[14/5/2011] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 20 17.9%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 12 10.7%
  • Καλά

    Ψήφοι: 3 2.7%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 19 17.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 9 8.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 11 9.8%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 38 33.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Μπα φιλε Σπυρο δεν τις βεπω ασε καλυτερα ασε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Χάλια τα πήγα στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας όπως το περίμενα και γενικότερα βρήκα πολύ δύσκολα τα φετινά θέματα. Σίγουρα κάτω από την βάση έγραψα.
παμε γ αλλα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Θυμαμαι περσυ που ελεγαν τις απαντησεις στην νετ...Ηταν ενας καθηγητης που ελεγε τις λυσεις...Πριν ξεκινησει λεει:

''Φετος εγινε η κηδεια του μαθηματος''θεωρώντας οτι αντικειμενικα ηταν πολυ δυσκολα...Φετος τι θα πουν?

Ειμαι ενας απο τους πολλους που τα πηγε χαλια...14 αν επιασα θα πεταω

καλη συνεχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
μιλαμε τα θεματα ηταν πολυ δυσκολα

εχω χασει 1 σλ δλδ 2 μορια

εχω ολο το 40 δλδ 25 μορια

και μετα φθορα
απο το 2ο δεν ειμαι σιγουρος αν εχω παρει ολα τα μορια απο το Δ1 τα αλλα ολα...
απο το 3ο...οτι φωτίσει ο θεος

γενικα ηταν δυσκολο,το 2ο πχ δεν ηταν για 2ο το 4ο δεν λυνεται απο θεωριτικη καλα το 3ο...........


αχχχχχχχχχ μαλλον 16 ελπιζω 17 και στη χειροτερη ολων των περιπτωσεων 15.......χαλια:mad:
φανταστείτε τι θα πεσει μαθηματικα κατ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
μιλαμε τα θεματα ηταν πολυ δυσκολα

εχω χασει 1 σλ δλδ 2 μορια

εχω ολο το 40 δλδ 25 μορια

και μετα φθορα
απο το 2ο δεν ειμαι σιγουρος αν εχω παρει ολα τα μορια απο το Δ1 τα αλλα ολα...
απο το 3ο...οτι φωτίσει ο θεος

γενικα ηταν δυσκολο,το 2ο πχ δεν ηταν για 2ο το 4ο δεν λυνεται απο θεωριτικη καλα το 3ο...........


αχχχχχχχχχ μαλλον 16 ελπιζω 17 και στη χειροτερη ολων των περιπτωσεων 15.......χαλια:mad:
φανταστείτε τι θα πεσει μαθηματικα κατ!!!

ειναι χαλια το 16?
εγω που εγραψα κατω απ τη βαση τι να πω? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ακούω κι εγώ "δύσκολα θέματα" και λέω "ωχ, τι πήγαν και έβαλαν".
Και βλέπω τα θέματα. Και αναρωτιέμαι ... πάτε καλά; Πού τα είδατε τα δύσκολα; :confused:

Άντε βγάζοντας έξω 1-2 ψιλοπονηρές ερωτήσεις, το διαγώνισμα ήταν στα γνωστά μέτρα.

Θέμα 1ο

Θεωρία. Ανεπίτρεπτο αν κάποιος δεν πήρε 25/25.

Θέμα 2ο

Β1) Μ' αρέσουν τέτοια ερωτηματάκια, διότι θέλουν κάποια εξυπνάδα και ξεφεύγουν από την παραδοσιακή λογική του φροντιστηρίου. Σου δίνει 7 δυνατές τιμές, και ξέρεις τι θέλεις να δείξεις, άρα ένας τρόπος είναι με ... απαγωγή σε άτοπο, με χρήση του P(A).
Γιατί; Γιατί το P(A) σε κάνει να υποψιαστείς ότι πρέπει το Ν(Ω) να είναι πολλαπλάσιο του 4, εφόσον μιλάμε για "μπάλες" (φυσικός αριθμός).
Έτσι λοιπόν με N(A) = P(A)*N(Ω) και δοκιμάζοντας τιμές, φαίνεται ότι μόνο το 68 κάνει, γιατί το 68 είναι το μόνο πολλαπλάσιο του 4 στο (64,72).

