[06/12/2010] Πήγατε στην πορεία;

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις πολύ καλά τι σημαίνει.Να ήμουν 28 χρόνων να μου το έλεγες αυτό,αλλά το να κατηγορείς έναν 18χρονο ως αιώνιο φοιτητή είναι αστείο.Σου είπα,δε θέλω να το παίξω ούτε ανώτερος,ούτε ο γαμάτος που είναι σε γαμάτη σχολή,ούτε τίποτα,αλλά όταν με λένε ανίκανο και τεμπέλη,ναι,τους λέω να κάνουν πρώτα την προσπάθεια που έκανα ώστε να βγάλουν τα μόρια που έβγαλα και μετά να μιλήσουν.
Δεν σε ειπα ανικανο ή αιωνιο φοιτητη και εννοειται δεν αναφερθηκα προσωπικα. Ξαναδιαβασε αν μπορεις τι γραφω πιο πανω, μιλαω γενικα δεν απευθυνομαι συγκεριμενα..


Πως τις εννοώ εγώ?
Δεν είμαι αναρχοκομμουνιστής,ούτε και μίλησα για αναρχοκομμουνιστικές κοινωνίες.Αλλά και να ήμουν,πες μου πρώτα εσύ μία κοινωνία που να είχε πρότυπα αναρχοκομμουνιστικά να το συζητήσουμε.
Δεν ειπα οτι εισαι εκεινο ή το αλλο. Απλα απο τα λεγομενα σου θεωρησα πως τεινεις προς αυτον τον "χωρο"
Τεσπα, ο καθενας πιστευει οτι θελει.. δικαιωμα του στην τελικη..

Btw,φυσικά αποδεικνύονται μαθηματικά,διαφορετικά δε θα υπήρχαν οι πολιτικοί αναλυτές,boy.Κάθε πράγμα έχει δύο αποδείξεις:τη μαθηματική και την πειραματική.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορεις μαθηματικα να περιγραψεις την επιτυχια ενος πολιτευματος.
Αυτο βασικα φαινεται με το περασμα του χρονου και σιγουρα οχι με εξισωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα να γενικεύουν και να αφορίζουν,μόνο και μόνο επειδή τους έχουν μάθει να αρνούνται να δουν λίγο παραπέρα.Δες τι γράφει δίπλα στ'όνομά μου:"Ιατρική Θεσσαλονίκης" λέει.Δεν έχω καμία διάθεση να το παίξω καμπόσος,αλλά όλοι γνωρίζουμε τη βάση της σχολής μου νομίζω,δεν είμαι στο ΤΕΙ Αφισοκόλλησης στην Σπιναλόγκα για να με κατηγορείς για ανικανότητα και τεμπελιά,θα έλεγα.

Και τι μας νοιάζει αν είσαι γιατρός; Τον επιστήμονα δεν τον κάνει το όνομα αλλά η χάρη. Μπορεί να είσαι καλός στον αόριστο και αφηρημένο λόγο αλλά στην Ιατρική αυτά είναι άχρηστα. Αν εφάρμοζες την λογική σου στους ασθενείς σου, θα έπρεπε να τους στείλεις όλους για ευθανασία.
Εκτός των άλλων με τα παραπάνω που λές έρχεσαι τελείως σε σύγκρουση με τις "θεωρίες" σου. Πώς ξαφνικά τώρα διαχωρίζεις τους ανθρώπους σε ικανούς και τεμπέληδες με βάση τα μόρια που συγκέντρωσαν. Λυπάμαι, αλλά αν εσύ σπουδάζεις για να πείσεις τον εαυτό σου ότι είσαι ανώτερος από κάποιους άλλους....ΤΕΙτζήδες είσαι σε λάθος μέρος, άσε που βγάζεις και έναν έντονο κομπλεξισμό με αυτό που λές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
ελα ρε παιδια μη κολλατε σε μια κουβεντα που ειπε καποιος(που ειναι κ εκτος 8εματος εκτος των αλλων)...συν οτι δεν ειμαστε ψυχολογοι απ οσο 3ερω κ μπορω να δω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ποιος θα σου αναγνωρίσει την τρύπα στο νερό; Προσπάθειες σε τι; Κοινωνικής ανάπλασης; Δεν βλέπω κάτι. Οι γονείς φίλων μου είναι στα όρια της φτώχειας. Ας μην πάνε για δουλειά και ας τους σώσει ο "αγώνας" και η Αλέκα ή ο Αλέξης. Βλέπεις δεν πεινάνε οι αργόσχολοι (π.χ. κομματικοί φοιτητές, ιδεολόγοι, άεργοι,...κτλ), αλλά οι εκείνοι που αγωνίζονται ημερησίως για ένα κομμάτι ψωμί κάνοντας 3 δουλειές.

