[10/6/2014] Φυσική Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 76)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 27 35.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 22 28.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 10 13.2%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 5 6.6%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 10 13.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ μόνο εδώ μέσα το 65% των παιδιών έχει γράψει πάνω από 15 Φυσική... Αν ήταν έτσι τα στατιστικά όλης της Ελλάδας εγώ δε θα πέρναγα ούτε απ' έξω απ τις σχολές που θέλω :P

Έχει ξαναειπωθεί, αλλά μην ξεχνάς οτι το ischool είναι 'φυτώριο'. :P

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την φυσική, σύμφωνα με τις λύσεις στο ιντερνετ είμαι πάνω από 97 και ότι χάσω θα είναι από καμία αιτιολόγηση! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Έχει ξαναειπωθεί, αλλά μην ξεχνάς οτι το ischool είναι 'φυτώριο'. :P

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την φυσική, σύμφωνα με τις λύσεις στο ιντερνετ είμαι πάνω από 97 και ότι χάσω θα είναι από καμία αιτιολόγηση! :D

Φάσκεις και αντιφάσκεις.. :)
Ευχαριστούμε όλους εσάς που μας δίνετε κουράγιο λέγοντας ότι έχετε γράψει ΤΟΥΣ βαθμούς!Αν λέτε αλήθεια τα συγχαρητήριά μου..Αν όχι καθίστε και σκεφτείτε λίγο με τον εαυτό σας!Εγώ θεωρώ ότι είχα κάνει μια πάρα πολύ καλή προετοιμασία κι όμως τα σημερινά θέματα μου φάνηκαν αρκετά απαιτητικά.
Φιλικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underweller

Νεοφερμένος

Ο underweller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
το αcm δεν αλλαζει..αφου πρωτα απο ολα ισχυει ο δευτερος νομο του νευτωνα στον οποιο α=σταθ οταν ΣF=σταθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vilas

Νεοφερμένος

Ο Vilas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Καλα εγραψα ...απλως θελω να μου πειτε τι γνωμη σας γιατι εκανα δυο χαζομαρες. Στο Δ θεμα στο τελευταιο ερώτημα εγω βρήκα το (Καρχ - Κτελ)/καρχ * 100% και το βρήκα τελικα 25%.Δηλαδη βρήκα οτι τελικα έμεινε 25% ενεργεια ενω αυτοι ζητούσαν το 75%.Λετε να μου κόψουν πολλά; Επίσης στο Δ3 βρήκα το Τ= 45 + 3χ αλλα μετα ο βλακας συνέχισα και το αντικατέστησα το x ετσι ώστε να είναι σε συνάρτηση με τον χρόνο.... Αλλα την σωστή απάντηση την έγραψα οπως και να έχει.Ποσο λετε να μου κόψουν συνολικά ; Τα υπόλοιπα πιστέυω τα έκανα σωστά. :)
Καλα αποτελέσματα να έχουμε παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Στο τελευταίο του Δ νομίζω λιγότερο από 3 μόρια θα κόψουν, αφού ήθελε προεργασία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εκείνοι που άλλαξαν τελικά την απάντησή τους στο Β3 μετά τη διευκρίνηση, στην αιτιολόγηση τι έβαλαν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Πρωτο καλοκαιρι που δε θα ειστε πια μαθητες! Τα καλυτερα ερχονται! Φευγει επιτελους ενα βαρος απο πανω σας! Καλα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αφού γράψαμε και φυσική...get reeeeeeeeeeeeeeeady summer2014!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Εγω ελυσα ολα τα δυσκολα ερωτηματα και εκανα ΒΛΑΚΕΙΕΣ στα αυτονοητα. Περιμενω ενα 17αρι..Ξερω οτι δεν ειναι ασχημο, αλλα απογοητευτηκα γιατι ηταν το δυνατο μου μαθημα. Τι να παω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Και εγώ μία από τα ίδια... Βλακείες συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mihalis341

Νεοφερμένος

Ο mihalis341 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά το Γ4 κάποιοι καθηγητές μου λένε ότι δε χρειαζόταν να αλλάξουμε το D στο Γ4 εφόσον μπορεί να τη θεωρήσουμε εξαναγκασμένη ταλάντωση...Κατα πόσο στέκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδιά το Γ4 κάποιοι καθηγητές μου λένε ότι δε χρειαζόταν να αλλάξουμε το D στο Γ4 εφόσον μπορεί να τη θεωρήσουμε εξαναγκασμένη ταλάντωση...Κατα πόσο στέκει;

εξαναγκασμενη γιατι?δεν υπαρχει καποιος διεγερτης..ειναι απλα σαν ενα νεο προβλημα,μια διαφορετικη συχνοτητα εξ'αρχης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Παιδιά το Γ4 κάποιοι καθηγητές μου λένε ότι δε χρειαζόταν να αλλάξουμε το D στο Γ4 εφόσον μπορεί να τη θεωρήσουμε εξαναγκασμένη ταλάντωση...Κατα πόσο στέκει;
Πρωτη φορα το ακουω,εφοσον αλλαζει η συχνοτητα,αλλαζει το λ αρα αλλαζει και το πλατος ταλαντωσης του φελλου,αν θυμαμαι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teobak

