[06/12/2010] Πήγατε στην πορεία;

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
nPb, σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με αυτά που λες, αν και έχω κάποιες ενστάσεις.
Καλημέρα! :)
Σε κάθε περίπτωση θέλω να πω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική άποψη και οπτική απέναντι σε καθημερινά πράγματα της ζωής. Εσύ μπορεί να αντιλαμβάνεσαι με έναν Α τρόπο τα πράγματα και ο συνάνθρωπός σου με έναν Β τρόπο, όπου Α διάφορο του Β. Συνεπώς, εδώ μιλάμε για δικαίωμα στην διαφορετική άποψη και στην διαφορετικότητα. Αυτό το δικαίωμα στις μέρες μας έχει καταστρατηγηθεί στο όνομα της "επανάστασης" και της δήθεν αριστερίζουσας δημοκρατίας με δεξιά συστήματα ελέγχου. Κανείς δεν είπε ότι δεν μας αφορούν όλους. Απλά ο κάθε άνθρωπος σαν μια ξεχωριστή προσωπικότητα έχει θέσει διαφορετικές προτεραιότητες στην ζωή του. Γι' αυτό το χαρακτήρισα ως υποκειμενικό το θέμα.
Βεβαίως και είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να έχει διαφορετική άποψη.Την αδιάφορη στάση στα προβλήματα της κοινωνικοπολιτικής πραγματικότητας την θεωρώ αρνητική, ωστόσο ούτε κατηγόρησα κανέναν, ούτε υποχρέωσα κανέναν να κατέβει στην πορεία. Αντιθέτως, κατηγορήθηκα για την συμμετοχή μου σε κάποιες πορείες (από ποιον; - από άτομα που ούτε καν γνωρίζω) με ειρωνικά σχόλια του στυλ "αντί να κυνηγάς τον μπάτσο" (λες και είπα ότι κυνηγάω μπάτσους) και "το κακό είναι που διαμαρτύρεστε". Την στιγμή που υπάρχουν λόγοι διαμαρτυρίας. Για να μην μιλήσω για την επιθετική στάση της miro2. Δεν σας εκφράζει η πορεία;; ΟΚ, δεν παίρνω κεφάλια!! Να σεβόμαστε την διαφορετική άποψη; Γιατί να μην σεβαστούμε και την δική μου;
Στο κάτω - κάτω το θέμα στα πόστ μου δεν ήταν η συμμετοχή ή μη σε πορείες αλλά η λανθασμένη χρήση εξουσίας των ΜΑΤ και γενικότερα της αστυνομίας.

Υ.Γ Προ ολίγου πληροφορήθηκα από γιο Χημικού που συμμετείχε στην πορεία, για χρήση χημικών τα οποία είναι απαγορευμένα...

Αυτές οι ορολογίες κατά κάποιον τρόπο μου θυμίζουν ΣΥΡΙΖΑ. Πάντως να ξέρεις ότι αυτοί οι "μπαχαλάκηδες" ελέγχουν την διαδήλωση ώστε το επονομαζόμενο παρακράτος να έχει άποψη για το δημόσιο γίγνεσθαι. Το ίδιο το κράτος ελέγχει το κράτος με μηχανισμούς έτσι ώστε η αντίδραση να είναι ελεγχόμενη και η εκτόνωση να είναι αποσβεννύμενη. Το κράτος θέλει και το παίζει «μαλάκας» μέχρι ενός ορίου. Όσο δεν επηρεάζονται τα συμφέροντά του. Όταν ξεπεραστεί η κόκκινη γραμμή της ανοχής και η απλή διαδήλωση γίνει αιτία κοινωνικής διάλυσης με χαοτικές προεκτάσεις κατεβάζει δυο μεραρχίες και τα πράγματα μπαίνουν στην θέση τους χωρίς να ανοίξει μύτη. Γιατί η κάθε διαδήλωση θα πρέπει να σέβεται την κοινωνική ηρεμία του συμπολίτη μας και όχι να αποτελέσει κόλαση μέσω ανεξέλεγκτων καταστροφών. Αν διαιωνίζεται μια τρομολαγνεία γύρω από κάθε διαδήλωση, νομίζω ότι αυτό δεν οδηγεί κάπου. Από διαδήλωση διαμαρτυρίας μετατρέπεται σε συντελεστή κοινωνικού χάους. Πάντως σε μια διαδήλωση όπως και να το κάνεις σου ανάβουν τα αίματα και θες να ξεθυμάνεις καταστρέφοντας. Υποτίθεται ότι σε πνίγει το δίκιο. Αλλιώς γιατί να κατέβεις σε διαδήλωση; Για να το παίξεις κάποιος; Γιατί κακά τα ψέματα διαδήλωση λες και πάμε εκδομούλα στο δασάκι της περιοχής δεν υπάρχει. Μην κοροϊδευόμαστε άλλο Ελένη. Να λέμε κάποια πράγματα με το όνομά τους. Η χώρα μας έχει γίνει γραφική και κανένας ξένος μεγαλο-επενδυτής δεν θα ήθελε να επενδύσει δημιουργώντας νέες θέσεις εργασίας για τον κόσμο σε μια χώρα που στενάζει υπό ανεξέλεγκτες διαδηλώσεις όλο τον χρόνο. Δουλεύουμε πολύ λίγο σαν λαός και απαιτούμε να κερδίζουμε περισσότερα από τους Σουηδούς για παράδειγμα που δουλεύουν περισσότερο με καλύτερες υποδομές. Μετά κλαίμε για την ανεργία και την μηδενική ανάπτυξη. Πώς θα γίνει ανάπτυξη όταν δημιουργούμε ασταθές κοινωνικό περιβάλλον; :hmm:Μια επένδυση δεν μπορεί να υλοποιηθεί όταν τα ρίσκα είναι μεγάλα. Κανένας λογικός επενδυτής δεν είναι διατεθειμένος να πετάξει κάποια δις ? για την πλάκα του.
Καταρχάς, γιατί μου μιλάς για ΣΥΡΙΖΑ; Πρέπει σώνει και ντε να ανήκω σε κάποια παράταξη, για να χρησιμοποιήσω μια λέξη που εσένα σου θυμίζει ΣΥΡΙΖΑ; Δεν την καταλαβαίνω αυτή την λογική.

Όσον αφορά στον σεβασμό της κοινωνικής ηρεμίας από την πορεία, αν και δεν ήταν αυτό το θέμα μου, έχω να πω το εξής. Όπως ανέφερες κάπου, είναι θέμα πρωτεραιότητας. Όταν συμβαίνουν προβλήματα που αφορούν όλη τη χώρα, οι άνθρωποι βγαίνουν στο δρόμο να δείξουν ότι κάτι δεν πάει καλά, να ξυπνήσουν και τον συμπολίτη τους που αποκοιμήθηκε μπροστά απ' την τηλεόραση και να του θυμήσουν πως είναι κι αυτός πολίτης αυτής της χώρας. Για τα σπασμένα, μην ζητάς από μένα εξηγήσεις. Η ψυχολογία δίνει απαντήσεις για την συμπεριφορά των ανθρώπων (ενός ποσοστού) όταν βρεθεί κάτω από μεγάλη πίεση. Να μην επιστρέψουμε στα ίδια, σε κάθε περίπτωση οι καταστροφές είναι αρνητικές αλλά εδώ μιλάμε για άλλες καταστάσεις που είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα δημιουργήσουν παρατράγουδα...

Μιας και το ανέφερες, υπάρχουν και πορείες όπου τα παρατράγουδα μπορεί να είναι ελάχιστα έως μηδαμινά. Η πορεία του Πολυτεχνείου 2010, έχοντας συμμετάσχει, μπορώ να πω ότι ήταν μία από αυτές.

