[06/06/2023] Μαθηματικά Προσανατολισμού

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,767 μηνύματα.
Βασικά εγώ σχεδόν δε διάβασα την εκφώνηση είδα ένα εμβαδό και έμεινα εκεί και για αυτό εκνευρίζομαι γιατί έχασα 7 μονάδες εξαιτίας της ηλιθιότητας μου
το καταλαβαινω και αλλο να τα λεμε εμεις πανω στην χαλαροτητα και αλλο εσεις που δινατε.εγω πχ οταν τα εγραφα στο β2 εβαλα λαθος ενα προσημο και εγραφα χ^2-4 αντι για -χ^2-4 και εβγαινε αλλη μονοτονια.σκεψου εγω που ειμαι σπιτι μου ποσο μαλλον εσεις.ε ειναι αυτη η λαλακια των μαθηματικων οτι κατι να μην δεις,ενα κωλοπροσημο κατι μπορει να χασεις πολλα μορια.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
το καταλαβαινω και αλλο να τα λεμε εμεις πανω στην χαλαροτητα και αλλο εσεις που δινατε.εγω πχ οταν τα εγραφα στο β2 εβαλα λαθος ενα προσημο και εγραφα χ^2-4 αντι για -χ^2-4 και εβγαινε αλλη μονοτονια.σκεψου εγω που ειμαι σπιτι μου ποσο μαλλον εσεις.ε ειναι αυτη η λαλακια των μαθηματικων οτι κατι να μην δεις,ενα κωλοπροσημο κατι μπορει να χασεις πολλα μορια.
Και τα έχασα 😂
Τι να πεις όμως τώρα, ας μη χάσω από απροσεξιες και στα άλλα τουλάχιστον
 

El_

Νεοφερμένος

Η El_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ, που έδινε πεδίο ορισμού Χ>0 και βρήκα ασύμπτωτη και στο - άπειρο πόσο λέτε να μου κόψουν? Όλα τα υπόλοιπα μάλλον σωστά...
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εγώ, που έδινε πεδίο ορισμού Χ>0 και βρήκα ασύμπτωτη και στο - άπειρο πόσο λέτε να μου κόψουν? Όλα τα υπόλοιπα μάλλον σωστά...
Αν έχεις βρει και τις σωστές ασυμπτωτες δε νομίζω να σου κόψουν παντως
 