Εάν δεν σας έβγαινε αυτό το ερώτημα και σπαταλήσατε χρόνο πάνω του είστε άξιοι της μοίρας σας. Το Ν(Ω) ξέρατε πόσο ήταν (το έλεγε η εκφώνηση) οπότε αφήνετε το ερώτημα Α και προχωράτε στα επόμενα, σαν να το είχατε λύσει.

Β2-4) Κλασικές ασκήσεις πιθανοτήτων, έχετε λύσει πολλές τέτοιες.

Θέμα 3ο

Γ1) Ψαρωτική εκφώνηση, ψαρωτικό το ερώτημα, αλλά αν πραγματικά πανεύκολο. Το μόνο που έχετε να κάνετε όπως θα είδατε είναι να βγάλετε την εξίσωση της μέσης τιμής και να λύσετε ως προς yΓ=yΔ (το ξέρετε από το ότι ΔΕ//χ'χ). Τόσο απλό.

Τα υπόλοιπα είναι κλασικά ερωτήματα και βγαίνουν.

Θέμα 4ο

Δ1) Μελέτη μονοτονίας. Τι πιο απλό; Έχετε κάνει τόσα και τόσα τέτοια.

Δ2) Κλασική συνδιαστική 1ου και 3ου κεφαλαίου, επίσης έχετε λύσει πολλά τέτοια.

Δ3) α) Άσκηση Άλγεβρας Γενικής Β' Λυκείου! Προσέξτε, Β' Λυκείου! Πόσο πιο εύκολα θέλατε να σας βάλουν; Αυτό πραγματικά ήταν δώρο από την επιτροπή.

β) Επίσης δώρο. Ένα μέσο όρο των τριών ριζών βγάζετε.


------------------

Σε γενικές γραμμές, τα ερωτήματα Β1 και Γ1 ήταν τα πιο έξυπνα κατ' εμέ, με σύνολο 13 μονάδες. Αλλά όχι δύσκολα ερωτήματα, προς θεού. Το Β1 ήταν "τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμύδια" και το Γ1 απλώς ήθελε ψυχραιμία. Πέρα απ' αυτά, οι υπόλοιπες 87/100 μονάδες ήταν πανεύκολες.

Για μένα είναι αδικαιολόγητος όποιος δεν πήρε τουλάχιστον 87/100 σ' αυτό το διαγώνισμα. Έπεσαν 2 αντιφροντιστηριακές αλλά εύκολες ερωτήσεις και αμέσως βαφίσατε τα θέματα "πολύ δύσκολα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny_girl!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η funny_girl! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
μιλαμε τα θεματα ηταν πολυ δυσκολα

εχω χασει 1 σλ δλδ 2 μορια

εχω ολο το 40 δλδ 25 μορια

και μετα φθορα
απο το 2ο δεν ειμαι σιγουρος αν εχω παρει ολα τα μορια απο το Δ1 τα αλλα ολα...
απο το 3ο...οτι φωτίσει ο θεος

γενικα ηταν δυσκολο,το 2ο πχ δεν ηταν για 2ο το 4ο δεν λυνεται απο θεωριτικη καλα το 3ο...........


αχχχχχχχχχ μαλλον 16 ελπιζω 17 και στη χειροτερη ολων των περιπτωσεων 15.......χαλια:mad:
φανταστείτε τι θα πεσει μαθηματικα κατ!!!

εγω επιασα ολο το 3ο αλλα το 4ο εκανα σωστη με8οδολογια αλλα μαλλον πρεπει ν εχω βγαλει 2-3 λα8οσ ερωτηματα..8εωρια ολα σωστα

Ακούω κι εγώ "δύσκολα θέματα" και λέω "ωχ, τι πήγαν και έβαλαν".
Και βλέπω τα θέματα. Και αναρωτιέμαι ... πάτε καλά; Πού τα είδατε τα δύσκολα; :confused:
Άντε βγάζοντας έξω 1-2 ψιλοπονηρές ερωτήσεις, το διαγώνισμα ήταν στα γνωστά μέτρα.

Θέμα 1ο

Θεωρία. Ανεπίτρεπτο αν κάποιος δεν πήρε 25/25.

