eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω. Οι ασκήσεις είναι λογικές αλλά το θέμα της έκθεσης είναι πολύ γενικό. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν αρκετά περιθώρια για να το αναπτύξουν οι μαθητές αλλά ενδέχεται να δημιουργηθούν θέματα στην βαθμολόγησή του (εδώ θα παίξει ρόλο και τι διευκρινίσεις θα αποσταλούν στα βαθμολογικά κέντρα).
εγω πιστευω οι ασκησεις ειναι οι δυσκολες.το ποιημα του γκατσου αρκετα δυσκολο και οι ασκησεις τις θεωρω δυσκολες.το θεμα της εκθεσης ναι μεν ειναι γενικο αλλα συνδυαζει αρκετα θεματα που εχει διδαχτει ολη τη χρονια.σκεψου λεγαμε προχτες πιθανα θεματα.ειπα ρατσισμος,αλλος ειπε παραπληροφορηση,αλλος ανεργια!!πεσανε ολα σε ενα!!απλα πρεπει να διαχειριστει το χρονο και να μην επεκταθει πολυ!αυτο ειναι το δυσκολο οχι το τι θα γραψει
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αυτό είναι το πρωτότυπο άρθρο αν ενδιαφέρει κανέναν:

Μάλιστα Καθημερινή, όμιλος Αλαφούζου
Το θέμα καλύτερο από το περσινό
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
εγω πιστευω οι ασκησεις ειναι οι δυσκολες.το ποιημα του γκατσου αρκετα δυσκολο και οι ασκησεις τις θεωρω δυσκολες.το θεμα της εκθεσης ναι μεν ειναι γενικο αλλα συνδυαζει αρκετα θεματα που εχει διδαχτει ολη τη χρονια.σκεψου λεγαμε προχτες πιθανα θεματα.ειπα ρατσισμος,αλλος ειπε παραπληροφορηση,αλλος ανεργια!!πεσανε ολα σε ενα!!απλα πρεπει να διαχειριστει το χρονο και να μην επεκταθει πολυ!αυτο ειναι το δυσκολο οχι το τι θα γραψει
Γενικό θέμα σημαίνει αυτό ακριβώς που έγραψες. Πολλά πράγματα να γράψεις και λίγες λέξεις για να τα χωρέσεις. Οπότε πρέπει να επιλέξεις. Το θέμα είναι ότι αναλόγως των οδηγιών μπορεί να υπάρξει θέμα με τη βαθμολόγηση. Ούτως ή άλλως η έκθεση έχει μεγάλο ποσοστό αναβαθμολόγησης. Η συγκεκριμένη εκφώνηση δεν βοηθάει. Τις ασκήσεις τις θεωρώ λογικές (νομίζω ότι όλοι θα πρέπει να ξέρουν τη διαφορά κυριολεξίας μεταφοράς, να έχουν εξασκηθεί στην περίληψη, κλπ.). Κάπως πιο απαιτητικό το Β3 και το ποίημα μέτριας δυσκολίας αλλά νομίζω ότι υπάρχει μια αναμενόμενη διαβάθμιση.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Μετά την έναρξη με την έκθεση των ΓΕΛ πως βλέπετε τα πράγματα όσοι γράψατε; πως αναμένουν την έκθεση τα παιδιά των ΕΠΑΛ;
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετά την έναρξη με την έκθεση των ΓΕΛ πως βλέπετε τα πράγματα όσοι γράψατε; πως αναμένουν την έκθεση τα παιδιά των ΕΠΑΛ;
Παιδιά έγραψα την έκθεση σε 13 λεπτά.... Πωωω... Η περίληψη μου πήρε πάρα πολύ ώρα ρε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε παιδιά εγώ στο λογοτεχνικό κείμενο έγραψα ότι δεν θα ήμουν ικανοποιημένη στο Σιρειο... Υπάρχει κανένας άλλος που το έγραψε?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Σχόλιο: ρίχνοντας μια ματιά στα θέματα, μου φάνηκαν βατά, αν και όταν διάβαζα την πρώτη παράγραφο του πρώτου κειμένου ψιλοφρίκαρα γιατί μου φάνηκε δυσνόητη, αλλά μετά στρώνει :P
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Παιδιά, οι κειμενικοί δείκτες έπρεπε να προέρχονται κυρίως απο το δοθέν απόσπασμα, σε συνδυασμό με το υπόλοιπο κείμενο(λ.χ. σχήμα κύκλου 1η και 4η στροφή),{ ή αντίθεση των πρώτων στίχων "Στον Σείριο υπάρχουνε παιδιά ποτέ δε βάλαν έγνοια στην καρδιά- Στον Σείριο δακρύσαν τα παιδιά και βάλαν από εκείνη τη βραδιά μιαν έγνοια στη μικρούλα τους καρδιά."}
 

