[14/5/2010] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς τα πήγατε σήμερα ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 191)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 22 11.5%
  • Καλά

    Ψήφοι: 65 34.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 44 23.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 8 4.2%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 6 3.1%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 46 24.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ximaira

Νεοφερμένος

Η Χριστιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πάλι καλά. :P
Με αιτιολόγηση έβαλα.
Στο παρακάτω link που δίνονται οι απαντήσεις, λέει με αιτιολόγηση. :D
https://www.forthnet.gr/media/FOTOS/exetaseis2010/neoellhnikh glwssa apanthseis140510.pdf
Πάνω στη βιασύνη μου να τελειώσω με τις ασκήσεις και να ασχοληθώ με την έκθεση,αντί να γράψω στη δομή της παραγράφου λεπτομέριες/σχόλια,έγραψα κυρίως θέμα.Χάνω πολύ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Λοιποοοον....Εγω πετυχα ολα τα συνωνυμα-αντιθετα,περιληψη σχεδόν τέλεια και η αναπτυξη της φράσης...Στους τρόπους ανάπτυξης έβαλα ορισμό και αίτιο-αποτέλεσμα...Αλλά στις λύσεις έλεγε μόνο αιτιολόγηση... :( Το καλό είναι οτι το έχω τεκμηριώσει...Καλά για τα γνωρίσματα του επιστημονικού λόγου έπεσε τρελός αυτοσχεδιασμός,μόνο 2/6 πρεπει να χω πιάσει...Το θέμα της έκθεσης ήταν έτσι κι έτσι...Δε μ' άρεσε πάρα πολύ αλλα έγραψα καλά χρησιμοποιώντας τρομερό λεξιλόγιο και επίκληση στη λογική και το συναίσθημα...Βασικά,έμεινα εκπληκτη με το λεξιλόγιο που χρησιμοποίησα,δεν το χα ξανακάνει έτσι...!!!! :D Να δούμε τώρα τι θα γίνει με τα αποτελέσματα...Εντελώς υποκειμενικό μάθημα η έκθεση,ανάλογα σε τι βαθμολογητή θα πέσεις...Που λέει να ναι κανενας γκάου-πίου!! Αντε κι ο Θεός βοηθός!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
οι σημειωσεις που μπορουσε να γραψει κανεις ηταν πανω στην παιδεια-εκπαιδευση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Έχασα 4 ολόκληρα μόρια.:/:

Θέλω να πεθάνω.
jesus:eek:

παρολο που ξερω ατομο που εχασε τη σχολη του για 5-6 μορια θα σε συμβουλευα να πας παρακατω,να μην το σκεφτεσαι και οτι εγινε εγινε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχασα 4 ολόκληρα μόρια.:/:

Θέλω να πεθάνω.
Παιδιά, καλό θα ήταν να μην προσπαθείτε να διασταυρώνετε τις απαντήσεις που δώσατε, να μην ρωτάτε τον άλλο τι έγραψε αυτός και να μην βλέπετε τις λύσεις που βγάζουν τα φροντιστήρια.
Αν έχετε κάνει λάθη θα συνεχίσετε με πολύ κακή ψυχολογία στα υπόλοιπα μαθήματα...
Εγώ πέρισυ μόλις τελείωνα έβαζα φτερά στα πόδια και έφευγα αμέσως από το σχολείο για να αποφύγω τα πηγαδάκια με συζητήσεις γύρω από τα θέματα. Ειδικά μαθηματικά-φυσική είναι φοβερή ήττα να ρωτάς τον άλλο "πόσο το βρήκες;" και να σου λέει μία απίστευτη τιμή, εντελώς άσχετη με αυτά που έγραψες. Για ίντερνετ δεν το συζητώ, καθόλου.
Για να μείνετε όμως προσγειωμένοι και να έχετε μία κάποια εικόνα μπορείτε όταν τελειώσετε όλα τα μαθήματα να ψάξετε για λύσεις... Αν και συνήθως καταλαβαίνουμε αν έχουμε γράψει καλά ή όχι από μόνοι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alibaba

Νεοφερμένος

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πόσο κόβουν άμα δεν βάλλεις τίτλο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοβαρό άτομο...

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έγραψα κ γω σήμερα... Τα πήγα καλά, ούτε άριστα αλλά ούτε και χάλια. Πραγματικά η «αυτομόρφωση» ήταν το τελευταίο πράγμα που περίμενα να δω... Βασικά... ούτε ήξερα τι ήταν (!!!) αλλά ευτυχώς έπιασα το νόημα της αυτομόρφωσης από το κείμενο. Περίληψη και ανάπτυξη παραγράφου τα πήγα αρκετά καλά πιστεύω, το τι λεξιλόγιο χρησιμοποίησα δε λέγεται.... Τώρα με ποιον τρόπο αναπτύσσεται η τελευτ. παρ. μάλλον το έγραψα λάθος γιατί έβαλα αναλογία, ενώ βλέπω πως ήταν αιτιολόγηση... Στα δομικά μέρη θα πιασα κανα 1/3... :redface: Καλά, τα συνώνυμα και αντώνυμα ήταν για τον π****ο. Ήταν πανεύκολα, τα έγραψα όοολα σωστά! Στα 3 χαρακτηριστικά γνωρίσματα ... καλά μπορώ να πω πως τα πήγα. Στην έκθεση κάπως καλά. Πρόλαβα και έγραψα μόνο 473 λέξεις και ξέχασα να βάλω τίτλο... f*ck. Ελπίζω πάντως να το πέρασα το μάθημα:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8olyk