Κανένας δεν είπε ότι οι Έλληνες πολίτες δεν φέρουν ευθύνες για τα προβλήματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι κυβερνήσεις και οι κυβερνητικοί μηχανισμοί δεν έχουν κάνει τίποτα, ίσα ίσα φέρουν την μεγαλύτερη ευθύνη. Για πολλοστή φορά ξαναλέω, να αποδίδουμε τις ευθύνες που αναλογούν στον καθένα.

Νομίζω ότι πρέπει να μπει ένα όριο γιατί δυστυχώς έχουμε χάσει το μέτρο της αντίδρασης. Οι αντιδράσεις μας αντί να είναι ουσιαστικές σεβόμενοι τον συμπολίτη μας, προκαλούν αντίθετα αποτελέσματα και τα προβλήματα αντί να λύνονται διογκώνονται. Άρα κάπου φταίμε Ελένη. Σου ξαναλέω. Εδώ και 30 χρόνια στην Ελλάδα δεν συντελέστηκε κάποια ανάπτυξη εκτός από έναν φθηνό καταναλωτισμό πάσης φύσεως. Ο καταναλωτισμός με ψεύτικο και δανειζόμενο χρήμα δεν σημαίνει ανάπτυξη για μια χώρα. Συνεπώς έρχεσαι και μου λες και λες και στον Γιάννη ότι θα αγωνιστείς και ότι στα 80 σου θα δεις αν έκανες σωστά ή λάθος. Δηλαδή έρχεσαι να ακυρώσεις αγώνες 40 χρόνων οι οποίοι απέτυχαν;
Αυτό που είπα στον Γιάννη είναι ότι προφανώς δεν έχω κάνει κάτι ουσιαστικό για την ανθρωπότητα στα 18 μου, αλλά ωστόσο θέλω να κάνω πράγματα και αυτού του είδους οι απολογισμοί γίνονται συνήθως όταν ένας άνθρωπος φτάνει σε μια πιο προχωρημένη ηλικία. Είναι υπερβολικό το 80; ΟΚ, στα 60. Αυτό είπα. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο. Σας παρακαλώ μην παρερμηνεύετε τα λόγια μου...
Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
+απειρο.

αυτο μας εφαγε σε αυτη την χωρα...λενε ολοι να βγουν στους δρομους να επαναστατησουν,να παλεψουν για εκεινα που τους ανηκουν και λενε επισης πως ολοι στην εξουσια ειναι Μ%%^#^$%^$κες,κλεφτες κλπ και οταν ειναι να γινει κατι ολοι καθονται στα σπιτια τους με ανοιχτη την τηλεοραση και την κοκα κολλα στο χερι..ολο λογια ειμαστε...


και πιστευω πως λιγοι ειναι εκεινοι που απλα διαφωνουν με την κατασταση των πορειων και γι αυτο τον λογο δεν κατεβαινουν..ολοι αλλοι ειναι λογια ψευτικα.

Εγώ σου λέω να κατέβει όλος ο λαός να σκοτωθούν και 5-6, τι θα γίνει; Η κυβέρνηση θα προκηρύξει εκλογές, οι δανειστές μας θα μας πούν αντίο, θα γίνει παύση πληρωμών, πληστειριασμός της δημόσιας περιουσίας, φτώχεια, πείνα και δε συμμαζεύεται.
Αυτό που δεν βλέπω, πέρα από την στείρα άρνηση και τον αφηρημένο λόγο των "ψευτοεπαναστατών" είναι μία σοβαρή και βιώσιμη πρόταση. Δεν κοιτάζουμε που η χώρα βουλιάζει, το μυαλό μας στην τσέπη μας και στα ευρώ που χάσαμε...Α ρε Ελληνάρα.

Για να καταλάβεις πόσο διαφέρουμε ποιοτικά σε σχέση με άλλους λαούς, θα αναφέρω το παράδειγμα της Γερμανίας, που μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο με όλες τις πόλεις, τις μονάδες παραγωγής ισοπεδωμένες, όλο τον κόσμο απέναντί της και με την εις βάρος της επιβολή τεράστιων προστίμων μέσα σε 15-20 χρόνια κατάφερε να γίνει υπερδύναμη και σήμερα να είναι η κορυφή της Ευρώπης...Ο κόσμος παρά την πείνα έκατσε και δούλεψε για την πατρίδα πάνω απ'όλα χωρίς συνδικαλισμούς και άλλες τέτοιες βλακείες και ορίστε τι παρέδωσε στα παιδιά της.
Εμάς από την άλλη μας έχει φάει η θεωρία, ο αφηρημένος λόγος και ο συνδικαλισμός...Δεν λέω, καταφέραμε να ζήσουμε κάποια χρόνια τεχνητής ευημερίας με αυτά, αλλά τώρα που η αλήθεια αποκαλύφθηκε θα πρέπει να αλλάξουμε ρότα, για το καλό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Εγώ σου λέω να κατέβει όλος ο λαός να σκοτωθούν και 5-6, τι θα γίνει; Η κυβέρνηση θα προκηρύξει εκλογές, οι δανειστές μας θα μας πούν αντίο, θα γίνει παύση πληρωμών, πληστειριασμός της δημόσιας περιουσίας, φτώχεια, πείνα και δε συμμαζεύεται.
Αυτό που δεν βλέπω, πέρα από την στείρα άρνηση και τον αφηρημένο λόγο των "ψευτοεπαναστατών" είναι μία σοβαρή και βιώσιμη πρόταση. Δεν κοιτάζουμε που η χώρα βουλιάζει, το μυαλό μας στην τσέπη μας και στα ευρώ που χάσαμε...Α ρε Ελληνάρα.

Για να καταλάβεις πόσο διαφέρουμε ποιοτικά σε σχέση με άλλους λαούς, θα αναφέρω το παράδειγμα της Γερμανίας, που μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο με όλες τις πόλεις, τις μονάδες παραγωγής ισοπεδωμένες, όλο τον κόσμο απέναντί της και με την εις βάρος της επιβολή τεράστιων προστίμων μέσα σε 15-20 χρόνια κατάφερε να γίνει υπερδύναμη και σήμερα να είναι η κορυφή της Ευρώπης...Ο κόσμος παρά την πείνα έκατσε και δούλεψε για την πατρίδα πάνω απ'όλα χωρίς συνδικαλισμούς και άλλες τέτοιες βλακείες και ορίστε τι παρέδωσε στα παιδιά της.
Εμάς από την άλλη μας έχει φάει η θεωρία, ο αφηρημένος λόγος και ο συνδικαλισμός...Δεν λέω, καταφέραμε να ζήσουμε κάποια χρόνια τεχνητής ευημερίας με αυτά, αλλά τώρα που η αλήθεια αποκαλύφθηκε θα πρέπει να αλλάξουμε ρότα, για το καλό μας.
πιστευεις οτι ο ελληνας ειναι διαθετημενος να αλλαξει ροτα?γιατι εγω νιμοζω πως αυτο ειναι απο τα αγγραφα..εδω συμμαθητες μου,παιδια 15 χρονων λενε πως αν ηταν στο χερι τους να ειναι στην κυβερνηση θα εκλεβαν και εκεινοι!!το ειπε μαλιστα ο διπλανος μου πριν λιγες μερες οταν ειχαμε πιασει αυτη την συζητηση...οποτε τι μου λες???ο ελληνας μενει παντα ο ελληνας ο οποιος θα το φερει απο εδω,θα το φερει απο εκει θα καταφερει το δικο του(ειτε σε θεμα κλεψιας ,ειτε σε αλλα θεματα πιο σημαντικα..)μονο τα ονειρα μας δεν μπορουμε να πραγματοποιησουμε σε αυτη το ακρωτηρι της ευρωπης που ζουμε..αλλα τι να κανεις?ελπιζεις...και το μονο πραγμα το οποιο δεν μπορουν να σου παρουν στις δυσκολες εποχες που ζουμε εινι τα ονειρα μας!!ας παλεψουμε λοιπον γι αυτα !!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εγώ σου λέω να κατέβει όλος ο λαός να σκοτωθούν και 5-6, τι θα γίνει; Η κυβέρνηση θα προκηρύξει εκλογές, οι δανειστές μας θα μας πούν αντίο, θα γίνει παύση πληρωμών, πληστειριασμός της δημόσιας περιουσίας, φτώχεια, πείνα και δε συμμαζεύεται.
Αυτό που δεν βλέπω, πέρα από την στείρα άρνηση και τον αφηρημένο λόγο των "ψευτοεπαναστατών" είναι μία σοβαρή και βιώσιμη πρόταση. Δεν κοιτάζουμε που η χώρα βουλιάζει, το μυαλό μας στην τσέπη μας και στα ευρώ που χάσαμε...Α ρε Ελληνάρα.

