10 Μύθοι για τις Πανελλήνιες

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είπα ότι είναι ειδική περίπτωση.
Τώρα υποστηρίζεις την άποψή μου περι νοοτροπίας ή απλά απαντάς ανούσια με σαρκασμό?
:) Μέχρι στιγμής μόνο αερολογίες λες. Συνέχισε έτσι...

Θαυμάζω την επιχειρηματολογία σου και φυσικά τη σταθερότητα των απόψεων σου. Και εις ανώτερα.

εσυ παιρνεις 18000 μορια....και περνας αθηνα...
ο συμφοιτητης σου....απο διπλα με 13000 μορια επειδη εχει εναν αδερφο παραπανω....
πως νιωθεις;;;;
και να μην ξεχναμε οτι δεν εινια απλως θεμα πολης....οταν πας σε αλλη πολη πας και σε αλλο πανεπιστημιο....με αλλο προφιλ!

Με αφήνει παγερά αδιάφορο. Μαγκιά του που πήρε μετεγγραφή. Είχε το νόμιμο δικαίωμα που του παρείχε το ελληνικό κράτος και ορθώς το χρησιμοποίησε. Εξάλλου εγώ στο πανεπιστήμιο είμαι για να λάβω γνώση και να γίνω καλύτερος άνθρωπος, όχι για να γίνομαι πράσινος από τη ζήλια επειδή ο Α πέρασε στη σχολή με λιγότερο διάβασμα από μένα. Εγώ για τον εαυτό μου διάβασα και μόχθησα όχι για τους τρίτους. Κάνε τις αναγωγές σου.

Κάτι βασικό:αυτό που προτείνει ο Dias έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος απ'το σύστημα των μεταγραφών.Ας είμαστε ρεαλιστές,εκτός απ'το πόσο "δίκαιο" είναι ένα σύστημα,σημασία έχει και το πόσο υλοποιήσιμο είναι.

Ακριβώς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κάτι βασικό:αυτό που προτείνει ο Dias έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος απ'το σύστημα των μεταγραφών.Ας είμαστε ρεαλιστές,εκτός απ'το πόσο "δίκαιο" είναι ένα σύστημα,σημασία έχει και το πόσο υλοποιήσιμο είναι.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
venividivici43946 Μάλλον είσαι κάποιο troll. Μιλάς για την δική μου επιχειρηματολογία όταν ο ίδιος μιλάς αόριστα. Καλή σου μέρα.
Κάτι βασικό:αυτό που προτείνει ο Dias έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος απ'το σύστημα των μεταγραφών.Ας είμαστε ρεαλιστές,εκτός απ'το πόσο "δίκαιο" είναι ένα σύστημα,σημασία έχει και το πόσο υλοποιήσιμο είναι.
Δίκιο έχεις :/: Αλλά έχουν χαθεί τόσα λεφτά στις τσέπες μερικών που θα έφταναν για κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Θαυμάζω την επιχειρηματολογία σου και φυσικά τη σταθερότητα των απόψεων σου. Και εις ανώτερα.



Με αφήνει παγερά αδιάφορο. Μαγκιά του που πήρε μετεγγραφή. Είχε το νόμιμο δικαίωμα που του παρείχε το ελληνικό κράτος και ορθώς το χρησιμοποίησε. Εξάλλου εγώ στο πανεπιστήμιο είμαι για να λάβω γνώση και να γίνω καλύτερος άνθρωπος, όχι για να γίνομαι πράσινος από τη ζήλια επειδή ο Α πέρασε στη σχολή με λιγότερο διάβασμα από μένα. Εγώ για τον εαυτό μου διάβασα και μόχθησα όχι για τους τρίτους. Κάνε τις αναγωγές σου.

