντικότερο κριτήριο είναι το περιεχόμενο, το κατά πόσο τεκμηριωνονται αυτά που αναφέρεις για τη σχέση σου με το βιβλίο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να σπρώξει τις βάσεις προς τα κάτω σε όλα τα πεδία η Έκθεση τελικά, αν αναλογιστεί κανείς ότι μία μονάδα στην κλίμακα του 20 αντιστοιχεί σε 250 μόρια...
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις υποψηφίων που με γυμνασιακού επιπέδου εκθέσεις κατορθώνουν να γράψουν 15-16(ενίοτε και παραπάνω). Αυτή είναι μια διαπίστωση δική μου που στηρίζεται σε εμπειρικά δεδομένα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια περίπτωση μαθήτριας στο φροντιστήριο η οποία σε διαγώνισμα δεν κατάφερε να περάσει το 12 και στις πανελλήνιες έγραψε 16,5. Σκεφτείτε ότι με ρωτούσε αν το σώφρον γράφεται σώφρων ή σώφρον ενώ είναι ουδέτερο (και φανταστείτε ότι ήταν των ανθρωπιστικών). Αντίστοιχες περιπτώσεις έχω ακούσει από φιλολόγους που προετοίμαζαν υποψηφίους για το μάθημα της έκθεσης. Στην παραπάνω περίπτωση η φιλόλογος που την είχε στην έκθεση δεν το πίστευε ότι είχε γράψει 16,5. Την ίδια στιγμή μαθητές που είναι για 18 γράφουν 15. Αυτή η κατάσταση όπως αντιλαμβάνεστε είναι άκρως προβληματική και οφείλεται στην ασχετοσύνη των βαθμολογητών.
Πες τα...Και γω πηρα 16 Εκθεση, ολο το χρονο εγραφα 19αρια και στην ταξη και στο φροντ και τοτε τουλαχιστον ειχα ωραιο, δομημενο λογο με επιχειρηματα οχι αρτζι μπουρτζι αλλα τακτοποιημενα. Και μου ρχονται 5 20αρια και ενα 16 το οποιο μαλιστα ηταν απο τριτο βαθμολογητη. Ενα σοκ το επαθα. Επειδη δινω του χρονου με εχει λουσει κρυος ιδρωτας με αυτα που ακουω!!
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να σπρώξει τις βάσεις προς τα κάτω σε όλα τα πεδία η Έκθεση τελικά, αν αναλογιστεί κανείς ότι μία μονάδα στην κλίμακα του 20 αντιστοιχεί σε 250 μόρια...
Παιδιά ξέρετε αν θα βγουν στατιστικά;;;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top