[15/06/2020] Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία (Έκθεση) / παλαιό και νέο σύστημα

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
To blog είναι στα αγγλικά
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
ιστολογιο δεν ειναι το σαιτ ρε μαγκες??αχχααχα ποσο αμπαλος θεε μου
ειναι το blog, να δηλαδή ποιος θα πει σήμερα "''ωρα να ανεβάσω άρθρο στο προσωπικό μου ιστολόγιο, και να μη το διαβάσει κανένας"
γιατι τα blog πλέον δε τα διαβάζει κανείς
 

Livaja10

Νεοφερμένος

Ο Livaja10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Να ρωτήσω...Στο θέμα Δ θα μου στοιχίσει που εκτός από τίτλο έβαλα και ημερομηνία (θεώρησα ότι ήθελε λόγω διαδικτύου)...επίσης έπρεπε κυρίως α ενικό έτσι? Και τέλος ως κειμενικος δείκτης του θέματος Γ θα μπορούσε να μπει σαν προσωποποίηση το "εκεί σε βρικει η ποίηση"?
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Από τη στιγμή που είναι σε ιστολόγιο, συμπεραίνω προσωπικό άρα μια χαρά πάει τίτλος και α ρηματικό πρόσωπο μιας και θα αναφέρεις απόψεις σου αλλά θα έχεις και τίτλο για να πάρει κάποιος μια ιδέα για το τι θα γράψεις. Δεν έλεγε άρθρο σε ενημερωτικό site ή εφημερίδα όπου πρέπει να γράψεις γ πρόσωπο.
 

papiaa

Νεοφερμένος

Η papiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα, ως μια μέση μαθήτρια θα έλεγα,τα κείμενα ήταν εύκολα στην κατανόηση. Όμως,αναμίχθηκε πολύ η λογοτεχνία θεωρώ.
Πολύ όμορφο το ερώτημα για την ποίηση,όπως και το θέμα Δ. Όμως, δεν μας προετοίμασαν για την εξ ολοκλήρου αποτύπωση της δικής μας άποψης στην έκθεση μας. Προσωπικά έφαγα πολυ χρόνο στο να εξηγήσω το ποίημα και την ποίηση που με《 βρίσκει.Αγχώθηκα με το θέμα, γιατί δεν ήθελα να φανεί προφορικό. Και όχι προφορικό δεν φάνηκε μόνο, αλλά έλειπε και η συνοχή. Τραγικό, πολλά παιδιά απελπιστηκαν.
Επίσης θεωρώ ότι με αυτό το σύστημα το καλύτερο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να μας βάλουν θέμα με συγκεκριμένες απαντήσεις. Ξέρετε τι εννοώ.. Επίσης θεωρώ ότι θα ήταν πιο σημαντικό να μιλήσουμε για τον ρατσισμό και την βία. Ίσως πολλά παιδιά που είναι ρατσιστές και ασκούν βία να καταλάβουν αν κάτσουν να γράψουν κάποια πράγματα. Δεν ξέρω. Ίσως. Η σχέση με τα βιβλια; Φίλε,δεν έχω αγγίξει λογοτεχνικό βιβλίο από το Γυμνάσιο. Ξέρεις γιατι; Γιατί έκατσα να μαθαίνω ότι άλλο μου έβαλαν να μάθω για τις πανελλήνιες. Εγώ. Που λατρεύω την λογοτεχνία, την ποίηση και όλα. Που να ασχοληθώ αν μου τρώνε όλο τον ελεύθερο χρόνο. Δεν έχω ελεύθερο χρόνο για να διαβάσω και αλλά βιβλία. Πραγματικά, έχω απογοητευτεί πλήρως. Αν δεν πέσουν οι βάσεις φέτος, δεν ξέρω αν θα περάσω στην σχολή. Και δεν θέλω να ξαναπερασω τέτοιο πράγμα. Κόβουν τα φτερά της νεολαίας θεωρώ.Παντοτε. Όχι για τα θέματα που μπήκαν. Γενικότερα. Και που γνωρίζω εγώ,ποιος θα μου τύχει εξεταστής και τι μυαλό θα κουβαλάει.