Θέμα 2ο

Β1) Μ' αρέσουν τέτοια ερωτηματάκια, διότι θέλουν κάποια εξυπνάδα και ξεφεύγουν από την παραδοσιακή λογική του φροντιστηρίου. Σου δίνει 7 δυνατές τιμές, και ξέρεις τι θέλεις να δείξεις, άρα ένας τρόπος είναι με ... απαγωγή σε άτοπο, με χρήση του P(A).
Γιατί; Γιατί το P(A) σε κάνει να υποψιαστείς ότι πρέπει το Ν(Ω) να είναι πολλαπλάσιο του 4, εφόσον μιλάμε για "μπάλες" (φυσικός αριθμός).
Έτσι λοιπόν με N(A) = P(A)*N(Ω) και δοκιμάζοντας τιμές, φαίνεται ότι μόνο το 68 κάνει, γιατί το 68 είναι το μόνο πολλαπλάσιο του 4 στο (64,72).

Εάν δεν σας έβγαινε αυτό το ερώτημα και σπαταλήσατε χρόνο πάνω του είστε άξιοι της μοίρας σας. Το Ν(Ω) ξέρατε πόσο ήταν (το έλεγε η εκφώνηση) οπότε αφήνετε το ερώτημα Α και προχωράτε στα επόμενα, σαν να το είχατε λύσει.

Β2-4) Κλασικές ασκήσεις πιθανοτήτων, έχετε λύσει πολλές τέτοιες.

Θέμα 3ο

Γ1) Ψαρωτική εκφώνηση, ψαρωτικό το ερώτημα, αλλά αν πραγματικά πανεύκολο. Το μόνο που έχετε να κάνετε όπως θα είδατε είναι να βγάλετε την εξίσωση της μέσης τιμής και να λύσετε ως προς yΓ=yΔ (το ξέρετε από το ότι ΔΕ//χ'χ). Τόσο απλό.

Τα υπόλοιπα είναι κλασικά ερωτήματα και βγαίνουν.

Θέμα 4ο

Δ1) Μελέτη μονοτονίας. Τι πιο απλό; Έχετε κάνει τόσα και τόσα τέτοια.

Δ2) Κλασική συνδιαστική 1ου και 3ου κεφαλαίου, επίσης έχετε λύσει πολλά τέτοια.

Δ3) α) Άσκηση Άλγεβρας Γενικής Β' Λυκείου! Προσέξτε, Β' Λυκείου! Πόσο πιο εύκολα θέλατε να σας βάλουν; Αυτό πραγματικά ήταν δώρο από την επιτροπή.

β) Επίσης δώρο. Ένα μέσο όρο των τριών ριζών βγάζετε.


------------------

Σε γενικές γραμμές, τα ερωτήματα Β1 και Γ1 ήταν τα πιο έξυπνα κατ' εμέ, με σύνολο 13 μονάδες. Αλλά όχι δύσκολα ερωτήματα, προς θεού. Το Β1 ήταν "τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμύδια" και το Γ1 απλώς ήθελε ψυχραιμία. Πέρα απ' αυτά, οι υπόλοιπες 87/100 μονάδες ήταν πανεύκολες.

Για μένα είναι αδικαιολόγητος όποιος δεν πήρε τουλάχιστον 87/100 σ' αυτό το διαγώνισμα. Έπεσαν 2 αντιφροντιστηριακές αλλά εύκολες ερωτήσεις και αμέσως βαφίσατε τα θέματα "πολύ δύσκολα".

αν σκοπευεις να γινεια κα8ηγητησ λυπαμαι τα παιδια π 8 διδασκεισ..8 τουσ σκοτωνεισ τν ψυχολογια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
γεια σας και απο εμένα.Γενικά τα πήγα αρκετά καλά.Θα ήθελα την γνώμη σας για 2 πράγματα.Κατ'αρχάς στο τελευταίο ερώτημα του 4 θέματος έκανα λάθος αντικατάσταση και αντι για 13 έβαλα 3 πόσο λέτε να κόψουν???Επίσης στο 4 εκεί με τα τοπικά ακρότατα αντι να βάλω Ρ(Α) και Ρ(Β) τα 1/3 και 2/5 έβαλα τις τιμές γαμότο που προέκυπταν.Πάντως τα επεξήγησα όλα και μάλιστα το ένα μου βγήκε και σωστά 0.Πόσο λέτε να μου κόψουν????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λακούβα93