τις εκανα μην ανησυχεις και μαλλον δεν εχουμε να πουμε τιποτα αλλο...ενα τελευταιο να σου πω:ειναι τουλαχιστον ευδιακριτο οτι νοιαζεσαι μονο για την παρτυ σου και αυτο που συμφερει εσενα προσωπικα...ετσι ομως δεν παει μπροστα μια κοινωνια....
με την ιδια λογικη....αμα κανω εγω ενα εγκλημα αλλα δεν υπαρχουν αποδειξεις...ας μπει καποιος αλλος στην θεση μου επειδη νομιμως ετυχε να εχει κινητρο να σκοτωσει και ηταν στο λαθος σημειο την λαθος στιγμη!μαγκια μου που δεν με πηραν χαμπαρι ε;;;;;;
τα αλλα παιδια που διαφωνουσαν τουλαχιστον παραδεχτηκαν την τραγικοτητα της καταστασης...σε αντιθεση με εσενα που δηλωνεις αδιαφορος σε μια τεραστια ποσοτητα μαθητων που μοχθουν για καποιον λογο! αλλα τι σου λεω τωρα εσενα ε;;; μικρα γραμματα...σκασιλα σου εσενα! ωφεληθηκες;; ε οι αλλοι ας πανε να πνιγουν!
αυτη σου η αποψη δεν με σοκαρει...εχω δει πολλα...εχω ακουσει ακομα περισσοτερα...αποψεις που με απωθουν αυτοματως .....και μονο που τις ακουω....
απλα δεν περιμενα να την ακουσω.....
αυτο ναι...με αφησε εκπληκτη!
ξερω οτι αδιαφορουν πολλοι....αλλα να το παραδεχτουν;;;

Κάτι βασικό:αυτό που προτείνει ο Dias έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος απ'το σύστημα των μεταγραφών.Ας είμαστε ρεαλιστές,εκτός απ'το πόσο "δίκαιο" είναι ένα σύστημα,σημασία έχει και το πόσο υλοποιήσιμο είναι.:hmm:
ε ναι για να ειμαστε ρεαλιστες....σαφως θελει πιο πολλα λεφτα.....για να μην μιλησω και για το πολιτικο κοστος!
παντως οπως λεει και ο τζωνι λεφτα θα μπορουσαν να βρεθουν....ακουω στην τηλεοραση κατι τρελα ποσα που <<χανονται>> υπογειως....αμα μαζευονταν αυτα....αλλα αυτα ειναι ουτοπικες καταστασεις δυστυχως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να συμπληρώσω σε ότι αφορά τις μετεγγραφές για οικονομικούς λόγους ότι γνωρίζω παιδί που δουλεύει μόνο ένας γονιός με μισθό κάτω των 1000 και πάλι σπουδάζει το παιδί, σε μακρινό νησί! Και άλλα τέτοια παραδείγματα. Έχει εστία και φαγητό, αυτό του κάνει. Τέλος.
Ας πούμε επιτέλους την αλήθεια, μερικοί ευνοούνται και για αυτό κάνουν τις μετεγγραφές! Θα ήθελα να δω παιδιά που πέρασαν σε κάποια σχολή η οποία θεωρείται "μεγάλη" και πήγαν στο χωριουδάκι τους γιατί δεν είχαν λεφτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Να συμπληρώσω σε ότι αφορά τις μετεγγραφές για οικονομικούς λόγους ότι γνωρίζω παιδί που δουλεύει μόνο ένας γονιός με μισθό κάτω των 1000 και πάλι σπουδάζει το παιδί, σε μακρινό νησί! Και άλλα τέτοια παραδείγματα. Έχει εστία και φαγητό, αυτό του κάνει. Τέλος.
Ας πούμε επιτέλους την αλήθεια, μερικοί ευνοούνται και για αυτό κάνουν τις μετεγγραφές! Θα ήθελα να δω παιδιά που πέρασαν σε κάποια σχολή η οποία θεωρείται "μεγάλη" και πήγαν στο χωριουδάκι τους γιατί δεν είχαν λεφτά...

και εγω ξερω τετοιες περιπτωσεις! ηξερα καποια...που ολη την χρονια δηλωνε δεν εχω λεφτα και δεν εχω λεφτα....εινια μονογονεικη οικογενεια...η μητερα της δεν εχει σταθερη δουλεια ....αλλα μια χαρα σπουδαζει τωρα στην πατρα και οχι με τα απολυτως απαραιτητα....αλλα και με ατ καφεδακια της!
κοιτα αμα καποιος περασε με την αξια του σε υψηλοβαθμη σχολη βεβαιως να ερθει καλοδεχουμενος! εμενα το προβλημα μου ειναι με αυτους που μπαινουν με ενα σωρο μορια λιγοτερα...μου γυριζουν τα λαμπακια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ε ναι για να ειμαστε ρεαλιστες....σαφως θελει πιο πολλα λεφτα.....για να μην μιλησω και για το πολιτικο κοστος!
παντως οπως λεει και ο τζωνι λεφτα θα μπορουσαν να βρεθουν....ακουω στην τηλεοραση κατι τρελα ποσα που <<χανονται>> υπογειως....αμα μαζευονταν αυτα....αλλα αυτα ειναι ουτοπικες καταστασεις δυστυχως!