El_

Νεοφερμένος

Η El_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αν έχεις βρει και τις σωστές ασυμπτωτες δε νομίζω να σου κόψουν παντως
Τις σωστές βρήκα. Μακάρι, να μην κόψουν γιατί ήταν ξεκάθαρη βλακεία, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με ηρεμησες λίγο :happy:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,767 μηνύματα.
Αν έχεις βρει και τις σωστές ασυμπτωτες δε νομίζω να σου κόψουν παντως
Ειναι ολιγον τι παντως χοντρο λαθος γτ το πεδιο ορισμου ειναι(0,+00) και παει και αναζητα οριο στο -00.απλα ειναι λιγο κωλοφαρδη διοτι η μορφη της συναρτησης δεν εχει lnx και ριζα που αν κανεις κατι τετοιο ξεφτιλιζεσαι.ισως για αυτο μπερδευτηκε η στελλα.για αυτο σας λενε οι φροντιστες στη συνθεση μετραει το πεδιο ορισμου και ξεχνατε το πεδιο ορισμου απο τον τυπο.εδω χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτο
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Τις τελευταίες ώρες απο κάποιους μαθηματικούς ακούγεται για λανθασμένη λύση στο Γ4, επειδή βάσει σχολικού το εμβαδόν ενός χωρίου που περικλείεται από 3 ή περισσότερες συναρτήσεις θεωρείται κάθε εμβαδό που περικλείεται μεταξύ 2 ή περισσοτερων απ' αυτές (βλ. σελ 227-228). Με άλλα λόγια για να συμβάδιζε η λύση αυτή με τα πλαίσια του βιβλίου θα πρεπε να χε διευκρινιστεί ότι το ζητούμενο εμβαδόν είναι αυτό που περικλείεται ταυτόχρονα απ αυτές τις συναρτήσεις (αν και όλοι καταλαβαίνουμε σε ποιο εμβαδό αναφέρεται). Τέλος πάντων, μεγάλη λεπτομέρεια η οποία σίγουρα αξίζει να διευκρινιστεί, αλλά δε νομίζω να πάρει έκταση το θέμα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,767 μηνύματα.
Τις τελευταίες ώρες απο κάποιους μαθηματικούς ακούγεται για λανθασμένη λύση στο Γ4, επειδή βάσει σχολικού το εμβαδόν ενός χωρίου που περικλείεται από 3 ή περισσότερες συναρτήσεις θεωρείται κάθε εμβαδό που περικλείεται μεταξύ 2 ή περισσοτερων απ' αυτές (βλ. σελ 227-228). Με άλλα λόγια για να συμβάδιζε η λύση αυτή με τα πλαίσια του βιβλίου θα πρεπε να χε διευκρινιστεί ότι το ζητούμενο εμβαδόν είναι αυτό που περικλείεται ταυτόχρονα απ αυτές τις συναρτήσεις (αν και όλοι καταλαβαίνουμε σε ποιο εμβαδό αναφέρεται). Τέλος πάντων, μεγάλη λεπτομέρεια η οποία σίγουρα αξίζει να διευκρινιστεί, αλλά δε νομίζω να πάρει έκταση το θέμα
Ασχολουμαι τοσα χρονια με αναλυση πρωτη φορα στη ζωη μου ακουω αυτη την αποψη!Δηλαδη κατα τους αρνητες της λογικης και το τριγωνο που ναι κατω απο τον χ'χ πρεπει να ληφθει υποψην.....Δηλαδη αρκει να ναι 2 απο τις 3....Οτι να ναι.....Κανενας σοβαρος μαθηματικος δεν θα δεχτει κατι τετοιο.Ειναι ξεκαθαρο ποιο χωριο εννοει το ερωτημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και αντε αν θελουν να πουλησουν τρελα τι ταυτοχρονα να γραφει.αφου λεει την f,την g και τον χ'χ.οταν λεμε και στα μαθηματικα ταυτοχρονα εννοουμε!Θεωρια συνολων οταν λεμε και εννοουμε ταυτοχρονα.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Ασχολουμαι τοσα χρονια με αναλυση πρωτη φορα στη ζωη μου ακουω αυτη την αποψη!Δηλαδη κατα τους αρνητες της λογικης και το τριγωνο που ναι κατω απο τον χ'χ πρεπει να ληφθει υποψην.....Δηλαδη αρκει να ναι 2 απο τις 3....Οτι να ναι.....Κανενας σοβαρος μαθηματικος δεν θα δεχτει κατι τετοιο.Ειναι ξεκαθαρο ποιο χωριο εννοει το ερωτημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και αντε αν θελουν να πουλησουν τρελα τι ταυτοχρονα να γραφει.αφου λεει την f,την g και τον χ'χ.οταν λεμε και στα μαθηματικα ταυτοχρονα εννοουμε!Θεωρια συνολων οταν λεμε και εννοουμε ταυτοχρονα.
Το πρόβλημα βρίσκεται στο γεγονός ότι γράφει να υπολογιστεί το εμβαδόν του χωρίου που περικλείεται από την f, την εφαπτομένη, τον άξονα των x και την ευθεία x=e οπότε κάποιος παράξενος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι κάθε εμβαδό που περικλείεται από αυτές τις γραμμές πρέπει να αναφερθεί. Για παράδειγμα: να βρεθεί το εμβαδόν μεταξύ των 3 γραμμών που φαίνονται στο σχήμα. Με τη διατύπωση αυτή είναι ξεκάθαρο ότι ζητάει το Α2;