Σε περιμένει μήπως κάποια κομματική επιβράβρευση; ;) Όλοι κάπως έτσι ξεκινάνε και μετά γίνονται κομματικοί παρατρεχάμενοι, κομματικά σκουλήκια,..κτλ. Δεν τσακωνόμαστε. Μια άποψη εκφράζουμε. Απλά, όπως οι αριστεροί, έτσι και εδώ, όταν υπάρχει παράθεση ορθών επιχειρημάτων ο διάλογος διαλύεται και αρχίζουν οι "χαρακτηρισμοί". Αυτήν την σκηνή την βλέπω για 5 χρόνια, κάθε Τρίτη στο αμφιθέατρο του Τμήματος. Σε έναν πολιτισμένο υποτίθεται διάλογο, υπάρχει παράθεση όλων των απόψεων ακόμη και εκείνων που διαφωνούμε. ;)
Είπα πως δεν θα ξαναέγραφα σε αυτό το φόρουμ αλλά επειδή θεωρώ ότι κάποια πράγματα που ειπώθηκαν, με προσβάλουν κάνω ένα ακόμα ποστ.
Ας σκεφτεί ο καθένας μόνος του αν είναι πολιτισμένος, δημοκρατικός διάλογος να πετάμε αυτού του είδους τα κομματικά υπονοούμενα στους συνομιλητές μας τους οποίους δεν γνωρίζουμε προσωπικά. Να αποκαλούμε εμμέσως τους άλλους τεμπέληδες και ανίκανους και να απαξιώνουμε τα όποια λεγόμενά τους, ακόμα κι αν διαφωνούμε με αυτά. Επίσης, ψάξτε να δείτε σε πόσα ποστ σε αυτό τον διάλογο υπάρχει ειρωνική, απαξιωτική ίσως και επιθετική στάση. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν συμμετέχω πλέον στο διάλογο, και όχι αυτά που λανθασμένα γράφονται (υπονοούνται) για μένα παραπάνω και με "χαρακτηρίζουν" αριστερή.
Αν όμως έχει τόσο μεγάλη σημασία αν είμαι αριστερή ή όχι, εγώ ξαναποστάρω ένα προηγούμενο ποστ μου για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Και όποιος θέλει με πιστεύει. Δεν θα σκάσω κιόλας...


Υ.Γ Δεν είμαι ούτε αριστερή, ούτε κεντρώα, ούτε δεξιά, ούτε τίποτα... Είμαι απλά μια φοιτήτρια αγανακτισμένη με αυτά που βλέπω να συμβαίνουν γύρω μου.
Τίποτα παραπάνω. Τα υπόλοιπα είναι χιλιοειπωμένα σε αυτή την συζήτηση και δεν θα συνεχίσω την ανακύκλωση...

Υ.Γ Ζητώ συγγνώμη αν σε κάποια ποστ μου, έγινα και γω λίγο ειρωνική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν σε ειπα ανικανο ή αιωνιο φοιτητη και εννοειται δεν αναφερθηκα προσωπικα. Ξαναδιαβασε αν μπορεις τι γραφω πιο πανω, μιλαω γενικα δεν απευθυνομαι συγκεριμενα..

Έκανες μια αυθαίρετη γενίκευση,αδικώντας έτσι όχι μόνο εμένα,αλλά ένα σωρό ανθρώπους που δουλεύουν σκληρά για χρόνια.


Δεν ξερω κατα ποσο μπορεις μαθηματικα να περιγραψεις την επιτυχια ενος πολιτευματος.
Αυτο βασικα φαινεται με το περασμα του χρονου και σιγουρα οχι με εξισωσεις...

Μαθηματική απόδειξη όταν λέω,εννοώ γενικότερα τις λογικές συνεπαγωγές (Μαθηματική Λογική),όχι αυστηρά τις εξισώσεις.Οι φορμαλιστικοί νόμοι ισχύουν και εκεί.