Νεοφερμένος

Ο Teobak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εξαναγκασμενη κάνει ο φελλός όπως και το κάθε σημείο του μέσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,059 μηνύματα.
....πιστεύω τα θέματα ήταν πιο δύσκολα από πέρσι...
Όλοι και πάντα κάθε χρόνο αμέσως μετά τις εξετάσεις αυτό λένε. Δεν έχουν νόημα οι συγκρίσεις κάτω από συναισθηματική φόρτιση.
Ναι, όλα αυτά τα χρόνια νομίζω ότι ακυρώνουν τέτοιες αιτιολογήσεις με άτοπο. Πρέπει να αιτιολογήσεις κατευθείαν το σωστό.
Δεν είναι αιτιολόγηση το να απορρίψεις τα άλλα. (Στις εκλογές και στα ριάλιτι ψηφίζουμε έτσι, όχι στις πανελλήνιες). Πάντως, μερικά λίγα μοριάκια τα δίνουν.
που έχει στο σχολικό βιβλίο κρούση ραβδών;
Έχει κρούση δίσκων (άσκηση 4.27, σελ. 137).
Αν στο θέμα Β διαλέξουμε τη σωστή απάντηση και έχουμε γράψει αρκετά για την αιτιολόγηση ως κάποιο σημείο αλλά δεν έχουμε φτάσει στο τελικό αποτέλεσμα, παίρνουμε τίποτα για αυτά που γράψαμε;
Κάθε βήμα που οδηγεί προς τη λύση βαθμολογείται θετικά.
Παιδιά το Γ4 κάποιοι καθηγητές μου λένε ότι δε χρειαζόταν να αλλάξουμε το D στο Γ4 εφόσον μπορεί να τη θεωρήσουμε εξαναγκασμένη ταλάντωση...Κατα πόσο στέκει;
Εδώ δεν είναι σαν τις ταλαντώσεις που το D δεν μεταβάλλεται. Εδώ το D εξαρτάται από τη συχνότητα, καθώς αυτή επηρεάζει τις δυνάμεις μεταξύ των μορίων του μέσου.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Και γαμώ τα θέματα!!!! Γουστάρεις να λύνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Και γαμώ τα θέματα!!!! Γουστάρεις να λύνεις

Αρκεί να χεις λίγο χρόνο παραπάνω..


Παιδιά ελπίζω να μη κόβουν πολύ από τα αριθμητικά αλλά επικεντρώνουν την προσοχή τους στο γεγονός της "φυσικής κατανόησης"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αρκεί να χεις λίγο χρόνο παραπάνω..


Παιδιά ελπίζω να μη κόβουν πολύ από τα αριθμητικά αλλά επικεντρώνουν την προσοχή τους στο γεγονός της "φυσικής κατανόησης"..

Αν είναι σωστό δεν νομίζω να σου κόψουν πολύ άλλοι δεν κόβουν καθόλου..Και φυσικά το λάθος μετράει μια φορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν είναι σωστό δεν νομίζω να σου κόψουν πολύ άλλοι δεν κόβουν καθόλου..Και φυσικά το λάθος μετράει μια φορά

Σε όλο το διαγώνισμα έχω κάνει 3 αριθμητικά μόνο...δεν ξέρω τώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,059 μηνύματα.
... ελπίζω να μη κόβουν πολύ από τα αριθμητικά αλλά επικεντρώνουν την προσοχή τους στο γεγονός της "φυσικής κατανόησης"..
Αυτό που γράφεις γενικά ισχύει, όμως το θέμα των αριθμητικών λαθών είναι πιο πολύπλοκο.
1) Αν το λάθος σου δεν επηρεάζει τη "φυσική εξέλιξη" της άσκησης, τότε (υποτίθεται ότι) σου κόβουν κάτι λίγο (1 ή το πολύ 2 μόρια) μόνο στο ερώτημα που το έκανες. Π.χ. αν στο ερώτημα (1) βρήκες λάθος το χρόνο, άρα στο (2) βρίσκεις λάθος τιμή για την ταχύτητα, τότε ο διορθωτής θα πρέπει να δει αν η τιμή της ταχύτητας που βρήκες είναι σωστή με βάση το χρόνο που βρήκες στο (1) και αν αυτό συμβαίνει δεν θα σου κόψει και από το (2). Όμως, μην είσαι και πολύ σίγουρος ότι θα κάτσει να κάνει αυτή τη δουλειά και δεν θα κόψει στα γρήγορα 1 μόριο και από το ερώτημα (2).
2) Αν το λανθασμένο σου αριθμητικό αποτέλεσμα δεν είναι "φυσικά" ορθό (π.χ. βρήκες ταχύτητα του φωτός στο γυαλί μεγαλύτερη από αυτή στο κενό), θα σου ροκανίσει αρκετά μόρια, (καθώς διαφορετικά θα έτριζαν τα κόκκαλα του θείου Albert).
3) Αν το λάθος αποτέλεσμά σου είναι "εμπόδιο" για την ολοκληρωμένη απάντηση σε άλλο ερώτημα (π.χ. βρίσκεις μια λάθος απομάκρυνση με συνέπεια στο επόμενο ερώτημα δεν μπορείς να βρεις αρχική φάση, καθώς βγάζεις ημφο = 0,25) θα σου κόψουν μπόλικα μόρια και από το ερώτημα αυτό.
4) Αν το αριθμητικό σου λάθος επηρεάζει καθοριστικά την πορεία της άσκησης (π.χ. σε μια συμβολή βρήκες λάθος κάποιο χρόνο και αυτός χρειάζεται σε επόμενο ερώτημα, αλλά ο σωστός χρόνος θα ήταν μετά τη συμβολή των κυμάτων, ενώ ο δικός σου πριν), τότε θα σου κόψουν ολόκληρο το επόμενο ερώτημα (καθώς ουσιαστικά θα έχεις λύσει άλλη άσκηση).
5) Για τέτοια θέματα καλύτερα να ρωτάτε τους καθηγητές των σχολείων που είναι και βαθμολογητές. Οι φροντιστές (καθώς δεν έχουν διορθώσει γραπτά πανελληνίων) πολλές φορές λένε ότι έχουν ακούσει ή ότι φαντάζονται.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top