Νεοφερμένος

Η λακούβα93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η δική μου εμπειρία
Καταρχήν πήραμε τα θέματα στις 9:50 και μετα απο κανένα τεταρτο ήρθε ο διευθυντής με διευκρινήσεις σε 2 θέματα ( κάποιες λέξεις ) η ψυχολογία όλων στα τάρταρα , εγώ μια χαρά ( τραγουδούσα)
Και ναι τα κατάφερα πάλι κι εχασα μόρια απο την θεωρία ( -4 )
Αλλα όλα τα άλλα άψογα ( +96 )
το τεταρτο θέμα μόνο με προβλημάτισε το τελευταίο ερώτημα γιατί μας είπαν να αλλάξουμε τις λέξεις "παρατηρήσεων" σε "τιμών" και μπουρδουκλώθηκα (για λίγο ) ώς προς το τί να βάλω τελικά στον παρονομαστή 13 ή 3
χ=Σχινι/ν
και ήταν 3 οι τιμές αλλα 13 οι παρατηρήσεις και τελικά ήθελε το 13
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Παιδες στο Γ1 εγω το ελυσα με το σχημα και το πολυγωνο.Περιεγραψα πως φτιαχνετε το πολυγωνω και ειπε τα συμπερασματα που βγαινουν.Δηλαδη με λογια πιο πολυ και δεν χρησιμοποιισα καθολου την μεση τιμη σε ολη την ασκηση

Δηλαδη ειπα οτι τα σημεια ειναι το Χi αρα τα ακρα των κλασεων ειναι το ημιαθροισμα.Και καθε Χι απεχει αποσταση c=2 αρα εβρισκα τις κλασεις και τα Fi% μετα ειπα οτι το αθροισμα ολων κανει 100 και επειδη ειναι ισα τα βρικα 30 και τα δυο

Στο Θεμα Β
Πηρα την σχεση P(a)=N(a)/N(ω) ελυσα ως προς Ν(ω) και αντικατεστησα στην ανισωση και βρηκα 16<Ν(ω)<18 και επειδη ειναι ακαιρεος θα ειναι 17 και μετα τα αλλα βγηκαν.

Για αυτα τα ερωτηματα εχω αμφιβολιες ως προς τον τροπο επιλυσης.Ειναι καπου λαθος?

Ε και μετα στην παραγωγηση θα ειχα κανα λαθος,δεν το εχω ψαξει γιατι δεν θελω να μαθω που εχω λαθος.Βρηκα οτι μηδενιζετε στο 1/3 και στο 2/5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Αρκετά περίεργη μέρα η σημερινή. Τα θέμα μπορούσαν να λυθούν, απλώς ήθελε καθαρό μυαλό. Και η μισή Ελλάδα έχασε μονάδες όχι γιατί δεν τα ήξερε, αλλά γιατί κόλλησε σε κάτι και δεν πήγε παρακάτω.

Εγώ έκανα τη μεγαλύτερη χαζομάρα της ζωής μου σήμερα. Ενώ είχα λύσει σωστά 1,2,3, 4, αρχίζω να τα κοιτάω. Φτάνω στο τελευταίο ερώτημα. Λέει (με τη διευκρίνιση) "Να βρείτε τη μέση τιμή των τιμών χi"
'Εχω βρει εγώ 31/13 και σκέφτομαι, με το πονηρό και βλαμμένο μυαλό που έχω.
"Να βρούμε τη μέση τιμή των χ1,χ2,χ3, άρα χ1+χ2+χ3/3" Mαλακία; Μεγάλη
Μετά λέω αφού μας δίνει το νi. Ε μετά κάπου μπερδεύτηκα και τα έγραψα και τα δύο, λέγοντας ότι η μέση τιμή των παρατηρήσεων 0,2,2,2,2,2,3,3,3,3,3,3,3 είναι 31/13, ενώ η μέση τιμή των χ1,χ2,χ3 είναι 5/3. Ανάλογα ποιο εννοούν. Δε δίνουνε και διευκρίνιση γιατί έφυγαν παιδιά. Οπότε έχω ένα Δ3β ερώτημα σωστό αλλά και "ενισχυμένο με μια κοτσάνα".
Κάνω το σταυρό μου να πέσω σε καλούλη βαθμολογητή να καταλάβει το πως σκέφθηκα και να μη μετρήσει τη χαζομάρα μου. :redface::P
Καλή μας συνέχεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αν σκοπευεις να γινεια κα8ηγητησ λυπαμαι τα παιδια π 8 διδασκεισ..8 τουσ σκοτωνεισ τν ψυχολογια..
Σόρρυ, τι ήθελες να πω; "Εντάξει παιδιά, δεν πειράζει, έπεσαν δύσκολα, έγραψαν όλοι δύσκολα, πάμε στο επόμενο"; Και μετά να δουν συμμαθητές τους με 19-20 και να αρχίσουν να λένε "πού είναι τα δύσκολα που μας έλεγες;".