Και τι μας νοιάζει αν είσαι γιατρός; Τον επιστήμονα δεν τον κάνει το όνομα αλλά η χάρη. Μπορεί να είσαι καλός στον αόριστο και αφηρημένο λόγο αλλά στην Ιατρική αυτά είναι άχρηστα. Αν εφάρμοζες την λογική σου στους ασθενείς σου, θα έπρεπε να τους στείλεις όλους για ευθανασία.
Εκτός των άλλων με τα παραπάνω που λές έρχεσαι τελείως σε σύγκρουση με τις "θεωρίες" σου. Πώς ξαφνικά τώρα διαχωρίζεις τους ανθρώπους σε ικανούς και τεμπέληδες με βάση τα μόρια που συγκέντρωσαν. Λυπάμαι, αλλά αν εσύ σπουδάζεις για να πείσεις τον εαυτό σου ότι είσαι ανώτερος από κάποιους άλλους....ΤΕΙτζήδες είσαι σε λάθος μέρος, άσε που βγάζεις και έναν έντονο κομπλεξισμό με αυτό που λές.

Νάσο,ουδέποτε είπα ότι είμαι ανώτερος,απλώς απ'τη στιγμή που πέτυχα έναν υψηλό στόχο που είχα θέσει,το χρησιμοποίησα ως επιχείρημα για το ανίκανος και επειδή απαιτήθηκε σκληρή προσπάθεια γι'αυτό,το χρησιμοποίησα ως επιχείρημα για το τεμπέλης.Still,βρίσκω αυτό που μου 'πες αρκετά pointless,καθώς ήδη έχω πει αυτό:
Δεν έχω καμία διάθεση να το παίξω καμπόσος
αυτό:
δε θέλω να το παίξω ούτε ανώτερος,ούτε ο γαμάτος που είναι σε γαμάτη σχολή,ούτε τίποτα,
αλλά κυρίως αυτό:
nPb,άδικο μπορεί να μην έχεις,off topic όμως είσαι.Απ'όλα όσα λέω,θα κολλήσουμε σ'αυτό?Το είπα και μόνος μου εξ'αρχής ότι είναι ένα ηλίθιο επιχείρημα.Αλλά όταν ηλιθιωδώς ο άλλος με λέει ανίκανο και τεμπέλη,εξ'ίσου ηλίθια απαντάω και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Γιατί δεν πηγαίνουμε πορεία

οι φοιτητές απαξιώνουν τις γενικές συνελεύσεις και στις αποφάσεις των φοιτητικών συλλόγων παίρνονται αποφάσεις χωρίς να έχει συμφωνήσει ούτε το 1/10 από το σύνολου των φοιτητών. Οι αριστερές παρατάξεις κινδυνολογούν συνέχεια και προπαγανδίζουν. Το 2008 κινδυνεύσαμε να χάσουμε το έτος από το νέο νόμο πλαίσιο και την περίφημη λίστα συγγραμάτων. Μας έλεγαν ότι θα αγοράζουμε τα βιβλία μας. Αποτέλεσμα να αποκτήσουμε πιο ποιοτικά συγγράματα αφού προηγουμένως έπρεπε να πάρουμε τις σαχλαμάρες των καθηγητών και μπήκε ένα φρένο στην αισχροκέρδια (αν μέναμε σε ένα μάθημα είχαμε δικαίωμα να τα ξαναπάρουμε τα βιβλία). Κατηγορούν του υπόλοιπους ως πρόβατα ενώ τα ΕΑΑΚ. ΔΙΚΤΥΟ και κυρίως η ΠΚΣ είναι τα μεγαλύτερα πρόβλατα από όλους. Θέλουμε ένα φοιτητικό σύλλογο μακριά από κόμματα που θα συζητιούνται προβλήματα της σχολής και όχι να παίρνονται αποφάσεις κατά του πολέμου του Ιρακ και για την διάσωση της μεσογειακής φώκιας.


Ή αλήθεια είναι ότι τα ΕΑΑΚ είναι κρυφοπασόκοι και η ΠΚΣ κρυφονεοδημοκράτες. Μην περιμένετε να βγει τίποτα από αυτούς ούτε από τις πορείες τους. Όλοι μέρη του συστήματος είναι. Καθίστε και διαβάστε και αφήστε τις πορείες γιατί οι αριστερές παρατάξεις τις έχουν απαξιώσει και κανένας δεν τις λαμβάνει σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
(0)Γιατί δεν πηγαίνουμε πορεία

(1)οι φοιτητές απαξιώνουν τις γενικές συνελεύσεις και στις αποφάσεις των φοιτητικών συλλόγων παίρνονται αποφάσεις χωρίς να έχει συμφωνήσει ούτε το 1/10 από το σύνολου των φοιτητών.

