[14/5/2010] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς τα πήγατε σήμερα ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 191)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 22 11.5%
  • Καλά

    Ψήφοι: 65 34.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 44 23.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 8 4.2%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 6 3.1%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 46 24.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Ρε παιδια ,ετσι λιγο π διαβασα το κειμενο, μου φανηκε εξαιρετικα κατονοητο-απλο για να ειναι κειμενο πανελληνιων.. Καμια σχεση με τα δοκιμια που συνηθως εδιναν...Προσωπικα,οσον αφορα τα θεματα της εκθεσης πιστευω οτι εχουν γραφτει καλυτεροι βαθμοι σε σχεση με περσι(στο ιδιο μαθημα)...Αλλα εχετε δρομο ακομα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntidiva

Νεοφερμένος

Η ntidiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στον φίλο μου για το καλοπροαίρετο σχόλιο του, που μιλησε για αντίδραση δημοτικού για τα 4 μόρια, που λογικά έχασα λόγο του αιτίου-αποτελέσματος, έχω να απαντήσω ότι αν μια χρονια έχεις λιώσει στο "διάβασμα" και χάσεις από τις ασκήσεις 4 μόρια και μάλιστα χωρίς να καταλαβαίνεις το γιατί, αισθάνεσαι κάτι παραπάνω από αδικία.
Επιπλέον, όταν η σχολή που θες είναι από τις πιο υψηλόβαθμες, τέσσερα μόρια μπορεί να είναι η σχολή σου.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Στον φίλο μου για το καλοπροαίρετο σχόλιο του, που μιλησε για αντίδραση δημοτικού για τα 4 μόρια, που λογικά έχασα λόγο του αιτίου-αποτελέσματος, έχω να απαντήσω ότι αν μια χρονια έχεις λιώσει στο "διάβασμα" και χάσεις από τις ασκήσεις 4 μόρια και μάλιστα χωρίς να καταλαβαίνεις το γιατί, αισθάνεσαι κάτι παραπάνω από αδικία.
Επιπλέον, όταν η σχολή που θες είναι από τις πιο υψηλόβαθμες, τέσσερα μόρια μπορεί να είναι η σχολή σου.
Ευχαριστώ.
Καταρχας δεν ξερεις τι θελει ο βαθμολογητης..Δευτερον, ποιος σ ειπε οτι οι πανελληνιες ειναι δικαιες;;; Αμα ηταν να γραφαμε αναλογα με το ποσο διαβασαμε, ολοι 19000 θα γραφαμε..Μετραει η εξυπναδα, η τυχη,και κυριως πως θα σ "κατσει" το ερωτημα εκεινη τη στιγμη;) Δυστυχως η ευτυχως ,ετσι ειναι.. Χαλαρωσε οποτε κ προσπαθησε να διαβασεις..Και τη δευτερα οταν δεις τα θεματα προσπαθησε να γραψεις οσο καλυτερα μπορεις εκεινη τη στιγμη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alibaba

Νεοφερμένος

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Παιδιά εγώ στην έκθεση έγραψα ως τρόπους πραγμάτωσης:
1)την ενασχόληση με τα κοινά ώστε να αποκτήσει την αίσθηση της συλλογικότητας και να συνεργαστεί με τους άλλους ώστε να διαμορφώσει το περιεχόμενο της εκπαιδαιυτικής του πορείας και διαδικασίας.
2) την θεμελιώση της Δημοκρατίας και την δημιουργία θεσμών, οργανισμών και κέντρων από την πολιτεία για εκπαίδευση και για διαβούλευση των πολιτών μεταξύ τους και με το κράτος για την διαμόρφωση της εκπαίδευσης
3) ορθή αξιοποίηση ελ. Χρόνου
πώς σας φαίνονται;;
Έδωσα περισσότερο βάρος στην συμμετοχή του στην διαμόρφωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας σ´ όλη του την ζωή. Δν νομίζω να βγήκα εκτός θέματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εύκολα,δύσκολα,βατά,άβατα,γελοία,παλούκια μερικές εύστοχες ή και όχι κρίσεις επι του θέματος.
Αιτιολόγηση,αίτιο-αποτέλεσμα,ορισμός,διαίρεση,αναλογία και κάποιοι άλλοι τρόποι ανάπτυξης στην διάθεσή μας.
Τι είναι σωστό και τι είναι λάθος?
Η ώρα είναι 17:04.
Το σημερινό πρωινό είναι πλέον παρελθόν.
Τα γραπτά έχουν απομακρυνθεί από τα ροζιασμένα μας χέρια και τα κουρασμένα μας δάχτυλα.
Η ευκαιρία που είχαμε είναι τώρα πια ένα γεγονός του παρελθόντος.
Έχουμε δρόμο ακόμα να βαδίσουμε.
Την Δευτέρα γράφω Μαθηματικά Γενικής
Ας φάω κάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
αναμενομενο ειναι κατι που το περιμενεις...δεν ειναι αυτο που αν το ψαξεις θα καταλαβεις τον λογο που το εβαλαν...;)