ggl

Νεοφερμένος

Ο ggl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Οι κειμενικοί δείκτες εννοείται πως θέλουν αιτιολόγηση με χωρία στο κείμενο
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά εγώ έγραψα ότι τα παιδιά στο Σιρειο έβαλαν έγνοια στην καρδιά τους γιατί συνειδητοποίησαν ότι στην γη οι άνθρωποι εκφράζονται μέσω της τέχνης, επειδή λέει για στίχους, τραγούδια, ζωγραφιές στους τοίχους, για να διαμαρτυρηθούν στις επικρατούσες συνθήκες... Και έγραψα ότι εγώ θα ήμουν δυστυχισμένη στο Σιρειο γιατί η ζωή χωρίς δυσκολίες είναι ανώφελη... Βλακείες έγραψα?
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μια χαρά ήταν τα θέματα! Επιτέλους έβαλαν ζητήματα, που στην έκθεση θεωρούνται ταμπού (ανεργία, ρατσισμός, προπαγάνδα, γνώμες για το τι μπορεί να κάνει η νεολαία κλπ). Όχι σαν τα περσινά θέματα, που ήταν για απολιθώματα...
Μπράβο στην επιτροπή που τόλμησε!

Εγώ, αν εξαιρέσεις τους κειμενικους δείκτες που έβαλα περιγραφή, διάλογο και "εικόνα", τα πήγα απροσδόκητα καλά :lol:
 

ggl

Νεοφερμένος

Ο ggl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έγραψα ότι τα παιδιά στο Σιρειο έβαλαν έγνοια στην καρδιά τους γιατί συνειδητοποίησαν ότι στην γη οι άνθρωποι εκφράζονται μέσω της τέχνης, επειδή λέει για στίχους, τραγούδια, ζωγραφιές στους τοίχους, για να διαμαρτυρηθούν στις επικρατούσες συνθήκες... Και έγραψα ότι εγώ θα ήμουν δυστυχισμένη στο Σιρειο γιατί η ζωή χωρίς δυσκολίες είναι ανώφελη... Βλακείες έγραψα?
Εγω στο πρώτο ότι είναι στεναγχωρημενοι για τα προβλήματα στην γη και στο β ερώτημα το ίδιο,... Μάλλον το δικό μου δεν ταιριάζει τόσο 😂
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω στο πρώτο ότι είναι στεναγχωρημενοι για τα προβλήματα στην γη και στο β ερώτημα το ίδιο,... Μάλλον το δικό μου δεν ταιριάζει τόσο 😂
Στους κειμενικούς δείκτες τι βάλατε? Εγώ έβαλα μεταφορές και έβαλα και ενεστώτα που αλλάζει και γίνεται αόριστος στον τελευταίο στίχο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια χαρά ήταν τα θέματα! Επιτέλους έβαλαν ζητήματα, που στην έκθεση θεωρούνται ταμπού (ανεργία, ρατσισμός, προπαγάνδα, γνώμες για το τι μπορεί να κάνει η νεολαία κλπ). Όχι σαν τα περσινά θέματα, που ήταν για απολιθώματα...
Μπράβο στην επιτροπή που τόλμησε!

Εγώ, αν εξαιρέσεις τους κειμενικους δείκτες που έβαλα περιγραφή, διάλογο και "εικόνα", τα πήγα απροσδόκητα καλά :lol:
Αναφερθήκατε καθόλου στην πανδημία? Τι φάση? Εγώ δεν αναφέρθηκα
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Στους κειμενικούς δείκτες τι βάλατε? Εγώ έβαλα μεταφορές και έβαλα και ενεστώτα που αλλάζει και γίνεται αόριστος στον τελευταίο στίχο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Παιδιά, οι κειμενικοί δείκτες έπρεπε να προέρχονται κυρίως απο το δοθέν απόσπασμα, σε συνδυασμό με το υπόλοιπο κείμενο(λ.χ. σχήμα κύκλου 1η και 4η στροφή),{ ή αντίθεση των πρώτων στίχων "Στον Σείριο υπάρχουνε παιδιά ποτέ δε βάλαν έγνοια στην καρδιά- Στον Σείριο δακρύσαν τα παιδιά και βάλαν από εκείνη τη βραδιά μιαν έγνοια στη μικρούλα τους καρδιά."}
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
νομιζω παντως οτι η ερωτηση για του σειριου ηταν παγιδα.δηλαδη ναι μεν φαινομενικα λες οτι καλυτερα να ζω εκει γτ δεν εχει πολεμου κτλπ,ομως απο την αλλη μπορει να σου πει καποιος αν ζεις απομονωμενα και δεν σε νοιαζει τι γινεται στον υπολοιπον κοσμο δεν εισαι και ανθρωπος.παγιδα ερωτηση!
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
νομιζω παντως οτι η ερωτηση για του σειριου ηταν παγιδα.δηλαδη ναι μεν φαινομενικα λες οτι καλυτερα να ζω εκει γτ δεν εχει πολεμου κτλπ,ομως απο την αλλη μπορει να σου πει καποιος αν ζεις απομονωμενα και δεν σε νοιαζει τι γινεται στον υπολοιπον κοσμο δεν εισαι και ανθρωπος.παγιδα ερωτηση!
Γι'αυτό θα επιδέχεται και θετική και αρνητική απάντηση, ερώτηση είναι καθάρα υποκειμενικού χαρακτήρα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top