IMG_20230608_113059.png

IMG_20230608_100735.jpg
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,767 μηνύματα.
Το πρόβλημα βρίσκεται στο γεγονός ότι γράφει να υπολογιστεί το εμβαδόν του χωρίου που περικλείεται από την f, την εφαπτομένη, τον άξονα των x και την ευθεία x=e οπότε κάποιος παράξενος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι κάθε εμβαδό που περικλείεται από αυτές τις γραμμές πρέπει να αναφερθεί. Για παράδειγμα: να βρεθεί το εμβαδόν μεταξύ των 3 γραμμών που φαίνονται στο σχήμα. Με τη διατύπωση αυτή είναι ξεκάθαρο ότι ζητάει το Α2;

View attachment 116789
View attachment 116790
καταρχην σε πανελλαδικες ποτε των ποτων δεν θα μπορουσε να πεσει κατι τετοιο φλου οπως το λες γτ θα σου δινε μια δυσκολη συναρτηση που δεν θελει γραφικη και θα το πηγαινες τυφλα με απολυτο φ(χ)-g(x) απο ταδε μικροτερη ριζα εως ταδε μεγαλυτερη ριζα και απλα θα προσπαθουσες να βγαλεις το απολυτο στα επιμερους διαστηματα.απλα παντα οταν σου λεει ξερο εμβαδον μεταξυ f και g το παιρνεις απο μικροτερη ριζα εως μεγαλυτερη ριζα.βεβαια ειναι λιγο ανοησια να λες χωριο Ω.αθροισμα χωριων ειναι Ω1+Ω2.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο παραδειγμα που εβαλες αν ζητας εμβαδον 2 γραμμων και του χ'χ ειναι 2 επιμερους εμβαδα που περιεχονται αυτες οι 3 γραμμες το πανω και το κατω αλλα δε θα το βαζαν ποτε σε πανελλαδικες ετσι.Στο δικο μας παραδειγμα κανει μπαμ απο χιλιομετρα ποιο χωριο εννοει
 

kyriakos2005

Νεοφερμένος

Ο kyriakos2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα αν μπορεί καποιος να μου πει πόσα μορια μπορεί να χασω απο τα εξης λάθη:
α)δεν αιτιολόγησα την αλλαγή της φοράς της ανίσοσης στο β2(4-π^2<0)
β)δεν έβαλα άπολυτο στο β4 (το ερώτημα με το κριτήριο παρεμβολής)
γ)στο Γ3 αιτιολόγησα το 1-1 με μονοτονία και συνέχεια στο 1 αλλά έγραψα 1-1 στο (-00,1),1-1 στο [1,+00),συνεχείς στο 1 αρα και 1-1 στο R
δ) δεν μετέφερα το σχήμα του εμβαδού στο καθαρό αλλα το τεκμηρίωσα τα πρόσημα επαρκώς με κυρτότητα-εφαπτομένη και το βρηκά σωστό
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,767 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα αν μπορεί καποιος να μου πει πόσα μορια μπορεί να χασω απο τα εξης λάθη:
α)δεν αιτιολόγησα την αλλαγή της φοράς της ανίσοσης στο β2(4-π^2<0)
β)δεν έβαλα άπολυτο στο β4 (το ερώτημα με το κριτήριο παρεμβολής)
γ)στο Γ3 αιτιολόγησα το 1-1 με μονοτονία και συνέχεια στο 1 αλλά έγραψα 1-1 στο (-00,1),1-1 στο [1,+00),συνεχείς στο 1 αρα και 1-1 στο R
δ) δεν μετέφερα το σχήμα του εμβαδού στο καθαρό αλλα το τεκμηρίωσα τα πρόσημα επαρκώς με κυρτότητα-εφαπτομένη και το βρηκά σωστό
για το προσημο θεωρω 1 μοριο θα χασεις.για το απολυτο παλι θεωρω 1 μοριο αντε το πολυ 2.τωρα για το 1-1 σε διαστηματα δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο που κολλαει αφου 1-1 στο πεδιο ορισμου οριζεται.το γεγονος οτι τοπικα εισαι 1-1 αν και επαναλαμβανω δεν οριζεται στο βιβλιο σε 2 υποδιαστηματα δεν σου εξασφαλιζει οτι και στην ενωση εισαι 1-1.εδω τωρα θεωρω σιγουρα θα χασεις παλι 1 μοριο για παραπανω θα εξαρτηθει απο το ποσο αυστηροι θα ναι οι διορθωτες.για το εμβαδον το βγαλες κανονικα με αφαιρεση?δεν θα επρεπε ομως να φαινεται το σχημα για να καταλαβει ο αλλος πως το πηρες?παλι θα χασεις 1 μοριο παραπανω παλι θα εξαρτηθει απο αυστηροτητα.αρα εγω θα σου λεγα 4-6 μορια συνολικα υπολογιζε.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για το εμβαδον το βγαλες κανονικα με αφαιρεση?δεν θα επρεπε ομως να φαινεται το σχημα για να καταλαβει ο αλλος πως το πηρες?παλι θα χασεις 1 μοριο παραπανω παλι θα εξαρτηθει απο αυστηροτητα.
Η χάραξη έχει καθαρά βοηθητικό χαρακτήρα.