Ναι,οκ,λεφτά δεν υπάρχουν.Μην αρχίσουμε και εδώ τους λαϊκισμούς της Αριστεράς.

Να συμπληρώσω σε ότι αφορά τις μετεγγραφές για οικονομικούς λόγους ότι γνωρίζω παιδί που δουλεύει μόνο ένας γονιός με μισθό κάτω των 1000 και πάλι σπουδάζει το παιδί, σε μακρινό νησί! Και άλλα τέτοια παραδείγματα. Έχει εστία και φαγητό, αυτό του κάνει. Τέλος.

Το ότι κάτι είναι εφικτό,δε σημαίνει ότι είναι ανεκτό.Και τα παιδάκια στα sweatshops στο Βιετνάμ με το 1$ την ημέρα καταφέρνουν και επιβιώνουν,αυτό δεν αποτελεί λόγο για να μη ζητάμε βελτίωση της κατάστασής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
καλα εμενα μου φαινεται ολο κυκλους κανουμε....
ο τζωνη προτεινε μια ωραια λυση...που δινει μια πιο ολοκληρωμενη αποψη...διοτι εκτος απο το προβλημα παρουσιασε και μια λυση ...οπως και εγω ειχα πει μια για τα παιδια που δεν περασαν με μικρη διαφορα μοριων...!απο και κυστερα απλα επαναλαμβανομαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι,οκ,λεφτά δεν υπάρχουν.Μην αρχίσουμε και εδώ τους λαϊκισμούς της Αριστεράς.
προσωπικά χέστηκα για την αριστερά/δεξιά :P Διαφωνώ με τις όποιες ιδεολογίες επικρατούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ειδικά εσύ Γιολάντα, θα έπρεπε να ήσουν πιο υποψιασμένη.

Στο πανεπιστήμιο μπαίνει κάθε καρυδιάς καρύδι, με οποιονδήποτε τρόπο. Ο στόχος του νέου πρέπει να είναι να λάβει πρωτίστως παιδεία και φυσικά το πτυχίο του. Άρα όλοι οι φοιτητές στο ίδιο καζάνι βράζουν ανεξαρτήτως προελεύσεως. Αν μου έλεγες "με ενοχλεί που ο Α πέρασε το μάθημα με γλύψιμο, αντιγραφή κ. ο. κ." θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου.
Εδώ κάθεστε και λέτε αρχικά καμία μετεγγραφή, όπου καταλήξει ο καθείς βάσει των μορίων του. "Άντε να πάρουν χρηματικό βοήθημα". Σας φέρνω παραδείγματα που καταστρατηγούν οποιαδήποτε έννοια του κοινωνικού κράτους και κάνετε κωλοτούμπες λέγοντας "ναι μεν αλλά..." Επίσης όποιος έχει κάνει φοιτητής ξέρει πολύ καλά ότι υπάρχουν αυξημένα έξοδα, που όσο οικονομία και να κάνεις τα λεφτά εξανεμίζονται. Οπότε οι λέξεις "χρηματικό βοήθημα" μόνο ανέκδοτο είναι, ειδικά στην παρούσα συγκυρία που η κυβέρνηση έχει κόψει δώρα, επιδόματα κλπ. Και τα χειρότερα ακόμη δεν έχουν έρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
προσωπικά χέστηκα για την αριστερά/δεξιά :P Διαφωνώ με τις όποιες ιδεολογίες επικρατούν...

My point is ότι δεν υπάρχουν φράγκα.Μην ξεφεύγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ειδικά εσύ Γιολάντα, θα έπρεπε να ήσουν πιο υποψιασμένη.