Νεοφερμένος

Ο 8olyk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Βρε παιδιά καλησπέρα κιόλας μόλις γράφηκα στο forum ..Θα ηθέλα να σας ρωτήσω κάτι..Έχω βάλει ως τρόπο ανάπτυξης αίτιο αποτέλεσμα,λέτε να χάνω όλα τα μόρια?Αν και δεν κάανει να το ψάχνουμε πολύ έχω λίγη περιέργεια..:confused: Tι λέτε εσείς?Μα στο τέλος αυτό το επομένως σίγουρα προβλημάτιζε και όλη η αιτιολόγηση ήταν 3 προτάσεις και άλλες τρεις η τελευταία περίοδος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis1992

Νεοφερμένος

Ο takis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εκφώνηση πόσο πιάνει ρε παίδες... Την ξέχασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Έβαλα ανάπτυξη με χρήση αίτιου αποτελέσματος. Μερικοί βάλανε αιτιολόγηση αν και το ίδιο και το αυτό είναι. :).
Όσοι βάλανε Ορισμός νομίζω θα τους το πιάσουν λάθος.
Καθολου το ιδιο δεν ειναι,τα αιτια-αποτελεσματα ειναι διαφορετικος τροπος.Τουλαχιστον στη συγκεκριμενη παραγραφο φιανοταν/.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adam el único

Νεοφερμένος

Ο Αδάμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά.Άκυρο τελείως το θεματάκι.Να ναι καλά το κείμενο πάντως γιατί αν δεν ήταν και αυτό,ούτε καν ήξερα τι σήμαινε η αυτομόρφωση:P.τέλος πάντων,σε γενικές γραμμές νομίζω έγραψα καλά.Καλή συνέχεια να'χουμε στα παρακάτω!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntidiva

Νεοφερμένος

Η ntidiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παρακαλώ τον θεό κ την παναγια να είναι αίτιο "αποτολεσμα"(
δη θέλω να το χάσω:/
τόσος κόπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alekouras

Νεοφερμένος

Ο Alexandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σε καμια περιπτωση δεν ηταν εκεινη η παραγραφος αιτιο αποτελεσμα.Ευκολο θεματακι απλα δεν το περιμενα!Βασικα δεν ειχα ξανακουσει τον ορο αυτο!:D
Καλη συνεχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8olyk

Νεοφερμένος

Ο 8olyk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ρε παιδιά συγγνώμη πως απορρίπτεται το αίτιο αποτέλεσμα?Τι δηλαδή επειδή το έχουν δώσει ως λύση δεν μπορούμε να εκφέρουμε άποψψη?και στο κάτω κάτω πολλές φορές κατά το παρελθόν έχουν δώσει σωστές δύο λύσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Πιστευω πως ειναι καθαρη αιτιολογιση , γιατι αν ειδατε στην θεματικη ''την μπαινει'' σε εκεινον εκει τον τυπο και μετα αιτιολογει με το επειδη την θεση της . Οσο και ορθα επιχειρηματα να εχετε νομιζω πως δεν σηκωνει λογος για αιτιο - αποτελεσμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
η σωστοτερη απαντηση ηταν αιτιολογηση (αυτην εχουν ανεβασει στο ιντερνετ ).. αλλα και αιτιο αποτελεσμα να εβαλε καποιος αν το δικαιολογησε σωστα μπορει να του το παρουν σωστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8olyk

Νεοφερμένος

Ο 8olyk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καθαρή αιτιολόγηση δεν ήταν..Τελοσπάντων θα δούμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Προς το παιδι που θελει να πεθανει... Φιλε μου 1ον δεν ξερεις ποσο εχεις γραψει....δλδ νομιζεις οτι επειδη καταλαβες καποιο σιγουρο λαθος σου, εχεις γραψει 96??
'Η μηπως θελεις την παρηγρορια μας??? "εεελα ρεεε μια χαρα τα πηγεεες..." "καλα καθεσε και σκας για 4 μοοοοριαααα???"

θεε μου...δημοτικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Για τιτλο τι βαλατε??? εγω '' Παιδεια ες αει ! ''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimakos1992

Νεοφερμένος

Ο jimakos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παίδες χαίρεται..;)"κουλαρετε" όλοι!Έδωσα σήμερα και πήγα καλά πιστεύω...αντικειμενικά νατο κείμενο-περίληψη και έκθεση καλή.Οι ασκήσεις εύκολες...Το σημείο με τη παράγραφο θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερο..Έβαλα αίτιο αποτέλεσμα και επειδή έχω γνωστούς Υπουργείο αλλα και καθηγητές είπαν ότι θα δοθεί οδηγία και για αίτιο-αποτέλεσμα και για "αιτιλογηση" εφόσον έχει αναπτυχθεί η απάντηση σωστά...Για τον ορισμό δεν γνωρίζω κάτι ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top