(2)Οι αριστερές παρατάξεις κινδυνολογούν συνέχεια και προπαγανδίζουν.

(3)Το 2008 κινδυνεύσαμε να χάσουμε το έτος από το νέο νόμο πλαίσιο και την περίφημη λίστα συγγραμάτων. Μας έλεγαν ότι θα αγοράζουμε τα βιβλία μας. Αποτέλεσμα να αποκτήσουμε πιο ποιοτικά συγγράματα αφού προηγουμένως έπρεπε να πάρουμε τις σαχλαμάρες των καθηγητών και μπήκε ένα φρένο στην αισχροκέρδια (αν μέναμε σε ένα μάθημα είχαμε δικαίωμα να τα ξαναπάρουμε τα βιβλία).

(4)Κατηγορούν του υπόλοιπους ως πρόβατα ενώ τα ΕΑΑΚ. ΔΙΚΤΥΟ και κυρίως η ΠΚΣ είναι τα μεγαλύτερα πρόβλατα από όλους.

(5)Θέλουμε ένα φοιτητικό σύλλογο μακριά από κόμματα που θα συζητιούνται προβλήματα της σχολής και όχι να παίρνονται αποφάσεις κατά του πολέμου του Ιρακ και για την διάσωση της μεσογειακής φώκιας.

(6)Ή αλήθεια είναι ότι τα ΕΑΑΚ είναι κρυφοπασόκοι και η ΠΚΣ κρυφονεοδημοκράτες.

(7)Μην περιμένετε να βγει τίποτα από αυτούς ούτε από τις πορείες τους. Όλοι μέρη του συστήματος είναι. Καθίστε και διαβάστε και αφήστε τις πορείες γιατί οι αριστερές παρατάξεις τις έχουν απαξιώσει και κανένας δεν τις λαμβάνει σοβαρά.

Αριστερός δεν είμαι, και προφανώς ούτε μετέχω σε καμμία αριστερή παράταξη για να την υπερασπιστώ. Αλλά όλο αυτό το παραλήρημα δεν μπορώ να δεχτώ.

Οι γενικές συνελεύσεις απαξιώνονται από αυτούς που έχουν διαμορφώσει αυτή τη νοσηρή κατάσταση που επικρατεί μέσα, αλλά πολύ περισσότερο από τα 9/10 αυτών που δεν πατάνε. Αν δεν έχει πάει κάποιος σε συνέλευση να δει τι γίνεται, και αν δεν έχει παρακινήσει κι άλλους να πάνε να αλλάξουν το κλίμα δε δικαιούται να μιλάει και να κατηγορεί τους άλλους για την κατάσταση. Δεν υπάρχει τίποτε πιο υποκριτικό από τη διαμαρτυρία του αδιάφορου.(1)

Οι αριστερές παρατάξεις προπαγανδίζουν, αλήθεια. Οι αριστερές παρατάξεις κινδυνολογούν, ίσως λίγο. Κυρίως όμως λένε αρκετές αλήθειες για το τι προωθούν οι κυβερνήσεις, σε επίπεδο παιδείας τουλάχιστον. Δεν προέρχονται όμως όλα τα προβλήματα του συλλόγου από μερικούς τύπους που προπαγανδίζουν (ποιος δεν το κάνει άλλωστε εκεί μέσα).(2)

(3) Κανένας νόμος πλαίσιο δεν αφορά αποκλειστικά κάτι τόσο εξειδικευμένο όπως τα συγγράμματα της τριτοβάθμιας. Επίσης αποκλείεται να έλεγε κανείς ότι θα αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε όλα τα βιβλία. Πιο πιθανό είναι να έλεγαν πως θα αναγκάζονται οι φοιτητές να αγοράζουν τα συγγράμματα για μαθήματα που επιλέγουν πέραν όσων απαιτούνται για την απόκτηση πτυχίου/διπλώματος, τα οποία παρ' όλα αυτά συνυπολογίζονται στο βαθμό.