Στο πανεπιστήμιο μπαίνει κάθε καρυδιάς καρύδι, με οποιονδήποτε τρόπο. Ο στόχος του νέου πρέπει να είναι να λάβει πρωτίστως παιδεία και φυσικά το πτυχίο του. Άρα όλοι οι φοιτητές στο ίδιο καζάνι βράζουν ανεξαρτήτως προελεύσεως. Αν μου έλεγες "με ενοχλεί που ο Α πέρασε το μάθημα με γλύψιμο, αντιγραφή κ. ο. κ." θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου.
Εδώ κάθεστε και λέτε αρχικά καμία μετεγγραφή, όπου καταλήξει ο καθείς βάσει των μορίων του. "Άντε να πάρουν χρηματικό βοήθημα". Σας φέρνω παραδείγματα που καταστρατηγούν οποιαδήποτε έννοια του κοινωνικού κράτους και κάνετε κωλοτούμπες λέγοντας "ναι μεν αλλά..." Επίσης όποιος έχει κάνει φοιτητής ξέρει πολύ καλά ότι υπάρχουν αυξημένα έξοδα, που όσο οικονομία και να κάνεις τα λεφτά εξανεμίζονται. Οπότε οι λέξεις "χρηματικό βοήθημα" μόνο ανέκδοτο είναι, ειδικά στην παρούσα συγκυρία που η κυβέρνηση έχει κόψει δώρα, επιδόματα κλπ. Και τα χειρότερα ακόμη δεν έχουν έρθει.

και το συστημα ξερω ....και πως λειτουργει ξερω....και οτι μπαινουν διαφοροι στο πανεπιστημιο χωρις να το αξιζουν υπαρχουν....και οχι μονο απο μεταγγραφες...αλλα απο ενα σωρο αλλους λογους....και τα ποσοστα εινια τραγικα μεγαλα....οι μεταγγραφες εινια το λιγοτερο ...υπαρχουν ενα σωρο αλλα...απο τα οποια μπαζει δυστυχως το πανεπιστημιο ....αν και εγω προσωπικα λατρευω το ελληνικο πανεπιστημιο....και οσο αστειο και αν σου φαινεται το πιστευω πραγματικα ο,τι και αν λενε ...για αυτο που προσπαθει τουλαχιστον να κανει....για το οτι προσφερει παιδεια ...ή αυτο θα ηθελε τεσπα.
και οτι γινονται σκονακια κατω απο την μυτη του αλλου ξερω...και οτι υπαρχουν ατομα που δεν θα αξιζε να εινια πτυχιουχοι ξερω οι υπαρχουν...και οτι υπαρχουν τριτοι τροποι να παρεις <<βαθμο>> ξερω και εσυ ξερεις τι εννοω....ολοι μεσα ειμαστε και το ζουμε το πανεπιστημιο....
ε καλα τωρα σου φαινεται οτι τα εβαλα με τις μεταγγραφες....απλα ετυχε το συγκεκριμενο θεμα....ειναι τοσα που απο να αρχησεις....
και ατομα που δηλωνουν με μαγκια εγω το πτυχιο το πηρα μονο με σκονακια και αντιγραφες και το λενε και παινευονται αντι να το κρυβουν....
και οτι υποβαθμιζονται ομορφες αξιες του πανεπιστημιου ξερω ....απο τους ιδιους τους φοιτητες τους....

ειπες Άρα όλοι οι φοιτητές στο ίδιο καζάνι βράζουν ανεξαρτήτως προελεύσεως.
δυστυχως εχεις δικιο ...θυμαμαι το ειχα ακουσει απο μια καθηγητρια που εκτιμουσα αφανταστα στην τριτη λυκειου....χαρη σε αυτην επελεξα το συγκεκριμενο αντικειμενο που σπουδαζω...
εγω θα εδινα εξετασεις σε 2 εβδομαδες...
και μας λεει ...παιδια εσεις τωρα ας πουμε θελετε αυτη την σχολη με 18000 μορια...εγω σας πληροφορω οτι εκανα ιδιαιτερα σε ενα παιδι...και τελικα περασε με 18000 μορια εκει ενω ειχε βγαλει 13000 μορια χαρηστικα και ηταν σκραπας..!
και εκεινη ειχε ενοχληθει...
και οχι μονο....θυμαμαι κοιταζα τα προηγουμενα θεματα απο επαλ και κυριως νυχτερινα λυκεια και τελευταιο θεμα μαθηματικα κατευθυνσης ειχαν βρειτε τα ακροτατα...και την παραγωγο....και εμεις στο γελ παρακαλουσαμε να πεσει τουλαχιστον 2 θεμα....μπας και παρουμε καμια μοναδα...!φρικαρα....ηθελα να τα παρατησω....τεσπα...τωρα θα μου πεις τι σε νοιαζει εσενα;;;
απλα στα λεω ....για να δεις οτι ...οκ ξερω οτι αυτα δεν θα γινουν...και ο τζωνη το ξερει....αλλα ασχημα ειναι να οραματιζομαστε πως θα ηταν τα πραγματα αν ηταν αλλιως;;;
και μετα μου λες αδιαφορω...
ε οχι...αυτο ειναι βαρυ για να το λες....δεν ξερω πως περασες στην τριτη λυκειου αλλα...σε παρακαλω δειξε σεβασμο και στους υπολοιπους....αυτα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@ Γιολάντα