Αν έχει αιτιολογήθει το πού η ευθεία τέμνει τον χ'χ και ότι ισχύει f(x)=y μόνο στο (1,1), ενώ έχει βρεθεί η κυρτότητα ώστε να αιτιολογηθεί η σχετική θέση των γραφικών, θα πάρει τα 7 μόρια. Είμαι σίγουρος, ότι θα δίνουν 2 μόρια για την δικαιολόγηση του προσήμου της διαφοράς και 5 για τον υπολογισμό του ολοκληρώματος.Μάλιστα, εφόσον υπάρχει σαφές πλάνο βαθμολόγησης όπου το καθετί μοριοδοτείται, αδυνατώ να πιστέψω ότι θα δωθούν μόρια σε κάποιον που απλώς έκανε την χάραξη των γραφικών παραστάσεων, δύσκολα θα κόψουν εκτός πλάνου.


Γνωρίζει κανείς πού δύναται να βρεθεί το πλάνο βαθμολόγησης της επιτροπής;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,767 μηνύματα.
Η χάραξη έχει καθαρά βοηθητικό χαρακτήρα.

Αν έχει αιτιολογήθει το πού η ευθεία τέμνει τον χ'χ και ότι ισχύει f(x)=y μόνο στο (1,1), ενώ έχει βρεθεί η κυρτότητα ώστε να αιτιολογηθεί η σχετική θέση των γραφικών, θα πάρει τα 7 μόρια. Είμαι σίγουρος, ότι θα δίνουν 2 μόρια για την δικαιολόγηση του προσήμου της διαφοράς και 5 για τον υπολογισμό του ολοκληρώματος.Μάλιστα, εφόσον υπάρχει σαφές πλάνο βαθμολόγησης όπου το καθετί μοριοδοτείται, αδυνατώ να πιστέψω ότι θα δωθούν μόρια σε κάποιον που απλώς έκανε την χάραξη των γραφικών παραστάσεων, δύσκολα θα κόψουν εκτός πλάνου.