Για να καταλάβεις πόσο διαφέρουμε ποιοτικά σε σχέση με άλλους λαούς, θα αναφέρω το παράδειγμα της Γερμανίας, που μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο με όλες τις πόλεις, τις μονάδες παραγωγής ισοπεδωμένες, όλο τον κόσμο απέναντί της και με την εις βάρος της επιβολή τεράστιων προστίμων μέσα σε 15-20 χρόνια κατάφερε να γίνει υπερδύναμη και σήμερα να είναι η κορυφή της Ευρώπης...Ο κόσμος παρά την πείνα έκατσε και δούλεψε για την πατρίδα πάνω απ'όλα χωρίς συνδικαλισμούς και άλλες τέτοιες βλακείες και ορίστε τι παρέδωσε στα παιδιά της.
Εμάς από την άλλη μας έχει φάει η θεωρία, ο αφηρημένος λόγος και ο συνδικαλισμός...Δεν λέω, καταφέραμε να ζήσουμε κάποια χρόνια τεχνητής ευημερίας με αυτά, αλλά τώρα που η αλήθεια αποκαλύφθηκε θα πρέπει να αλλάξουμε ρότα, για το καλό μας.

Marshall Plan
Γι'αυτό λέω διαβάστε και λίγη ιστορία και λίγη πολιτική πια.Πολύ ωραία,να μην υπάρχει πια συνδικαλισμός,ας δουλέψουμε όλη για την ευημερία και το κέρδος των αφεντικών μας.

Θες βιώσιμες προτάσεις?Πάρε!
Μαριναλέντα:
https://www.marinaleda.com/inicio.htm



Εσκάντα:
https://www.escanda.org/
Kulon Progo:
https://docs.google.com/document/edit?id=1YIzW5kP9DjCOTowaJoCXvmLgLOJHQBPBIGPILCBymOA&hl=en&pli=1#
Mondragon Corporacion Cooperativa:
https://www.mondragon-corporation.com/language/en-US/ENG.aspx
Richard Wolff:
https://omadeon.blogspot.com/2010/05/richard-d.html
Και πάτα και Chiapas στο google,γιατί τα links είναι άπειρα γι'αυτούς ώστε να τα βάλω εδώ.
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο φωνάζουμε σήμερα ότι αυτή η χώρα μας στερεί το μέλλον, ότι δεν βρίσκουμε δουλειά κτλπ. Γιατί πάντα θα βρεθούν οι βυσματίες και οι γλειψιματίες που θα πάρουν θέσεις που προορίζονται κανονικά για άλλους. Η αναξιοκρατία είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της σύγχρονης Ελλάδας. Μόλις το διαπιστώσουμε, τότε θα δούμε και την λύση.

Εγώ λέω μακάρι να γίνει σύνδεση της παραγωγής με το πανεπιστήμιο, να συνεργάζονται και επιχειρήσεις με αυτό. Τι νόημα έχει το πανεπιστήμιο να είναι ξεκομμένο; Ετσι γίνεται στο εξωτερικό και για αυτό προοδεύουν. Γιατί όχι και να διώχνουν αυτούς που δεν περνάνε μάθημα με την 3η άντε 4η φορά. Μόνο έτσι θα μείνουν οι πραγματικά ικανοί σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο.

Το ξέρω οι απόψεις αυτές είναι πολύ ριζοσπαστικές, αλλά δεν είναι λογικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,890 μηνύματα.
Και όσους ανέχονται τη νοσηρή κατάσταση της εκμετάλλευσης,της καταπίεσης και της απανθρωπιάς,μένοντας άπραγοι σπίτι τους,ναι,τους θεωρώ συνενόχους.

Τριάντα χρόνια αυτή η φράση ακούγεται. Όλο για μια νοσηρή κατάσταση μιλάμε σε κάθε περίσταση που υποτίθεται ότι την διώξαμε με την πτώση της χούντας και την παλινόρθωση της κοινοβουλευτικής - κομματικής δημοκρατίας. Συνεπώς, δεν νομίζεις ότι κάτι δεν άλλαξε; Ή μάλλον δεν άλλαξε τίποτα; Για παράδειγμα τις ελευθερίες που έχω σήμερα, σαν πολίτης, τις θεωρώ εικονικές. Άλλου είδους ελευθερίες θέλω να έχω, τις οποίες δεν έχω. Βέβαια, η απραξία πολλές φορές συντελείται λόγω του χαμηλού πνευματικού επιπέδου του μαζικού περίγυρου. Για παράδειγμα μένω άπραγος και το παραδέχομαι, επειδή ξέρω ότι θα με χρησιμοποιήσουν. Δεν υπάρχει ελευθερία κινήσεων και ελευθερία διαμαρτυρίας. Όλοι ελέγχονται και χρησιμοποιούνται σε ανύποπτο χρόνο. Όσο θα περάσουν τα χρόνια και θα μεγαλώσεις θα το δεις. Όλοι στα 15-18, νιώθουν επαναστάτες της πορδής εφόσον πληρώνουν άλλοι τα γ**μ**σιάτικα.