Αν είναι περισσότερο "πρόβατα" από τους άλλους όπως λες, γιατί τους προβάλλεις ως την απόλυτη απειλή για το ελληνικό πανεπιστήμιο; Αν είναι τόσο "πρόβατα" δε θα χρειαζόταν ιδιαίτερος κόπος για να παραμεριστούν...:hmm:
Περισσότερο γραφικοί είναι, παρά "πρόβατα".(4)

Αν θέλει κανείς να αλλάξει τα πράγματα στο φοιτητικό σύλλογο, δεν έχει παρά να κάνει τα δύο πολύ απλά πράγματα: να πατάει στη συνέλευση και να μην ψηφίζει για σημειώσεις, γκόμενες, πάρτυ κλπ.
Επίσης, το να καταδικάζει κανείς τον πόλεμο στο Ιράκ, και να κινητοποιείται γι αυτό, δεν είναι και τόσο κακό από μόνο του. Οι γενικές συνελεύσεις δεν πρέπει να καταλήξουν συντεχνιακά σωματεία.(5)

Αυτό για τα ΕΑΑΚ είναι χιλιοειπωμένο, και βάζω στοίχημα ότι δεν ξέρεις καν γιατί το λένε.
Για την ΠΚΣ πρώτη φορά το ακούω.:P Να υποθέσω ότι το εφηύρες τώρα για αντιστάθμισμα; Οι ΠΚΣίτες (ή ΜΑΣ ή όπως αλλιώς θέλουν να λέγονται) είναι καθαρά γραφικοί τύποι που κατεβάζουν πλαίσια κατά της ΕΕ και του ΝΑΤΟ κάθε φορά, no matter ποια είναι τα θέματα της συνέλευσης. (6)

Εν ολίγοις το κείμενό σου καταλήγει: "σκάστε και διαβάστε. Μην αντιδράτε επειδή το λένε οι κακοί αριστεροί, μόνο κοιτάξτε να τελειώσετε τις σπουδές σας (και να βρείτε καμμιά δουλειά μετά)". Το σλόγκαν του απολιτίκ ανθρώπου, της χειρότερης κατηγορίας.
Όλα όσα γράφεις είναι βασισμένα σε μια δήθεν συνωμοσιολογία ότι οι κακιά αριστερά φταίει για όλα τα δεινά των φοιτητών, και οι αντιδράσεις ΤΗΣ δε φέρνουν παρά μόνο προβλήματα. Πρώτα απ' όλα, πορείες και καταλήψεις για να αποφασισθούν ψηφίζει ΟΛΟΣ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ και όλος ο σύλλογος συμμετέχει. Οι κινητοποιήσεις δεν ανήκουν μόνο σε ΠΚΣ, ΑΡΕΝ και ΕΑΑΚ. Δεύτερον, αν δεν αντιδρούσαν οι φοιτητές δε θα υπήρχε άσυλο, ιδρύματα θα λειτουργούσαν με προγράμματα σπουδών κατ' επιλογήν (ΠΣΕ) παράγοντας εξειδικευμένους εργαζόμενους(?) και ούτε κατά διάνοια παιδεία, θα πλήρωνες για να σπουδάσεις ή θα είχες ισάξιο πτυχίο με κάποιον που πλήρωσε για να το πάρει. (7)

Μήπως κατηγορούμε πολύ τις αριστερές παρατάξεις και δε λέμε κουβέντα για τις κυβερνητικές παρατάξεις που δεν αντιδρούν ποτέ σε ότι κι αν γίνεται;:whistle: Τις καλές παρατάξεις που κάνουν πάρτυ και μοιράζουν σημειώσεις;:whistle:
Δε σου φταίνε άραγε αυτές που ενώ μπορεί να τις ψηφίζει το 60 % του πανεπιστημίου εμφανίζονται ελάχιστοι και φιτιλιάζουν τις συνελεύσεις;:whistle:


Και ερώτηση μπόνους για το τέλος (0): γιατί ένας απολιτίκ απόφοιτος σχολής (άρα μη-φοιτητής) γράφει σε α' πληθυντικό, σαν να είναι αδικημένος φοιτητής που διεκδικεί καλύτερο πανεπιστήμιο;

Έχω πολλά να τους σούρω των αριστερών, αλλά πιο πολύ με εκνευρίζουν οι δικαστές του καναπέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μην περιμένετε να βγει τίποτα από αυτούς ούτε από τις πορείες τους. Όλοι μέρη του συστήματος είναι. Καθίστε και διαβάστε και αφήστε τις πορείες γιατί οι αριστερές παρατάξεις τις έχουν απαξιώσει και κανένας δεν τις λαμβάνει σοβαρά.

