[15/06/2018] Χημεία Προσανατολισμού

[15/06/2018] Χημεία Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 15 65.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 3 13.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 4.3%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 4 17.4%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Επόμενο και μάλλον τελευταίο για πολλούς μάθημα των Θετικών: Χημεία. :thumbup:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2018. Για ό,τι αφορά στη Χημεία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα και τις ασκήσεις κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο. :yes:

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά. :) Δε θα ξεχάσουμε και την καθιερωμένη δημοσκόπηση που θα αφορά το πόσο γράψατε. :whistle:

Καλή επιτυχία!! :cool:

Θέματα και Απαντήσεις στη Χημεία Προσανατολισμού - Πανελλήνιες 2018:
ΘΕΜΑΤΑ 2018 - ΧΗΜΕΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Απαντήσεις:
Διαθέσιμες λίγες ώρες μετά την ανακοίνωση των θεμάτων!


Άλλα Μαθήματα:
Γενικής Παιδείας


Προσανατολισμού


Χρήσιμοι Σύνδεσμοι:
Ο Τομέας Πανελλαδικών Εξετάσεων του iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό και προσφέρεται για συζήτηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Έχω να δω αρκετά χρόνια θέματα χημείας, πάντα τόσα πολλά υποερωτήματα βάζουνε;Τo Β1, Β2 έχουν 5 ερωτήματα έκαστο.

Γενικά μου φαίνονται πολλά για 3 ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Νομίζω η έκταση τους είναι κυρίως το πρόβλημα, όπως και πέρυσι που έβαλαν εξίσου πολλά. Δεν μου φαίνονται πολύ δύσκολα , ας μας πουν και τα παιδιά που εδωσαν σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά.Καλύπτουν μεγάλο μέρος της ύλης πάντως και δεν μπορώ να πω ότι είναι και πολύ δύσκολα.Το θέμα Γ θα τρομάξει πολλούς αλλά δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται..Το θέμα Β3 ίσως μπερδέψει πολλούς.Δυστυχώς είναι θέμα χρόνου σήμερα για το αν θα γράψουν καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

S¡mos

Νεοφερμένος

Ο S¡mos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πελοποννήσου (Τρίπολη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Παραμένουν τα θέματα στο ίδιο μοτίβο με πέρυσι. Ναι μεν βατα θέματα αλλά πολλά σε ποσότητα. Ο καλός από τον μέτριο σήμερα θα ξεχωρίσει από την ικανότητα του να γράφει γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
δυσκολο το Δ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δυστυχώς είναι θέμα χρόνου σήμερα για το αν θα γράψουν καλά.
Δεν ειναι μονο θεμα χρονου , εγω βλεπω δυσκολα και πρωτοτυπα θεματα (αρκετα εξυπνα ) που μονο οσοι εχουν καταλαβει καλα χημεια και τη σχετικη υλη μπορουν να γραψουν πανω απο 17
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο θεμα χρονου , εγω βλεπω δυσκολα και πρωτοτυπα θεματα (αρκετα εξυπνα ) που μονο οσοι εχουν καταλαβει καλα χημεια και τη σχετικη υλη μπορουν να γραψουν πανω απο 17

Nαι δεν διαφωνώ .Το θέμα είναι να μπορεί να ξεχωρίσει και το 19 με το 20 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα μου φανηκαν ευκολα,ειχα τελειωσει περιπου στο διωρο και αυτο γραφωντας και μπολικη θεωρια,ακομα και εκει που δεν ηθελε.Για παραδειγμα,ολο το Β μαζι με τις αιτιολογησεις μου επιασε σχεδον 2 σελιδες μπρος-πισω. Βεβαια νομζιω εκανα τρομερη βλακεια στο πρωτο σκελος του δεντρου, απο το Β και μετα, οποτε πεφτει κατα πολυ ο βαθμος ενω στοχευα σε ενα 98-100 :/ Αμα κανεις λαθος σε ενα μετα σου κοβουν και ολα τα υπολοιπα η μονο αυτο το ενα που εκανες λαθος?