Βλέπεις ο καθένας που επιδιώκει μια διαδήλωση συμμετέχει με την προοπτική του δούναι και λαβείν. Πόσοι μέσω διαδηλώσεων και σαπισμένων πλευρών από τους "μπάτσους" (όπως αποκαλείτε) έφτιαξαν θώκους και βόλεψαν και τα εγγόνια τους, κουμαντάροντας πλέον (αφού τακτοποιήθηκαν) εσάς με τα αγνά οράματα περί αλλαγών και πράσινων γκαμήλων; :hmm:Το ίδιο το σύστημα όπως είπα πιο πάνω, αν δεν θέλει να αλλάξει δεν αλλάζει. Όλα αλλάζουν τότε που πρέπει. Στην ώρα τους...με κάποιο βιολογικό μηχανισμό. Αν οι υπόλοιποι νομίζουμε ότι με 10 δακρυγόνα και 2-3 νεκρούς θα αλλάξει η κοινωνία των ηλιθίων και θα μετασχηματιστεί σε κοινωνία ιδιοφυϊων και ευχαριστημένων ανθρώπων κάνετε μέγα λάθος. Οι αλλαγές που θέλουμε μια μερίδα κόσμου, γιατί η πλειοψηφία (χωρίς να το θέλετε εσείς) δεν θέλει αλλαγές, διότι ζει από αυτή την σαπίλα, πρέπει να ξεκινήσουν υπό άλλη βάση και υπό διαφορετικό τρόπο διαμμαρτυρίας. Είναι άσχημο να προσπαθούμε να αντιγράφουμε περιόδους της Ιστορίας όπως μας βολεύουν και να τις εντάσσουμε στο σήμερα. Το σήμερα είναι σήμερα με άλλα χαρακτηριστικά και ιδιαιτερότητες. Πρέπει να βρούμε τρόπους αντίδρασης ενάντια στην τηλεοπτική ενημέρωση των Ελληνικών ΜΜΕ όπου οι ειδήσεις κατά 99% είναι ψέματα, αλλά και στην κοινωνική παρακμή. Δεν μας φταίει το κράτος αν δεν μπορούμε να φτιάξουμε τον εαυτό μας πρώτα. Ο κάθε άνθρωπος διακατέχεται από ελαττώματα. Συνεπώς πώς γίνεται να απαιτεί με ύφος καμπόσου να λειτουργεί ένα κράτος στα μέτρα του; Όταν το ίδιο το κράτος ρυθμίζεται από ανθρώπους με ελαττώματα; Εκτός αυτών ρυθμίζεται και από το παρακράτος, οι οποίοι δουν εκτός νόμου συμβάλλοντας στην κοινωνική απορρύθμιση. Συνεπώς μέχρι να αρχίσουν να αποδίδουν καρπούς οι διαδηλώσεις, πρέπει να αλλάξουν άλλα πράγματα πρώτα, όπως το παρακράτος και η αρχοντοχωριάτικη νοοτροπία μας με αριστερές ιδέες και δεξιές τσέπες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εδώ στο Βόλο πάντως έγινε χαμός και για άλλη μια φορά την "πλήρωσαν" αυτοί που δεν έφταιγαν σε τίποτα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
nPb,αν δεν ανατραπεί ολόκληρο το σύστημα,όσο γραφικό και "κνίτικο" (που fyi τους μισώ λίγο λιγότερο απ'ότι μισώ τους φασίστες) και αν ακούγεται αυτό,αλλαγή δεν υπάρχει.Ο ρεφορμισμός δεν αποτελεί λύση και αυτό έχει αποδειχτεί πολλάκις.Οι ρεφορμιστές,που υποτίθεται υπερασπίζονται στο λαό,είτε λέγονται δημοκρατικοί (ΗΠΑ),είτε εργατικοί (Αγγλία),είτε σοσιαλδημοκράτες (Ελλάδα),αυτό που κάνουν δεν είναι παρά να δημιουργούν useless mechanisms και καλά βελτίωσης του συστήματος οι οποίοι περνάνε στα χέρια αυτών οι οποίοι επωφελούνται απ'την preservation του.Εκ των έσω,ο κρατιστικός καπιταλισμός είναι broken beyond repair.Τα πάντα είναι ζήτημα κατανόησης:άπαξ και κατανοήσεις ότι καθώς η κοινωνία,σαν ένας living organism,έχει χαρακτήρα δυναμικό οπότε είναι λογικό σποραδικά,όταν υπάρχουν οι κατάλληλες συγκυρίες να έχουμε επαναστατικά bursts των εκμεταλλευόμενων,κέρδισες το παιχνίδι.
-Ζητάνε freedom of speech?Τους δίνεις freedom of speech,αλλά τους δίνεις μία εκπαίδευση τέτοια που να τους καθιστά ανίκανους να τη χρησιμοποιήσουν.Τι νόημα έχει η freedom of speech,όταν δεν υπάρχει η συνείδηση να καταλαβαίνεις το restriction ότι μιλάω για ένα θέμα όταν έχω το απαραίτητο γνωστικό υπόβαθρο,για να έχει νόημα αυτό που θα πω,διαφορετικά η άποψή μου πέφτει στο επίπεδο "opinions are like assh*les"?Σου δίνουν freedom of speech και παράλληλα καλλιεργούν τη νοοτροπία ότι αυτό συνεπάγεται με την υποχρέωση να εκφέρουμε και μια γνώμη σε κάθε ζήτημα,ανεξάρτητα με το αν έχουμε deep understanding του αντικειμένου ή όχι,having as a result,σε κάθε θέμα συζήτησης ανάμεσα σε 2 λογικές απόψεις να ακούγονται και 500 mindless shit,μετατρέποντας έτσι κάθε ζήτημα σε shithole,μπερδεύοντας μ'αυτόν τον τρόπο τα μυαλά των ανθρώπων,ώστε αν χωρίς freedom of speech άκουγαν μία άποψη,με freedom of speech να μην ακούν καμία.
-Ζητάνε equality?Τους δίνεις equality,διαβρώνοντας όμως παράλληλα κάθε diversity με υπόγειους τρόπους,πλασάροντας μέσω της εκπαίδευσης και της διαφήμισης μια norm,μια political correctness,ένα lifestyle,έναν τρόπο σκέψης και έκφρασης.Κάθε διαφορετικό το απαξιώνεις,το δαιμονοποιείς,προσφέρεις encouragement στην περιθωριοποίησή του και στην υποτίμηση,τον χλευασμό του.Τι νόημα έχει η equality όταν έχεις μετατρέψει τους πάντες σε μηδενικά?0=0?
That's how statism works.Γι'αυτό και δεν τον θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Να αφησουμε τον καναπε μασ και την τηλεοραση που μασ εχει αποχαυνωσει και να δουμε ο καθενασ μασ πωσ μπορει να βοηθησει αυτη τη χωρα που αργοπεθαινει. Ειμαστε ολοι πολιτεσ τησ και εμεισ μονο μπορουμε να τη σωσουμε.Οι πολιτικοι το μονο που ενδιαφερονται ειναι για τα προσωπικα τουσ συμφεροντα και τιποτε αλλο....Δεν παει αλλο πια!!!προσφερουν ''μολυσμενα"" βιβλια,εκπαιδευτικο συστημα ,μας κανουν να χασουμε την ελπιδα μας και καθομαστε ετσι???ας κανουμε κατι ρε γαμωτο..!!αν δεν παλεψουμε ολοι μαζι πως θα τα καταφερουμε να τα ανατρεψουμε...ειμαστε μια ομαδα .Ο λαος!!ας αφησουμε τα τσιρακια και τους εγκληματιες που οδηγουν εμας καθε μερα ολο και πιο βαθια στο φαραγγι της απελπισιας στην ακρη...και εδω κολλαει και η υπογραφη του mr.crowley-->
"Αν δεν καώ εγώ,αν δεν καείς εσύ,αν δεν καούμε εμείς,πως θα γίνουν τα σκοτάδια φως?" (Ναζίμ Κιχμέτ)
τι θα κανουμε πια?θα συνεχισουμε να λεμε σαν καλα ρομποτακια yes madam &yes sir?:/:αρνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
αν δεν παλεψουμε ολοι μαζι πως θα τα καταφερουμε να τα ανατρεψουμε...ειμαστε μια ομαδα .Ο λαος!!