Ξέρεις,πορεία δε συνεπάγεται απαραίτητα με κάποια αριστερή οργάνωση.Υπάρχουν και οι ανεξάρτητοι και ένα σωρό άλλοι φορείς που δραστηριοποιούνται.
Με άλλα λόγια λες στον κόσμο να κοιτάει τον κ*λο του και στ'αρχ*δια του για τα κοινά.Nice.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.


Γενικές Συνελεύσεις πορείες: Σε γενικές συνελεύσεις και σε πορείες πήγαινα μέχρι και το εαρινό του 2008. Τότε ΠΚΣ και ΕΑΑΚ κατέβαιναν με κοινά πλαίσια και έκλειναν όλες τις σχολές "Όταν λέω όλες όλες εκτός από την Θεολογική και όχι σαν τώρα". Εκτός από την θεολογική όλες οι σχολές ήταν υπό κατάληψη. Τότε είχα πιστέψει το παραμυθάκι καταλήψεις και πορείες. Είχαμε καταλήψεις από τα Χριστούγεννα μέχρι το Πάσχα με πορεία κάθε Πέμπτη. Μέτα το Πάσχα η ΠΚΣ παίρνοντας εντολές από ΚΚΕ για να εξυπηρετήσει τη νέα δημοκρατία έσπασε το κοινό πλαίσιο και αυτομάτως άνοιξαν οι σχολές. Τα ΕΑΑΚ ακολούθησαν μια εβδομάδα αργότερα με την πρόφαση ότι θα χαθεί το εξάμηνο. Δεν μας ενδιαφέρει να χαθεί το εξάμηνο ούτε το εξάμηνο. Ο απλός φοιτητής ακολουθούσε τις αριστερές παρατάξεις και ήθελε να συνεχίσει μέχρι τέλους. Αποδείχθηκε έμμεσα ότι οι καταλήψεις και οι πορείες είναι υποκεινούμενες από αριστερές παρατάξεις και συνδικάτα. Τότε και εγώ και οι υπόλοιποι μη κομματικοποιημένοι φοιτητές νιώσαμε σαν πρόβατα. Κάποιοι μας κοροιδεύσανε και χτίσανε τις πολιτικές τους καριέρες στην πλάτημας. Αυτό ήταν ο περίφημος νόμος - πλαίσιο πέρασε.

Την επόμενη χρονιά δεν κάναμε το ίδιο λάθος. Έγινε το περιστατικό με τον Γρηγορόπουλο και τα πανεπιστήμια έμειναν κλειστά μόνο 2 - 3 εβδομάδες. Ο απλός φοιτητής έχοντας νωπές τις μνήμες του από το ξεπούλημα του αγώνα στο εαρινό εξάμηνο και μετά από μια διπλή- (τριπλή σε ορισμένους) εξεταστική πήγαινε στις συνελεύσειςκαι άνοιγε τις σχολές με ανεξάρτητα πλαίσια. Τώρα μπήκε η νέα γενιά στα πανεπίστημια που δεν έχει μνήμες από το εαρινό του 2008 και κάνουν το ίδιο λάθος που κάναμε εμείς.

Σήμερα στα πανεπιστήμια κυριαρχεί η διδακτορία των αριστερών παρατάξεων και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Στις φοιτητικές εκλογές συνεχώς βγαίνει η ΔΑΠ δεν βλέπω καμιά αντίδραση. Ο μοναδικός τρόπος για να αλλάξουν τα πράγματα είναι οι εκλογές και στο χώρο των πανεπιστημίων και γενικότερα στην πολιτεία. Εφόσον η πλειοψηφία ψηφίζει αυτούς που ψηφίζει με ποια λογική η μειοψηφία θέλει να επιβάλει αυτό που θέλει με πορείες.

Πως να μην πηγαίνουν ελάχιστοι στις συνελεύσεις αν περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να βγει απόφαση για το μεταναστευτικό και για την καλυτέρευση των συνθήκων ζωής φυλακισμένων της 17Ν αντί για λύσεις ζητημάτων της σχολής. Αν είναι να παίρνονται τέτοιες αποφάσεις καλύτερα η απουσία γιατί η συμμετοχή σημαίνει συνενοχή.