Εν τω μεταξυ, πηγα στο Γ2 και βλεπω ελαικο οξυ. Και κομπλαρω, λεω επρεπε να το ξερω αυτο? Βλεπω και το Μρ του μετα,και λεω ουτε κατα τυχη δεν το μαντευω.Μετα απο κατι λεπτα μου εκοψε οτι το ελαικο οξυ ηταν αυτος ο σιδηροδρομος που μας εδωσαν :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannischx

Νεοφερμένος

Ο Giannischx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδια τα πηγα τελεια εχω γραψει τουλαχιστον 19 μονο 2 πραξεις εχω κανει λαθος και στο β απο το Δ3 και στο Γ εχω χασει συντελεστες με το KMnO4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παιδιά εγώ σαν μαθήτρια που θεωρώ ότι είχα καλή επαφή με τη χημεία τα θενατα ήταν και πολλά και δύσκολα και καποια ήταν και από διαγωνισμούς χημείας.Ακουσα μάλιστα χημικό να λέει ότι τον ίδιον τον δυσκόλεψαν αρκετά και του πήραν πολύ ώρα.Γενικα φέτος η θετική μου φάνηκε απαιτητική και δεν μπορώ να πω ότι τα έχω πάει όπως τα περίμενα.Το ίδιο και οι συμμαθητές μου βεβαία.Με βλέπω για του χρόνου βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
παιδιά εγώ σαν μαθήτρια που θεωρώ ότι είχα καλή επαφή με τη χημεία τα θενατα ήταν και πολλά και δύσκολα και καποια ήταν και από διαγωνισμούς χημείας.Ακουσα μάλιστα χημικό να λέει ότι τον ίδιον τον δυσκόλεψαν αρκετά και του πήραν πολύ ώρα.Γενικα φέτος η θετική μου φάνηκε απαιτητική και δεν μπορώ να πω ότι τα έχω πάει όπως τα περίμενα.Το ίδιο και οι συμμαθητές μου βεβαία.Με βλέπω για του χρόνου βασικά.


Ταυτισηη :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

άσε ρε ντάξει δεν πήγα να γράψω 20 πανελλήνιες αλλά ρε γαμωτο προσπάθησα. Βλέπω στο τμήμα μου κάτι εξαιρετικά μυαλά έχουν γράψει πολύ άσχημα και δεν το λέω έτσι ειλικρινά είναι έξυπνα παιδιά με διάθεση να μάθουν.

τουλάχιστον το 95% του σχολείου μου που δεν έχει γράψει καλά έχουμε γίνει παρεάκι.Η μιζέρια μας ένωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν απαιτητικά και υπήρχε μεγάλο θέμα με το χρόνο.Η δυσκολία απο τα περσινά αλλά και απο τα προπέρσινα θέματα ειναι εμφανής.Για κάποιον που δεν το είχε με την ογκομέτρηση και τους δείκτες έπεφτε στο 85.Θεωρώ για έναν μαθητή που έκανε μια σωστή προετοιμασία για την Χημεία θα μπορούσε να γράψει πάνω απο 17 αλλά ταυτόχρονα θα ήταν εύκολο να γράψει λιγότερο λόγω κάποιων παγίδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν απαιτητικά και υπήρχε μεγάλο θέμα με το χρόνο.Η δυσκολία απο τα περσινά αλλά και απο τα προπέρσινα θέματα ειναι εμφανής.Για κάποιον που δεν το είχε με την ογκομέτρηση και τους δείκτες έπεφτε στο 85.Θεωρώ για έναν μαθητή που έκανε μια σωστή προετοιμασία για την Χημεία θα μπορούσε να γράψει πάνω απο 17 αλλά ταυτόχρονα θα ήταν εύκολο να γράψει λιγότερο λόγω κάποιων παγίδων.



Πράγματι εξέταζε και τη λεπτομέρεια της λεπτονερειας και πράγματα που δεν υπάρχουν σε βοηθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Έξυπνα θέματα. Προσωπικά μου άρεσαν, αλλά δεν είμαι μαθητής πλέον και δεν ξέρω αν ήταν κατάλληλα για μαθητές . Μου έκανε εντυπωση γενικά η θεματολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως δεν ήταν και τόσο προτότυπα. Από ότι θυμάμαι από περύσι για όλες τις ασκήσεις υπήρχαν παρόμοιες στα βοηθήματα (και για το Δ2, που θεώρηθηκε παγίδα θυμάμαι χαρσακτηριστικά ότι υπήρχε πολλάκις στα βοηθήματα :hmm: )

Άλλα μην σκάτε! Καλή τύχη σε όσους δίνουν και βιολογία! Οι υπόλοιποι ξεκουραστείτε και μην αγχώνεστε για τις βαθμολογίες,ποτέ δεν ξέρετε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top