Αναμενόμενο εννοώ πιθανό θέμα. Ε προσωπικά ήταν, γιατί το συζητούσαμε αρκετά σ'ένα μάθημα στην σχολή και μας είχε πει η καθηγήτρια ότι ακούγεται πολύ τον τελευταίο καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δόξα τω θεώ για τον τρόπο ανάπτυξης. Και εγώ στην αρχή είχα βάλει αιτιολόγηση και μετά συνέχισα παρακάτω και ήταν σίγουρα αίτιο αποτέλεσμα. Αλλά όλοι οι άλλοι βάλανε αιτιολόγηση και ακόμα και στις λύσεις της "Καθημερινής" είχε ΄μόνο αιτιολόγηση. Πάντως εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως είχα δίκιο. =) Όσο για το θέμα, πρώτη μου φορά το έβλεπα και ίσως ήταν καλύτερα έτσι, γιατί μου ήταν πιο εύκολο να απαντήσω, καθώς ήταν δικές μου οι απόψεις και όχι αποστηθισμένες. Οψόμεθα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grego

Νεοφερμένος

Ο Grego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ε ισως εχω ξεφυγει γιατι ανεφερα πως μπορουνε οι ηλεκρονικες συσκευες να βοηθησουν σε μια νεα εκπαιδευση...:redface:

κοίτα.. Αν υποστηρίξεις ότι η τεχνολογία βοηθάει στην επικοινωνία με την κοινωνία ή ότι προσφέρει πληροφορίες κ εκπαιδευτικό υλικό..δεν το βρίσκω άκυρο..εκτός κ αν το έχεις θέσει αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αθηνά,καθώς βγήκαν οι απαντήσεις και τελικά ήταν μονο με αιτιολόγηση,από την στιγμή που το έχεις γράψει μπορεί να σου κοψουν λίγο,μπορεί και καθόλου,αναλόγως τον καθηγητή!
όσο για τα χαρακτηριστικα επιστημονικού λόγου είναι τα εξής:
-επίκληση στην λογική
-αντικειμενικοτητα
-ειδικη ορολογια
-λογικη οργανωση του λογου
-επιχειρηματα,τεκμηρια
Αν έχεις αναφέρει 3 από αυτά,καλά είσαι :)

ΥΓ. DURKHEIM, μπερδεμένε :P

Αυτά έβαλα εγώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serme

Νεοφερμένος

Ο serme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο εμένα!

Λοιπόν.. Τα θέματα ήταν πιο εύκολα σε σχέση με αυτά που περίμενα,τα έγραψα όλα και πιθανόν να έχασα τίποτα στην έκθεση και στο τελευταίο ερώτημα (δεν γίνεται,κάπου πρέπει να έχω χάσει.. :P) όμως το πρόβλημα μου είναι αλλού!!!

Στην έκθεση,μιας και πρόκειται για άρθρο, έγραψα τίτλο όμως έγραψα και συντάκτη.. Το θέμα είναι ότι συντάκτη έγραψα το όνομα μου!!!!
Μετα απο πολλές ώρες έμαθα όμως απο γνωστούς μου ότι είναι πρόβλημα αυτό.. Αληθεύει? Είμαι ανχωμένος στο φούλ.. Μίλησα και με τον καθηγητή μου αλλά μιας και η επιτηρητές έλενξαν το γραπτό και βάλαν τα Χ στα κενά,δεν μου είπαν τίποτα.. Μιας και ακριβώς δίπλα ,βάλαν Χ επειδή δεν είχα γράψει κάτι και ήταν κενό..

Τι λέτε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο εμένα!

Λοιπόν.. Τα θέματα ήταν πιο εύκολα σε σχέση με αυτά που περίμενα,τα έγραψα όλα και πιθανόν να έχασα τίποτα στην έκθεση και στο τελευταίο ερώτημα (δεν γίνεται,κάπου πρέπει να έχω χάσει.. :P) όμως το πρόβλημα μου είναι αλλού!!!

Στην έκθεση,μιας και πρόκειται για άρθρο, έγραψα τίτλο όμως έγραψα και συντάκτη.. Το θέμα είναι ότι συντάκτη έγραψα το όνομα μου!!!!
Μετα απο πολλές ώρες έμαθα όμως απο γνωστούς μου ότι είναι πρόβλημα αυτό.. Αληθεύει? Είμαι ανχωμένος στο φούλ.. Μίλησα και με τον καθηγητή μου αλλά μιας και η επιτηρητές έλενξαν το γραπτό και βάλαν τα Χ στα κενά,δεν μου είπαν τίποτα.. Μιας και ακριβώς δίπλα ,βάλαν Χ επειδή δεν είχα γράψει κάτι και ήταν κενό..

Τι λέτε????