Απογοήτευση το σημερινό.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να ρωτήσω...Στο θέμα Δ θα μου στοιχίσει που εκτός από τίτλο έβαλα και ημερομηνία (θεώρησα ότι ήθελε λόγω διαδικτύου)...επίσης έπρεπε κυρίως α ενικό έτσι? Και τέλος ως κειμενικος δείκτης του θέματος Γ θα μπορούσε να μπει σαν προσωποποίηση το "εκεί σε βρικει η ποίηση"?
Για την ημερομηνία, πράγματι αν μπεις στα ιστολογία αναφέρεται και η ημερομηνία, πέρα από τον τίτλο.
Α' ενικό μιας και ζητούσε προσωπική άποψη/γνώμη είναι αποδεκτό.
Σε μία απάντηση που διάβαζα από μεγάλο φροντιστηριακό όμιλο, χρησιμοποιήθηκε το συγκεκριμένο που αναφέρεις στην ερώτηση Γ.


Τα σχόλια ΟΕΦΕ επί του θέματος.

 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι στα σημεια στιξης εβαλα παυλα διπλη παυλα παρομοιωση και για μεταφορα εβαλα το ανεβασα πυρετο λετε να το παρει σωστο?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
η αποψη της οεφε παντως με επιβεβαιωσε οτι θα δυσκολευτουν αρκετα οι υποψηφιοι.τεσπα οτι εγινε εγινε συγκεντρωθειτε τωρα στα μαθηματικα.οπως ελεγα και εχτες ουδεις ξερει πως θα βαθμολογησει ο καθε φιλολογος καθως ειναι μαθημα υποκειμενικο
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Και που γνωρίζω εγώ,ποιος θα μου τύχει εξεταστής και τι μυαλό θα κουβαλάει.

Αυτό που λες είναι το πιο σημαντικό και η όλη ουσία του ζητήματος: η υποκειμενικότητα των βαθμολογητών!!! Δυστυχώς το υπουργείο διαχρονικά δεν κάνει τίποτα ώστε να τους επιμορφώσει ουσιαστικά και κατά συνέπεια να καταστεί πιο αντικειμενική η αξιολόγηση. Τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια σε κάποιο βαθμό η επιτροπή φρόντιζε να βάζει τέτοια θέματα ώστε να αποφεύγονται οι υποκειμενικές εκτιμήσεις και αποκλίσεις μεταξύ των βαθμολογητών. Αυτός ο άτυπος κανόνας φέτος καταστρατηγήθηκε πλήρως!!!

Η ένωση φιλολόγων πάντως ισχυρίζεται ότι ήταν επιτυχής η επιλογή των κειμένων!!!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι στα σημεια στιξης εβαλα παυλα διπλη παυλα παρομοιωση και για μεταφορα εβαλα το ανεβασα πυρετο λετε να το παρει σωστο?
Έβαλες στα σημεία στίξης
1) Παύλα
2) Διπλή παύλα;

είναι μεταφορά το ανέβασα πυρετό
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
η ενωση φιλολογων ειπε οτι ηταν επιτυχης η επιλογη των κειμενων ομως δεν σχολιασει αν ηταν ευκολα ή δυσκολα.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

Livaja10

Νεοφερμένος

Ο Livaja10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Για την ημερομηνία, πράγματι αν μπεις στα ιστολογία αναφέρεται και η ημερομηνία, πέρα από τον τίτλο.
Α' ενικό μιας και ζητούσε προσωπική άποψη/γνώμη είναι αποδεκτό.
Σε μία απάντηση που διάβαζα από μεγάλο φροντιστηριακό όμιλο, χρησιμοποιήθηκε το συγκεκριμένο που αναφέρεις στην ερώτηση Γ.


Τα σχόλια ΟΕΦΕ επί του θέματος.

Ευχαριστώ πολύ φίλε με ανακούφισες τώρα:clapup:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
ναι εβαλα για σημειο στιξης παυλα και διπλη παυλα και σαν μεταφορα το ανεβασα πυρετο
Ναι σωστά είναι τα σημεία στίξης.

Αν παρατηρήσεις στο κείμενο το ανέβασα πυρετό είναι εντός εισαγωγικών ακριβώς επειδή είναι μεταφορική χρήση της γλώσσας :)

Και η παρομοίωση είναι ορθή ως σχήμα λόγου.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Ναι σωστά είναι τα σημεία στίξης.