ειχαμε σημερα συνελευση το τμημα μου...3ερεις τι καταλαβα?οτι δεν ειμαστε κα8ολου ομαδα...ειμαστε η δαπ, η πασπ, η εαακ και οι υπολοιποι ανε3αρτητοι...συνεχως φαγωνοντουσαν...δεν πηγα εκει για να γινω μαρτυρας των κομματικων τους διαπληκτισμων...εμενα με νοιαζει αυτο που λες:να ανατρεψουμε...πρωτα ζηταμε, μετα διεκδικουμε, και μετα βγαινουμε στους δρομους ομως...οχι το αντιστροφο...οχι την ευκολη λυση!και σε ρωτω...νομιζεις οτι τον ταδε δαπιτη που εχει πατερα εφοπλιστη και ειναι κεφαλαιο τον ενδιαφερει να βγει στο δρομο να διαμαρτυρη8ει?για τι?αυτο το λεω γιατι οντως καποια πραγματα ειναι υποκειμενικα...και ετσι πρεπει να ειναι, δεν μπορεις να τον υποχρεωσεις να κανει ο,τι και γω, εσυ, κτλ...ο κα8ενας τασσεται υπερ του οτιδηποτε ε3υπηρετει τα συμφεροντα του, ειτε ιδεολογικα ειτε δεν 3ερω εγω τι...αυτο για μενα ειναι κομβος, και κα8ε φορα που αγανακτουμε, 8α πρεπει να το αναλογιστουμε...σορυ αν βγαινω εκτος 8εματος...

@pop corn η σταση μου ηταν ετσι, γιατι ενω κ γω εκ φυσης μου και με αυτα που εχω δει δεν εχω καμια εκτιμηση στο επαγγελμα του μπατσου(σορυ, μιλαει η συνη8εια...), με αυτα που διαβασα απο σενα και απο κανα δυο αλλους ενιωσα συμπονοια και την αναγκη να τους υπερασπιστω, γτ αλιμονο αν τα πραγματα ηταν ασπρο μαυρο...υπαρχει και το κιτρινο( α ρε αρειαναρα:P)και σε βρηκα πολυ απολυτη, καλα κανεις και υπερασπιζεσαι τις αποψεις σου και τις κινησεις σου φυσικα, ως ιωαννα ομως ζηταω απο κα8ε νεο οπως και απο τον εαυτο μου ανοιχτους οριζοντες...μονο ετσι 8α παμε μπροστα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.

Περιγράφεις το σύστημα λες και κάποια αόρατη μυστική δύναμη στα παρασκήνια καθοδηγεί και σχεδιάζει μαεστρικά την επόμενη κίνηση του προσδίδοντας μια συνωμοσιολογική διάσταση. Διαφωνώ με αυτή την προσέγγιση, δεν βλέπω κακούς ("αφεντικά") ούτε σκοπιμότητα. Βλέπω απλά την φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, σύμφωνα με την οποία ο πιό θαρραλέος και ο πιό ικανός ηγείται, επεκτείνεται, δυναμώνει, περιορίζοντας τον λιγότερο ικανό. Στο παρών σύστημα η αναπόφευκτη αυτή λειτουργία οδήγησε σε υπερσυγκέντρωση μόνο πλούτου, γεγονός που θεωρώ ευτύχημα αλλά και ταυτόχρονα μια αδυναμία του συστήματος. Το μοντέλο αυτό, επαναλαμβάνεται και αναπαράγεται σε κάθε σύστημα μόνο που αλλάζει η μορφή και ίσως η έντασή του διατηρώντας όμως τον ίδιο εσωτερικό μηχανισμό και την ίδια λειτουργία. Εκμεταλλευτές και εκμεταλλευόμενοι κάθε μορφής πάντα θα υπάρχουν, ανεξαρτήτου συστήματος.
Καλύτερο σύστημα κατά την άποψή μου είναι ούτε αυτό που αποθεώνει την φυσική επιλογή, οδηγώντας σε φασιστικά και αυταρχικά μοντέλα, αλλά ούτε και αυτό που παρά φύσιν την ισοπεδώνει ή την περιορίζει οδηγώντας σε στασιμότητα και υπανάπτυξη. Η μέση οδός είναι η ιδανικότερη και πιστεύω ότι αυτή διανύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Marshall Plan
Γι'αυτό λέω διαβάστε και λίγη ιστορία και λίγη πολιτική πια.Πολύ ωραία,να μην υπάρχει πια συνδικαλισμός,ας δουλέψουμε όλη για την ευημερία και το κέρδος των αφεντικών μας.

Θες βιώσιμες προτάσεις?Πάρε!
Μαριναλέντα:
Δουλεψε για την ευημερια και το κερδος το δικο σου! Ολα στη ζωη τα κερδιζεις με αγωνα και δουλεια.
Οποιος λεει το αντιθετο, ή δεν ξερει τι λεει ή αποτελει το 1% των τυχερων της ζωης. Ολοι οι υπολοιποι πρεπει στη ζωη μας να δουλεψουμε και να αγωνιστουμε.


Εχω βαρεθει να βλεπω ατομα να μετατρεπουν την προσωπικη τους οκνηρια, ανικανοτητα και τεμπελια, σε δηθεν "ιδεολογια"


Οσον αφορα φιλε την Μαριναλεντα, ψαξε πρωτα και δες ποσους κατοικους εχει...
2-3.000
Σε πολεις και κρατη με μεγαλυτερο αριθμο ατομων το ολο συστημα που προτεινεις απο τα βιντεακια σου καταρρεει.

Δες για παραδειγμα τις πρωην κομμουνιστικες χωρες (Ρωσια-Ρουμανια-Αλβανια κλπ) ολες κατερρευσαν οικονομικα με αποτελεσμα την μαζικη εξοδο δεκαδων εκατομμυριων μεταναστων προς τις υπολοιπες χωρες της Ευρωπης.
Το συστημα το κομμουνιστικο απετυχε και αποτελει πλεον απολιθωμα της ιστοριας.
Την θεση του στις χωρες αυτες πηρε ο καπιταλισμος, ο οποιος μεχρι στιγμης τουλαχιστον καταφερε να προσφερει καλυτερες συνθηκες διαβιωσης στους πολιτες. Και μαλιστα πιο ανθρωπινες αν κρινω απο τα στρατοπεδα συγκεντρωσης και τους βασανισμους στην ΕΣΣΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Περιγράφεις το σύστημα λες και κάποια αόρατη μυστική δύναμη στα παρασκήνια καθοδηγεί και σχεδιάζει μαεστρικά την επόμενη κίνηση του προσδίδοντας μια συνωμοσιολογική διάσταση. Διαφωνώ με αυτή την προσέγγιση, δεν βλέπω κακούς ("αφεντικά") ούτε σκοπιμότητα. Βλέπω απλά την φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, σύμφωνα με την οποία ο πιό θαρραλέος και ο πιό ικανός ηγείται, επεκτείνεται, δυναμώνει, περιορίζοντας τον λιγότερο ικανό. Στο παρών σύστημα η αναπόφευκτη αυτή λειτουργία οδήγησε σε υπερσυγκέντρωση μόνο πλούτου, γεγονός που θεωρώ ευτύχημα αλλά και ταυτόχρονα μια αδυναμία του συστήματος. Το μοντέλο αυτό, επαναλαμβάνεται και αναπαράγεται σε κάθε σύστημα μόνο που αλλάζει η μορφή και ίσως η έντασή του διατηρώντας όμως τον ίδιο εσωτερικό μηχανισμό και την ίδια λειτουργία. Εκμεταλλευτές και εκμεταλλευόμενοι κάθε μορφής πάντα θα υπάρχουν, ανεξαρτήτου συστήματος.
Καλύτερο σύστημα κατά την άποψή μου είναι ούτε αυτό που αποθεώνει την φυσική επιλογή, οδηγώντας σε φασιστικά και αυταρχικά μοντέλα, αλλά ούτε και αυτό που παρά φύσιν την ισοπεδώνει ή την περιορίζει οδηγώντας σε στασιμότητα και υπανάπτυξη. Η μέση οδός είναι η ιδανικότερη και πιστεύω ότι αυτή διανύουμε.