Η σήψη είναι αλλού. Λάθος θηράματα βρήκατε και κυνηγάτε, αυτό λέω.
ΕΠΑΛ: Εκεί πάει η σάρα, η μάρα και το κακό συναπάντημα. Όλοι όσοι ήταν από εκεί, τους πήρε δεκαετία χοντρικά να πάρουν το πτυχίο. Πάντως δεν έχω παράπονο τα παιδία αποφοίτησαν από το πανεπιστήμιο της ζωής και κάναν διδακτορικό στα κουμπιά.
Νυχτερινό: ενώ είχε αγαθές προθέσεις και θα επιτελούσε κοινωνικό έργο, κατέληξε βυσματικό για ξεκούραστη εισαγωγή στην τριτοβάθμια. Τι να πεις.
Λύσεις βλέπεις; Σαφείς προτάσεις όμως. Μάλλον όχι.Όλοι θα κυττάνε την πάρτη τους και θα πετάνε τους άλλους σα στυμένη λεμονόκουπα. Άρα και συ καταλήγεις να προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο που μπορείς γιατί τίποτα δε σου χαρίζεται. Μια μεσοτοιχία είμαστε, πιστεύω ξέρεις πολύ καλά σε τι αναφέρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
@ Γιολάντα

Η σήψη είναι αλλού. Λάθος θηράματα βρήκατε και κυνηγάτε, αυτό λέω.
ΕΠΑΛ: Εκεί πάει η σάρα, η μάρα και το κακό συναπάντημα. Όλοι όσοι ήταν από εκεί, τους πήρε δεκαετία χοντρικά να πάρουν το πτυχίο. Πάντως δεν έχω παράπονο τα παιδία αποφοίτησαν από το πανεπιστήμιο της ζωής και κάναν διδακτορικό στα κουμπιά.
Νυχτερινό: ενώ είχε αγαθές προθέσεις και θα επιτελούσε κοινωνικό έργο, κατέληξε βυσματικό για ξεκούραστη εισαγωγή στην τριτοβάθμια. Τι να πεις.
Λύσεις βλέπεις; Σαφείς προτάσεις όμως. Μάλλον όχι.Όλοι θα κυττάνε την πάρτη τους και θα πετάνε τους άλλους σα στυμένη λεμονόκουπα. Άρα και συ καταλήγεις να προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο που μπορείς γιατί τίποτα δε σου χαρίζεται. Μια μεσοτοιχία είμαστε, πιστεύω ξέρεις πολύ καλά σε τι αναφέρομαι.