Oi αναρχικοί είναι γελοίοι. Αποκαλούν εγκληματίες/αλήτες τους δολοφόνους του Γρηγορόπουλου και ήρωες τους πληρωμένους δολοφόνους των τρομοκρατικών οργανώσεων. Με αυτό τον τρόπο έμμεσα νομιμοποιούν τις δολοφονίες που γίνονται ενάντια στο σύστημα.

Άσυλο: Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει άσυλο στο πανεπιστήμιο έχουμε αριστερή αναρχοχούντα. Απόδειξη ότι η νεολαία του ΛΑΟΣ δεν μπορεί να φτιάξει φοιτητική παράταξη. Άσυλο είναι να επιτρέπεις να ακουστεί και η πιο ακραία άποψη ακόμα και της Χρυσής αυγής. Τώρα το άσυλο έχει γίνει καταφύγιο των αναρχικών με τις μολότοφ. Κατάργηση ε΄δω και τώρα.....

ΔΑΠ και ΠΑΣΠ: Συμφωνώ βγάζουν σημειώσεις (σιγά τις σημειώσεις τις καλές τις κρατάνε για τον εαυτό τους και διοργανώνουν μπουζούκια, αράχωβα, μύκονο. Αλλά οι εκλογές είναι κρυφές. Τα δωράκια δεν είναι η αιτία να βγαίνουν ΔΑΠ και ΠΑΣΠ.

Λίστα συγγραμάτων: Αυτό μας έλεγαν ΠΚΣ ΕΑΑΚ. Ότι θα αγοράζουμε τα βιβλία μας και αν θέλουμε να τα διαβάσουμε τζάμπα ο μόνος τρόπος ήταν η βιβλιοθήκη. Δεν κατάλαβα λάθος αυτά έλεγαν.

Πορείες: Οι πορείες ειναι το σημείο συνάντηση των αριστερών κομματόσκυλων. Ανεξάρτητοι είναι ελάχιστοι και από φοιτητές κυρίως περίεργοι προτοετεις. Πως εμείς οι ανεξάρτητοι συχνάζουμε στις καφετέρειες. Αυτοί συχνάζουν σε πορείες.

Με άλλα λόγια λες στον κόσμο να κοιτάει τον κ*λο του και στ'αρχ*δια του για τα κοινά Δεν είπα αυτό. Ο κόσμος να μάθει να διαχειρίζεται σωστά την ψήφο του γιατί αυτός είναι υπεύθυνος για αυτή την κατάσταση. Πόσο πιο απλά μπορώ να το πω... Οι πορείες παλιά ήταν μέσο πίεσης τώρα δεν είναι τίποτα γιατί τις έχουν απαξιώσει οι αριστεροί. Ο απλός φοιτητής από το να προσπαθήσει να βρει το δίκιο του σε πορείες καλύτερο είναι να διαβάζει και να ψηφίσει σωστά την επόμενη εκλογική περίοδο.

καταλήψεις ως μέσο πίεσης Η ποιο αναποτελεσματική μέθοδος. Ο απλός φοιτητής χάνει την επαφή του με τη σχολή. Όταν υπάρχει κίνδυνος να χαθεί το εξάμηνο οι σχολές ξανανοίγουν και οι φοιτηιτικό σύλλογος αδρανοποιείται. Τότε οι κυβερνήσεις μπορούν να περάσουν ότι νομοσχέδιο θέλουν. Ένας τρόπος υπάρχει για αλλαγή ψηφίστε σωστά. Αν δεν σε εκφράζει κανένα κόμμα κατέβασε δικό σου ή μη ψηφίζεις καθόλου. Αλλά στη δεύτερη δεν έχεις να μιλάς για πορείες και καταλήψεις γιατί τον πιο αποτελεσματικό τρόπο που έχεις για να αλλλάξεις τα πράγματα τον πέταξες στα σκουπίδια. Συνοπτικά οι κινητοποιήσεις ανήκαν στο λαό αλλά τις απαξίωσαν οι αριστερές παρατάξεις.

ΠΚΣ: Κρυφονεοδημοκράτες είναι.... Με είπες απολιτίκ, της χειρότερης κατηγορίας αλλά εσύ δεν γνωρίζεις τα βασικά. Πάντως οι ΚΚεδες είναι οι πιο πιστοί στο κόμμα τους (γι αυτό τους είπα τα μεγαλύτερα πρόβατα). Στη ΠΚΣ κανένας δεν μου είπε στις εκλογές ψήφισε εμένα αλλά ψήφισε ΚΚΕ. Το ΄ΚΚΕ είναι το μοναδικό κόμμα παγκοσμίως που κατάφερε να κάνει αντιπολίτευση στην αντιπολίτευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εφόσον η πλειοψηφία ψηφίζει αυτούς που ψηφίζει με ποια λογική η μειοψηφία θέλει να επιβάλει αυτό που θέλει με πορείες.