Γνωρίζει κανείς πού δύναται να βρεθεί το πλάνο βαθμολόγησης της επιτροπής;
νομιζω πως δεν εχεις δει το ερωτημα.το εμβαδον που ρωταει δεν ειναι ενα κλασσικο εμβαδον που βγαινει με τυπο.ρωταει εμβαδων τριων γραφικων αρα δεν μπορεις να ξερεις το χωριο στα τυφλα χωρις να κανεις σχημα.Θα σου πει ο αλλος που το ξερεις οτι ειναι αυτο το εμβαδον?Οσο αναλυτικα και να το εξηγησε δυσκολο να παρει ολα τα μορια χωρις να φαινεται με σχημα ποιο χωριο σκιαγραφει.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Η χάραξη έχει καθαρά βοηθητικό χαρακτήρα.

Αν έχει αιτιολογήθει το πού η ευθεία τέμνει τον χ'χ και ότι ισχύει f(x)=y μόνο στο (1,1), ενώ έχει βρεθεί η κυρτότητα ώστε να αιτιολογηθεί η σχετική θέση των γραφικών, θα πάρει τα 7 μόρια. Είμαι σίγουρος, ότι θα δίνουν 2 μόρια για την δικαιολόγηση του προσήμου της διαφοράς και 5 για τον υπολογισμό του ολοκληρώματος.Μάλιστα, εφόσον υπάρχει σαφές πλάνο βαθμολόγησης όπου το καθετί μοριοδοτείται, αδυνατώ να πιστέψω ότι θα δωθούν μόρια σε κάποιον που απλώς έκανε την χάραξη των γραφικών παραστάσεων, δύσκολα θα κόψουν εκτός πλάνου.


Γνωρίζει κανείς πού δύναται να βρεθεί το πλάνο βαθμολόγησης της επιτροπής;
Η επιτροπη λυσεις στελνει μονο, η βαθμολογηση εσωτερικα πως θα μοιραστουν οι ταδε μοναδες στο ερωτημα βγαινει απο τα βαθμολογικα. Οι λυσεις τις ΚΕΕ για οποιον ενδιαφερεται
1686333912683.png

1686333938624.png

1686333947147.png

1686333957648.png
 

EliasKr

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Η χάραξη έχει καθαρά βοηθητικό χαρακτήρα.

Αν έχει αιτιολογήθει το πού η ευθεία τέμνει τον χ'χ και ότι ισχύει f(x)=y μόνο στο (1,1), ενώ έχει βρεθεί η κυρτότητα ώστε να αιτιολογηθεί η σχετική θέση των γραφικών, θα πάρει τα 7 μόρια. Είμαι σίγουρος, ότι θα δίνουν 2 μόρια για την δικαιολόγηση του προσήμου της διαφοράς και 5 για τον υπολογισμό του ολοκληρώματος.Μάλιστα, εφόσον υπάρχει σαφές πλάνο βαθμολόγησης όπου το καθετί μοριοδοτείται, αδυνατώ να πιστέψω ότι θα δωθούν μόρια σε κάποιον που απλώς έκανε την χάραξη των γραφικών παραστάσεων, δύσκολα θα κόψουν εκτός πλάνου.


Γνωρίζει κανείς πού δύναται να βρεθεί το πλάνο βαθμολόγησης της επιτροπής;
Εγώ έχω αυτό αλλά δεν έχει αναλυτικά βαθμολόγηση ανά διαδικασία. Αυτό από όσο ξέρω καθορίζεται από το κάθε βαθμολογικό κέντρο.