Η αλήθεια είναι αυτή: τα θέματα μέχρι το 87/100 ήτανε γνωστά. Δεχτείτε το. Όσες αρνητικές και να βάλετε δεν αλλάζει το γεγονός ότι όλα τα ερωτήματα εκτός του Β1 και του Γ1 ήταν γνωστά και έπρεπε να τα γράψετε. Period.

Από εκεί και πέρα, αν δεν έχετε ψυχραιμία δεν σας φταίει ούτε η επιτροπή, ούτε τα θέματα ούτε κανένας άλλος. Στις πανελλήνιες κερδίζει όχι μόνο αυτός που έχει διαβάσει, αλλά και αυτός που είναι ψύχραιμος.

Από εκεί και πέρα, ό,τι γράψατε, γράψατε. Σταματήστε να ασχολείστε με αυτό και πιάστε το επόμενο μάθημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Παιδες στο Γ1 εγω το ελυσα με το σχημα και το πολυγωνο.Περιεγραψα πως φτιαχνετε το πολυγωνω και ειπε τα συμπερασματα που βγαινουν.Δηλαδη με λογια πιο πολυ και δεν χρησιμοποιισα καθολου την μεση τιμη σε ολη την ασκηση

Δηλαδη ειπα οτι τα σημεια ειναι το Χi αρα τα ακρα των κλασεων ειναι το ημιαθροισμα.Και καθε Χι απεχει αποσταση c=2 αρα εβρισκα τις κλασεις και τα Fi% μετα ειπα οτι το αθροισμα ολων κανει 100 και επειδη ειναι ισα τα βρικα 30 και τα δυο

Στο Θεμα Β
Πηρα την σχεση P(a)=N(a)/N(ω) ελυσα ως προς Ν(ω) και αντικατεστησα στην ανισωση και βρηκα 16<Ν(ω)<18 και επειδη ειναι ακαιρεος θα ειναι 17 και μετα τα αλλα βγηκαν.

Για αυτα τα ερωτηματα εχω αμφιβολιες ως προς τον τροπο επιλυσης.Ειναι καπου λαθος?

Ε και μετα στην παραγωγηση θα ειχα κανα λαθος,δεν το εχω ψαξει γιατι δεν θελω να μαθω που εχω λαθος.Βρηκα οτι μηδενιζετε στο 1/3 και στο 2/5
N(α) θες να πεις.Αρα Ν(α)=17 εφόσον οι σφαιρες ακεραιος αριθμος.Αρα 1/4=17/Ν(Ω) => Ν(Ω)=68.Σωστός είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στο Θεμα Β
Πηρα την σχεση P(a)=N(a)/N(ω) ελυσα ως προς Ν(ω) και αντικατεστησα στην ανισωση και βρηκα 16<Ν(ω)<18 και επειδη ειναι ακαιρεος θα ειναι 17 και μετα τα αλλα βγηκαν.
Αν εννοείς ότι κατέληξες στο 16<Ν(Α)<18 και είπες ότι επειδή πρέπει να είναι φυσικός είναι Ν(Α)=17, τότε ναι, παίρνεις όλα τα μόρια! :)