Ούτε εγώ βλέπω συνωμοσίες και bad guys.Βλέπω όμως συγκρουόμενα συμφέροντα και στρατηγικές επικράτησης.Σ'ένα ιεραρχικό σύστημα,by definition υπάρχει ο ταξικός πόλεμος,ακόμα και αν ο ταξικός διαχωρισμός δεν είναι απόλυτα διακριτός,όπως τώρα:ο άνθρωπος,by nature εγωιστής (instict of self preservation),πάντα αντιδράει σ'όποιον πάει να τον καταπιέσει.Ο καταπιεστής λοιπόν,in order to maintain the hierarchical structure,develops mechanisms.Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Δε θα έβρισκα πρόβλημα στο επιχείρημά σου περί ικανότητας,αρκεί να μπορούσαμε να την προσδιορίσουμε,κάτι που δε γίνεται.Υπάρχει η ικανότηταικανότηταικανότηταικανότητα και η ικανότητα."Ικανός" είναι κάποιος βάσει ποιων κριτηρίων?Επιβιωσιμότητας στην κοινωνία?Μα η ίδια η κοινωνία θέτει τα κριτήρια επιβιωσιμότητάς της!Η κοινωνία ορίζει ποια είναι τα κριτήρια βάσει των οποίων κάποιος θα κρίνεται ικανός εντός της.Εαν μια κοινωνία είναι διαμορφωμένη έτσι ώστε να επιβιώνει ο αδίστακτος και ο ανταγωνιστικός,τότε βάσει αυτών των κριτηρίων καθορίζεται η ικανότητα.Και ρωτάω εγώ τώρα?Γιατί η κοινωνία θα πρέπει να είναι δομημένη έτσι,ώστε κριτήρια ικανότητας να είναι το πόσο ruthless και cruel είναι ένας άνθρωπος και όχι π.χ. το πόσο συνεργάσιμος είναι?Εμείς διαμορφώνουμε την κοινωνία μας.Δεν είμαστε τα πουτανάκια της φυσικής επιλογής,τα πειθήνια όργανά της.Άλλωστε,η φυσική επιλογή δεν είναι η μόνη nature force που δρα.Εξ'ίσου σημαντική στη φύση είναι και η έννοια της stabilitity σ'ένα οικοσύστημα.Οι σταθερές δομές επιβιώνουν στη φύση.Ποια είναι πιο σταθερή δομή,μια κοινωνία ισότητας και συνεργασίας,με χαμηλά ποσοστά unhapiness among the people,ή μια κοινωνία στυγνής εκμετάλλευσης και καταπίεσης,με υψηλά ποσοστά unhapiness?

Δουλεψε για την ευημερια και το κερδος το δικο σου! Ολα στη ζωη τα κερδιζεις με αγωνα και δουλεια.
Οποιος λεει το αντιθετο, ή δεν ξερει τι λεει ή αποτελει το 1% των τυχερων της ζωης. Ολοι οι υπολοιπη πρεπει στη ζωη μας να δουλεψουμε και να αγωνιστουμε.


Εχω βαρεθει να βλεπω ατομα να μετατρεπουν την προσωπικη τους οκνηρια, ανικανοτητα και τεμπελια, σε δηθεν "ιδεολογια"

Οσον αφορα φιλε την Μαριναλεντα, ψαξε πρωτα και δες ποσους κατοικους εχει...
2-3.000
Σε πολεις και κρατη με μεγαλυτερο αριθμο ατομων το ολο συστημα που προτεινεις απο τα βιντεακια σου καταρρεει.

Δες για παραδειγμα τις πρωην κομμουνιστικες χωρες (Ρωσια-Ρουμανια-Αλβανια κλπ) ολες κατερρευσαν οικονομικα με αποτελεσμα την μαζικη εξοδο δεκαδων εκατομμυριων μεταναστων προς τις υπολοιπες χωρες της Ευρωπης.
Το συστημα το κομμουνιστικο απετυχε και αποτελει πλεον απολιθωμα της ιστοριας.
Την θεση του στις χωρες αυτες πηρε ο καπιταλισμος, ο οποιος μεχρι στιγμης τουλαχιστον καταφερε να προσφερει καλυτερες συνθηκες διαβιωσης στους πολιτες. Και μαλιστα πιο ανθρωπινες αν κρινω απο τα στρατοπεδα συγκεντρωσης και τους βασανισμους στην ΕΣΣΔ.



Δε διαφώνησα ποτέ στη σημασία της εργασίας,boy.Αλλά ακριβώς επειδή θέλω να δουλέψω για τη δική μου ευημερία και όχι για το κέρδος του καπιταλιστή,αντιδρώ.Γνωρίζεις την έννοια της υπεραξίας,boy?Ναι?Τότε δε θα μου πέταγες την ανοησία ότι εντός καπιταλιστικών πλαισίων γίνεται να δουλέψω για την ευημερία μου,αν δεν ανήκω στο 0,3% του παγκόσμιου πληθυσμού που ανέφερα νωρίτερα.Όχι?Τότε κάτσε διάβασε το "απολίθωμα" το "Das Kapital",του Karl Marx,ο οποίος μπορεί να είχε χίλια δυό στραβά,η οικονομική ανάλυση όμως που έκανε είναι διαχρονική.Και αυτό γιατί το Κεφάλαιο αντίθετα με την popular belief δεν είναι μανιφέστο του σοσιαλισμού,αλλά κριτική του καπιταλισμού.

Έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα να γενικεύουν και να αφορίζουν,μόνο και μόνο επειδή τους έχουν μάθει να αρνούνται να δουν λίγο παραπέρα.Δες τι γράφει δίπλα στ'όνομά μου:"Ιατρική Θεσσαλονίκης" λέει.Δεν έχω καμία διάθεση να το παίξω καμπόσος,αλλά όλοι γνωρίζουμε τη βάση της σχολής μου νομίζω,δεν είμαι στο ΤΕΙ Αφισοκόλλησης στην Σπιναλόγκα για να με κατηγορείς για ανικανότητα και τεμπελιά,θα έλεγα.

Θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσεις μαθηματικά το πως το σύστημα των συνεργαζόμενων κοινοτήτων καταρρέει σε μεγάλες κλίμακες,αλλά για να γλιτώσω το επόμενο facepalm,να σε προλάβω λέγοντάς σου ότι όλη η Chiapas είναι μεγάλη κλίμακα.

Τα υπόλοιπα περί υπαρκτού σοσιαλισμού τι μου τα λες?Για δες στις προηγούμενες σελίδες τη γνώμη μου για αριστερούς και ακροαριστερούς.Σαφώς και ο state capitalism είναι σαφώς ανώτερος του state communism,σιγά μην υπερασπιστώ τα κουμμούνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Δες τι γράφει δίπλα στ'όνομά μου:"Ιατρική Θεσσαλονίκης" λέει.Δεν έχω καμία διάθεση να το παίξω καμπόσος,αλλά όλοι γνωρίζουμε τη βάση της σχολής μου νομίζω,δεν είμαι στο ΤΕΙ Αφισοκόλλησης στην Σπιναλόγκα για να με κατηγορείς για ανικανότητα και τεμπελιά,θα έλεγα.
Και τι σημαινει η ιατρικη Θεσσαλονικης?
Ενας απο το "τει Αφισοκόλλησης στην Σπιναλόγκα", οπως χαρακτηριστικα αναφερεις, που εχει διαθεση για δουλεια και εργατικοτητα ειναι πολυ πιο χρησιμο μελος μιας κοινωνιας απο εναν που σπουδαζει 10 χρονια με τα λεφτα του μπαμπα.

Θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσεις μαθηματικά το πως το σύστημα των συνεργαζόμενων κοινοτήτων καταρρέει σε μεγάλες κλίμακες,αλλά για να γλιτώσω το επόμενο facepalm,να σε προλάβω λέγοντάς σου ότι όλη η Chiapas είναι μεγάλη κλίμακα.
Καταρχην για ποιο λογο χρησιμοποιεις συνεχως αγγλικες εκφρασεις στα λεγομενα σου??
Οι Αγγλικες εκφρασεις δεν προσδιδουν περισσοτερη κατανοηση στο γραπτο σου. Αντιθετως την δυσκολευουν...


Στο θεμα μας τωρα
Οι συνεργαζομενες κοινοτητες δεν καταρρεουν, οι "συνεργαζομενες" ομως οπως τις εννοεις εσυ, καταρρεουν πολυ ευκολα ή μετατρεπονται σε δικτατοριες.
Τα πολιτικοκοινωνικα συστημα δεν αποδεικνυονται μαθηματικα αλλα ιστορικα.
Ανεφερε μου μια κοινωνια απο προ Χριστου εως σημερα που δουλεψε σωστα με προτυπα αναρχοκομμουνιστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και τι σημαινει η ιατρικη Θεσσαλονικης?
Ενας απο το "τει Αφισοκόλλησης στην Σπιναλόγκα", οπως χαρακτηριστικα αναφερεις, που εχει διαθεση για δουλεια και εργατικοτητα ειναι πολυ πιο χρησιμο μελος μιας κοινωνιας απο εναν που σπουδαζει 10 χρονια με τα λεφτα του μπαμπα.

Καταλαβαίνεις πολύ καλά τι σημαίνει.Να ήμουν 28 χρόνων να μου το έλεγες αυτό,αλλά το να κατηγορείς έναν 18χρονο ως αιώνιο φοιτητή είναι αστείο.Σου είπα,δε θέλω να το παίξω ούτε ανώτερος,ούτε ο γαμάτος που είναι σε γαμάτη σχολή,ούτε τίποτα,αλλά όταν με λένε ανίκανο και τεμπέλη,ναι,τους λέω να κάνουν πρώτα την προσπάθεια που έκανα ώστε να βγάλουν τα μόρια που έβγαλα και μετά να μιλήσουν.


Καταρχην για ποιο λογο χρησιμοποιεις συνεχως αγγλικες εκφρασεις στα λεγομενα σου??
Οι Αγγλικες εκφρασεις δεν προσδιδουν περισσοτερη κατανοηση στο γραπτο σου. Αντιθετως την δυσκολευουν...

Είμαι bilingual και μου βγαίνει πιο εύκολα έτσι,σόρρυ.


Στο θεμα μας:
Οι συνεργαζομενες κοινοτητες δεν καταρρεουν, οι "συνεργαζομενες" ομως οπως τις εννοεις εσυ, καταρρεουν πολυ ευκολα ή μετατρεπονται σε δικτατοριες.
Τα πολιτικοκοινωνικα συστημα δεν αποδεικνυονται μαθηματικα αλλα ιστορικα.
Ανεφερε μου μια κοινωνια απο προ Χριστου εως σημερα που δουλεψε σωστα με προτυπα αναρχοκομμουνιστικα.

Πως τις εννοώ εγώ?
Δεν είμαι αναρχοκομμουνιστής,ούτε και μίλησα για αναρχοκομμουνιστικές κοινωνίες.Αλλά και να ήμουν,πες μου πρώτα εσύ μία κοινωνία που να είχε πρότυπα αναρχοκομμουνιστικά να το συζητήσουμε.

Btw,φυσικά αποδεικνύονται μαθηματικά,διαφορετικά δε θα υπήρχαν οι πολιτικοί αναλυτές,boy.Κάθε πράγμα έχει δύο αποδείξεις:τη μαθηματική και την πειραματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,890 μηνύματα.
ναι,τους λέω να κάνουν πρώτα την προσπάθεια που έκανα ώστε να βγάλουν τα μόρια που έβγαλα και μετά να μιλήσουν.

Εσύ το επέλεξες να πας εκεί με τα πολλά μόρια. Δεν σε πήραν με το ζόρι. Ούτε σε παρακάλεσαν γιατί είχαν έλλειψη από φοιτητές ιατρικής. Βρωμάει ο τόπος από φοιτητές Ιατρικής και ειδικά στην Ελλάδα. Κάνουμε και εξαγωγές. Εισαγωγές; Καμία. Περίεργο; :worry: Συνεπώς δεν έκανες κάτι τρομερό. Για σένα το έκανες. Δεν το επέλεξες για να μας βγάλεις τα μάτια και ειδικά σε εκείνους που σε κρίνουν. Τα μόρια δεν είναι το παν στην ζωή και σε μια καριέρα. Δεν φαίνεται το κύρος της επιστήμης σου λόγω των μορίων, ούτε η κούραση που είχες, ούτε τίποτα. Εσύ επέλεξες αυτήν την διαδρομή.

Συναδελφικά, μετά το 2ο έτος, θα αναθεωρήσεις πολλά πράγματα για το Ελληνικό Πανεπιστήμιο και για την ίδια την ζωή. Όλοι οι πρωτοετείς έχουν έναν οίστρο επαναστατικό μέχρι να πέσει το πρώτο δυνατό χαστούκι. ;) Δοξάζω τις καταστάσεις που είδα ως φοιτητής στην Ελλάδα. Με ωρίμασαν πάρα πολύ. Μπορεί να έχασα μαθήματα, εξάμηνα λόγω παθογενειών και επαναστάσεων της πορδής, αλλά τουλάχιστον είδα πολλά. Πλέον κανένας "τσε" δεν μπορεί να μου πει αρλούμπες γιατί απλά έχω προσωπική άποψη η οποία στηρίζεται σε αληθινά ντοκουμέντα, που ως γνωστό στην Ελλάδα μας αρέσει η αμνησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Mr. Krowley, πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που δίνεις.
Όμως παιδιά νομίζω ότι αυτή τη στιγμή η συζήτηση έχει ξεφύγει λίγο απ' το θέμα. Από την συμμετοχή σε μια πορεία πήγαμε σε ανάλυση πολιτικών συστημάτων...
@pop corn η σταση μου ηταν ετσι, γιατι ενω κ γω εκ φυσης μου και με αυτα που εχω δει δεν εχω καμια εκτιμηση στο επαγγελμα του μπατσου(σορυ, μιλαει η συνη8εια...), με αυτα που διαβασα απο σενα και απο κανα δυο αλλους ενιωσα συμπονοια και την αναγκη να τους υπερασπιστω, γτ αλιμονο αν τα πραγματα ηταν ασπρο μαυρο...υπαρχει και το κιτρινο( α ρε αρειαναρα:P)και σε βρηκα πολυ απολυτη, καλα κανεις και υπερασπιζεσαι τις αποψεις σου και τις κινησεις σου φυσικα, ως ιωαννα ομως ζηταω απο κα8ε νεο οπως και απο τον εαυτο μου ανοιχτους οριζοντες...μονο ετσι 8α παμε μπροστα...:)
Ιωάννα, αυτά που ανέφερα για τα ΜΑΤ και την αστυνομία γενικότερα, είναι αλήθεια είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Δυστυχώς λίγοι αστυνομικοί υπάρχουν και πολλοί μπάτσοι. Αν ήσουν ποτέ παρούσα σε συμπλοκή ΜΑΤ-διαδηλωτών και κινδύνεψες να μείνεις αναίσθητη στην άσφαλτο, να ποδοπατηθείς, να χτυπηθείς βάναυσα στο κεφάλι και σε άλλα ζωτικά όργανα μέσα σε όλη την αναμπουμπούλα που επικρατεί, ίσως με καταλάβαινες περισσότερο. Μιλάω για υπαρκτές καταστάσεις. Φυσικά και υπάρχει και η αντίθετη πλευρά, αλλά όπως εσύ έριξες βάση στα λάθη των πολιτών (που δεν είναι το ίδιο με το να ασκείς βία) εγώ, έχοντας ζήσει από πρώτο χέρι λίγο από την κρατική βία (πόσο μάλλον ο Mr. Krowley), ένιωσα οργή βλέποντας ότι προσπαθούν να βγάλουν αθώα την αστυνομία ύστερα από τόσα που έχουν γίνει.
Δεν είμαι απόλυτη όπως ίσως φάνηκε, ξέρω πολύ καλά τα λάθη και της απέναντι όχθης...