347563231_3394243127512275_824652082428899637_n.jpg
347248619_3394243154178939_5282479790941914436_n.jpg
347272097_3394243204178934_4059497594885629061_n.jpg
347253237_3394243270845594_695110465903282979_n.jpg
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
νομιζω πως δεν εχεις δει το ερωτημα.το εμβαδον που ρωταει δεν ειναι ενα κλασσικο εμβαδον που βγαινει με τυπο.ρωταει εμβαδων τριων γραφικων αρα δεν μπορεις να ξερεις το χωριο στα τυφλα χωρις να κανεις σχημα.Θα σου πει ο αλλος που το ξερεις οτι ειναι αυτο το εμβαδον?Οσο αναλυτικα και να το εξηγησε δυσκολο να παρει ολα τα μορια χωρις να φαινεται με σχημα ποιο χωριο σκιαγραφει.
Το ξέρω το εμβαδόν, έγραψα πανελλαδικές. Ειδικά αν το λύσει κανείς λαμβάνοντας την διαφορά των συναρτήσεων από 1 έως 2 και την 1/χ από το 2 έως e. Ούτε καν στο πρόχειρο δεν χρειάζονταν η γραφική στα δικά μου μάτια. Θεωρώ υπερβολικό το να κόψουν σε πρώτη φάση, ακόμα περισσότερο αν κάποιος εξήγησε θεωρητικά το γιατί κάνει ό,τι κάνει. Στο κάτω- κάτω, ακόμα και αν ήταν όλο το εμβαδόν μεταξύ των δύο συναρτήσεων πάνω από τον άξονα χ'χ, δεν θα χρειάζονταν εξήγηση και σχήμα; Σχεδόν πάντα χωρίς σχήμα λύνονται τέτοια θέματα, πολλές φορές χωρίς καν στοιχειώδη θεωρητική εξήγηση.

Το να κόπει μόριο κατ'εμέ δεν συνιστά απλά επιβεβαίωση της τυπολατρικής προσύλωσης των διορθωτών, αλλά και προσβολή του μαθητή με ευχέρεια στον χειρισμό και σχετικά υψηλό επίπεδο κατανόησης του Καρτεσιανού επιπέδου.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,767 μηνύματα.
Το ξέρω το εμβαδόν, έγραψα πανελλαδικές. Ειδικά αν το λύσει κανείς λαμβάνοντας την διαφορά των συναρτήσεων από 1 έως 2 και την 1/χ από το 2 έως e. Ούτε καν στο πρόχειρο δεν χρειάζονταν η γραφική στα δικά μου μάτια. Θεωρώ υπερβολικό το να κόψουν σε πρώτη φάση, ακόμα περισσότερο αν κάποιος εξήγησε θεωρητικά το γιατί κάνει ό,τι κάνει. Στο κάτω- κάτω, ακόμα και αν ήταν όλο το εμβαδόν μεταξύ των δύο συναρτήσεων πάνω από τον άξονα χ'χ, δεν θα χρειάζονταν εξήγηση και σχήμα; Σχεδόν πάντα χωρίς σχήμα λύνονται τέτοια θέματα, πολλές φορές χωρίς καν στοιχειώδη θεωρητική εξήγηση.

Το να κόπει μόριο κατ'εμέ δεν συνιστά απλά επιβεβαίωση της τυπολατρικής προσύλωσης των διορθωτών, αλλά και προσβολή του μαθητή με ευχέρεια στον χειρισμό και σχετικά υψηλό επίπεδο κατανόησης του Καρτεσιανού επιπέδου.
τι να σου πω.μακαρι να μην σου κοπει.αλλα πως μπορεσες να βρεις το ακριβες εμβαδον χωρις καν να κανεις σχημα.επρεπε να διαθετεις μαντικες ικανοτητες για να εχεις το ακριβες χωριο στο μυαλο σου και να τα προσθετεις.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι να σου πω.μακαρι να μην σου κοπει.αλλα πως μπορεσες να βρεις το ακριβες εμβαδον χωρις καν να κανεις σχημα.επρεπε να διαθετεις μαντικες ικανοτητες για να εχεις το ακριβες χωριο στο μυαλο σου και να τα προσθετεις.
Μα αγαπητέ φίλε, δεν λέω κάτι τραβηγμένο. Αρκούσε να βρει κανείς που τέμνει τον χ'χ η συνάρτηση που βρίσκονταν "από κάτω", η ευθεία. Όταν έχεις ασχοληθεί αρκετά, σε εύκολες περιπτώσεις όπως αυτή δεν χρειάζεσαι σχήμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top