ναι...ξερεις οτι αυτο που κανεις ευκολα μπορει να το κανεις καποιος αλλος χωρις πολυ κοπο.....προσγειωνεσαι αποτομα απο νωρις αλλα...συνεχιζεις....τι να κανεις;;; συνεχιζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Αν δεν ξέρεις, καλύτερα να μη μιλάς γιατί εκτίθεσαι. Πρώτον μπαίνουν με πολύ μεγαλύτερους βαθμούς από σένα τον αρτιμελή.
Την πέταξες την 1η π@π@ριά σου.
Δεύτερον ανταγωνίζονται αποκλειστικά μεταξύ τους. Τρίτον οι θέσεις που δίνονται είναι ελάχιστες. Και η πλειοψηφία των πασχόντων δεν έχει την πολυτέλεια να πάει σε άλλη πόλη.
Το ξέρω ότι ανταγωνίζονται μεταξύ τους, βασικά παίρνουν το 5% σε κάθε σχολή. Ελάχιστες? Θα ήθελες να δίνουν και το 50%? Από ένα όριο και κάτω, η εισαγωγή ενός πασχόντα φαίνεται να γίνεται περισσότερο λόγω οίκτου παρά λόγω δικαίου... Γιατί η πλειοψηφία των πασχόντων δεν έχει την πολυτέλεια? [σε περιπτώσεις που χρειάζεται δια βίου ιατρική φροντίδα και πράγματι δεν τα έχει η οικογένεια οκ αλλά εσύ το αναφέρεις γενικά, στηρίζεται πουθενά αυτό που λες ή είναι αερολογία?]
Λες ότι δε θα ήθελες να ήσουν στη θέση τους και θα έπρεπε να έχουν συνηθίσει. Δηλαδή κατα τα λοιπά να πάνε να πνιγούν μιας και δεν έχουμε πρόσφορο τον Καιάδα; Θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν; Πήγαινε να κόψεις το δάχτυλο σου, δεν είναι ζωτικό μέλος του σώματος σου και έλα μετά να μας πεις αν θα σου λείπει.
Κατά τα λοιπά θα γίνεις και γιατρός, τρομάρα σου, να ανακουφίζεις τον ανθρώπινο πόνο...
Sorry αλλά είμαι ο μόνος στη σχολή μου που πρότινα να παρέχεται εθελοντικά βοήθεια σε καταυλισμούς τσιγγάνων, και δωρεάν φροντίδα σε πραγματικά φτωχούς ανθρώπους που υποφέρουν. Όσο εσύ μπορεί να είσαι ρατσίστρια ή όχι, ή μπορείς να μιλάς σε προσωπικό επίπεδο χωρίς να ξέρεις, την δικιά σου εικόνα χαλάς.
Ευτυχώς που υπάρχουν τύποι σαν και σένα και δίνουν ψωμί σε μας.
Για εξηγήσου:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Νομίζω ότι στους μύθους πρέπει να προστεθεί ένας ακόμη: ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ!
Μας φοβίζουν από μικρά παιδιά με αυτό το πράγμα."Οι πανελλήνιες το ένα οι πανελλήνιες το άλλο" και μετά έχουν την απαίτηση να μην αγχωνόμαστε!Τελικά είναι σαν ενδοσχολικές απλά οφείλεις να τις αντιμετωπίσεις με μεγαλύτερη σοβαρότητα!Πάντως σίγουρα δεν είναι το τέρας που μας φόβιζε εδώ και 2 χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Την πέταξες την 1η π@π@ριά σου.
Αν πράγματι γνώριζες το θεσμικό πλαίσιο που διέπει εισαγωγή αυτών των ατόμων δεν θα προέβαινες με τόση ευκολία σε κρίσεις. Για την πληροφόρηση σου, μόνο φέτος άλλαξαν τα πράγματα, με την καθιέρωση μηχανογραφικού.

Το ξέρω ότι ανταγωνίζονται μεταξύ τους, βασικά παίρνουν το 5% σε κάθε σχολή. Ελάχιστες? Θα ήθελες να δίνουν και το 50%? Από ένα όριο και κάτω, η εισαγωγή ενός πασχόντα φαίνεται να γίνεται περισσότερο λόγω οίκτου παρά λόγω δικαίου... Γιατί η πλειοψηφία των πασχόντων δεν έχει την πολυτέλεια? [σε περιπτώσεις που χρειάζεται δια βίου ιατρική φροντίδα και πράγματι δεν τα έχει η οικογένεια οκ αλλά εσύ το αναφέρεις γενικά, στηρίζεται πουθενά αυτό που λες ή είναι αερολογία?]
Ναι. 5% επί του αριθμού των εισακτέων της εκάστοτε σχολής. Δηλαδή στους 100 μπαίνουν οι πέντε. Δεδομένου ότι η πλειοψηφία των υποψηφίων αυτής της κατηγορίας προέρχεται από τα αστικά κέντρα και αδυνατεί να πάει στην ελληνική επαρχία για λόγους υγείας, ουσιαστικά κάποιοι μένουν εκτός τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Όσο για το δεύτερο σκέλος, εσύ να μας πεις, εξάλλου η μελλοντική δουλειά σου είναι. Εν ετει 2011 πρέπει να κλείνουμε το Κωσταλέξι σπίτι να μην το δει φως ηλίου; Εναλλακτικά να το λυπούμαστε και να προτρέψουμε τους άτυχους γονείς να το κλείσουν στο πλησιέστερο ίδρυμα;

Sorry αλλά είμαι ο μόνος στη σχολή μου που πρότινα να παρέχεται εθελοντικά βοήθεια σε καταυλισμούς τσιγγάνων, και δωρεάν φροντίδα σε πραγματικά φτωχούς ανθρώπους που υποφέρουν. Όσο εσύ μπορεί να είσαι ρατσίστρια ή όχι, ή μπορείς να μιλάς σε προσωπικό επίπεδο χωρίς να ξέρεις, την δικιά σου εικόνα χαλάς.
Μπράβο σου. Και δε μου λες, ανακουφίστηκε ο πόνος τους; Τελικά καλά λένε πρέπει να μάθεις τον άλλον να ψαρεύει και όχι να του δίνεις ψάρια.
Για το δύο, ρατσιστής παρακαλώ. Ευχαριστώ.