Συνήθως δεν επιτρέπεται..Έχουν ακουστεί διάφορα..Περί μηδενισμού,ακύρωσης,είτε απλά το προσπερνάνε..Όλα εξαρτώνται από τον εξεταστή,δυστυχώς..:hmm:

εγω για τη β4 με τον επιστημονικο λογο εβαλα

-δυσνοητος λογος και παρεθεσα την 1η προταση
-απολυτα τεκμηριωμενα επιχειρηματα παρεθεσα την 2η προταση τελευταια παραγραφο
-αδιαμφισβητιτο κυρος παρεθεσα το χωριο στη τελευταια παραγραφο που μιλαει για εναν τυπο.

εχω ελπιδα να πιασω κατι???

-ο δυσνόητος λόγος δεν νομίζω να είναι χαρακτηριστικό του επιστημονικού λόγου..
-είναι απόλυτα σωστό:)
-και αυτό πρέπει να είναι σωστό..κι εγώ αυτό έβαλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buzz

Νεοφερμένος

Ο buzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδια συγνωμη αν ρωτηθηκε ξανα αλλα λογικα δεν το ειδα.....Χρησιμοτητα --> αναγκαιοτητα παιζει η πατατα εκανα? παντως το 90% απο αυτους που ρωτησα αυτο εβαλαν οσο συνωνυμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0rFeAs

Νεοφερμένος

Ο 0rFeAs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα στην αρχή, αλλά είδα πως δεν ταιριάζει και πολύ νοηματικά. Όταν πήγα στο φροντιστήριο και είπα της καθηγήτριάς μου για την αναγκαιότητα, μου είπε πως δεν είναι και τόσο σωστό. Εγώ έβαλα χρεία.(Διονύσιος Σολωμός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Παιδια συγνωμη αν ρωτηθηκε ξανα αλλα λογικα δεν το ειδα.....Χρησιμοτητα --> αναγκαιοτητα παιζει η πατατα εκανα? παντως το 90% απο αυτους που ρωτησα αυτο εβαλαν οσο συνωνυμο!


Σε κάποιες απαντήσεις φροντιστηρίων αυτό είχαν ως συνώνυμο..Όμως δεν καλύπτει πλήρως την έννοια χρησιμότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
-ο δυσνόητος λόγος δεν νομίζω να είναι χαρακτηριστικό του επιστημονικού λόγου..
-είναι απόλυτα σωστό:)
-και αυτό πρέπει να είναι σωστό..κι εγώ αυτό έβαλα!


φιλε ο δυσνοητος λογος δεν ειναι χαρακτηριστικο του επιστημονικου λογου.

οσο για το παιδι που εγραψε ονομα ,δυσκολα τα πραγματα ,παιζεται απο διορθωτη σε διορθωτη ,αλλα κανονικα απαγορευεται εμας περσυ μας το ειχαν επισημανει οι καθηγητες πριν την εξεταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alibaba

Νεοφερμένος

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Παιδιά εγώ στην έκθεση έγραψα ως τρόπους πραγμάτωσης:
1)την ενασχόληση με τα κοινά ώστε να αποκτήσει την αίσθηση της συλλογικότητας και να συνεργαστεί με τους άλλους ώστε να διαμορφώσει το περιεχόμενο της εκπαιδαιυτικής του πορείας και διαδικασίας.
2) την θεμελιώση της Δημοκρατίας και την δημιουργία θεσμών, οργανισμών και κέντρων από την πολιτεία για εκπαίδευση και για διαβούλευση των πολιτών μεταξύ τους και με το κράτος για την διαμόρφωση της εκπαίδευσης
3) ορθή αξιοποίηση ελ. Χρόνου
πώς σας φαίνονται;;
Έδωσα περισσότερο βάρος στην συμμετοχή του στην διαμόρφωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας σ´ όλη του την ζωή. Δν νομίζω να βγήκα εκτός θέματος;

Ρε παιδιά ανησυχώ μήπως βγήκα εκτός για βοηθήστε λίγο..... Please!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και γω αναγκαιοτητα εβαλα γιατι ταιριαζε πολυ οπως το διαβαζα στο κειμενο!!! σωστο πρεπει να'ναι μωρε :D
Eμας οι επιτηρητες μας το τονισαν να μην γραψει κανεις ονομα ή τοπο στα φυλλα!!
Εντεμεταξυ αυτα ποου λογανε περι πολλω παιδιων και λιγων επιτηρητων εμεις μεστην αιθουσα ειμαστεαν μολις 14 παιδια με 2 επιτηρητες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serme

Νεοφερμένος

Ο serme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Συνήθως δεν επιτρέπεται..Έχουν ακουστεί διάφορα..Περί μηδενισμού,ακύρωσης,είτε απλά το προσπερνάνε..Όλα εξαρτώνται από τον εξεταστή,δυστυχώς..:hmm:

Πωωωω... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Πότε θα ξέρω τι έγινε..?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ρε παιδια χαλαρωστε μια χαρα ειναι ολα ,εαν κατι εχετε αποδειξει οτι ισχυει δεν μπορει να σας πει κανεις οτι ειναι λαθος ,απλα υπαρχουν λιγοτερο ή περισσοτερο σημαντικα επιχειρηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εγώ η άκυρη έβαλα χρήση :P Είχα κολλήσει και δεν μου ερχόταν τπτ αλλό!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top