Oi αναρχικοί είναι γελοίοι. Αποκαλούν εγκληματίες/αλήτες τους δολοφόνους του Γρηγορόπουλου και ήρωες τους πληρωμένους δολοφόνους των τρομοκρατικών οργανώσεων. Με αυτό τον τρόπο έμμεσα νομιμοποιούν τις δολοφονίες που γίνονται ενάντια στο σύστημα.



Μπορούμε να το πάμε ή the hard way με το θεωρητικό part για το αν τα γεγονότα πρέπει να εξετάζονται ανεξάρτητα των αιτιών τους ή the easy way που απλώς θα σου ζητήσω να μου δείξεις επίσημες ανακοινώσεις από ΑΚ, ΕΣΕ, Ροσινάντε, εφημερίδα Δράση κλπ που υποστηρίζουν τρομοκρατικές οργανώσεις.Either way,you play on my field,so be careful,γιατί είμαι πιο εξοικιωμένος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Πάντως πολλοί φοιτητές το παίζουν «αγωνιστές εκ του ασφαλούς» και τους ενοχλεί η φράση "καθίστε και διαβάστε και αφήστε τις πορείες". Αλλά μόλις πάει να χαθεί το εξάμηνο ή η εξεταστική εκεί τους πιάνει πορδόζουμο.

Ρε ποιον δουλεύετε;
Έχει διαλυθεί το Ελληνικό Πανεπιστήμιο και εμείς χτενιζόμαστε κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πάντως πολλοί φοιτητές το παίζουν «αγωνιστές εκ του ασφαλούς» και τους ενοχλεί η φράση "καθίστε και διαβάστε και αφήστε τις πορείες". Αλλά μόλις πάει να χαθεί το εξάμηνο ή η εξεταστική εκεί τους πιάνει πορδόζουμο.

Ρε ποιον δουλεύετε;
Έχει διαλυθεί το Ελληνικό Πανεπιστήμιο και εμείς χτενιζόμαστε κανονικά.

Όχι.Ο σταρχιδισμός αυτής της φράσης μας ενοχλεί.Η νοοτροπία της αδιαφορίας,της απολιτικοποίησης και του κομφορμισμού με ό,τι σαβούρα σου πλασάρουν αρκεί εσύ να 'σαι καλά μας ενοχλεί.Όταν οι πολίτες δε συμμετέχουν στα κοινά δεν έχουμε δημοκρατία,έχουμε ολιγαρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Για ποια δημοκρατία μιλάς; Αυτή που επικρατεί εντός Πανεπιστημιακού χώρου; Μόνο δημοκρατία δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μα αν υπήρχε δημοκρατία ρε nPb,δε θα 'χαμε λόγο να βγούμε στο δρόμο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Μα αν υπήρχε δημοκρατία ρε nPb,δε θα 'χαμε λόγο να βγούμε στο δρόμο!!!

Και ποιος σου είπε ότι αυτοί θέλουν να τους αλλάξουμε το καθεστώς που έχουν επιβάλει στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Για ποιους μιλάς τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Για τις φοτητικές παρατάξεις που έχουν φτιάξει ένα κατεστημένο στα μέτρα τους. Ένα πλήρη κομματικό φασισμό μέσα στον υποτιθέμενο χώρο της ελεύθερης γνώσης μακρυά από στεγανά ιδεολογιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μα ρε 'συ nPb,γ*μω τις παρατάξεις!Οι φοιτητές μια χαρά μπορούν να οργανωθούν ανεξάρτητα για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Μα ρε 'συ nPb,γ*μω τις παρατάξεις!Οι φοιτητές μια χαρά μπορούν να οργανωθούν ανεξάρτητα για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους.

Πέντε χρόνια δεν είδα κάτι. Μάλιστα όταν προσπαθήσαμε φοιτητές εκτός παρατάξεων να διεκδικήσουμε πράγματα για το Τμήμα μας μας αποκάλεσαν άντρο της ΔΑΠ. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
That,I'm afraid,is no reason for giving up. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top