Για εξηγήσου:/:

Τέσσερις λέξεις: "Ιατρική Δεοντολογία και Ευθύνη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι. 5% επί του αριθμού των εισακτέων της εκάστοτε σχολής. Δηλαδή στους 100 μπαίνει ο ένας.
:laugh:
Τέσσερις λέξεις: "Ιατρική Δεοντολογία και Ευθύνη".
Μπορείς να μιλήσεις ευθέως? Είμαι λίγο χαζός και δεν καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μπορείς να μιλήσεις ευθέως? Είμαι λίγο χαζός και δεν καταλαβαίνω.

Σωστή η παρατήρησή σου, ευχαριστώ. Λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητας. Όσο για το δεύτερο πόσο πιο σαφής να γίνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Αν πράγματι γνώριζες το θεσμικό πλαίσιο που διέπει εισαγωγή αυτών των ατόμων δεν θα προέβαινες με τόση ευκολία σε κρίσεις. Για την πληροφόρηση σου, μόνο φέτος άλλαξαν τα πράγματα, με την καθιέρωση μηχανογραφικού.
Εγώ σου είπα ότι π@παριά ήταν αυτό
Αν δεν ξέρεις, καλύτερα να μη μιλάς γιατί εκτίθεσαι. Πρώτον μπαίνουν με πολύ μεγαλύτερους βαθμούς από σένα τον αρτιμελή.
γιατί να μπεις με ποσοστό αφού μπαίνουν με μεγαλύτερους βαθμούς από εμένα?
Ναι. 5% επί του αριθμού των εισακτέων της εκάστοτε σχολής. Δηλαδή στους 100 μπαίνουν οι πέντε. Δεδομένου ότι η πλειοψηφία των υποψηφίων αυτής της κατηγορίας προέρχεται από τα αστικά κέντρα και αδυνατεί να πάει στην ελληνική επαρχία για λόγους υγείας, ουσιαστικά κάποιοι μένουν εκτός τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Όσο για το δεύτερο σκέλος, εσύ να μας πεις, εξάλλου η μελλοντική δουλειά σου είναι. Εν ετει 2011 πρέπει να κλείνουμε το Κωσταλέξι σπίτι να μην το δει φως ηλίου; Εναλλακτικά να το λυπούμαστε και να προτρέψουμε τους άτυχους γονείς να το κλείσουν στο πλησιέστερο ίδρυμα;
υπάρχουν βέβαια και άτομα που δεν έχουν "σοβαρά" προβλήματα σχετικά με άλλους που έχουν, προβλήματα που δεν τους εμποδίζουν να πάνε στην επαρχία... και αν είναι που λες φτωχοί παίρνουν την μετεγγραφούλα τους.

Μπράβο σου. Και δε μου λες, ανακουφίστηκε ο πόνος τους; Τελικά καλά λένε πρέπει να μάθεις τον άλλον να ψαρεύει και όχι να του δίνεις ψάρια.
Για το δύο, ρατσιστής παρακαλώ. Ευχαριστώ.

Τέσσερις λέξεις: "Ιατρική Δεοντολογία και Ευθύνη".
Μπορείς να μην μιλάς ακαταλαβίστικα? συζήτηση κάνουμε. Αν ανακουφίστηκε ο πόνος τους? παίρνουν το επίδομα, παίρνουν θέσεις και μάλιστα 5%... αν και ο πόνος αυτός ανακουφίζεται με συναισθηματικό τρόπο περισσότερο. Πάντως καλύτερα αυτό παρά πείνα, ζωή κάτω από τα όρια της φτώχειας και άλλα συναφή...
Δηλαδή λες ότι είσαι ρατσιστής? μπράβο και μετά θες και μιλάς για αλληλεγγύη. Ελπίζω μόνο να το είπες ειρωνικά:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top