Αν παρατηρήσεις στο κείμενο το ανέβασα πυρετό είναι εντός εισαγωγικών ακριβώς επειδή είναι μεταφορική χρήση της γλώσσας :)

Και η παρομοίωση είναι ορθή ως σχήμα λόγου.
Ναι την έβαλα και αυτήν εκεί που λέει λες και..έγραψα για 17 πιστεύω τρομερά καλά
 

Αριάνα123

Νεοφερμένος

Η Αριάνα123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Να ρωτήσω κατι;,στο Παλαιό σύστημα έλεγε γράψτε 3 διαφορετικά ρηματικά πρόσωπα και αιτιολόγησε τα,νομίζω έγραψα 4,θα μου τα πάρει όλα λάθος;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να ρωτήσω κατι;,στο Παλαιό σύστημα έλεγε γράψτε 3 διαφορετικά ρηματικά πρόσωπα και αιτιολόγησε τα,νομίζω έγραψα 4,θα μου τα πάρει όλα λάθος;
Αυτό είναι και στην διακριτική ευχέρεια του βαθμολογητή. Ωστόσο, αν έχεις κάποιο λάθος από τα 4 θα σου μετρήσει το λάθος. Αν είναι και τα 4 σωστά, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Δεν θα σου αφαιρεθούν όλα τα μόρια της άσκησης.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Πολύ ηλίθια θέματα έκθεσης, they outdid themselves. Κατ' αρχάς σχεδόν κανένας <18 ετών δεν έχει διαβάσει σοβαρά βιβλία. Θα κάθονται να γράφουν για τα οφέλη της ανάγνωσης του Έραγκον στην παραλία?
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Πολύ ηλίθια θέματα έκθεσης, they outdid themselves. Κατ' αρχάς σχεδόν κανένας <18 ετών δεν έχει διαβάσει σοβαρά βιβλία. Θα κάθονται να γράφουν για τα οφέλη της ανάγνωσης του Έραγκον στην παραλία?
Λογοτεχνία δεν είναι μόνο ο Παπαδιαμάντης και ο Ουγκό. Και για το Έραγκον γράφεις μια χαρά την εμπειρία σου πάνω στην έξαψη της φαντασίας και της δημιουργικότητας, την εξερεύνηση άλλων κόσμων κτλ. μέσα από την δύναμη του βιβλίου. Άλλωστε τα κείμενα έδιναν κατευθυντήριες γραμμές.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Λογοτεχνία δεν είναι μόνο ο Παπαδιαμάντης και ο Ουγκό. Και για το Έραγκον γράφεις μια χαρά την εμπειρία σου πάνω στην έξαψη της φαντασίας και της δημιουργικότητας, την εξερεύνηση άλλων κόσμων κτλ. μέσα από την δύναμη του βιβλίου. Άλλωστε τα κείμενα έδιναν κατευθυντήριες γραμμές.

Δεν κρίνω με βάση το τι θα μπορούσε να γράψει ο μαθητής και τι γίνεται δεκτό βαθμολογικά, ξέρουμε πως μπορείς να πουλήσεις παπατζιλίκι και να πετάξεις 5-6 έτοιμα μπούλετς και να πάρεις βαθμό. Κρίνω με βάση την πραγματικότητα, δηλαδή αν έχει νόημα να ρωτήσεις κάτι τέτοιο έναν 17-18χρονο.

Και βασικά δεν εχει κανένα νόημα γιατί βιβλία όπως το Έραγκον δεν έχουν πολλή διαφορά από το να χαζεύεις σειρές στο νετφλιξ, πέραν ίσως της ίδιας της εξοικείωσης με το διάβασμα. Βιβλία που "λένε" κάτι και έχουν ουσιαστικό αποτύπωμα στη ζωή σου διαβάζεις συνήθως μεγαλύτερος γιατί έχεις περισσότερο χρόνο και ίσως μεγαλύτερη πνευματική ωριμότητα.

Δεν το λέω ελιτίστικα, κι εγώ στο σχολείο βιβλία σαν το Έραγκον διάβαζα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top