Αυτό ήταν όλο κι όλο το "δύσκολο" θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
έχει κανείς καμια γνώμη γι αυτό που ρώτισα πριν.(στην 7 σελίδα είναι).Πάντως ψυχραιμία πάμε δυνατά στο επόμενο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Έλεος...έγραψα τα πάντα εκτός απο το Β4-νόμιζα οτι ζητούσε τα P(A),P(M)και όχι το P(ΑένωσηΜ)

:angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bilakos

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Παιδιά εμένα μου φαίνεται ότι έδωσα σε αλλη χώρα!:S
Πήραμε τα θέματα στις 09:15 και ξεκινήσαμε κανονικά! Γύρω στις 10:30 ήρθε η διευκρίνιση που έλεγε να αντικαταστήσουμε τις λέξεις "παρατήρηση" με τις λέξεις "τιμή" στα θέματα Α και Δ.
Αφήστε που όταν μπήκε για τη διευκρίνιση νόμιζα ότι θα πάρει πίσω τη μέση τιμή του Γ!:P
Πάντως γενικά καλά έγραψα και τα είχα όλα σωστά με εξαίρεση το Α3 όπου αντί για "φυσικός αριθμός" έγραψα "ποσοστό". Δηλαδή στην χειρότερη ενα 98/100!
Οφείλω πάντως να ομολογήσω ότι τα θέματα ήταν και πάρα πολλά και αρκετά δύσκολα.
Καλά αποτελέσματα και καλή συνέχεια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
λοιπον!:D
μας σπασαν τα νευρα! δεν σχολιαζω το γεγονος οτι τα θεματα τα πειραμε 9 και 45...μετα απο κανα 10 λεπτο ηρθε κ η διευκρίνηση!...η οποια ηταν μια βλακεια!:Pμε το που ακουσαμε διευκρινηση ολοι χαρηκαμε μιας κ προσπαθουσαμε να βγαλουμε το Β1 και λεμε να ηρθε καμια βοηθεια! αλλα τελικα τιποτα!:P

αν εξαιρεσουμε το β1 τα υπολοιπα με ψυχραιμια κ καθαρο μυαλο βγαιναν! εγω εκανα 3 φορες την παραγωγιση της f γιατι εκανα λαθος πραξεις...επισης εκανα 2-3 φορες το πολυγωνο! χρησιμοποίησα ολο το τετραδιο! :P...τα 2/3 ειναι προχειρο! επισης εκανα το θρανίο αχρηστο! :P
γενικα ειχα παθει ενα ψιλοσοκ μιας κ εβλεπα το 100αρι να γινεται 90 ..με αποτελεσμα να κανω χοντρα λαθη σε υπολογισμους! αλλα τελικα καταφερα και τα ελυσα ολα! εχω χασει γυρω στις 6 μοναδες σε κολοπραξεις!
οσο για την δυσκολια...τι θελατε? να βαλουν ευκολα να γραφουν ολοι 100? το θεμα ειναι να ξεχωρισει ο τελειος, απο τον μετριο...πραγμα που νομιζω οτι το καταφεραν! οσοι δεν τα πηγαν οσο καλα θα θελατε σκεφτείτε οτι εχουμε αλλα 4 μαθηματα...δωστε τα δυνατα σας...η προσπαθεια αλλωστε ειναι που μετραει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Αν εννοείς ότι κατέληξες στο 16<Ν(Α)<18 και είπες ότι επειδή πρέπει να είναι φυσικός είναι Ν(Α)=17, τότε ναι, παίρνεις όλα τα μόρια! :)

Αυτό ήταν όλο κι όλο το "δύσκολο" θέμα...
Ναι αυτο εννουσα.

Το αλλο στο Θεμα Γ με την περιγραφη ειναι σωστο σαν λυση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costasre

Νεοφερμένος

Ο costasre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στο Β μονο το 1 ερώτημα ηταν δυσκολο. Το υπόλοιπο ήταν δώρο .
απαυθυνεσαι σε παιδια 3ης λυκειου ολων των κατευθυνσεων και λες ηταν δωρο???
δηλωνεις φοιτητης και μιλας σε παιδια που τα εχει πνιξει το αγχος
ελεος πια με τους ξερολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top