Επίσης, για να πάμε μπρόστα, εκτός από ανοιχτούς ορίζοντες που πολύ σωστά ανέφερες χρειάζεται και ανάληψη πρωτοβουλιών και δράσεων (συζητήσεις, ενημέρωση των πολιτών, διεκδίκηση...κλπ).

nPb, σ' ευχαριστώ που πολύ όμορφα αποκαλείς τις όποιες προσπάθειες έκανα "επαναστάσεις της πορδής"...:worry:

Υ.Γ Δεν συμμετέχω πλέον σε αυτό τον διάλογο, γιατί 2 μέρες εδώ να λέμε τα ίδια και να τσακωνόμαστε, αυτή η διαδικασία από ένα σημείο και μετά κατήντησε ψυχοφθόρα για μένα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
nPb,άδικο μπορεί να μην έχεις,off topic όμως είσαι.Απ'όλα όσα λέω,θα κολλήσουμε σ'αυτό?Το είπα και μόνος μου εξ'αρχής ότι είναι ένα ηλίθιο επιχείρημα.Αλλά όταν ηλιθιωδώς ο άλλος με λέει ανίκανο και τεμπέλη,εξ'ίσου ηλίθια απαντάω και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,890 μηνύματα.
Ιωάννα, αυτά που ανέφερα για τα ΜΑΤ και την αστυνομία γενικότερα, είναι αλήθεια είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Δυστυχώς λίγοι αστυνομικοί υπάρχουν και πολλοί μπάτσοι....[......]

Εμένα όσες φορές πήγα σε διαδηλώσεις γιατί δεν με πείραξαν τα ΜΑΤ; Τι παραμύθια πουλάτε; Πού νομίζετε ότι βρίσκεστε; :) Θα έπρεπε να είχατε τα "φιλολαϊκά ΜΑΤ" επί Στάλιν που σε εξαφάνιζαν αν εκτροχιαζόσουν από την ιδεολογική πλατφόρμα. Σαν την άχρηστη αστυνομία της Ελλάδας που έχει χάσει την ταυτότητά της, μακάρι να είχαν και οι άλλες χώρες. Να βιώσουν την δημοκρατία της Ελλάδας, που είναι μια δημοκρατία αναξιοκρατίας και μετρίων. Ένα φασιστικό καθεστώς με πινελιές ψευτοαριστεράς ή αριστεράς για την πλάκα μας.

Επίσης, για να πάμε μπρόστα, εκτός από ανοιχτούς ορίζοντες που πολύ σωστά ανέφερες χρειάζεται και ανάληψη πρωτοβουλιών και δράσεων (συζητήσεις, ενημέρωση των πολιτών, διεκδίκηση...κλπ).

Πόσο χιλιοειπωμένη κουβέντα. Αν ήταν όλα τόσο αγνά και αυτοκαθοδηγούμενα, θα είχαν αλλάξει πολλά. Δυστυχώς, στον "αγώνα" που νομίζεις ότι κάνεις, άλλοι χτίζουν καριέρες. Θα το δεις σε κάποια χρόνια, όταν υποτίθεται θα έχεις ωριμάσει ηλικιακά με κάποιες εμπειρίες ζωής. Θα δεις τον επίλογο...Φρόντισε να μην απογοητευτείς μόνο, όπως κάποιοι καθηγητές μου που αγωνίστηκαν στο Πολυτεχνείο και απλά τώρα δεν θέλουν να ακούν λέξη γι' αυτό. Γιατί απλά δεν έλαβαν καρπούς από τον αγώνα. Εκείνοι που έλαβαν καρπούς και "άλλαξαν" την Ελληνική κοινωνία, αυτή την στιγμή έχουν μισθό 5.000-8.000 ? τον μήνα αφορολόγητα. :)

Συνεπώς όπως βλέπεις κάποιοι κινούν τα νήματα και όλοι μας, οι κοινοί θνητοί χορεύουμε. Αν ξεσπάσει λοιμός λόγω ενδεχόμενης οικονομικής ανέχειας, έλα μετά να μου μιλήσεις για αγώνες, όταν από την πείνα θα πέφτεις κάτω. Τα έχουμε όλα, την υγεία μας, τις σπουδές μας...και δεν ξέρουμε τι θέλουμε. Σε άλλες χώρες λοιμοκτονούν ή στερούνται τον υλισμό από τον οποίο έχουμε παραμορφωθεί. Χάσαμε τον προσανατολισμό Ελένη. Μια χώρα τρελών που ενώ το μέλλον είναι ζοφερό εμείς εμμένουμε σε οδηγούς αποτυχίας. Τον εαυτό μας κοιτάξαμε ποτέ στον καθρέφτη; Να δούμε τα χάλια μας;

nPb, σ' ευχαριστώ που πολύ όμορφα αποκαλείς τις όποιες προσπάθειες έκανα "επαναστάσεις της πορδής"...:worry:

Ποιος θα σου αναγνωρίσει την τρύπα στο νερό; Προσπάθειες σε τι; Κοινωνικής ανάπλασης; Δεν βλέπω κάτι. Οι γονείς φίλων μου είναι στα όρια της φτώχειας. Ας μην πάνε για δουλειά και ας τους σώσει ο "αγώνας" και η Αλέκα ή ο Αλέξης. Βλέπεις δεν πεινάνε οι αργόσχολοι (π.χ. κομματικοί φοιτητές, ιδεολόγοι, άεργοι,...κτλ), αλλά οι εκείνοι που αγωνίζονται ημερησίως για ένα κομμάτι ψωμί κάνοντας 3 δουλειές.

Σε περιμένει μήπως κάποια κομματική επιβράβρευση; ;) Όλοι κάπως έτσι ξεκινάνε και μετά γίνονται κομματικοί παρατρεχάμενοι, κομματικά σκουλήκια,..κτλ. Δεν τσακωνόμαστε. Μια άποψη εκφράζουμε. Απλά, όπως οι αριστεροί, έτσι και εδώ, όταν υπάρχει παράθεση ορθών επιχειρημάτων ο διάλογος διαλύεται και αρχίζουν οι "χαρακτηρισμοί". Αυτήν την σκηνή την βλέπω για 5 χρόνια, κάθε Τρίτη στο αμφιθέατρο του Τμήματος. Σε έναν πολιτισμένο υποτίθεται διάλογο, υπάρχει παράθεση όλων των απόψεων ακόμη και εκείνων που διαφωνούμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Εμένα όσες φορές πήγα σε διαδηλώσεις γιατί δεν με πείραξαν τα ΜΑΤ; Τι παραμύθια πουλάτε; Πού νομίζετε ότι βρίσκεστε; :)

Εδω:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top